Jak pěstovat orchidej

Orchidej je exotická rostlina pocházející z tropických oblastí Malajsie. Existuje mnoho druhů orchidejí, avšak v našich končinách se nejčastěji pěstuje Orchidea Phalaenopsis nazývaná i můrovec.

Růžová orchidej phalaenopsis

Tento typ orchideje je oblíbený díky různorodému zbarvení květů a nenáročné péči.

Jak na správné pěstování?

Vhodné je rostlině vybrat místo, kde bude mít dostatek světla, ale zároveň nebude vystavená přímému slunečnímu záření. Ostré poprsky slunce by mohly spálit její listy i květy. Tyto podmínky většinou splňuje okno, které je jejím častým stanovištěm. Ideální teplota v místnosti, v níž se bude orchidej nacházet, je 18–25 °C. Dusné místnosti bez dostatečné cirkulace vzduchu orchideji nevyhovují.

Substrát a hnojení orchidejí

Substrát vhodný na pěstování orchideje je jiný než při pěstování klasických pokojových rostlin. Použijeme speciální směs nalámané kůry, polystyrénu, dřevěného uhlí nebo kokosových vláken. Můžeme přidat i odležené bukové listí, které uvolňujú živiny přímo do substrátu. Nejjistější je koupit si substrát pro orchidej, který seženete v kterémkoliv květinářství.

Většinou si vybíráme průsvitný květináč z důvodu fotosyntetické vlastnosti kořenů, ale není to nezbytné. Důležité je, aby část kořenů orchideje byla nad povrchem substrátu a v kontaktu se světlem. Pokud by nedocházelo k fotosyntéze přímo v kořenech, rostlina by přestala kvést a kořeny by začaly hnít, což by vedlo k jejímu postupnému uhynutí.

Rostlinu hnojíme z důvodu vykvetení. Začínáme na podzim a pokračujeme až do zimy. V případě, že se ukáže nový květní stonek, můžeme rostlinu přihnojit také.

Jak zalévat orchidej

Rostlina není náročná na velký přísun vody. V průměru platí, že orchidej zaléváme jednou za 10 až 14 dní. Zaléváme měkkou a odstátou vodou. Pokud máme možnost, použijeme dešťovou. Zálivka musí být přiměřená, protože půda nikdy nesmí zůstat promočená.

Zejména v letních měsících je dobré rostlinu kropit a sprchovat vlažnou vodou. Tento proces vykonáváme ráno, aby do večera stihla proschnout.

Jak odstranit suché části rostliny?

Pravidelné odstraňování suchých částí rostliny je důležité pro správný růst orchideje a navíc tím předejdeme nechtěným parazitům. Odkvetlé květy odstraňujeme spolu s květním stonkem tím, že seřežeme jeho vrchní část do 1/3. Dáváme pozor, aby byl řez provedený nad spojivem. Pokud jsou nad substrátem uschlé části kořenů, můžeme seřezat i ty.

Přesazení orchidejí

V případě orchideje je přesazení ojedinělé. Tento proces se obvykle provádí proto, že rostlina nekvete.

Na přesazení použijeme speciální substrát, který si doma připravíme nebo zakoupíme přímo v zahradnictví. Květináč, který jsme si vybrali na přesazení, může být o kousek větší než současný. Velký pozor dáváme na pevné kořeny, nesmíme je poškodit. Starých a dutých kořenů se zbavíme hladkým řezem, nikdy je netrháme. Vhodné je, když rostlinu na přesazení připravíme a dopřejeme jí pár dnů předem dostatek živin a vody.

Choroby, mšice a plísně

V případě orchideje je často důvodem uhynutí špatná péče o rostlinu. Příliš velká zálivka, průvan nebo ostré sluneční paprsky se projeví na jejím zdraví, např. žloutnutím listů nebo hnitím kořenů. Pokud máte některý z těchto problémů, věnujte velkou pozornost péči o vaši rostlinu, v opačném případě rostlina odumře.

Orchidej se spálenými listy

Nejlepší je rostlinu průběžně kontrolovat. Ne vždy se však dá zachytit nemoc v zárodku. V případě nechtěných parazitů, jako jsou mšice nebo plísně, zaútočte speciálním postřikem nebo fungicidy.

Plíseň na orchideje

Nopálec karmínový (cochineal) je druh hmyzu, který je častým nepřítelem orchideje. Zaútočte na něj chemickými přípravky nebo domácí radou od hospodyněk – hadřík namočíte do mýdlové vody a potřete jím listy. To by mělo nepozvaného hosta zaručeně zahnat.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 20.06.2018
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...