Jak zaplašit vlaštovky a zabránit jim stavět hnízda. Hroty proti vlaštovkám jako nejlepší zábrany

Vlaštovčí hnízda jsou věčnou komplikací. Hlavním problémem je fakt, že vlaštovčí a jiná ptačí hnízda znečišťují fasády budov. Nálety vlaštovek nejsou také ničím příjemné, zvlášť když je máte na balkóně nebo na podhledech, kde vám hnízdí a znečišťují vaši fasádu a okolí. Jak vyčistit vlaštovčí hnízdo? Jak zabránit vlaštovkám stavět hnízdo? Poradíme vám.

Mladé vlaštovky v hnízdě

Ptačí hnízda v rozích budov, balkónů, teras či podhledů domů nejsou moc příjemná. Pokud vás právě napadlo, že hnízdo jednoduše shodíte, raději na to zapomeňte. Vězte, že vlaštovky nebo jiřičky, které si hnízda na těchto místech dělají nejčastěji, jsou zákonem chráněné. Stejně jako čáp či kolibřík.

Oblíbené odpuzovače ptáků

Název Hodnocení Detail
Deramax BirdZobrazit produkt

Hrozí vám pokuta

Legislativa hovoří jasně. Je zakázané odstraňovat nebo cíleně ničit či poškozovat hnízda chráněných živočichů. To se týká ptactva, plazů, savců, či dokonce hmyzu. Pokud vás tedy někdo nahlásí, že jste zákon porušili, dopustili jste se přestupku, za který vám hrozí pořádně mastná pokuta. V případe, že byste nedejbože chráněnému živočichovi ublížili, může jít i o trestný čin porušování ochrany rostlin a živočichů podle trestního zákona.

Za přestupek, resp. shození nebo odstranění hnízda vám hrozí pokuta do výšky téměř 10 000 eur (9 958,17 eur). Tato nelegální činnost se tak určitě nevyplácí. Odstranit hnízdo chráněného živočicha je možné jen na základě legislativního rozhodnutí, kdy je udělená výjimka. Když vám překáží ptačí trus, znečištěná fasáda a permanentní třepot křídel, máte možnost hnízdění těchto ptáků předejít a vyhnout se tak podobným problémům se zákonem.

Jak zabránit vlaštovkám stavět hnízdo?

Kdo se už s podobným problémem setkal, určitě pochopí, že ačkoliv tito milí a krásní tvorové vypadají neškodně, dokážou člověku pořádně znepříjemňovat život. Hnízda z hlíny, slámy a trusu určitě na nové fasádě nepůsobí dvakrát esteticky. Navíc vlivy počasí působí na hnízdo a po navlhnutí je často vidět stékající hlína po stěně fasády. Stejně tak nepotěší ani agresivní trus.

Vlaštovky v hnízdě

Zabránit hnízdění vlastovek však můžete bez toho, abyste se museli obávat, zda neporušujete zákon. Preventivním opatřením, kterými lze předejít hnízdění ptactva na těchto místech, mohou být mechanické zábrany, chemické prostředky nebo ultrazvukové odpuzovače. Zároveň vám představíme pár „babských rad“, které lidem pomohly k tomu, že ptáci hnízdo jednoduše opustili.

Hrotový systém

Hroty proti vlaštovkám, jsou nerezavějící kovové hroty proti ptactvu, které sa mechanicky připevňují na fasádu. Instalovat je lze na parapetové desky, rohy budov, výklenky, podhledy, římsy nebo na trámy, přístřešky a jiná místa, kde se ptactvo rádo zdržuje a hnízdí. Zábrany lze připevnit s pomocí šroubů nebo lepidla.

Tento způsob zábrany je velmi účinný, protože zabrání ptactvu se na těchto místech vůbec zdržovat. Jako fyzická zábrana nedovolují opeřencům si na těchto místech vytvářet hnízda. V nabídce je možné najít i plastovou verzi těchto hrotů.

Výhody

 • Cena
 • Zaručená efektivita
 • Jednoduchá instalace
 • Univerzálnost

Nevýhody

 • Neestetické řešení

Chemické prostředky a přírodní sprej

Pokud chcete předejít hnízdění ptactva a vyhnout se ptačím exkrementům, použít můžete i účinné spreje, které stačí aplikovat na místo, kde se ptactvo aktivně zdržuje. Tímto způsobem se můžete zbavit i ptactva, které je už zahnízděné. Přípravky jsou neškodné a nijakým způsobem vlaštovkám, jiřičkám, holubům či jiným ptákům neublíží.

Aplikovat je lze na jakékoliv místo, kde máte možný dosah. Jsou složené z přírodních látek a nemají žádný specifický pach. Doporučit vám můžeme sprej na odpuzování ptáků Vola-Via. Alternativou může být i tmel, který nanášíte nepravidelně na místo, odkud chcete ptáky odpudit.

