Elektrická vláčková dráha pro děti na ovládání, dřevěná nebo na baterky

Vláčkové dráhy patří k oblíbeným dětským hračkám, zaujmou chlapce i děvčata, teenagery, a dokonce i mnohé dospělé. Vláčkové soupravy totiž nabízejí široké spektrum možností, jak si nakombinovat trasu, vláček s vagony a okolní prvky. Jsou skvělým dárkem a potěší nejedno dítě.

Vláčková dráha pro děti

Nejste si jistí, po čem při výběru sáhnout? V tomto článku se dozvíte všechno potřebné, co o koupi vláčkové soupravy potřebujete vědět.

Dřevěné a plastové vláčky a vláčkové dráhy


Jak vybrat vláčkovou dráhu

Při koupi vláčkové dráhy se setkáte se širokou nabídkou. Proto je dobré si předem stanovit rozpočet, kolik chcete za dráhu utratit. Jedním z nejdůležitějších kritérií je věk dítěte, tedy pro koho je dráha určená. Všímejte si i recenzí zákazníků, které vám napoví, zda se do daného modelu vyplatí investovat. Ale nezapomínejte ani na potřeby a touhy vašeho dítěte a do procesu výběru ho zahrňte.

Typy vláčkových drah

Existuje množství různých druhů vláčkových drah, ale nejčastěji se setkáte s těmito typy:

 • Dřevěné – Dřevěné vláčkové dráhy jsou vhodné v každém věku, ale protože bývají větší a bez malých částic, kupují se hlavně menším dětem. Vagony se navíc napájejí magnety, takže hra s nimi je velmi jednoduchá. Vždy se ujistěte, že jsou magnety uchycené pevně a nemůže dojít k náhodnému spolknutí.
 • Elektrické – Tyto soupravy nejsou určené pro nejmenší děti. Obsahují množství prvků jako světýlka, zvuky a samozřejmě také dálkové ovládání na baterky, pomocí kterého se vláček bude pohybovat po kolejnicích. Proto jsou vhodné pro už starší děti.
 • Lego Duplo – Vláčkovou dráhu si vaše dítě může poskládat z oblíbené stavebnice lego. Stavebnice obsahují kolejnice, vláček i různé prvky okolí, přičemž k sadě si je možné dokoupit doplňky v podobě dalších kolejnic nebo si zkombinovat jiné sady Lega, které už vlastní.
 • Se stolem – Patří mezi nejdražší vláčkové soupravy. Kupují se už se stolem, na kterém si dítě podle instrukcí postaví kolejnice, budovy, stromy, vozidla a další prvky. Takto získáte najednou plochu pro hru s vláčkovou dráhou a množství doplnků pro dotvoření okolí.

Měřítko

Základním parametrem modelů vláčků je jejich měřítko, tedy to, jak velký je vláček v poměru ke skutečné velikosti. Měřítka se označují písmeny nebo číselně, např. O měřítko = 1 : 48. Nejčastěji se setkáte s následovnými měřítky:

 • G měřítko (1 : 24 – 1 : 32) – Jde o největší měřítko vláčkových souprav. Tyto větší modely se často používají venku, na zahradě, protože postavit delší dráhu by v interiéru mohl být problém. Díky své velikosti jsou vhodné pro menší děti.
 • O měřítko (1 : 48) – Je o něco větší, vláčky už mají víc detailů a rozložení. Vláčkový set si může dítě rozložit na stole nebo v dětském pokoji. Díky své velikosti je vhodná pro děti i starší.
 • HO měřítko (1 : 87) – Toto měřítko je o polovinu menší než měřítko O a mezi hobby nadšenci vláčků jde o nejoblíbenější měřítko. Setkáte se s obrovským množstvím možností designů, prvků a témat. Hodí se pro starší děti a teenagery.

Rozměry

S měřítkem vláčkových drah souvisí i rozměry. V první řadě je potřebné zvážit věk dítěte – čím menší, tím větší části by měla mít vlaková dráha. Naopak čím je dítě starší, tím může být model menší, ale měl by obsahovat víc částí a doplňků, aby dítě mohlo naplno využít svoji kreativitu. Vláčky s větším měřítkem zaberou víc místa, ale v balení bývá méně dílů, proto s umístěním dráhy nebývá problém. Rozměry si promyslete u souprav s menším měřítkem, ale dlouhou dráhou a bohatým příslušenstvím, protože rozměry stolu nemusí stačit. Do úvahy je potom potřebné vzít způsob uskladnění, jestli bude vláčková dráha trvale vystavená v dětském pokoji, nebo jí budete muset najít místo ve skříňkách a zásuvkách.

Jak vybrat vláčkodráhu

Věk dítěte

Pokud si na základě rozměrů vláčkové dráhy nejste jistí, zda je pro vaše dítě vhodné, nevadí. Tyto soupravy bývají rozdělené podle vhodnosti věku, stejně jako mnohé jiné hračky. Nejde totiž jen o samotnou velikost dílů, ale o celkovou bezpečnost. Vlakové soupravy pro ty nejmenší dětičky nesmí obsahovat odnímatelné části, které by mohly spolknout, nebo ostré hrany a jiné nebezpečné prvky. Mělo by jít o hračku určenou dětem, protože v tom případě se dbá i na vhodnost vybraných materiálů, laků či barev, které musí být zdravotně neškodné.

