Jak pěstovat orchidej

Orchidej je exotická rostlina pocházející z tropických oblastí Malajsie. Existuje mnoho druhů orchidejí, avšak v našich končinách se nejčastěji pěstuje Orchidea Phalaenopsis nazývaná i můrovec.

Růžová orchidej phalaenopsis

Tento typ orchideje je oblíbený díky různorodému zbarvení květů a nenáročné péči.

Orchidej – druhy

Orchidej phalaenopsis (lišejovec) je sice v našich končinách nejznámější, ale nejde o jedinou možnost. Pořídit si můžete i orchidej s asymetrickými květy (střevíčkovec – paphiopedilum), která je vhodná do interiéru, snese méně světla, během zimy a jara potřebuje pravidelnou zálivku. Orchideje katleje (cattleya) mají nižší vzrůst, ale velké a pestrobarevné květiny, ke kvetení potřebují dostatek nepřímého světla. Orchideje dendrobium mají rády jasné světlo a pravidelnou zálivku. Zajímavou volbou je orchidej z rodu oncidium, vyznačující se hustými chomáči drobných květin. Potřebná je častá zálivka a dobrá ventilace kořenové soustavy.

Jak pěstovat orchidej

Vhodné je rostlině vybrat místo, kde bude mít dostatek světla, ale zároveň nebude vystavená přímému slunečnímu záření. Tyto podmínky většinou splňuje okno, které je jejím častým stanovištěm. Ideální teplota v místnosti, v níž se bude orchidej nacházet, je 18–25 °C. Dusné místnosti bez dostatečné cirkulace vzduchu orchideji nevyhovují.

Teplo a vlhko

Pro orchideje jsou nejvhodnější denní teploty mezi 20–25 °C a v noci kolem 18 °C. Krátkodobé výkyvy teplot nejsou problémem, avšak dlouhodobé výkyvy teplot jsou pro ně škodlivé. Vzduch by měl mít vlhkost alespoň 50 až 80 %. V běžné domácnosti je maximální vlhkost vzduchu 40 %, proto je nutné zvlhčování rostliny. Pomůže poprašování vodou z rozprašovače, případně květináč, ve kterém kořeny nedosáhnou na dno. Nenamáčejí se, přitom mají těsně pod povrchem vodu, takže z ní mohou čerpat vlhkost.

Čerstvý vzduch

Orchideje potřebují čerstvý vzduch. To znamená, že byste měli pravidelně větrat. Tím je ochráníte před vznikem houbovitých onemocnění.

Orchidej – pěstování v květináči

Dostatek světla

Rostliny mají rády světlo, proto se jim bude dařit na východní nebo západní straně bytu. Ovšem není vhodné přímé světlo, přímé sluneční paprsky orchidejím vysloveně škodí. Během zimy, kdy jsou dny krátké, je přesuňte na jižní stranu, případně jim poskytněte více světla (přisvětlujte je). Orchideje lépe snášejí více světla než jeho nedostatek. Např. phalaenopsis a paphiopedilum mají rády slabší sluneční paprsky, katleje, vanda a oncidium zase intenzivnější světlo.

Substrát a správný květináč

Orchideje jsou zvyklé na dobrou cirkulaci vzduchu, tu jim musí substrát zajistit. Důležitý je okamžitý odtok přebytečné vody od kořenů rostlin. Použít můžete kousky kůry jehličnanů, perlit, keramzit, hrubý štěrk, dřevěné uhlí nebo kokosové vlákno. Můžete přidat i odleželé bukové listí, které uvolňuje živiny přímo do substrátu.

Pro pěstování orchidejí jsou ideální průsvitné plastové květináče (květináč by měl mít otvory ve spodní části, ale otvory můžete vyrobit i na bocích), které lze vložit do těžšího klasického květináče. Manipulace s rostlinami je jednodušší a máte přehled o kořenové soustavě rostliny. Důležité je, aby část kořenů orchideje byla nad povrchem substrátu a v kontaktu se světlem. Pokud by nedocházelo ke fotosyntéze přímo v kořenech, rostlina by přestala kvést a kořeny by začaly hnít, což by vedlo k jejímu postupnému vyhynutí.

Hnojení orchidejí

Orchidej přihnojujte během růstu, a to tyčinkami nebo tekutým hnojivem. Tyčinky s hnojivem stačí zapíchnout do substrátu, živiny do něj budou uvolňovat postupně. Tekuté hnojivo můžete aplikovat na listy, případně s poléváním. Hnojit je vhodné jednou za měsíc během aktivního růstu. V případě, že se ukáže nový květní stonek, můžete rostlinu přihnojit také.

