Jak zaplašit vlaštovky a zabránit jim stavět hnízda. Hroty proti vlaštovkám jako nejlepší zábrany

Vlaštovčí hnízda jsou věčnou komplikací. Hlavním problémem je fakt, že vlaštovčí a jiná ptačí hnízda znečišťují fasády budov. Nálety vlaštovek nejsou také ničím příjemné, zvlášť když je máte na balkóně nebo na podhledech, kde vám hnízdí a znečišťují vaši fasádu a okolí. Jak vyčistit vlaštovčí hnízdo? Jak zabránit vlaštovkám stavět hnízdo? Poradíme vám.

Mladé vlaštovky v hnízdě

Ptačí hnízda v rozích budov, balkónů, teras či podhledů domů nejsou moc příjemná. Pokud vás právě napadlo, že hnízdo jednoduše shodíte, raději na to zapomeňte. Vězte, že vlaštovky nebo jiřičky, které si hnízda na těchto místech dělají nejčastěji, jsou zákonem chráněné. Stejně jako čáp či kolibřík.

Oblíbené odpuzovače ptáků

Hrozí vám pokuta

Legislativa hovoří jasně. Je zakázané odstraňovat nebo cíleně ničit či poškozovat hnízda chráněných živočichů. To se týká ptactva, plazů, savců, či dokonce hmyzu. Pokud vás tedy někdo nahlásí, že jste zákon porušili, dopustili jste se přestupku, za který vám hrozí pořádně mastná pokuta. V případe, že byste nedejbože chráněnému živočichovi ublížili, může jít i o trestný čin porušování ochrany rostlin a živočichů podle trestního zákona.

Za přestupek, resp. shození nebo odstranění hnízda vám hrozí pokuta do výšky téměř 10 000 eur (9 958,17 eur). Tato nelegální činnost se tak určitě nevyplácí. Odstranit hnízdo chráněného živočicha je možné jen na základě legislativního rozhodnutí, kdy je udělená výjimka. Když vám překáží ptačí trus, znečištěná fasáda a permanentní třepot křídel, máte možnost hnízdění těchto ptáků předejít a vyhnout se tak podobným problémům se zákonem.

Jak zabránit vlaštovkám stavět hnízdo?

Kdo se už s podobným problémem setkal, určitě pochopí, že ačkoliv tito milí a krásní tvorové vypadají neškodně, dokážou člověku pořádně znepříjemňovat život. Hnízda z hlíny, slámy a trusu určitě na nové fasádě nepůsobí dvakrát esteticky. Navíc vlivy počasí působí na hnízdo a po navlhnutí je často vidět stékající hlína po stěně fasády. Stejně tak nepotěší ani agresivní trus.

Vlaštovky v hnízdě

Zabránit hnízdění vlastovek však můžete bez toho, abyste se museli obávat, zda neporušujete zákon. Preventivním opatřením, kterými lze předejít hnízdění ptactva na těchto místech, mohou být mechanické zábrany, chemické prostředky nebo ultrazvukové odpuzovače. Zároveň vám představíme pár „babských rad“, které lidem pomohly k tomu, že ptáci hnízdo jednoduše opustili.

Hrotový systém

Hroty proti vlaštovkám, jsou nerezavějící kovové hroty proti ptactvu, které sa mechanicky připevňují na fasádu. Instalovat je lze na parapetové desky, rohy budov, výklenky, podhledy, římsy nebo na trámy, přístřešky a jiná místa, kde se ptactvo rádo zdržuje a hnízdí. Zábrany lze připevnit s pomocí šroubů nebo lepidla.

Tento způsob zábrany je velmi účinný, protože zabrání ptactvu se na těchto místech vůbec zdržovat. Jako fyzická zábrana nedovolují opeřencům si na těchto místech vytvářet hnízda. V nabídce je možné najít i plastovou verzi těchto hrotů.

Výhody

 • Cena
 • Zaručená efektivita
 • Jednoduchá instalace
 • Univerzálnost

Nevýhody

 • Neestetické řešení

Chemické prostředky a přírodní sprej

Pokud chcete předejít hnízdění ptactva a vyhnout se ptačím exkrementům, použít můžete i účinné spreje, které stačí aplikovat na místo, kde se ptactvo aktivně zdržuje. Tímto způsobem se můžete zbavit i ptactva, které je už zahnízděné. Přípravky jsou neškodné a nijakým způsobem vlaštovkám, jiřičkám, holubům či jiným ptákům neublíží.

