Jak se zbavit drobného stavebního odpadu? Cena a odvoz stavebního odpadu

Rekonstruujete nebo jste se pustili do jarního uklízení, teď stojíte nad spoustou cihel, desek, lepenek a jiného odpadu, a nevíte kam s ním? Drobný stavební odpad nepatří mezi směsný či separovaný odpad a ani do přírody.

Jak se zbavit drobného stavebního odpadu?

Podívejte se, jak s ním správně naložit a kolik vás bude stát jeho likvidace.

Co je stavební odpad

Stavební odpad je odpad, který zbude po demolici nebo rekonstrukci nějaké stavby. Může jít o cihly, zdivo, obklady, trubky, izolace, kabely, ale i výkopová zemina / hlušina. Většinu stavebních odpadů lze recyklovat. Základem úspěšné recyklace či dalšího zpracování je separace. Znečištění materiály legislativa chápe jako odpady nebezpečné, ty je třeba vyhazovat zvlášť.

Mezi drobný stavební odpad patří:

 • Kamenivozemina
 • Kachlíčky, dlažby, keramická dlažba
 • Písek a malta
 • Sádra, sádrové desky, sádrokartón
 • Dehtová lepenka, odpadová dehtová lepenka
 • Cementvápno
 • Cihly – plné, odlehčené, cihlová drť
 • Zrcadla, sklo s drátěnou vložkou, sklolaminát (i stará okna)
 • Umyvadla a toalety
 • Úlomky betonu
 • Škvárobeton
 • Stavební suť
 • Linoleum
 • Střešní krytina – cementová a pálená
 • Umakart
 • Tvárnice – škvárobetonové, plné betonové, pórobetonové

Drobný stavební odpad – seznam

Co do drobného stavebního odpadu nepatří:

 • Separovaný odpad: papír, sklo, plast a kov
 • Směsný odpad: nevytříděný odpad a všechno, co nepatří do separovaného sběru
 • Biologicky rozložitelný odpad: např. tráva, větve, plevel, listí...
 • Objemný odpad: např. starý nábytek, kuchyňské linky
 • Nebezpečný odpad: Odpad, který má aspoň jednu nebezpečnou vlastnost (např. toxicitu, hořlavost, výbušnost) – žárovky, barvy a živice s obsahem nebezpečných látek, lepidla, baterie, akumulátory, motorové oleje a kapaliny, obaly se zbytky nebezpečných látek, stavební odpad s obsahem azbestu, tlakové nádoby, filtrační materiály, olejové filtry, textilie kontaminované nebezpečnými látkami, kyseliny, rozpouštědla, pesticidy, fotochemické látky...
 • Elektroodpad a části z něho: Všechna elektronická a elektrická zařízení – malé a velké domácí spotřebiče, počítače, kancelářská technika, lampy, televizory, ruční nebo zahradní elektrické nářadí (sekačky, vrtačky, brusky atd.), bílá technika, elektronické hračky atd.

Kam vyhodit polystyren, tepelnou izolaci a znečištěný odpad

U některých předmětů je celkem náročné určit, kam přesně bychom je měli vyhodit. První takto specifickou kategorií je odpad, od kterého není možné oddělit maltu, beton nebo smůlu, například kovové tyčky ze starého plotu nebo plastové odpadové trubky. Znečištěný kovový, plastový či skleněný odpad nepatří mezi separovaný, směsný ani drobný stavební odpad. Správně byste ho měli vhodit do kontejneru na objemný odpad, pokud však chcete mít srdce na místě a jistotu, že budou tyto předměty řádně zrecyklované, kontaktujte sběrný dvůr, případně firmy, které se věnují recyklaci stavebního odpadu.

Větší kusy polystyrenu patří na sběrný dvůr

Polystyren je druh plastu. Do žlutých kontejnerů určených na plastový odpad byste měli vhazovat jen malé kousky polystyrenu. Ty větší je potřebné odnést přímo do sběrného dvora, případně vyhodit do velkokapacitního kontejneru v obci.

TIP: Někteří prodejci zajišťují při koupi nového polystyrenu i zpětný sběr toho starého. Jednou z nich je například firma ISOVER.

Izolační materiály, například sklenná vata, jsou separované v závislosti na daném městě či obci. Někde jsou součástí drobného stavebního odpadu, jinde patří do odpadu objemového, nebo dokonce do žlutých kontejnerů na plast. Bohužel, ani v tomto případě vám nemůžeme poradit přesně, opět se musíte informovat na příslušném sběrném dvoře nebo úřadě.

