Jak zaplašit vlaštovky a zabránit jim stavět hnízda. Hroty proti vlaštovkám jako nejlepší zábrany

Vlaštovčí hnízda jsou věčnou komplikací. Hlavním problémem je fakt, že vlaštovčí a jiná ptačí hnízda znečišťují fasády budov. Nálety vlaštovek nejsou také ničím příjemné, zvlášť když je máte na balkóně nebo na podhledech, kde vám hnízdí a znečišťují vaši fasádu a okolí. Jak vyčistit vlaštovčí hnízdo? Jak zabránit vlaštovkám stavět hnízdo? Poradíme vám.

Mladé vlaštovky v hnízdě

Ptačí hnízda v rozích budov, balkónů, teras či podhledů domů nejsou moc příjemná. Pokud vás právě napadlo, že hnízdo jednoduše shodíte, raději na to zapomeňte. Vězte, že vlaštovky nebo jiřičky, které si hnízda na těchto místech dělají nejčastěji, jsou zákonem chráněné. Stejně jako čáp či kolibřík.

Oblíbené odpuzovače ptáků

Název Hodnocení Detail
Deramax BirdZobrazit produkt

Hrozí vám pokuta

Legislativa hovoří jasně. Je zakázané odstraňovat nebo cíleně ničit či poškozovat hnízda chráněných živočichů. To se týká ptactva, plazů, savců, či dokonce hmyzu. Pokud vás tedy někdo nahlásí, že jste zákon porušili, dopustili jste se přestupku, za který vám hrozí pořádně mastná pokuta. V případe, že byste nedejbože chráněnému živočichovi ublížili, může jít i o trestný čin porušování ochrany rostlin a živočichů podle trestního zákona.

Za přestupek, resp. shození nebo odstranění hnízda vám hrozí pokuta do výšky téměř 10 000 eur (9 958,17 eur). Tato nelegální činnost se tak určitě nevyplácí. Odstranit hnízdo chráněného živočicha je možné jen na základě legislativního rozhodnutí, kdy je udělená výjimka. Když vám překáží ptačí trus, znečištěná fasáda a permanentní třepot křídel, máte možnost hnízdění těchto ptáků předejít a vyhnout se tak podobným problémům se zákonem.

Jak zabránit vlaštovkám stavět hnízdo?

Kdo se už s podobným problémem setkal, určitě pochopí, že ačkoliv tito milí a krásní tvorové vypadají neškodně, dokážou člověku pořádně znepříjemňovat život. Hnízda z hlíny, slámy a trusu určitě na nové fasádě nepůsobí dvakrát esteticky. Navíc vlivy počasí působí na hnízdo a po navlhnutí je často vidět stékající hlína po stěně fasády. Stejně tak nepotěší ani agresivní trus.

Vlaštovky v hnízdě

Zabránit hnízdění vlastovek však můžete bez toho, abyste se museli obávat, zda neporušujete zákon. Preventivním opatřením, kterými lze předejít hnízdění ptactva na těchto místech, mohou být mechanické zábrany, chemické prostředky nebo ultrazvukové odpuzovače. Zároveň vám představíme pár „babských rad“, které lidem pomohly k tomu, že ptáci hnízdo jednoduše opustili.

Hrotový systém

Hroty proti vlaštovkám, jsou nerezavějící kovové hroty proti ptactvu, které sa mechanicky připevňují na fasádu. Instalovat je lze na parapetové desky, rohy budov, výklenky, podhledy, římsy nebo na trámy, přístřešky a jiná místa, kde se ptactvo rádo zdržuje a hnízdí. Zábrany lze připevnit s pomocí šroubů nebo lepidla.

Tento způsob zábrany je velmi účinný, protože zabrání ptactvu se na těchto místech vůbec zdržovat. Jako fyzická zábrana nedovolují opeřencům si na těchto místech vytvářet hnízda. V nabídce je možné najít i plastovou verzi těchto hrotů.

Výhody

 • Cena
 • Zaručená efektivita
 • Jednoduchá instalace
 • Univerzálnost

Nevýhody

 • Neestetické řešení

Chemické prostředky a přírodní sprej

Pokud chcete předejít hnízdění ptactva a vyhnout se ptačím exkrementům, použít můžete i účinné spreje, které stačí aplikovat na místo, kde se ptactvo aktivně zdržuje. Tímto způsobem se můžete zbavit i ptactva, které je už zahnízděné. Přípravky jsou neškodné a nijakým způsobem vlaštovkám, jiřičkám, holubům či jiným ptákům neublíží.

