Jak prát kuchyňské utěrky, aby byly jako nové

Kuchyňské utěrky patří mezi naše nejvěrnější pomocníky v domácnosti. Pomáhají nám udržet kuchyni čistou, odvážně se postaví rajčatové šťávě, rozlitému mléku, a když je to nutné, snadno nahradí bryndáček pro naše děťátko. Během živote toho vyzkoušejí skutečně mnoho. Čistá a nezničená zůstane zejména tehdy, když jí dopřejeme pravidelnou péči.

Utěrky na nádobí

Nemusíte se bát, stačí pár triků a vaše pravá ruka při vaření a uklízení bude vždy ve formě.

Jak prát utěrky na nádobí?

Nešťastným zvykem mnoha hospodyněk je používat kuchyňské utěrky do té doby, dokud nejsou skoro černé. Nedělejte to. Raději mějte doma dostatečné množství utěrek, a když některé použijete vícekrát, praní špinavých utěrek neodkládejte.

Jak vyprat zašlé kuchyňské utěrky? Rozhodně byste je měli prát odděleně od oblečení a osušek, protože jsou nejednou mastné a potřebují vyšší teplotu. Před praním je nechte namočené v domácím roztoku. Na bělení kuchyňských utěrek budete potřebovat dvě lžíce sody, 2 lžice slunečnicového oleje a šálek prášku na praní. Roztok nasypte do vřící vody (asi 5 litrův), vložte do ní utěrky a nechte ji vychladnout. Potom je vytáhněte a vyperte na 60 stupňů. Tento trik vám pomůže vybělit i velmi znečištěné kuchyňské utěrky.

Pokud nemáte dostatek času, každou skvrnu posypte trochou sody a polejte octem. Je to poměrně jednoduchý odstraňovač skvrn, který navíc šetrí čas.

Vyváření kuchyňských utěrek v hrnci

Pokud máte rodinný dům nebo dostatek místa v bytě, určitě si najděte místo pro větší hrnec. V něm můžete kuchyňské utěrky jednou za čas vyvařit. Do vřící vody nastrouhejte mýdlo na praní, přidejte utěrky a nechte hodinu na sporáku. Utěrky budou čisté a krásně provoněné. Vyváření je starý trik, jak odstranit skvrny z utěrek, aby byly jako nové.

Vyzkoušejte praní utěrek v mikrovlnce!

Právě jste doprali, ale skvrny od kečupu a džemu jsou stále na svém místě? Vyzkoušejte náš mikrovlnný trik, jak odstranit skvrny z utěrek bez větší námahy.

Kuchyňskou utěrku namočte, potřete mýdlem na praní a vložte do igelitového sáčku, který však nezavírejte. Sáček dejte do mikrovlnné trouby, kterou pusťte na střední výkon přibližně na 1,5 minuty. Utěrku potom opatrně vytáhněte kleštěmi a opláchněte v čisté vodě. Skvrny zmizí.

Praní a sušení kuchyňských utěrek, aby byly jako nové

S čím prát utěrky, aby byly měkké a voňavé?

Při praní zapomeňte na aviváž. Kuchyňské utěrky by zbavila savosti a navíc, protože je používáte v kuchyni, není ani zdravá. Před praním přidejte do bubnu jeden nebo dva šálky octa, který nejen dezinfikuje, ale zároveň odstraňuje nepříjemné pachy. Druhou možností je nahradit aviváž z obchodu několika kapkami esenciálního oleje (vhodný je například levandulový). Voňavé utěrky budou na dotek příjemně měkké.

Pár tipů navíc

  • Rádi žehlíte? Vaše utěrky to potěší. Dopřejeme jim tím péči navíc, a opět jednou uděláte něco pro jejich příjemnou vůni.
  • V létě sušte utěrky venku. Slunce vám poslouží k přirozenému bělení utěrek, a navíc dezinfikuje.
  • Nikdy je nehažte do koše na špinavé prádlo mokré. Nepříjemné plísně byste se už nemuseli zbavit.
  • Kuchyňské utěrky vám déle vydrží tehdy, když si dobře vyberete. Syntetické látky se po čase obvykle třepit a hůře sají. Nejodolnější je klasická bavlna.
  • A jaké triky na kuchyňské utěrky se osvědčily vám? Podělte se s námi o vaše nápady a zkušenosti.

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 11.09.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(92.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.