Výtvarné a kreativní sady na malování, výrobu náramků, mýdel a svíček nejen pro děti

Tvoření a hraní si s různými materiály je pro rozvoj dětských zručností důležité. A právě to dokážou dítěti poskytnout výtvarné a kreativní sady. Dítě získává nové vědomosti hravou formou a získává tak cenné zkušenosti, které zužitkuje ve školce a ve škole.

Výtvarná sada pro děti

Pokud vaše dítě není nadšencem kreslení, nevadí. Dětské sady nabývají různé alternativy, o kterých si v tomto článku povíme. Dozvíte se i o dalších výhodách tvořivých souprav a jaké možnosti při výběru máte.

Výtvarné a kreativní sady pro děti i dospělé


Na co jsou dobré kreativní sady pro děti

Kreativní sady pro děti nepatří k těm hračkám, které jen nakrátko vyplní volný čas dítěte. Hraní si s výtvarnou sadou může dítěti pomoci rozvíjet důležité zručnosti a připravit ho na příchod do školky nebo přechod do školy.

  • Podporují kreativitu u dětí – Při hraní si s kreativní sadou má dítě možnost volně tvořit, vymýšlet, objevovat různé možnosti, které daný materiál a technika nabízejí. Tyto zkušenosti jsou velmi důležité pro rozvoj dětské kreativity a určitě je využije i v budoucnosti.
  • Pomáhají rozvíjet jemnou motoriku – Týká se zručnosti používání malých svalů v rukách a prstech. Dítě si osvojí práci s nůžkami, držení tužky, kreslení, skládání papíru a jiné aktivity, které ulehčí přechod ze školky do školy.
  • Dítě se učí důležitým zručnostem – Když chce dítě něco vytvořit, musí být trpělivé, soustředit se na práci a zvládat řešit problémy. Tyto zručnosti zužitkuje ve škole, kde může být důležité hlavně při nástupu, aby dítě zvládlo sedět a soustředěne pracovat.
  • Podporují vývoj kognitivních zručností – Při tvoření bude dítě objevovat nové tvary, barvy, textury, vymýšlet nové věci, přemýšlet nad řešením kreativních problémů. To všechno vede k podpoře vývoje kognitivních zručností.
  • Přispívají k duševní pohodě – Tvoření je pro mnohé, malé i velké, velmi uklidňující. Dítě zaměřuje pozornost na tvořivou činnost, což přispívá k relaxaci, snížení pocitu úzkosti, stresu a deprese.
  • Dají se použít v kolektivu – Dítě si může tvořit se skupinkou kamarádů. Tehdy se učí spolupráci, komunikaci o svých nápadech a potřebách, řešení konfliktů, schopnosti postupovat podle pokynů a zároveň se zabaví s vrstevníky.
  • Mohou pomoci najít budoucí povolání – Pro některé děti může být tvoření natolik poutavé, že je motivuje k tomu, aby víc kreslily, malovaly a objevovaly svoje nadání. A kdo ví, možná se z dítěte jednou stane malíř, ilustrátor, animátor či designer.

Typy kreativních souprav – jak si zvolit?

Kreativní sady pro děti jsouz skvělým dárkem pro chlapce i děvčata, menší i větší děti a všechny, kteří rádi tvoří a objevují nové věci. Pokud vaše dítě nerado kreslí, stále máte na výběr z množství různých kreativních sad, které dítě mohou zaujmout víc. Při výběru si všímejte především toho, o jaké aktivity nebo témata jeví vaše dítě zájem. Jednotlivé sady mají často konkrétní téma, např. farmu, módu, safari, závody nebo Vánoce. Pokud si nejste jistí, zeptejte se dítěte a nechte si ho vybrat podle sebe. Podpoříte tím zvědavost a zájem o sadu. Dalším kritériem je věk dítěte – i když u více typů souprav najdete alternativu pro menší i větší děti.

Sada pro kreslení a malování

Soupravy na kreslení a malování

Mezi klasiku se určitě řadí tradiční souprava na kreslení a malování. Často jde o kufřík nabitý příslušenstvím, a to hlavně tužkami, barvičkami, gumami, ořezávátky, fixkami, barcami a štetci, pastelkami a dalšími pomůckami. Pokud je sada zaměřená na kreslení, může obsahovat náčrtník. Pokud je zaměřená na malování, její součástí může být plátno, paleta i stojan. Tyto sady najdete menší i větší, ale všímejte si věkového určení.