Aplikovat je lze na jakékoliv místo, kde máte možný dosah. Jsou složené z přírodních látek a nemají žádný specifický pach. Doporučit vám můžeme sprej na odpuzování ptáků Vola-Via. Alternativou může být i tmel, který nanášíte nepravidelně na místo, odkud chcete ptáky odpudit.

Vlaštovka s mladými

Výhody

 • Cena
 • Jednoduché používání
 • Stačí jednorázová aplikace
 • Možnost použití i po zahnízdění ptactva

Nevýhody

 • Nevhodné pro těžko dostupná místa

Ultrazvukové odpuzovače ptactva

Tyto přístroje fungují na principu ultrazvukových signálů, které ptactvu výrazně vadí. Samotný zvuk ultrazvuku není slyšet, ale ptactvo tento zvuk vnímá mnohem citlivěji. Přístroj je však třeba umístit ve vzdálenosti aspoň 3 metry od člověka. Signál se šíří všemi směry. Zařízení jsou odolná vůči vlhkosti a vůči nepříznivým vlivům počasí.

Nijakým vážným způsobem nepůsobí na ostatní domácí zvířata, ačkoli ho psi, kočky či jiná domácí zvířata mohou slyšet, nebudou se v jeho blízkosti dobrovolně zdržovat. Dosah těchto přístrojů je na vzdálenost od 20 až do 40 metrů.

Výhody

 • Možnost použít ve velkých výškách

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Neestetické řešení
 • Ne vždy účinné

Elektrická síť

Je tvořená s pomocí polykarbonátových prvků, které jsou lepené přímo na místa, kde by ptactvo mohlo hnízdit, jsou v jejich dráze vedené nerezavějící kovové tyčky. Ty se spojí a připojí na elektrický zdroj.

Vlaštovky stavějící si hnízdo na fasádě domu

Jde o často používané zábrany proti vlaštovkám v západních státech Evropy. Jde o certifikovaná zařízení, která při kontaktu dají ptákům slabý elektrický výboj, který jim neublíží, ale zaplaší je. Jsou tolerované ochranci zvířat a přírody. Lze je aplikovat na různá místa včetně střešních krytin.

Výhody

 • Univerzální použití
 • Účinné řešení

Nevýhody

 • Složitější instalace
 • Vyšší cena

Rady od lidí

Kromě specificky určených zařízení a prostřiedků určených na plašení ptactva vám mohou pomoct i rady lidí, kteří si pomohli lidsky jednoduchými řešeními. Říct stop vlaštovkám není jednoduché, ale pomoct vám může například obyčejný alobal nebo CD, které stačí zavěsit na místo v blízkosti hnízda, kde se od něho bude odrážet sluneční světlo. Některým zabral i silný lidský parfém nebo sprej proti hmyzu či Savo, které ptáky odpuzovaly.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

05/08/2020 09:14
Zdeněk Vermouzek

Vážený pane Ruščáku, z Vašeho článku je mi smutno. Vlaštovčí hnízda nejsou věčnou komplikací, ale zdrojem radosti pro mnoho lidí, zdrojem zábavy pro pozorování s dětmi i příležitostí, jak je učit ohleduplnosti a že na planetě Zemi nejsme sami. Hnízda z bláta a slámy, se živými mláďaty, působí velice esteticky i na nových fasádách, jejichž strohosti dodávají život. Je mnoho lidí, kteří dělají vše pro to, aby se jiřičky na jejich domech usadili. Tolik k vašim kategorickým nepodloženým tvrzením. Bohužel se najdou i lidé, kteří se přírody bojí a živá zvířata ve svém okolí nechtějí. Je dobře, že uvádíte, že odstranění hnízd vlaštovek (na obytných budouvách ale mnohem častěji jiřiček) není možné, je to opravdu v rozporu nejen se zákonem, ale především s rozumným lidským přístupem k okolí. Důležité je i to, že přestupku se nedopustíte tím, že vás někdo nahlásí, ale přestupku se dopustí každý, kdo hnízdo odstraní - ať ho někdo nahlásí či nikoli. Při citování legislativy by ale bylo dobré informace ověřit, protože pokuty podle českého zákona o ochraně přírody a krajiny jsou jiné, než uvádíte. Zcela v rozporu s citovanými právními předpisy je pak tvrzení, že pomocí chemických přípravků (spreje, pasty) se lze zbavit i ptáků, kteří jsou již zahnízdění - takovýto postup by byl přímým zásahem do přirozeného vývoje těchto ptáků a tedy stejným přestupkem, jako shazování hnízd. Bylo by dobré alespoň tuto pasáž z článku vypustit, aby neuváděl čtenáře v omyl. S pozdravem, Zdeněk Vermouzek