Vlaštovka s mladými

Výhody

 • Cena
 • Jednoduché používání
 • Stačí jednorázová aplikace
 • Možnost použití i po zahnízdění ptactva

Nevýhody

 • Nevhodné pro těžko dostupná místa

Ultrazvukové odpuzovače ptactva

Tyto přístroje fungují na principu ultrazvukových signálů, které ptactvu výrazně vadí. Samotný zvuk ultrazvuku není slyšet, ale ptactvo tento zvuk vnímá mnohem citlivěji. Přístroj je však třeba umístit ve vzdálenosti aspoň 3 metry od člověka. Signál se šíří všemi směry. Zařízení jsou odolná vůči vlhkosti a vůči nepříznivým vlivům počasí.

Nijakým vážným způsobem nepůsobí na ostatní domácí zvířata, ačkoli ho psi, kočky či jiná domácí zvířata mohou slyšet, nebudou se v jeho blízkosti dobrovolně zdržovat. Dosah těchto přístrojů je na vzdálenost od 20 až do 40 metrů.

Výhody

 • Možnost použít ve velkých výškách

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Neestetické řešení
 • Ne vždy účinné

Elektrická síť

Je tvořená s pomocí polykarbonátových prvků, které jsou lepené přímo na místa, kde by ptactvo mohlo hnízdit, jsou v jejich dráze vedené nerezavějící kovové tyčky. Ty se spojí a připojí na elektrický zdroj.

Vlaštovky stavějící si hnízdo na fasádě domu

Jde o často používané zábrany proti vlaštovkám v západních státech Evropy. Jde o certifikovaná zařízení, která při kontaktu dají ptákům slabý elektrický výboj, který jim neublíží, ale zaplaší je. Jsou tolerované ochranci zvířat a přírody. Lze je aplikovat na různá místa včetně střešních krytin.

Výhody

 • Univerzální použití
 • Účinné řešení

Nevýhody

 • Složitější instalace
 • Vyšší cena

Rady od lidí

Kromě specificky určených zařízení a prostřiedků určených na plašení ptactva vám mohou pomoct i rady lidí, kteří si pomohli lidsky jednoduchými řešeními. Říct stop vlaštovkám není jednoduché, ale pomoct vám může například obyčejný alobal nebo CD, které stačí zavěsit na místo v blízkosti hnízda, kde se od něho bude odrážet sluneční světlo. Některým zabral i silný lidský parfém nebo sprej proti hmyzu či Savo, které ptáky odpuzovaly.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

05/08/2020 09:14
Zdeněk Vermouzek

Vážený pane Ruščáku, z Vašeho článku je mi smutno. Vlaštovčí hnízda nejsou věčnou komplikací, ale zdrojem radosti pro mnoho lidí, zdrojem zábavy pro pozorování s dětmi i příležitostí, jak je učit ohleduplnosti a že na planetě Zemi nejsme sami. Hnízda z bláta a slámy, se živými mláďaty, působí velice esteticky i na nových fasádách, jejichž strohosti dodávají život. Je mnoho lidí, kteří dělají vše pro to, aby se jiřičky na jejich domech usadili. Tolik k vašim kategorickým nepodloženým tvrzením. Bohužel se najdou i lidé, kteří se přírody bojí a živá zvířata ve svém okolí nechtějí. Je dobře, že uvádíte, že odstranění hnízd vlaštovek (na obytných budouvách ale mnohem častěji jiřiček) není možné, je to opravdu v rozporu nejen se zákonem, ale především s rozumným lidským přístupem k okolí. Důležité je i to, že přestupku se nedopustíte tím, že vás někdo nahlásí, ale přestupku se dopustí každý, kdo hnízdo odstraní - ať ho někdo nahlásí či nikoli. Při citování legislativy by ale bylo dobré informace ověřit, protože pokuty podle českého zákona o ochraně přírody a krajiny jsou jiné, než uvádíte. Zcela v rozporu s citovanými právními předpisy je pak tvrzení, že pomocí chemických přípravků (spreje, pasty) se lze zbavit i ptáků, kteří jsou již zahnízdění - takovýto postup by byl přímým zásahem do přirozeného vývoje těchto ptáků a tedy stejným přestupkem, jako shazování hnízd. Bylo by dobré alespoň tuto pasáž z článku vypustit, aby neuváděl čtenáře v omyl. S pozdravem, Zdeněk Vermouzek

02/01/2021 11:35
Leoš Fučík

Vážený pane magistře, hledám šetrnou a vstřícnou odpověď na podobnou otázku v souvislosti s hnízděním vlaštovek/jiřiček. Jde mi ovšem o symbiotické a ohleduplné řešení velmi specifického problému; nechci zaplevelovat toto vlákno. Dovolím si Vám tedy napsat na Váš mail *@birdlife.cz
Připadá mi, že jste autoritou, kterou hledám. Leoš Fučík

