Tlustice – pěstování, rozmnožování a přesazení

Rostlina, která krásně dotváří interiér a je primárně určena pro ty, kteří nepatří k vášnivým pěstitelům, protože jim to prostě nejde. I tak by se dala charakterizovat tlustice. Už jen její zajímavý název hovoří o tom, že svým vzhledem je opravdu výjimečná. Tlustic je až 200 různých druhů, takže si máte z čeho vybírat.

Tlustice v květináči

Crassula nebo tlustice je oblíbená i v zahradních skalkách, takže si ji můžete zasadit i do exteriéru. Pokud i vás zaujala tlustice a koupili jste si ji v obchodě, ale nevíte přesně, jaký to je druh nebo jako byste se o ní měli starat, tak jste na správném místě, protože zde se dočtete všechny potřebné informace. V článku vám přiblížíme základní informace o tlustici, jak byste se o ní měli starat a co všechno během svého růstu vyžaduje.

Základní informace

Tlustice je sukulentem, čili rostlinou se zdužnatenými stonky a listy, případně i podzemními částmi. V zdužnatených částech udržuje vodu a živiny. Tyto zásoby rostlinu živí v nepříznivých obdobích roku, když nemá dostatek vláhy a živin ze země. Tlustice vydrží v nehostinných podmínkách díky zásobám i několik let, takže se nemusíte bát si jí pořídit.

Sukulent pochází z Jižní Afriky, Střední a Jižní Ameriky a Austrálie, takže je zvyklý na vysoké i nižší teploty, ale nejvíce se tlustici daří při klasické pokojové teplotě. K fotosyntéze dochází u těchto rostlin v noci, což je poměrně neobvyklé. Je to kvůli tomu, že se tehdy snižuje teplota vzduchu a zvyšuje se vlhkost. Pokojové druhy dorůstají výšky max. pár desítek centimetrů, ale při exteriérových druzích to může být až do jednoho metru. Podle životnosti je dělíme na jedno-, víceleté nebo dlouholeté, nejčastěji se v našich domácnostech nacházejí tlustice právě z poslední kategorie.

Tlustice se rozdělují na oválné, stromové, plavuňovité, skalní, srdeční a vousaté. Nejznámější jsou tlustice vejčité, tlustice stromkovité nebo Crassula sunset. Při výběru konkrétního druhu je nejlepší poradit se s odborníkem, případně si přečíst při konkrétních druzích kde se jim nejvíce daří a jaké jsou jejich požadavky na ideální růst.

Jak pěstovat?

Pěstování tlustice není vůbec těžké. Co se týče stanoviště, tak tlustici se nejlépe daří na okně nebo v blízkosti okna. Nemá ráda přímé slunce, které by ji zbytečně vysušovalo, ale díky množství slunečních paprsků si udrží syté barvy a lepší růst. Nejdůležitější je, aby měla dostatek světla během zimy, tehdy je ideální umístit ji na okno. Teplota by měla být kolem 20 stupňů Celsia, ale tlustice snáší bez problémů nižší i vyšší teploty. Půda by měla být písčitá a potřebuje propustný substrát, přes který je jednodušší nasát vodu do listů.

Úspěch při pěstování tlustice získáte tehdy, když jí na jaře do půdy přidáte také hnojivo na růst a podporu kvetení. Díky tomu, že nabere dostatek energie během jarních a letních měsíců, vydrží i dlouhé zimní období. Nezapomínejte však ani na to, že tato rostlina je vhodná na pěstování nejen uvnitř, ale i venku. Právě během teplejšího počasí byste jí měli dopřát trochu čerstvého vzduchu. Tlustice vykvete jen tehdy, pokud bude mít všechny vitamíny a dobré hnojivo.

Kvetení tlustice

Pokud jste si koupili tlustici a čekáte, že vám okamžitě vykvete, asi se načekáte velmi dlho. Tlustice kvete až po 4–7 letech, což však nemusí být pravidlem. Někomu vykvete spíše, někomu později. Všechno závisí na tom, jak se o rostlinu staráte a jaké hnojivo používáte.

Kvetení tlustice v zahradě

Pokud chcete, aby vám tlustice vykvetla, měli byste si zapamatovat pravidlo o vodě a slunci. Vody je třeba opravdu velmi málo a slunce jen trochu. Důležitá je i správná teplota, která by se měla pohybovat kolem 10–15 stupňů Celsia.

Máte doma starší tlustici? Pravděpodobně vám vykvete už na Vánoce, jestli bude mít vhodné podmínky. Sice tyto rostliny většinou kvetou na jaře, dobré podmínky je mohou splést a vy se tak budete z květů těšit, i když bude venku sníh.

Rozmnožování a přesazení

Přesazení tlustice vyžaduje správnou dobu. Vhodné období je na začátku jara, kdy byste mu měli začít přidávat i již zmíněné hnojivo. Dobře uděláte, pokud budete této rostlině měnit květináč každé 2 až 3 roky.