Náročnost použití

Každou vláčkovou dráhu je potřebné složit a připravit tak ke hře. Náročnost skládání vláčkové dráhy by měla odrážet věkovou kategorii. Při příliš náročné montáži nebude dítě schopné hračku používat samostatně, bez pomoci. Všímejte si proto komponent, ze kterých se dráha skládá, a zkuste na základě věku a zručnosti dítěte odhadnout, jestli hračka nepřesahuje jeho limity. Děti totiž rády skládají a tvoří samostatně a příliš komplikované skládání dráhy by je od hry mohlo odradit.

Velikost balení – základní, nebo kompletní set?

U každé dráhy je důležité, co dané balení obsahuje. Všímejte si, zda jde o kompletní set, nebo bude potřebné dokoupit ještě více prvků. Pokud jde o základní set, dají se dokoupit rozšířené verze? Pokud dítě toto hobby nadchne, časem bude skvělé, když najdete i další možnosti, jak obohatit soupravu, kterou už doma máte. Naopak příliš velké, rozšířené balení může být na začátku příliš. Hnoho možností a kombinací může být frustrujících, příp. pokud ještě nevíte, zda si hračku dítě oblíbí, je zbytečné sahat po větších baleních.

Úložný box a speciální efekty potěší

 • Různorodost dráhy – Dráha bude zajímavější, když bude doplněná o různé prvky navíc, jako tunely, mosty, jeřáby, železniční stanice a dopravní značení.
 • Speciální efekty – Světýlka, kontrolky, spuštění páry, zvuky, otevírací závory či dveře – všechno to může udělat zážitek při hře s vláčkem výjimečnějším.
 • Bluetooth ovládání – Některé elektrické dráhy umožňují ovládání přes Bluetooth, díky čemuž můžete vláček ovládat mobilem. Jde o skvělou volbu pro starší děti a teenagery.
 • Kompatibilita a napájení – Některé značky mají stejný druh napájení kolejnic a jejich vláčky se tak hodí na kolejnice jiných značek, díky čemuž si bude moci vaše dítě dokombinovat nový vláček k existující sadě.
 • Úložný box – Když má stavebnice mnoho dílů, úložný dřevěný nebo plastový box přijde vhod. Po postavení dráhy si do něj dítě uloží zbylé kousky, díky čemuž se nic nezatoulá.

Dřevěná vláčková dráha

Cena začíná nízko

Vláčkové dráhy pro děti je možné koupit téměř v každém hračkářství, ale také v prodejnách jako Tesco, Lidl či Ikea. Mezi oblíbené sety patří hlavně Vláček Tomáš podle stejnojmenné pohádky, dřevěné stavebnice Woody a dřevěné vláčky pro nejmenší Little Dutch. Ceny se různí podle obsahu balení a druhu vláčkové dráhy. Nejlevnější soupravy od 350 Kč jsou menší a obsahují jen několik základních dílů, většinou jsou vyrobené ze dřeva a plastu.

Střední cenovou kategorii tvoří soupravy od 750 do 1 500 Kč. Také jde o převážně dřevěné soupravy, avšak dráhy jsou už delší, nabízejí množství prvků a způsob postavení kolejnic a okolí. Elektrické vláčky na ovládání stojí od 1 200, přičemž ty se stolem vás mohou vyjít na 5 000 Kč, příp. víc podle rozšíření. V této vyšší cenové kategorii máte hodně možností, vláčkové sady obsahují hodně dílků, některé mají témata a najdou se i růžové dráhy určené pro děvčata, i když je jen na vašem dítěti, po jaké barevnosti sáhne.

Dřevěné a plastové vláčky a vláčkové dráhy

Péče a údržba

Stejně jako všechny hračky i vláčkové dráhy se časem zašpiní od lepkavých rukou, prachu nebo jiných nečistot. Při jejich čištění se vždy řiďte pokyny v návodu, hlavně pokud máte elektrickou vlakovou dráhu. Prach je možné utřít jednoduše suchým hadrem z mikrovlákna. Pokud je povrch lepkavý nebo špinavý, hadr namočte do vody s malým množstvím saponátu na nádobí. Přidat můžete ocet, který má antibakteriální vlastnosti, nebo sodu bikarbonu pro důkladné vyčištění hůře odstranitelných skvrn.

Hadr dobře vyždímejte. Na příliš velké množství vody si dejte pozor zejména u dřeva, které by mohlo vodu nasáknout a ztratit kvalitu. Postupně umyjte všechny části stavebnice, a když to je potřebné, použijte i starší zubní kartáček, abyste se dostali do záhybů a hůře dostupných míst. Hadr opláchněte v čisté vodě, vyždímejte a setřete jím všechny případné zbytky saponátu. Vláček nechte dobře vyschnout.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.Publikováno dne: 16.08.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Výtvarné a kreativní sady na malování, výrobu náramků, mýdel a svíček nejen pro dětiVýtvarné a kreativní sady na malování, výrobu náramků, mýdel a svíček nejen pro děti

Pomocí výtvarných a kreativních sad dítě získává nové vědomosti hravou formou. O všech plusech těchto sad a typů, jaké jsou v nabídce, se dozvíte v článku.

Jak rozvíjet logické myšlení a paměť u dětí: Hry a úlohy na rozvoj logického myšleníJak rozvíjet logické myšlení a paměť u dětí: Hry a úlohy na rozvoj logického myšlení

Logické uvažování není něco, na co má dítě čas do nástupu do školy. Tuto zručnost byste mu měli pomáhat rozvíjet už v předškolním věku.

Dětská nafukovací i interaktivní hopsadla – jak vybrat skákadlo pro nejmenší?Dětská nafukovací i interaktivní hopsadla – jak vybrat skákadlo pro nejmenší?

Pro každého rodiče je vždy výhrou najít hračku, která dítě nejen zabaví, ale pomůže mu i v rozvoji. Touto hračkou je i skákadlo.