02/01/2021 13:53
Zdenek Vermouzek

Dobrý den, pane Fučíku! Podrobnou odpověď máte v mailu. Sem jen upřesním, že zamezení hnízdění jiřiček na části budovy, kde je to skutečně nežádoucí, přičemž na jiných místech téže budovy mohou nerušeně hnízdit, je rozumným s zcela pochopitelným přístupem. Srdečně zdraví Zdeněk Vermouzek

02/01/2021 19:57
Leoš Fučík

Děkuji, mail jsem dostal a přečetl; protože řešení je šetrné vůči ptákům, asi budou souhlasit i prarodiče. Můj problém je zřejmě vyřešen.

04/06/2022 13:09
Eliška

Hezky den, to bych Vám prala je mít hezky nad okny, kde můžete mýt okna a parapet každý týden a vypadají, jako by se o ne nikdo půl roku nestaral. Ptačí trus a neskutečný nepořádek rozhodne nepovažuji za krásný doplněk u okna, o hygieně ani nemluvím.

01/03/2021 12:48
Jan

Díky ptákům co hnízdí na domech můžete mít doma opravdu nepříjemnou havěť ptačí štěnice! A opravdu to neni zábava přítelkyně byla pokousaná a byla nemocná asi 1,5 měsíce protože měla zánět! Deratizátor byl u nás 4x. Takže hroty jsou jasná volba! Snad to pomůže

01/03/2021 13:16
Zdeněk Vermouzek

Z vyjádření Státního zdravotního ústavu z 6. ledna 2020:
Trus synantropních ptáků v České republice může obsahovat určité množství parazitů v různém stadiu vývoje, tito jsou ovšem zpravidla druhově specifičtí a při dodržení základních hygienických pravidel při odklízení trusu nemohou pro člověka znamenat nebezpečí. Pokousání štěnicí ptačí či klíšťákem je jev velice vzácný, nicméně nelze jej vyloučit, stejně jako potenciální alergickou reakci na kousnutí. Přenos patogenů na člověka však nebyl ani u jednoho z těchto parazitů prokázán.Chráněné druhy synantropně žijícího ptactva neznamenají významné ani bezprostřední bezpečnostní riziko pro veřejné zdraví.

04/06/2021 14:23
Božena

Vážení příznivci hnízdění ptactva na nové fasádě, na kterou jsem vydělávala dost dlouho, aby běhám cca 5 hod mi ji zničily vlaštovky. Asi jste velmi potěšení z těch krásných tvorů, když je nemáte na svém domě, že? Vyzkouším od nejjednoduššího vše, co autor textu nabízí. Děkuji

31/10/2021 20:27
Bohuslav

Letos po zateplení náš dům v okolí oken doslova obsypaly vlaštovky se svými hnízdy. Po počátečním nadšení v duchu "děti, pojďte se podívat, jak si ptáčci staví hnízdo" přišlo drsné vystřízlivění. Celý dům plný štěnic, celková deratizace přišla na 60 tis. kč, při odstraňování (prázdných) hnízd v hnízdech stovky možná tisíce štěnic. (V trusu opravdu žádné štěnice nejsou.) Stačí otevřít ventilačku a jsou v bytě, navíc i po deratizaci jsou poschovávány ve škvírách plastových oken. Takže asi tak. Jo, prý odpuzuje i barva fasády - červená, oranžová, žlutá. Snad jim to připomíná oheň. Ale potvrdit nemůžu, slyšel jsem jen z doslechu.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 19.07.2020
Hodnocení článku:
(89.8%)

V této kategorii najdete i:

Zavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukruZavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukru

Kolem června a července dozrávají oranžové sladké plody meruněk. Říká se, že když dozrají meruňky, nastalo léto. Poradíme vám, jak je zpracovat.  

Ohlášení bouracích prací: Kdo vydává bourací povolení, stavební dozor při bourání, pokuta za bourání bez povoleníOhlášení bouracích prací: Kdo vydává bourací povolení, stavební dozor při bourání, pokuta za bourání bez povolení

Chystáte se bourat? Ať už jste se rozhodli odstranit starou stodolu na nově koupeném pozemku, nebo vyměnit příčky v bytě, nesmíte zapomenout na povinnosti, které vám vyplývají ze zákona.

Zpracování červeného, bílého a černého rybízu: rybízový džem, víno, koláč, sirup + receptyZpracování červeného, bílého a černého rybízu: rybízový džem, víno, koláč, sirup + recepty

Dozrávání rybízu probíhá rychle a najednou. Zkonzumovat několik kilogramů rybízu v průběhu pár dní není možné. Podívejte se, jak toto drobné ovoce připravit nebo zpracovat na horší časy....