Tlustice se velmi jednoduše rozmnožuje vrcholovými řízky a to tak, že se list oddělí od rostliny a vloží přímo do substrátu pro kaktusy. Květináč se potom položí na slunné místo a jemně zalije. Některé druhy jdou však rozmnožovat i listy. Velmi důležité je, abyste řezné plochy nechali po odříznutí vyschnout.

Jako první byste měli odstřihnout nejvrchnější list nebo více listů, podle toho, kolik sazenic chcete získat. Ty vám budou růst nejlépe a velmi rychle se zakoření. Pak je třeba, abyste nechali řez proschnout, čímž docílíte vytvoření hlavního kořene, od kterého se pak rozšíří menší. Následně list vložte do předpřipravené zeminy, která by měla být pro lepší propustnost smíchaná s pískem. Pak už jen květináč s listem pořádně zalijte, položte na slunné místo a nechte mu alespoň týden bez zalévání, dokud se začne zakořeňovat a samostatně růst.

Pokud je některé z vašich tlustic už v květináči těsno, tak je na čase ji prosadit. Ideální je naplánovat si přesazování na konec léta, kdy je tlustice ještě před vegetativním obdobím a jednoduše si zvykne na nové prostředí. Nějaký čas před přesazováním tlustici nepolévejte, aby byla půda dostatečně proschlá. Pokud by byly některé z kořenů promočené a začínaly hnít, tak je odstřihněte. Při přesazování si připravte nový květináč, do kterého tlustici umístíte, zasypete hlínou pro sukulenty a polijete ji až po týdnu od přesazení, aby znovu nedocházelo k prehnívaniu kořenů. Pro lepší růst tlustice by měly být kořeny rovnoměrně rozmístěny.

Kolik vody tlustice potřebuje

V tomto případě platí staré známé – méně je více. Takže se vůbec nemusíte trápit tím, že jste zapomněli tlustici polít už týden. Opravdu nevyžaduje nějaké velké množství vláhy a během zimního období ji vyhovuje růst v sušší půdě. Obvykle ji stačí polít jednou týdně, případně je v pořádku i polévání jednou za dva týdny.

Zalévání tlustice

V zimě byste ji neměli polévat více, než jednou za tři týdny. Tlustice se totiž v té době dostává do vegetativní fáze, čili využívá hlavně zásoby vody a živin, které si shromáždila za celý ten čas v listech. Snažte se zalévat ji jen jednou za čas a také to doporučujeme v menších množstvích, protože se může velmi jednoduše stát, že v příliš vlhké půdě začne od kořenů tlustice hnít.

To, co tlustice ohrožuje, jsou choroby. A jelikož tlustice nemají rády vlhké prostředí nebo příliš intenzivní polévání, tak se tyto choroby spojují právě se špatným zacházením a nesprávnou péčí. Vůči ostatním chorobám je imunní, ale při přemokřené půdě si sama neporadí.

Choroby

Tlustici mohou napadnout i různé druhy chorob, proti nimž budete muset bojovat. Pokud se stane, že vaší rostlině začnou velmi rychle opadávat listy, může za to příliš mnoho vody a přemokřená půda. Vaší tlustici tak velmi snadno zplesnivějí kořeny, které se začnou ničit. Tento problém nemusí naznačovat jen opadané listy, ale také velmi suché větve.

Bakteriální hniloba, která se při tlustici vyskytuje velmi často, se projevuje jako měkké místo na listech nebo stoncích. Abyste rostlinu zachránili, tak postižené místo odstraňte a tlustice z vlhké půdy přesaďte. Druhým častým problémem je šedá plíseň, která na rostlině vytváří typický plesnivý povlak zelené barvy. Pod ním začínají listy hnít. Příčinou bývá zejména častá zálivka nebo málo světla. Opět je třeba postižené části odstranit a postříkat tlustici speciálním postřikem ze zahradnictví.

Kde tlustici koupit?

Tlustice můžete koupit v různých zahrádkářství nebo obchodech, které jsou zaměřeny na prodej zahradnických potřeb. Ceny tlustice se liší zejména od velikosti jednotlivých kusů, ale můžete ji najít od 70 Kč výše.

Tlustice – rostlina štěstí podle Feng Shui

Štěstí díky tlustici

Pokud si podle feng šuej umístěte tlustici do jihovýchodního rohu ve vašem domě nebo bytě, tak by vám to mělo přinést štěstí, hlavně v oblasti financí. Když vám začne tlustice kvést, tak by vám to mělo do života přinést nová přátelství. Správně umístěná tlustice v příbytku by vám měla přinést i úspěchy v podnikání a klid v domácnosti.

Tlustice je velmi známá tím, že je rostlinou štěstí a bohatství. Do domácnosti přináší radost, pohodu a peníze. Její účinek je podle feng šuej velmi silný a má velkou spirituální hodnotu.