Sady pro nejmenší děti budou obsahovat hlavně pastelky a velké barvičky pro jednoduchý úchop. Pokud kupujete sadu na kreslení a malování pro teemagera nebo teenagerku, zkuste zvážit profesionální sadu, pokud to s uměním myslí dítě vážně. Jsou dražší, ale poskytnou kvalitnější barvy s vyšší pigmentací pro lepší výsledky.

Razítkové sady

Razítka jsou skvělou alternativou. Dají se různě dotvořit, vybarvit, oblepit barevným papírem, použít vodové barvy a jiné materiály. Razítka se prodávají v sadách, většinou jsou tematické, např. zimní aktivity, květiny nebo zvířátka. Skvělé je, že si dítě razítky může vytvořit vlastní příběh, který vám bude vyprávět. Tužkou může dopsat text a vytvořit si svůj první komiks nebo knihu malováněk.

Razítkové sady jsou vhodné pro různé věkové kategorie. Pro ty nejmenší děti od 1 roku jsou razítka větší, s kulatým tvarem pro jednoduchý úchop. Pro větší děti jsou vhodná různá menší razítka, např. s abecedou. Protože starší dítě už má víc vyvinuté motorické schopnosti, umí si poradit i s menšími razítky, která tak budou větší výzvou. Prvňáčkové si zase mohou trénovat abecedu a číslice.

Sady na vyšívání

Šití ostrou jehlou mohou zkoušet děti od 7–9 let, podle jejich zručnosti. Pro menší děti jsou k dispozici sady s látkou se širokými otvory a tupou plastovou jehlou, kterou se neporaní. Mohou si trénovat navlékání nitě do jehly, navlékání korálků, vyšívání jednoduchých stehů a přišívání knoflíků nebo korálků k plátnu. Některé sety mohou mít namísto plátna papíry s předkresleným vzorem a dírami, skrz které budou nit provlékat, podobně jako při spojování čísel.

S přibývajícím věkem dítěte se náročnost vyšívaného projektu zvyšuje a dítě si může vyšít obrázek do plátna, vytvořit jednoduchou panenku nebo zvířátko, připravit malou kabelku nebo peněženku, nebo vyšít ornamenty na vánoční stromek. Možností je mnoho. Tento typ kreativních sad je výborný na trénování jemné motoriky, koordinace zraku a pohybu a také trénování trpělivosti.

Sady na výrobu mýdla

Sady na výrobu mýdla jsou oblíbené nejen pro dospělé, vyrábějí se i v dětské verzi. Důležité je, aby obsahovaly přírodní složky a ingredience, které jsou pro děti bezpečné. Jsou vhodné spíše pro dětičky od 7 let, přičemž u mladších je vhodné, když jim rodič pomůže. Hmota na přípravu mýdla se rozpouští zahříváním, proto je potřebné dát pozor na případné popálení. Do roztaveného mýdla si dítě může přidat různé vůně a barviva, případně třpytky.

Připravená směs se potom vyleje do silikonové formy a nechá ztuhnout. Sady obvykle nabízejí formy s různými tvary, např. delfín, želva, dinosaurus, jednorožec, mušle apod. Ručně vytvořená mýdla jsou skvělým dárkem, kterým může dítě obdarovat prarodiče nebo kamarády. Při přípravě se dítě učí experimentovat, trénuje si jemnou motoriku a učí se, jak zacházet s teplou hmotou a jak si správně dávat pozor.

Sada na výrobu svíček

Sady na výrobu svíček

Tyto sady jsou v mnohém podobné sadám na výrobu mýdla. Také jsou vhodné pro děti do cca 7 let, podle zručnosti. Menší děti budou potřebovat vaši asistenci při tavení vosku. Na přípravu svíčky se používají vosky, které musí být zdravotně neškodné pro děti. Vosk se nechá rozehřát a naleje se do silikonové formičky, do které je třeba upevnit knot. Vosk je možné všelijak doplnit barvami a vůněmi, podle vkusu a nálady.

