Foukaná izolace (z celulózových vláken, minerální vaty, dřevovlákna) – zkušenosti, cena

Izolační práce zaberou mnoho času a po provedení práce máte před sebou mnoho odpadu, který je potřebné uklidit. Ale co když existuje snadnější způsob? Foukaná izolace je vhodná do podkroví i podlah a podle zkušeností si ji lidé nemohou vynachválit.

Foukaná/stříkaná PUR izolace

Jak funguje foukaná izolace, zda je vhodnější celulóza nebo minerální vlna a všechno podstatné o tomto způsobu izolace se dozvíte v tomto článku.

Co je foukaná izolace?

Už samotný název prozrazuje, že jde o druh izolace, který se aplikuje pomocí foukání. Oproti klasickému způsobu izolování je to neobvyklý postup. Při izolování domu je většinou potřebné nejdříve koupit a uskladnit objemné balíky izolace, které je nutné obstarat s přibližně 10% rezervou. Izolaci je třeba pracně měřit a řezat, přičemž vzniká mnoho odpadu, se kterým je potřebné se po práci vypořádat.

Foukaná izolace má mnohem menší rozměry – samotný izolační materiál je stlačený v rolích, které se vloží do speciálního přístroje pro aplikaci izolace. Hadicí přístroje se náplň jednoduše vyfoukne na požadované místo, přičemž izolační materiál několikanásobně zvětší objem a dostane se i na menší a hůře dostupná místa, která dokonale vyplní a zabrání vzniku tepelných mostů. To ocení zejména majitelé starších domů a budov, kde namísto kompletního vyklizení prostoru budou muset jen najít pár otvorů, do kterých se strčí hadice a nafoukne izolace.

Po dokončení prací nevzniká žádný odpad. Namísto měření a řezání totiž stačí strojem nafoukat izolační materiál do otvorů ve stěně nebo podlaze, čímž se spotřebuje jen přesně tolik materiálu, kolik potřebujete, a práce je hotová. Takto ušetříte nejen čas a peníze, ale také množství námahy při aplikaci izolace. Co se týká ceny izolace, ta závisí nejen na rozměrech místa, které chcete zateplit, ale také na použitém materiálu. Cena samotného materiálu není oproti jiným izolačním materiálům vysoká, avšak vyžaduje odbornou aplikaci profesionálem, což může sumu navýšit. Co potěší, je, že samotná aplikace zabere 3–4 hodiny, u standardního rodinného domu, a po dokončení prací vás nečekají starosti s tím, jak naložit se zbylým odpadem.

Kde se dá použít?

Foukaná izolace se dá využít opravdu kdekoliv. I když po tomto druhu izolace sahají zejména majitelé novostaveb, nízkoenergetických a dřevěných domů a chat, využít ji lze jak v rodinném domě, tak i na zateplování paneláků. Kromě obydlí se dá použít i na izolaci hospodářských budov a objektů. Tak jako běžná izolace i foukaná izolace se dá použít pro více účelů – zateplit můžete stěny, střechy, půdy i podlahy.

Stříkaná pěnová izolace

Výhody foukané izolace

Foukaná izolace s sebou přináší řadu výhod, které určitě potěší. Pokud se chystáte zateplovat a vybíráte vhodnou izolaci, určitě zvažte výhody foukané izolace:

 • Ideální pro hůře dostupná místa – Izolace se dostane i do nepravidelných a těžko přístupných míst a vyplní i menší prostory a štěrbiny, čímž předchází úniku tepla.
 • Předchází tvorbě tepelných mostů – Ty se tvoří tehdy, když je izolace rozložená nerovnoměrně, což s foukanou izolací nehrozí, protože vyplní i ty nejmenší mezery.
 • Výborné izolační vlastnosti – Materiály, které se na izolaci používají, zejména celulóza a minerální vata, se pyšní vynikajícími izolačními vlastnostmi. V zimě udržují v domě teplo, v létě zase chladí.
 • Ekologická volba – Na výběr máte z několika materiálů, přičemž téměř vždy jde o ekologickou volbu. Celulóza se vyrábí recyklováním papíru, minerální vata je ekologický produkt a další možnosti s sebou také přinášejí ekologické a zdraví neškodné vlastnosti.
 • Bez odpadu – Ekologičnost této volby spočívá i v tom, že po skončení izolace vám nezůstane hromada odpadu z izolačního materiálu, který by jinak putoval na skládku.
 • Tvarově stálá izolace – Nemusíte se bát, že časem se izolace uvolní a změní svůj tvar. Jde o tvarově velmi stálé materiály s dlouhou životností.
 • Izolace rychle a bez námahy – Samotná instalace zabere jen pár hodin, přičemž práci provede zkušený odborník. Vás to tedy nebude stát žádnou námahu a dům budete mít zateplený už v průběhu jednoho dne.
 • Více materiálů na výběr – Vybrat si můžete z více materiálů podle toho, jaké vlastnosti nebo jak ekologicky zateplený dům si přejete.
 • Průdušný materiál = izolace bez plísní – S foukanou izolací se plísní nemusíte obávat. Jde o průdušné materiály, které dobře propouštějí vlhkost v okolí, čímž zabraňují akumulaci vody a tvorbě plísní. Mnohé materiály jsou také nasáknuté látkami, které vzniku plísní zabraňují.
 • Cena vás potěší – Zateplování domu může být skutečně finančně náročné. Avšak s foukanou izolací dostanete v poměru s cenou mnohem víc než s běžnou izolací.
 • Vrstvení pro extra izolaci – I když stačí i tenčí vrstva izolace, materiál je možné dokoupit a doplnit pro posílení izolačních vlastností.
 • Protipožární ochrana – Mnohé z materiálů jsou nehořlavé nebo jsou nasáknuté nehořlavou látkou, díky čemuž posílí protipožární ochranu vašeho domu.
 • Zvuková izolace – Tato vrstva izolačního materiálu posílí i zvukovou izolaci domu, což ocení každý, kdo bydlí blízko cesty, rušného střediska nebo hlučného souseda.

Nevýhody foukané izolace

Při všech výhodách foukané izolace, a není jich málo, nastává otázka, zda má tato izolace také nějaké nevýhody. Ano, má, a tady je jejich shrnutí:

 • Vyžaduje profesionální aplikaci – Pro aplikaci foukané instalace potřebujete pomoc odborníka, což není vždy po vůli domácím kutilům, kteří by si rádi udělali všechno svépomocí a ušetřili tak nějaké peníze. Je pravda, že služba odborníka vás bude stát něco navíc, ale nelze zapomínat na skutečnost, že tento úkol provede za 3–4 hodiny.
 • Aplikace může být špinavý proces – Při foukání izolace se hmota snadno dostane všude, což je její výhodou, ale na druhou stranu může nadělat nepořádek i v okolí.
 • Vlhkost je problém – Kdyby se stalo, že izolace zvlhne, může způsobit nepříjemné problémy a šířit plísně. Váha vlhké izolace by mohla mít vliv na stav stropu.

Výhody a nevýhody foukané izolace

Materiály a jejich vlastnosti

Při zateplování s foukanou izolací máte na výběr z několika materiálů. Nejčastěji je možné si vybrat mezi celulózou a minerální vlnou, ale více společností už nabízí také dřevovlákno. Některé společnosti mají navíc v nabídce i další možnosti.

Celulóza

Často používaným materiálem pro foukanou izolaci je celulóza. Jde o dobře známý materiál díky svým izolačním vlastnostem. Vyrábí se recyklováním papíru, který se rozvlákní, až vznikne známá hmota. Ta se ještě napouští chemickými látkami, které zvyšují její odolnost, například před škůdci, plísněmi, ale také proti požáru. Ne všechny chemické látky obsažené v celulóze jsou zcela zdravotně neškodné, proto je při výběru celulózy třeba si dát pozor na složení. Výhodou je, že je lehká, i když je potřebná hrubší vrstva než u jiných materiálů, nezapáchá, velmi dobře izoluje, je průdušná a velmi dobře se přizpůsobuje povrchu, proto prostor vyplňuje bez mezer a tepelných mostů.