Jak zalévat orchidej

Rostlina není náročná na velký přísun vody. V průměru platí, že orchidej zaléváme jednou za 10 až 14 dní. Zaléváme měkkou a odstátou vodou. Pokud máme možnost, použijeme dešťovou. Zálivka musí být přiměřená, protože půda nikdy nesmí zůstat promočená.

Zejména v letních měsících je dobré rostlinu kropit a sprchovat vlažnou vodou. Tento proces vykonáváme ráno, aby do večera stihla proschnout.

Jak odstranit suché části rostliny?

Pravidelné odstraňování suchých částí rostliny je důležité pro správný růst orchideje a navíc tím předejdeme nechtěným parazitům. Odkvetlé květy odstraňujeme spolu s květním stonkem tím, že seřežeme jeho vrchní část do 1/3. Dáváme pozor, aby byl řez provedený nad spojivem. Pokud jsou nad substrátem uschlé části kořenů, můžeme seřezat i ty.

Přesazení orchidejí

V případě orchideje je přesazení ojedinělé. Tento proces se obvykle provádí proto, že rostlina nekvete.

Na přesazení použijeme speciální substrát, který si doma připravíme nebo zakoupíme přímo v zahradnictví. Květináč, který jsme si vybrali na přesazení, může být o kousek větší než současný. Velký pozor dáváme na pevné kořeny, nesmíme je poškodit. Starých a dutých kořenů se zbavíme hladkým řezem, nikdy je netrháme. Vhodné je, když rostlinu na přesazení připravíme a dopřejeme jí pár dnů předem dostatek živin a vody.

Rozmnožování pomocí výhonků

Rozmnožování pomocí výhonků na stonku po odkvetlých květech je poměrně jednoduché, jelikož rostlina udělá většinu práce za vás. Když keiki podroste a vytvoří si lístky a kořínky, odřízněte ho a zasaďte jej buď do stejného květináče vedle orchideje, nebo do průsvitného květináče se stejnou půdou. Rozmnožovat orchidej můžete také dělením, odřezky nebo tobolkami.

Orchidej rozmnožování

Choroby, mšice a plísně

V případě orchideje je často důvodem uhynutí špatná péče o rostlinu. Příliš velká zálivka, průvan nebo ostré sluneční paprsky se projeví na jejím zdraví, např. žloutnutím listů nebo hnitím kořenů. Pokud máte některý z těchto problémů, věnujte velkou pozornost péči o vaši rostlinu, v opačném případě rostlina odumře.

Nejlepší je rostlinu průběžně kontrolovat. Ne vždy se však dá zachytit nemoc v zárodku. V případě nechtěných parazitů, jako jsou mšice nebo plísně, zaútočte speciálním postřikem nebo fungicidy.

Nopálec karmínový (cochineal) je druh hmyzu, který je častým nepřítelem orchideje. Zaútočte na něj chemickými přípravky nebo domácí radou od hospodyněk – hadřík namočíte do mýdlové vody a potřete jím listy. To by mělo nepozvaného hosta zaručeně zahnat.

Orchidej se spálenými listy

Plíseň na orchideje

Nejčastější otázky – FAQ

Čím podpořit kvetení orchidejí?

Kvetení rostlin podpoříte zaštipováním. Když začne rostlina vyhánět stonek s pupenem, připevněte jej k opoře. Po odkvětu posledního květu stonek odštípnete těsně nad třetím očkem od základního klasu.

Jak stříhat orchidej?

Před řezáním/stříháním nářadí vždy dezinfikujte alkoholem. Stříhejte jen seschlé části listů, stonků a kořenů. Nikdy (pokud nerozdělujete rostlinu) nestříhejte zelené části.

Kam umístit orchidej v domě nebo bytě?

Orchidejím se nejlépe daří na oknech, kde mají dostatek nepřímého světla. Nejčastější volbou jsou okna orientovaná na jih nebo na východ. Severní jsou příliš tmavé a západní zas mohou být pro květiny příliš horké.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Komentáre

17/11/2020 08:45
Antonín Dušátko

Jsem úplný začátečník - s pěstováním orchidejí nemám zkušenosti. V této souvislosti má článek pro mě zásadní význam - děkuji.

07/11/2023 10:55
Ivana Dubska

Chtěla bych zkusit pěstovat orchideje na uříznuté švestce, kterou bych dala do zimni zahrady a orchideje připevnila na větve a část kořenů obalila mechem. Může mi někdo říci, zda to lze? Moc by se mě to líbilo. Děkuji

11/08/2022 15:31
Martina

Také nemám žádné zkušenosti, ale rozhodla jsem se to zkusit.Dam Vám vědět, jak si vedu nebo jak dlouho mi vydržela. Nashle. Martina

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 20.06.2018
Posledná aktualizácia: 05.04.2023
Hodnocení článku:
(92.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.