Sady na výrobu svíček lze dostat s různými formami, klasický je válec, ale také čtverce, srdíčka nebo hvězdy. Působivě vyniknou různé postavičky, zvířátka a další prvky. Vyrobené svíčky jsou výborným dárkem, proto můžete s dítětem tvořit před svátky, Vánocemi nebo narozeninami. Děti se učí motorickým zručnostem, ale trénují si také svou představivost a tvořivost, protože mohou experimentovat a zkoušet různé věci.

Náramkové soupravy

Výrobu náramku zvládnou jak menší, tak i starší děti. Pro ty nejmenší dětičky od 1 roku obsahují sady hrubší a ohybné šňůrky, větší korálky se širšími dírkami, komponenty pro jednoduché uzavírání a otevírání náramku. Tyto sady jsou jednodušší, ale vhodnější do menší dětské ručky, umožňují snadnější úchop a navlékání korálků. Jsou proto ideální na trénování si motorických zručností a koordinace zraku a pohybu.

Pro starší děti už sady obsahují více komponentů, menší kousky, různobarevné šňůrky a korále. Některé mohou obsahovat drátky a kleštičky na šperky. S pokročilejšími sadami už vytvoříte náhrdelníky, náušnice a někdy i prsteny. Některé se tvoří vytvářením uzlů se šňůrkami nebo dalšími zajímavými metodami. Děti si tak mohou s kamarády vytvořit náramky přátelství nebo obdarovat někoho z rodiny či školy.

Sada na výrobu náramků

Origami sady

Origami je japonské umění skládání papíru a osvojit si ho může i vaše dítě. Tyto sady jsou ideální pro předškoláky, kteří si tak zlepší motorické zručnosti, potrénují koordinaci, trpělivost a soustředění. Zatímco některé skládačky mohou být komplikované, existují různé sety přizpůsobující se věku dítěte. Některé vyžadují opravdu jen několik přeložení papíru a zajímavá skládačka je na světě.

Tyto sady se dají najít jako tematické, např. skládačky se zvířecími motivy, a mohou se dát doplnit o samolepky. Pro starší děti už existují komplikovanější designy, které vyžadují víc času a koncentrace, ale výsledek je úchvatný. Origami skládačky mohou být zajímavým a originálním dárkem nebo unikátními ornamenty na vánoční stromek.

Skládací mozaiky se samolepkami a kamínky

Tento druh kreativních sad se týká především dětí v předškolním věku a na prvním stupni základních škol. Obsahuje motivy různých obrázků, které je třeba dokončit nalepením přiložených papírků, samolepek nebo kamínků. Samozřejmě, typ soupravy se přizpůsobuje věku dítěte – v případě menších dětí jde o větší papírky a samolepky, starší zvládnou i menší kamínky.

Děti si trénují zručnosti, které využijí ve škole – stříhání, nalepování, sledují barevnou paletu, vnímají tvary nebo lepí rovnou, dodržují rozestupy apod. Proto je tento typ kreativních sad jako stvořený pro předškoláky. Navíc se učí trpělivosti a soustředěně sedět při práci. Dokončené obrázky si mohou přilepit na stěnu dětského pokoje, ale také zarámovat a obdarovat např. prarodiče.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 20.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.8%)

V této kategorii najdete i:

Elektrická vláčková dráha pro děti na ovládání, dřevěná nebo na baterkyElektrická vláčková dráha pro děti na ovládání, dřevěná nebo na baterky

Vláčkové dráhy jsou skvělým dárkem a potěší nejedno dítě. Nejste si jistí, po čem při výběru sáhnout? V tomto článku se dozvíte všechno potřebné, co o koupi vláčkové soupravy potřebujete...

Jak rozvíjet logické myšlení a paměť u dětí: Hry a úlohy na rozvoj logického myšleníJak rozvíjet logické myšlení a paměť u dětí: Hry a úlohy na rozvoj logického myšlení

Logické uvažování není něco, na co má dítě čas do nástupu do školy. Tuto zručnost byste mu měli pomáhat rozvíjet už v předškolním věku.

Dětská nafukovací i interaktivní hopsadla – jak vybrat skákadlo pro nejmenší?Dětská nafukovací i interaktivní hopsadla – jak vybrat skákadlo pro nejmenší?

Pro každého rodiče je vždy výhrou najít hračku, která dítě nejen zabaví, ale pomůže mu i v rozvoji. Touto hračkou je i skákadlo.