Minerální vata

Pokud hledáte co nejekologičtější řešení, sáhněte po izolaci z minerální vaty. Ta je vyrobená ze skla, křemičitého písku a směsi hornin, díky čemuž vznikne materiál s dobrými izolačními vlastnostmi bez jakékoliv chemie a zdraví škodlivých látek. Vata nedráždí, je průdušná, má protipožární vlastnosti a zároveň si zachovává svůj tvar. Je ideální na zateplování malých a těžko dostupných prostor, ale i domů a budov, které vyžadují větší ochranu proti požáru. Na stěny a konstrukce velmi dobře přilne a ani po letech nesedá a nemění svůj tvar.

Minerální vata / vlna

Dřevovlákno

Jde o velmi dobrý izolační materiál, který je vyrobený procesem zpracování dřeva. Dřevo se rozvlákní a vznikne hmota, do které se přimíchají chemické látky, které zabraňují plíním, hoření a škůdcům. Tyto látky bývají ekologické a zdravotně neškodné. Při výběru tohoto materiálu si ověřte, odkud získává společnost dřevo na výrobu materiálu. Mnohé moderní společnosti si ho totiž pěstují samy bez toho, aby podporovaly nesmyslné kácení lesů. Výhodou tohoto materiálu je možnost recyklace i výborná protihluková ochrana. Dřevovlákno si dlouho zachová svoji teplotu – v zimě déle udrží teplo a v létě zase chládek.

Další materiály

Sklominerální vlna je materiál známý svými izolačními vlastnostmi i co se týká zvuku. Vlna je jemná a příjemná na dotyk, nedráždí, nezpůsobuje zdravotní komplikace. Vzniká tavením skla, které se rozvlákní, přimíchají se chemické látky, které mohou například za nehořlavost materiálu a odolnost proti plísním. Jde o lehký materiál, který nezatěžuje střechu a konstrukci. Vyplatí se z cenového hlediska, protože je levnější a není potřebná vysoká spotřeba materiálu.

Polystyrenové kuličky jsou další alternativou. Jejich výhodou je, že jsou vhodné i do prostor s vysokou vlhkostí, kde by jiné materiály rychle navlhly, nabraly na hmotnosti a mohly způsobit problémy. Polystyrenové kuličky jako izolace totiž nenasáknou. Tyto kuličky jsou vyráběné v malých, milimetrových rozměrech, proto se foukáním dostanou všude, kde je to potřebné. Výhodou je i jejich nízká hmotnost a stálost tvaru.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 30.08.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Zateplit, nebo nezateplit dům? Výhody a nevýhody zatepleníZateplit, nebo nezateplit dům? Výhody a nevýhody zateplení

Zateplování má svoje výhody i nevýhody. Co byste měli udělat předtím, než se do tohoto procesu pustíte?

Dřevěný nebo kovový přístřešek na auto u domu svépomocí – rozměry, cena, povoleníDřevěný nebo kovový přístřešek na auto u domu svépomocí – rozměry, cena, povolení

Jedním ze řešení, jak uskladnit svoje motorové vozidlo, je svépomocné postavení přístřešku na auto. Návod spolu s výhodami tohoto řešení najdete v článku.

Jak vybrat pásovou pilu na dřevo, na kov či na sklo. Oblíbené jsou Scheppach, Einhell, Güde i ParksideJak vybrat pásovou pilu na dřevo, na kov či na sklo. Oblíbené jsou Scheppach, Einhell, Güde i Parkside

Vytváření křivek, úhlů, řezání kulatiny na vlastní řezivo – všechno to a mnohem víc ulehčí pásová píla. Připravili jsme pro vás přehled toho, čeho si při koupi pásové pily všímat.