02/01/2021 11:35
Leoš Fučík

Vážený pane magistře, hledám šetrnou a vstřícnou odpověď na podobnou otázku v souvislosti s hnízděním vlaštovek/jiřiček. Jde mi ovšem o symbiotické a ohleduplné řešení velmi specifického problému; nechci zaplevelovat toto vlákno. Dovolím si Vám tedy napsat na Váš mail *@birdlife.cz
Připadá mi, že jste autoritou, kterou hledám. Leoš Fučík

02/01/2021 13:53
Zdenek Vermouzek

Dobrý den, pane Fučíku! Podrobnou odpověď máte v mailu. Sem jen upřesním, že zamezení hnízdění jiřiček na části budovy, kde je to skutečně nežádoucí, přičemž na jiných místech téže budovy mohou nerušeně hnízdit, je rozumným s zcela pochopitelným přístupem. Srdečně zdraví Zdeněk Vermouzek

02/01/2021 19:57
Leoš Fučík

Děkuji, mail jsem dostal a přečetl; protože řešení je šetrné vůči ptákům, asi budou souhlasit i prarodiče. Můj problém je zřejmě vyřešen.

04/06/2022 13:09
Eliška

Hezky den, to bych Vám prala je mít hezky nad okny, kde můžete mýt okna a parapet každý týden a vypadají, jako by se o ne nikdo půl roku nestaral. Ptačí trus a neskutečný nepořádek rozhodne nepovažuji za krásný doplněk u okna, o hygieně ani nemluvím.

12/07/2023 16:25
Helena Vetešníková

Dobrý den, prosím o informaci, kdy je nejlépe začít odstraňovat hnízda vlaštovek? Nebyla jsem půl roku na chalupě a vlaštovky během té doby stihly postavit v rozích okna dvě hnízda. Je nutné mít tedy písemné povolení z odboru životního prostředí? To pro případ starostlivých sousedů v domě, kteří by mohli situaci zneužít proti mé osobě, kdybych vše legislativně neošetřila. Máte s tím prosím někdo zkušenosti? Moc děkuji za každou radu, zdravím Helena

01/03/2021 12:48
Jan

Díky ptákům co hnízdí na domech můžete mít doma opravdu nepříjemnou havěť ptačí štěnice! A opravdu to neni zábava přítelkyně byla pokousaná a byla nemocná asi 1,5 měsíce protože měla zánět! Deratizátor byl u nás 4x. Takže hroty jsou jasná volba! Snad to pomůže

01/03/2021 13:16
Zdeněk Vermouzek

Z vyjádření Státního zdravotního ústavu z 6. ledna 2020:
Trus synantropních ptáků v České republice může obsahovat určité množství parazitů v různém stadiu vývoje, tito jsou ovšem zpravidla druhově specifičtí a při dodržení základních hygienických pravidel při odklízení trusu nemohou pro člověka znamenat nebezpečí. Pokousání štěnicí ptačí či klíšťákem je jev velice vzácný, nicméně nelze jej vyloučit, stejně jako potenciální alergickou reakci na kousnutí. Přenos patogenů na člověka však nebyl ani u jednoho z těchto parazitů prokázán.Chráněné druhy synantropně žijícího ptactva neznamenají významné ani bezprostřední bezpečnostní riziko pro veřejné zdraví.

