Jak prát kuchyňské utěrky, aby byly jako nové

Kuchyňské utěrky patří mezi naše nejvěrnější pomocníky v domácnosti. Pomáhají nám udržet kuchyni čistou, odvážně se postaví rajčatové šťávě, rozlitému mléku, a když je to nutné, snadno nahradí bryndáček pro naše děťátko. Během živote toho vyzkoušejí skutečně mnoho. Čistá a nezničená zůstane zejména tehdy, když jí dopřejeme pravidelnou péči. Nemusíte se bát, stačí pár triků a vaše pravá ruka při vaření a uklízení bude vždy ve formě.

Jak prát utěrky na nádobí?

Nešťastným zvykem mnoha hospodyněk je používat kuchyňské utěrky do té doby, dokud nejsou skoro černé. Nedělejte to. Raději mějte doma dostatečné množství utěrek, a když některé použijete vícekrát, praní špinavých utěrek neodkládejte.

Utěrky na nádobí

Jak vyprat zašlé kuchyňské utěrky? Rozhodně byste je měli prát odděleně od oblečení a osušek, protože jsou nejednou mastné a potřebují vyšší teplotu. Před praním je nechte namočené v domácím roztoku. Na bělení kuchyňských utěrek budete potřebovat dvě lžíce sody, 2 lžice slunečnicového oleje a šálek prášku na praní. Roztok nasypte do vřící vody (asi 5 litrův), vložte do ní utěrky a nechte ji vychladnout. Potom je vytáhněte a vyperte na 60 stupňů. Tento trik vám pomůže vybělit i velmi znečištěné kuchyňské utěrky.

Pokud nemáte dostatek času, každou skvrnu posypte trochou sody a polejte octem. Je to poměrně jednoduchý odstraňovač skvrn, který navíc šetrí čas.

Vyváření kuchyňských utěrek v hrnci

Pokud máte rodinný dům nebo dostatek místa v bytě, určitě si najděte místo pro větší hrnec. V něm můžete kuchyňské utěrky jednou za čas vyvařit. Do vřící vody nastrouhejte mýdlo na praní, přidejte utěrky a nechte hodinu na sporáku. Utěrky budou čisté a krásně provoněné. Vyváření je starý trik, jak odstranit skvrny z utěrek, aby byly jako nové.

Vyzkoušejte praní utěrek v mikrovlnce!

Právě jste doprali, ale skvrny od kečupu a džemu jsou stále na svém místě? Vyzkoušejte náš mikrovlnný trik, jak odstranit skvrny z utěrek bez větší námahy.

Kuchyňskou utěrku namočte, potřete mýdlem na praní a vložte do igelitového sáčku, který však nezavírejte. Sáček dejte do mikrovlnné trouby, kterou pusťte na střední výkon přibližně na 1,5 minuty. Utěrku potom opatrně vytáhněte kleštěmi a opláchněte v čisté vodě. Skvrny zmizí.

Praní a sušení kuchyňských utěrek, aby byly jako nové

S čím prát utěrky, aby byly měkké a voňavé?

Při praní zapomeňte na aviváž. Kuchyňské utěrky by zbavila savosti a navíc, protože je používáte v kuchyni, není ani zdravá. Před praním přidejte do bubnu jeden nebo dva šálky octa, který nejen dezinfikuje, ale zároveň odstraňuje nepříjemné pachy. Druhou možností je nahradit aviváž z obchodu několika kapkami esenciálního oleje (vhodný je například levandulový). Voňavé utěrky budou na dotek příjemně měkké.

Pár tipů navíc

  • Rádi žehlíte? Vaše utěrky to potěší. Dopřejeme jim tím péči navíc, a opět jednou uděláte něco pro jejich příjemnou vůni.
  • V létě sušte utěrky venku. Slunce vám poslouží k přirozenému bělení utěrek, a navíc dezinfikuje.
  • Nikdy je nehažte do koše na špinavé prádlo mokré. Nepříjemné plísně byste se už nemuseli zbavit.
  • Kuchyňské utěrky vám déle vydrží tehdy, když si dobře vyberete. Syntetické látky se po čase obvykle třepit a hůře sají. Nejodolnější je klasická bavlna.
  • A jaké triky na kuchyňské utěrky se osvědčily vám? Podělte se s námi o vaše nápady a zkušenosti.

Přidat komentářPublikováno dne: 11.09.2018
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo

Regulace vytápění interiéru zabrání plýtvání teplem. Přečtěte si náš článek o termostatických ventilech a termostatických hlavicích na radiátor, ve kterém najdete všechno podstatné.

Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup

Rekonstrukce bytu ve většině případů proběhne jednou za život. Proto jsme připravili jednoduchého průvodce, který vás procesem rekonstrukce vašeho bytu provede a ukáže vám to...

Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují

Chcete se sprchovat komfortněji a navíc ušetřit pár korun na účtech za vodu? V článku vám prozradíme, jak termostatická baterie funguje a proč byste si ji měli nechat namontovat nejen do...