Kam vyvézt stavební odpad

Pravděpodobně to ví každý z vás, avšak pro jistotu, stavební, ale ani žádný jiný odpad nepatří do lesa, na pole za vesnici nebo do řeky. Drobný stavební odpad také nemůžete vhazovat do nádob na separovaný nebo směsný odpad. Pokud je ve vašem městě nebo v obci zřízený sběrný dvůr, stavební odpad jste povinní odevzdat tam.

Obce, které nemají zřízené sběrné dvory, by měli zajistit podle potřeby,alespoň 2krát ročně, sběr a přepravu drobných stavebních odpadů (platí i pro objemný a nebezpečný odpad).

POZOR: Drobný stavební odpad musíte odevzdat vždy v místě vašeho trvalého bydliště, kde platíte místní poplatek za komunální a stavební odpady.

Drobný stavební odpad – poplatky

V roce 2001 vstoupil do platnosti zákon č. 185/2001 Sb. o odpadech a o změně a doplnění některých zákonů, podle kterého je každý občan, který odevzdá drobný stavební odpad ve sběrném dvoře, povinný zaplatit poplatek za jeho likvidaci (převzetí). „Za ukládání odpadů na skládky je původce povinen platit poplatek. Poplatek za ukládání odpadů na skládky se skládá ze dvou složek. Základní složka poplatku se platí za uložení odpadu, za uložení nebezpečného odpadu se dále platí riziková složka.“ Předtím, než se rozhodnete drobný stavební odpad naložit na přívěsný vozík a odvézt do sběrného dvora, si proto raději ověřte výšku poplatku i podmínky, za kterých ho můžete odevzdat ve vašem místě bydliště.

Drobný stavební odpad můžete vynést v pytlích, kolečku nebo v přívěsném vozíku

Tipy na svépomocnou recyklaci stavebního odpadu

Slovíčko recyklace (velmi zjednodušeně) označuje proces, při kterém se jakýkoliv odpad přemění na „něco nového“, opět použitelného. Když drobný stavební odpad odevzdáte na sběrném dvoře, podstatná část z něho bude skutečně zrecyklovaná, například na nový stavební materiál. Velkou část drobného stavebního odpadu však můžete recyklovat i vy. Tady je několik tipů, jak na to:

 • Pokud vám po rekonstrukci či stavbě zůstane neporušený stavební materiál, určitě ho nevyhazujte. Můžete ho odložit a využít při dalších pracích, možností je i jeho prodej za symbolickou cenu nebo za odvoz, samozřejmě, můžete ho například i darovat sousedům, rodině nebo známým.
 • Kousky betonu a cihel, mezi které není zamíchaný žádný nebezpečný odpad nebo látky, můžete klidně zabetonovat například do základů, čímž dokonce snížíte spotřebu nového betonu.
 • Drobný kovový odpad, například rezavé trubky, hřebíky a jiné součástky, můžete využít také jako výztuž v betonu.
 • Kousky minerální či sklenné vaty a polystyren můžete využít na zateplení psích bud nebo zahradního domku, popřípadě je odložit a využívat na drobné opravy.
 • Stará okna v rámech jsou ideálním materiálem na stavbu skleníku.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 10.06.2022
Hodnocení článku:
(90.8%)

V této kategorii najdete i:

Zavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukruZavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukru

Kolem června a července dozrávají oranžové sladké plody meruněk. Říká se, že když dozrají meruňky, nastalo léto. Poradíme vám, jak je zpracovat.  

Ohlášení bouracích prací: Kdo vydává bourací povolení, stavební dozor při bourání, pokuta za bourání bez povoleníOhlášení bouracích prací: Kdo vydává bourací povolení, stavební dozor při bourání, pokuta za bourání bez povolení

Chystáte se bourat? Ať už jste se rozhodli odstranit starou stodolu na nově koupeném pozemku, nebo vyměnit příčky v bytě, nesmíte zapomenout na povinnosti, které vám vyplývají ze zákona.

Zpracování červeného, bílého a černého rybízu: rybízový džem, víno, koláč, sirup + receptyZpracování červeného, bílého a černého rybízu: rybízový džem, víno, koláč, sirup + recepty

Dozrávání rybízu probíhá rychle a najednou. Zkonzumovat několik kilogramů rybízu v průběhu pár dní není možné. Podívejte se, jak toto drobné ovoce připravit nebo zpracovat na horší časy....