Tlustice – pěstování, rozmnožování a přesazení

Tlustice, z latinského Crassula Ovata, je rostlina, která se vám bude líbit hned na první pohled. Díky svým bílým květům a menším zeleným lístkům patří mezi velmi oblíbené rostliny v domácnostech.

Tlustice v květináči

Má přes 230 druhů, z nichž několik najdete i u nás.

Jak pěstovat?

Pěstování tlustice není vůbec těžké. Rostlina potřebuje slunce, ale ne přímé. Umístěte ji proto do světlé místnosti, kde se jí bude určitě dařit. Nepřehánějte to ani se zálivkou. Ta má být mírná, ne častá, protože by jí mohly začít hnít kořeny.

Úspěch při pěstování tlustice získáte tehdy, když jí na jaře do půdy přidáte také hnojivo na růst a podporu kvetení. Díky tomu, že nabere dostatek energie během jarních a letních měsíců, vydrží i dlouhé zimní období. Nezapomínejte však ani na to, že tato rostlina je vhodná na pěstování nejen uvnitř, ale i venku. Právě během teplejšího počasí byste jí měli dopřát trochu čerstvého vzduchu. Tlustice vykvete jen tehdy, pokud bude mít všechny vitamíny a dobré hnojivo.

 

Kvetení tlustice

Pokud jste si koupili tlustici a čekáte, že vám okamžitě vykvete, asi se načekáte velmi dlho. Tlustice kvete až po 4–7 letech, což však nemusí být pravidlem. Někomu vykvete spíše, někomu později. Všechno závisí na tom, jak se o rostlinu staráte a jaké hnojivo používáte.

Kvetení tlustice v zahradě

Pokud chcete, aby vám tlustice vykvetla, měli byste si zapamatovat pravidlo o vodě a slunci. Vody je třeba opravdu velmi málo a slunce jen trochu. Důležitá je i správná teplota, která by se měla pohybovat kolem 10–15 stupňů Celsia.

Máte doma starší tlustici? Pravděpodobně vám vykvete už na Vánoce, jestli bude mít vhodné podmínky. Sice tyto rostliny většinou kvetou na jaře, dobré podmínky je mohou splést a vy se tak budete z květů těšit, i když bude venku sníh.

Rozmnožování a přesazení

Přesazení tlustice si vyžaduje správnou dobu. Vhodné období je na začátku jara, kdy byste jí měli začít přidávat už vzpomínané hnojivo. Dobře uděláte, pokud budete této rostlině měnit květináč každé 2 až 3 roky.

Tlustice se velmi snadno rozmnožuje vrcholovými odřezky, a to tak, že se list oddělí od rostliny a vloží přímo do substrátu pro kaktusy. Květináč sa potom položí na slunné místo a jemně zalije. Některé druhy jdou však rozmnožovat i listy. Velmi důležité je, abyste řezné plochy nechali po odřezání vyschnout.

Choroby

Tlustici mohou napadnout i různé druhy chorob, proti nimž budete muset bojovat. Pokud se stane, že vaší rostlině začnou velmi rychle opadávat listy, může za to příliš mnoho vody a přemokřená půda. Vaší tlustici tak velmi snadno zplesnivějí kořeny, které se začnou ničit. Tento problém nemusí naznačovat jen opadané listy, ale také velmi suché větve.

Hnědé fleky na tlustice

Velmi známá je také bakteriální hniloba. Při tomto problému byste měli odřezat všechny suché větve až do zdravé tkáně, následně tlustici přesadit a řezné rány nechat zaschnout na slunci.

Méně častou chorobou je plíseň šedá, která napadá rostliny a vytváří na stonku nebo listu měkká místa. Také může vytvořit zelený povlak, který se vyskytuje na listech. Příčinou bývá zejména častá zálivka nebo málo svštla. Proti plísni se dá bojovat nejlépe tak, že rostlinu zbavíte napadených částí a následně ji postříkáte postřikem.

Kde tlustici koupit?

Tlustice můžete koupit v různých zahrádkářstvích nebo obchodech, které jsou zaměřené na prodej zahrádkářských potřeb. Ceny tlustic se liší zejména podle velikosti jednotlivých kusů, ale můžete ji najít od 3 eur výše.

Štěstí díky tlustici

Tlustice je velmi známá tím, že je rostlinou štěstí a bohatství. Do domácnosti přináší radost, pohodu a peníze.

Tlustice - rostlina štěstí podle Feng Shui

Její účinek je podle Feng šuej velmi silný a má velkou spirituální hodnotu.

Autor článku

Naďa Černá

Jsem bloggerka a copywriterka, která miluje psaní článků, fotografování a práce na sociálních sítích. Kromě toho, že stále studuji a píšu, velmi...


Komentáre

04/09/2019 18:33
Iveta

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak velký květináč by mela TLUSTICE mit . Děkuji Iveta

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 25.05.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.

Pěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdciPěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdci

Paprika, to je zelenina desítek tvarů, barev i chutí. Pěstování papriky není žádná věda, v článku vám poradíme, jak se o ně starat, jaké odrůdy jsou vhodné na pěstování a jak předcházet...