04/06/2021 14:23
Božena

Vážení příznivci hnízdění ptactva na nové fasádě, na kterou jsem vydělávala dost dlouho, aby běhám cca 5 hod mi ji zničily vlaštovky. Asi jste velmi potěšení z těch krásných tvorů, když je nemáte na svém domě, že? Vyzkouším od nejjednoduššího vše, co autor textu nabízí. Děkuji

31/10/2021 20:27
Bohuslav

Letos po zateplení náš dům v okolí oken doslova obsypaly vlaštovky se svými hnízdy. Po počátečním nadšení v duchu "děti, pojďte se podívat, jak si ptáčci staví hnízdo" přišlo drsné vystřízlivění. Celý dům plný štěnic, celková deratizace přišla na 60 tis. kč, při odstraňování (prázdných) hnízd v hnízdech stovky možná tisíce štěnic. (V trusu opravdu žádné štěnice nejsou.) Stačí otevřít ventilačku a jsou v bytě, navíc i po deratizaci jsou poschovávány ve škvírách plastových oken. Takže asi tak. Jo, prý odpuzuje i barva fasády - červená, oranžová, žlutá. Snad jim to připomíná oheň. Ale potvrdit nemůžu, slyšel jsem jen z doslechu.

10/07/2022 21:52
Jana

Nastěhovala jsem se do bytu vloni v říjnu. Na začátku jara začaly nálety jiricek. Tak nějak jsem se snažila zamezit v hnízdění alobalem, rozstříhanou igelitkou a podobně. V par oknech jsem boj vyhrála ale na ostatních ne. Říkala jsem si tak co, aspoň bude malá koukat na ptáčky, odcházím občas trus a na podzim hnízda odstraním a vydrhnu okna, jsou to jen ptáci.
Noční můra přišla, když se mi do bytu nastěhovali štěnice… obvolala jsem co jsem mohla, životní prostředí hledí jen na chudinky ptáčky ale že v bytě je nesnesitelné vedro a štěnice a navíc malé dítě, to je nezajímá. Člověk a dítě !!! jim je víte kde. Výjimku na odstranění hnízd má jedna záchranná stanice nedaleko, ale jelikož tu mám sedm hnízd…tak do toho nejdou. Všichni jak by chtěli a snaží se, aby u nich hnízdili… jenže spousta lidi neví jaké následky to muže mít. Deratizace není nic levného, zabavit se toho dá těžko, i přes zavřena okna se k vám dostanou ale cooo, jsme nejhorší na světě, ze chceme zamezit hnízdění a nedej bože po opuštění hnízd, je zlikvidujeme?? Všem co tady mate něco proti těm, kteří proti nim bojujou, bych vám ty štěnice přála. Je to super s malým dítětem vážně….
Taky by mě zajímalo kolik chytráku, kteří chtějí mít hnízda na svých domech, by je tam chtělo, kdyby věděli, ze můžou mít zamořený dům štěnicemi. Ale to už jim na žádné stránky nebo fora a podobně nenapíšete informaci, že mohou mít štěnice ptačí, které se jim dostanou do bytu, kde se chovají jak normální?? Neee jen samá chvála a jak jsou prospěšné, ze nebude mít doma hmiz, že to jsou poslové jara ale taky pomalu prázdné peněženky a nikdo Vám nepomůže.

03/06/2023 10:39
Marie Kmochová

Dobrý den, bohužel nemohu jinak, než souhlasit s tím, že jsem se týden pokoušela různými způsoby zabránit ptákům , aby si v rohu mých okem ( 4 patro) stavěli hnízdo. Mám samozřejmě velmi ráda přírodu včetně zvířat i ptactva. Celou zimu ( i jestě nyní, kdy je chladno a nelétá hmyz, dávám vhodná semínka do domečku - krmítka prákům). Ovšem jsem alergik a jednou jsem nebyla doma v době, kdy si ptáci hnízdo postavili.
Nechala jsem je vyvést mláďata, ovšem má alergická reakce a zmíněný hmyz mi velmi znepříjemňovaly život.
Proto nyní každý den lezu na okno ve 4 patře ( nejsem nejmladší a tudíž se bojím) a obnovuji natříhané igel.sáčky, nastříhaný alobal, zavěsila jsem i CD. Musím stále obnovovat, protože mi většinu pracně zavěšených "plašičů" ( domínvám se, že rorýsi) schodili. Už jsem z toho poněkud unavená a stát na okně ve 4 patře se bojím čím dál víc. Tolik má zkušeenost.

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 19.07.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.