Pokud budete trpěliví a o tlustici se budete dobře starat, tak je možnost, že by vám měla za 4 až 6 let rozkvést bílými nebo růžovými květy. Šťáva z tlustice se kdysi používala kvůli svým léčivým účinkům, v současnosti se s tím můžete setkat už jen v tradičních kulturách.

Autor článku

Naďa Černá

Jsem bloggerka a copywriterka, která miluje psaní článků, fotografování a práce na sociálních sítích. Kromě toho, že stále studuji a píšu, velmi...


Komentáre

04/09/2019 18:33
Iveta

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak velký květináč by mela TLUSTICE mit . Děkuji Iveta

21/11/2021 10:19
Eva Prasková

Měla jsem tlustici přes léto na terase. Nebyla na přímém slunci. když jsem ji přemístila do bytu, listy nejsou hladké, ale vrásčité. Prosím, co s ní udělat. Je umístěna v místě s dostatkem světla. Děkuji za radu.

22/11/2021 16:03
Redakce VeseleBydleni.cz

Dobrý den,
zkontrolujte, zda nemá příliš mnoho vody, zda je dodržena správná teplota a nemá příliš mnoho slunce.

20/03/2022 17:42
BB

Pěstují TLUSTICE již několik desítek let.
Proto snad mohu doporučit květináček úměrně velký k rostlince.

03/04/2022 10:45
Alzbeta Jehlickova

prosim mam dotaz.Mam Tlustici uz vic jak 10 let byla malinka a ted je z ni stromek asi 40cm vysoky ale mam problem.I kdyz jsem ji pomohla tyckou tak ma dlouhe odnoze a jen na konci jsou plne listu jinak je to prazdne.Co mohu udelat aby to tak nebylo.Tlustice ma stred plny kminku a strednich odnozi a je husta a kolem je plno prazdnych odnozi ktere maji jen na konci plno listu.Uz se tak krouti ze se konce zvedaji nahoru.Muzu uriznout v kolinku tu jednu odnoz a dat do vody a pak do kvetinace? nebo rovnou do kvetinace? Takto vypada fakt desne.Dekuji moc za odpoved.

03/12/2021 20:55
SRBKOVÁ. Ludmila

Váš článek se mi líbíl tlustici si několik let tvaruji, ale nikdy nekvetla. Nehnojím jí. Prosím, co mám používat. Děkuji Srbková L.

09/03/2022 09:39
Radka Nováková

Hnojte hnojivem na sukulenty .

08/12/2022 20:27
Erika

Mám 1 rok starou tlustici a asi před týdnem jsem si všimla, že je obalena poupaty. Netušila jsem vůbec, ze muze mit květy ????Hnojim jen dešťovou vodou ve které mám slupky od banánů.

17/02/2024 01:35
Lenka Řeháková Tlumačov ZL

Jak na rozvětvení tlustice.Z vrcholového výhonku mám asi 20 cm rostlinu,která ale netvoří žádné odnože.Děkuji za radu.

09/03/2022 09:37
Radka Nováková

Hnojte hnojivem na sukulenta

08/06/2022 17:24
Petr Nahodil

Dobrý den,
mám tlustici velkou cca 90 x 80cm už ji skoro neunesu,ale napadla mi ji vlnatka.Použil jsem Spruzit AF,ale moc to nepomohlo.Můžu ji radikálně ostříhat? Neuhyne?
Děkuji Nahodil

30/07/2022 22:09
Michaela

Dobrý den, z ostříhání by uhynout neměla. Nejsem žádný odborník, ale předloni jsem na tlustice zapomněla po odstěhování ze zahrady, takže málem uschly, byly nevzhledné a bez listů. Radikálně jsem je seřízla, vrcholky zaschly k dalšímu kolínku, pak z kolínek obrazily, jsou krásné. Jen nevím, jestli to pomůže na vlnatku. Nejvíc mi na ni na orchidejích pomáhal líh v rozprašovači, ale nebyla jsem dost důsledná. Hodně štěstí

16/11/2023 14:11
Jana Stolinová

Tlustice mám 30 let je to krásný strom ale čas od času ji napadne vlnatka tak tyčinka i. Do uší vystouram co jde a pak postrikam Substralem na cervce a teď zrovna nádherné kvete

06/02/2024 14:03
Venda Chytilová

Dobrý den, u mojí tlustice vysychají některé lístky až do "tvrdá", opadávají a "práší" se z ní....mam obavu aby byla vpřádku. Je na okně v místnosti, kde se topí v krbových kamnech.Nerada bych o ni přišla. Děkuji za pomoc.

27/03/2024 07:02
JINDRA POESOVÁ

Dobrý den ,nikde jsem se nedočetla ,jak snáší zimu . Mám ji velikou a na léto ji dávám na balkon , v zimě ji mám v bytě a ob rok o vánocích kvete . Ted´ řeším jakou zimu snese . Jak je to s mírnými mrazíky , Nerada bych o ní přišla , mám další menší a mladší , ale tahle je moje první a nejstarší nerada bych o ní přišla .
Děkuji za radu JP

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 25.05.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.