Jak se zbavit netopýrů v domě, komoře či na balkoně?

Objevili jste u vás netopýry pod střechou, na balkoně nebo při rekonstrukci? Dejte si velký pozor, protože manipulace s nimi vás může vyjít pořádně draho.

Netopýři visící ze střechy

V článku vám poradíme, jak zaplašit netopýry šetrně a zejména v souladu se zákonem.

Všichni netopýři jsou chráněni

Na Slovensku žije 28 druhů netopýrů. Když původně obývali podzemní prostory jako jeskyně a dutiny stromů, s výstavbou lidských obydlí jejich původní úkryty mizely a jsou tak odkázaní hledat si náhradní domov. Netopýři v paneláku tedy nejsou ničím neobvyklým – často totiž nacházejí úkryt v nejrůznějších dutinách starých budov, zejména těch nezateplených.

Masívní zateplování netopýry nejenže připravuje o obydlí, ale často jsou dokonce pochovávaní zaživa pod vrstvou polystyrenu či sklenné vaty. Při jejich nálezu mějte na paměti, že všechny druhy netopýrů žijících na území Slovenska jsou podle zákona č. 543/2002 Z. z., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů chráněnými živočichy. Chránění jsou nejen netopýři samotní, ale také jejich stanoviště.

Znamená to, že svépomocí je nemůžete z vašeho domu, balkonu nebo jiné stavby vyhnat, nedejbože zabít. Maximální pokuty za porušení uvedeného zákona končí až na sumě 33 190 eur pro právnické osoby (těmi jsou často např. i stavební firmy).

Zásady manipulace s netopýry

S netopýry manipulujte opatrně, pouze v ochranných rukavicích a jen ve skutečně nezbytných případech. Neodstraňujte je svévolně z jejich úkrytu, abyste neporušili zákon.

Netopýr odpočívající na půdě

Nález netopýra bezodkladně oznamte nejbližšímu pracovišti Státní ochrany přírody (SOP), Společnosti pro ochranu netopýrů (SON) nebo Obvodnímu úřadu životního prostředí (OUŽP). Tam vás budou informovat o dalším postupu, případně vyšlou pověřené pracovníky, aby provedli odchyt netopýrů.

Co dělat v konkrétních situacích

  • Nález zimujících netopýrů v zimě – Je důležité je nerušit, protože v případě vyrušení by se mohli ze zimního spánku probudit a uhynout z vyčerpání způsobeného nedostatkem potravy. Nejlepší je nechat je přezimovat v klidu, když ale chcete v prostoru jejich nálezu vykonávat jakoukoliv aktivitu, kontaktujte SOP, SON nebo OUŽP.
  • Nález aktivního netopýra v zimě – Během ne příliš chladné zimy se mohou netopýři probudit – zpravidla začínají být aktivní při teplotách nad 10 °C. Často však mají málo energie a jsou malátní. Když takového netopýra najdete, vložte ho do papírové krabice, do které předtím vyřežete otvory na dýchání a vložíte kus látky, aby se mohl schovat. Nezapomeňte ani na kousek mokré (ne vlhké) vaty nebo mělkou misku s vodou, aby se netopýr mohl napít. Krabici uložte do prostoru s teplotou 8–10 °C a nález bezodkladně oznamte SOP, SON nebo UŽP.
  • Nález aktivního netopýra na jaře a v létě – Nejlepší je nechat ho svévolně odletět. Když se nachází v interiéru, otevřete okna dokořán a zhasněte světlo. Když je netopýr zraněný, vložte ho do krabice vybavené jako v předchozím odstavci a nález oznamte SOP, SON či OUŽP.
  • Při nálezu netopýra během stavebních prací – Okamžitě zastavte práce a nález oznamte místně příslušnému Stavebnímu úřadu a OUŽP, případně i SON. Pokud by vám netopýři překáželi při stavebních pracích, v žádném případě s nimi nemanipulujte, nelikvidujte jejich skrýše ani je neplašte – vyčkejte do příchodu pověřených pracovníků z uvedených institucí.

Co nesnášejí netopýři?

Pokud se chcete netopýrů zbavit šetrně, můžete si koupit elektronický plašič. Toto zařízení vydává kolísavý tón s vysokou frekvencí. Tento tón se nachází v oblasti tzv. ultrazvuku, ve které netopýři komunikují a využívají ho i na zaměřování kořisti při lovu. Člověk ale ultrazvuk neslyší a nijak mu neškodí. Většina přístrojů je také zkonstruovaná tak, aby nerušily ani domácí zvířata nebo ptactvo.

Netopýr na balkoně

Nezapomínejte však, že hlavní potravou netopýrů je hmyz – jeden jedinec dokáže za noc ulovit až 3 000 komárů. Když je ve svém okolí budete tolerovat, je dosť možné, že v letním období nebudete muset používat repelent.

Trus netopýra je také vynikajícím a velmi výživným hnojivem, samozřejmě, po naředění se zeminou (v koncentrovaném stavu by mohl rostliny spálit). Větší množství trusu mohou nahromadit zejména netopýři pod střechou.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 27.04.2020
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.