Jak se zbavit netopýrů v domě, komoře či na balkoně?

Objevili jste u vás netopýry pod střechou, na balkoně nebo při rekonstrukci? Dejte si velký pozor, protože manipulace s nimi vás může vyjít pořádně draho.

Netopýři visící ze střechy

V článku vám poradíme, jak zaplašit netopýry šetrně a zejména v souladu se zákonem.

Všichni netopýři jsou chráněni

Na Slovensku žije 28 druhů netopýrů. Když původně obývali podzemní prostory jako jeskyně a dutiny stromů, s výstavbou lidských obydlí jejich původní úkryty mizely a jsou tak odkázaní hledat si náhradní domov. Netopýři v paneláku tedy nejsou ničím neobvyklým – často totiž nacházejí úkryt v nejrůznějších dutinách starých budov, zejména těch nezateplených.

Masívní zateplování netopýry nejenže připravuje o obydlí, ale často jsou dokonce pochovávaní zaživa pod vrstvou polystyrenu či sklenné vaty. Při jejich nálezu mějte na paměti, že všechny druhy netopýrů žijících na území Slovenska jsou podle zákona č. 543/2002 Z. z., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů chráněnými živočichy. Chránění jsou nejen netopýři samotní, ale také jejich stanoviště.

Znamená to, že svépomocí je nemůžete z vašeho domu, balkonu nebo jiné stavby vyhnat, nedejbože zabít. Maximální pokuty za porušení uvedeného zákona končí až na sumě 33 190 eur pro právnické osoby (těmi jsou často např. i stavební firmy).

Zásady manipulace s netopýry

S netopýry manipulujte opatrně, pouze v ochranných rukavicích a jen ve skutečně nezbytných případech. Neodstraňujte je svévolně z jejich úkrytu, abyste neporušili zákon.

Netopýr odpočívající na půdě

Nález netopýra bezodkladně oznamte nejbližšímu pracovišti Státní ochrany přírody (SOP), Společnosti pro ochranu netopýrů (SON) nebo Obvodnímu úřadu životního prostředí (OUŽP). Tam vás budou informovat o dalším postupu, případně vyšlou pověřené pracovníky, aby provedli odchyt netopýrů.

Co dělat v konkrétních situacích

  • Nález zimujících netopýrů v zimě – Je důležité je nerušit, protože v případě vyrušení by se mohli ze zimního spánku probudit a uhynout z vyčerpání způsobeného nedostatkem potravy. Nejlepší je nechat je přezimovat v klidu, když ale chcete v prostoru jejich nálezu vykonávat jakoukoliv aktivitu, kontaktujte SOP, SON nebo OUŽP.
  • Nález aktivního netopýra v zimě – Během ne příliš chladné zimy se mohou netopýři probudit – zpravidla začínají být aktivní při teplotách nad 10 °C. Často však mají málo energie a jsou malátní. Když takového netopýra najdete, vložte ho do papírové krabice, do které předtím vyřežete otvory na dýchání a vložíte kus látky, aby se mohl schovat. Nezapomeňte ani na kousek mokré (ne vlhké) vaty nebo mělkou misku s vodou, aby se netopýr mohl napít. Krabici uložte do prostoru s teplotou 8–10 °C a nález bezodkladně oznamte SOP, SON nebo UŽP.
  • Nález aktivního netopýra na jaře a v létě – Nejlepší je nechat ho svévolně odletět. Když se nachází v interiéru, otevřete okna dokořán a zhasněte světlo. Když je netopýr zraněný, vložte ho do krabice vybavené jako v předchozím odstavci a nález oznamte SOP, SON či OUŽP.
  • Při nálezu netopýra během stavebních prací – Okamžitě zastavte práce a nález oznamte místně příslušnému Stavebnímu úřadu a OUŽP, případně i SON. Pokud by vám netopýři překáželi při stavebních pracích, v žádném případě s nimi nemanipulujte, nelikvidujte jejich skrýše ani je neplašte – vyčkejte do příchodu pověřených pracovníků z uvedených institucí.

Co nesnášejí netopýři?

Pokud se chcete netopýrů zbavit šetrně, můžete si koupit elektronický plašič. Toto zařízení vydává kolísavý tón s vysokou frekvencí. Tento tón se nachází v oblasti tzv. ultrazvuku, ve které netopýři komunikují a využívají ho i na zaměřování kořisti při lovu. Člověk ale ultrazvuk neslyší a nijak mu neškodí. Většina přístrojů je také zkonstruovaná tak, aby nerušily ani domácí zvířata nebo ptactvo.

Netopýr na balkoně

Nezapomínejte však, že hlavní potravou netopýrů je hmyz – jeden jedinec dokáže za noc ulovit až 3 000 komárů. Když je ve svém okolí budete tolerovat, je dosť možné, že v letním období nebudete muset používat repelent.

Trus netopýra je také vynikajícím a velmi výživným hnojivem, samozřejmě, po naředění se zeminou (v koncentrovaném stavu by mohl rostliny spálit). Větší množství trusu mohou nahromadit zejména netopýři pod střechou.

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Komentáre

07/07/2021 10:52
udolak

Mně jich hnízdilo pod fasádou asi 40, tak jsem všechny otvory zapěnil a je klid.

05/07/2022 17:54
Jarmila Šromová

Já bych se styděla něco takového napsat, víte, že je užitečný a chráněný, pravda že po nich zůstává trus, u nás v kostele jeden člověk , jak netopýři odletí to uklidí a oni přiletí zimovat příště zase. jste bezcitný bambula a navíc bych vám dala pokutu, až byste se prohnul, však vy na to doplatíte sám, styďte se,, vše jde vyřešit.

17/07/2022 21:14
Ondra

Tak ty jsi ale dobrá blbka, a že člověku na bílé fasádě zanechávají trus a ten se při dešti rozpouští a zanechává fleky to je vpořádku? Mi to přijdeš vydrhnout popřípadě mi zaplatíš čištění fasády když si z nich tak posrana. Dej si facku nadhero a vzpamatuj se.

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 27.04.2020
Hodnocení článku:
(88.8%)

V této kategorii najdete i:

Sběr a sušení léčivých rostlin v sušičce, troubě, na slunci. Jak skladovat sušené bylinky?Sběr a sušení léčivých rostlin v sušičce, troubě, na slunci. Jak skladovat sušené bylinky?

Víte, jaké možnosti při sušení bylinek máte a jak je vysušit tak, aby si zachovaly co nejvíc původních látek? Čtěte dál.

Změna trvalého pobytu – postup. Jaká je pokuta za nenahlášení změny?Změna trvalého pobytu – postup. Jaká je pokuta za nenahlášení změny?

Co všechno budete při změně trvalého pobytu potřebovat, jaký je přesný postup změny trvalého pobytu, kde všude byste měli tuto změnu nahlásit, vám prozradíme v článku.

Zavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukruZavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukru

Kolem června a července dozrávají oranžové sladké plody meruněk. Říká se, že když dozrají meruňky, nastalo léto. Poradíme vám, jak je zpracovat.