Aplikovat je lze na jakékoliv místo, kde máte možný dosah. Jsou složené z přírodních látek a nemají žádný specifický pach. Doporučit vám můžeme sprej na odpuzování ptáků Vola-Via. Alternativou může být i tmel, který nanášíte nepravidelně na místo, odkud chcete ptáky odpudit.

Vlaštovka s mladými

Výhody

 • Cena
 • Jednoduché používání
 • Stačí jednorázová aplikace
 • Možnost použití i po zahnízdění ptactva

Nevýhody

 • Nevhodné pro těžko dostupná místa

Ultrazvukové odpuzovače ptactva

Tyto přístroje fungují na principu ultrazvukových signálů, které ptactvu výrazně vadí. Samotný zvuk ultrazvuku není slyšet, ale ptactvo tento zvuk vnímá mnohem citlivěji. Přístroj je však třeba umístit ve vzdálenosti aspoň 3 metry od člověka. Signál se šíří všemi směry. Zařízení jsou odolná vůči vlhkosti a vůči nepříznivým vlivům počasí.

Nijakým vážným způsobem nepůsobí na ostatní domácí zvířata, ačkoli ho psi, kočky či jiná domácí zvířata mohou slyšet, nebudou se v jeho blízkosti dobrovolně zdržovat. Dosah těchto přístrojů je na vzdálenost od 20 až do 40 metrů.

Výhody

 • Možnost použít ve velkých výškách

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Neestetické řešení
 • Ne vždy účinné

Elektrická síť

Je tvořená s pomocí polykarbonátových prvků, které jsou lepené přímo na místa, kde by ptactvo mohlo hnízdit, jsou v jejich dráze vedené nerezavějící kovové tyčky. Ty se spojí a připojí na elektrický zdroj.

Vlaštovky stavějící si hnízdo na fasádě domu

Jde o často používané zábrany proti vlaštovkám v západních státech Evropy. Jde o certifikovaná zařízení, která při kontaktu dají ptákům slabý elektrický výboj, který jim neublíží, ale zaplaší je. Jsou tolerované ochranci zvířat a přírody. Lze je aplikovat na různá místa včetně střešních krytin.

Výhody

 • Univerzální použití
 • Účinné řešení

Nevýhody

 • Složitější instalace
 • Vyšší cena

Rady od lidí

Kromě specificky určených zařízení a prostřiedků určených na plašení ptactva vám mohou pomoct i rady lidí, kteří si pomohli lidsky jednoduchými řešeními. Říct stop vlaštovkám není jednoduché, ale pomoct vám může například obyčejný alobal nebo CD, které stačí zavěsit na místo v blízkosti hnízda, kde se od něho bude odrážet sluneční světlo. Některým zabral i silný lidský parfém nebo sprej proti hmyzu či Savo, které ptáky odpuzovaly.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

05/08/2020 09:14
Zdeněk Vermouzek

Vážený pane Ruščáku, z Vašeho článku je mi smutno. Vlaštovčí hnízda nejsou věčnou komplikací, ale zdrojem radosti pro mnoho lidí, zdrojem zábavy pro pozorování s dětmi i příležitostí, jak je učit ohleduplnosti a že na planetě Zemi nejsme sami. Hnízda z bláta a slámy, se živými mláďaty, působí velice esteticky i na nových fasádách, jejichž strohosti dodávají život. Je mnoho lidí, kteří dělají vše pro to, aby se jiřičky na jejich domech usadili. Tolik k vašim kategorickým nepodloženým tvrzením. Bohužel se najdou i lidé, kteří se přírody bojí a živá zvířata ve svém okolí nechtějí. Je dobře, že uvádíte, že odstranění hnízd vlaštovek (na obytných budouvách ale mnohem častěji jiřiček) není možné, je to opravdu v rozporu nejen se zákonem, ale především s rozumným lidským přístupem k okolí. Důležité je i to, že přestupku se nedopustíte tím, že vás někdo nahlásí, ale přestupku se dopustí každý, kdo hnízdo odstraní - ať ho někdo nahlásí či nikoli. Při citování legislativy by ale bylo dobré informace ověřit, protože pokuty podle českého zákona o ochraně přírody a krajiny jsou jiné, než uvádíte. Zcela v rozporu s citovanými právními předpisy je pak tvrzení, že pomocí chemických přípravků (spreje, pasty) se lze zbavit i ptáků, kteří jsou již zahnízdění - takovýto postup by byl přímým zásahem do přirozeného vývoje těchto ptáků a tedy stejným přestupkem, jako shazování hnízd. Bylo by dobré alespoň tuto pasáž z článku vypustit, aby neuváděl čtenáře v omyl. S pozdravem, Zdeněk Vermouzek

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 19.07.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...