Jak se zbavit plevele v zahradě

Situaci, kterou popíšeme v následujících řádcích, určitě velmi dobře zná každý majitel rodinného domu. Jen si to představte. Konečně jste pokosili trávník, zametli chodník, posadili se na zahradě a se svojí prací jste spokojení. Přejde týden a začne noční můra...

Plevel v trávníku

Objeví se plevel! Plevel, který mate každého dobrého zahrádkáře a rostou mu z něj rohy, protože ho prostě na svém pozemku nechce a snaží se proti němu bojovat.

Naučíme vás, jak bojovat úspěšně a porazit i takový plevel, jakým je pýr plazivý.

Jaký je nejčastější plevel v zahradě?

Druhy plevele můžeme rozdělit do dvou skupin.

Samostatnou skupinu plevele vyskytujícího se v našich zahradách v největší míře tvoří jednoklíčnolistový plevel, někdy nazývaný i plazivý plevel. Nejhorší je na něm skutečnost, že je vzdáleně příbuzný s trávníkem a velmi se mu podobá. Z této skupiny se nejčastěji v zahradách objavuje medyněk vlnatý, lipnice roční nebo už výše vzpomínaný pýr plazivý.

Druhou skupinu tvoří dvojklíčnolistové plevele, z nichž nejznámější a nejfrekventovanější jsou pampeliška lékařská, svlačec rolní, řebříček obecný a především šťavel růžkatý nebo kyselnička.

 

Jak na plevel v zahradě?

Ničení plevele v zahradě je možné provádět několika způsoby. První z nich je nejjednodušší a zřejmě nejrozšířenější manuální způsob. Prostě počkáte, až plevel vyroste, a potom jej rukama vytáhnete i s kořeny.

Jde o jednoduchý, ale málo účinný způsob, protože v mnoha případech už daný plevel působením větru roznesl svá semena po zahradě nebo dvoře, a tak vytažením jedné rostliny z dlouhodobého hlediska nic nevyřešite. Pokud hnojíte trávník, tak sáhněte po trávníkovém hnojivu s herbicidním účinkem.

Chemický nebo domácí postřik?

Dalšími možnostmi, jak vést boj s plevelem, jsou postřiky. Také tady však můžeme rozlišovat různé postupy. Buď sázíte na chemické postřiky a herbicidy, nebo na domácí postřik proti plevelu.

Jak však rozeznáte dobrý postřik proti plevelu?

Pokud mluvíme o chemických přípravcích z obchodů a zahradnictví, existuje skutečně široké spektrum přípravků. Doporučujeme důkladně se seznámit s druhem plevele, proti kterému se chystáte bojovat, a nezapomenout to říct prodavači v zahrádkářství. Oblíbený je například Roundup gel, který dokáže zničit cca 1000 druhů plevele. Koupíte ho za přibližně 8 eur.

Roundup gel na plevel v trávníku

Pokud však nechcete do své půdy a trávníku vnášet zbytečné chemikálie, stále můžete vsadit na babské rady a domácí postřiky. Z domácky vyrobených postřiků se za nejlepší považuje ocet. Říkáte si, ocet na plevel? Opravdu! Odborníci ze Zemědělského výzkumného střediska v americkém Marylandu při pokusech na zahradních a skleníkových rostlinách zjistili, že ocet dokáže během prvních dvou týdnů od vyklíčení plevele účinně vyhubit hned několik rozšířených druhů plevele včetně bodláků.

Postup je přitom triviální. Stačí na nechtěný plevel rozprašovat ocet v pěti až desesetiprocentní koncentraci. Takže bežně dostupný osmiprocentní lihový ocet z nejbližšího obchodu bohatě postačí. Vhodnou alternativou k tradičnímu octu je také neředěný jablečný ocet.

Co však s plevelem v trávníku, skalkách a škárách na chodnících?

Boj s plevelem je ve výše vzpomínaných prostorech ještě náročnější. Plevelu je totiž opravdu fuk, kde roste. Hlavně, že znepříjemňuje život. Nemusíte však být zoufalí.

Babská doporučení a recepty vědí jak na ničení plevele v trávníku. Rychlý a zejména ekologicky neškodný postřik na plevel v trávníku získáte, když smícháte 30 ml vodky, několik kapek přípravku na nádobí a 2 šálky vody. Roztok nalejte do rozprašovače a nastříkejte na listy. Pozor! Aplikujte za slunného dne na plevel rostoucí na přímém slunci. Alkohol totiž naruší voskový povlak listů, které potom na slunci vyschnou. Ve stínu vodka nepůsobí.

Ještě stále tu jsou škáry na chodnících...

Ano, ano. Víme. Opět nabízíme víceré alternativy, i když k chemickým postřikům a herbicidům byste se s ohledem na životní prostředí měli uchylovat až při totálním zoufalství a bezmocnosti. Místo agresivních přípravků na boj proti plevelu ve škárách chodníků raději použijte sůl. Sůl je v tomto případě skutečně nad zlato. Jak na to?

Nasypte ji do vody přibližně v poměru 1:2 a přiveďte do varu. Potom roztok nalijte přímo na plevel, který sůl zahubí. Stejně účinné se ukazuje i nasypání soli přímo tam, kde plevel překáží. Například mezi cihly nabo na dlažbu. Nakonec ošetřená místa postříkejte vodou, případně to nechte na déšť.

Hubení plevele solí

Vhodným řešením je použití jedlé sody. Postupujte podobně jako se solí, akorát s tím rozdílem, že sodu aplikujete přímo, bez ředění vodou. Velké množství sodíku vytvoří nepříznivé prostředí pro pampelišky a další plevel.Publikováno dne: 13.04.2018
Hodnocení článku:
(89%)

Autor článku

V tejto kategórií nájdete aj:

Litá podlaha do bytu, garáže i na terasu. Epoxidová, nebo polyuteranová? Litá podlaha do bytu, garáže i na terasu. Epoxidová, nebo polyuteranová?

V dnešním článku si posvítíme na jedinečné vlastnosti a využití lité podlahy. Prozradíme vám i výhody a nevýhody epoxidové a polyuretanové podlahy v interiérech.

Jak vybrat nejlepší mop na plovoucí podlahu Jak vybrat nejlepší mop na plovoucí podlahu

I tento jednoduchý a účelný vynález se vyvíjí a výrobci se stále snaží práci s mopem usnadnit. Přečtěte si o mopech, se kterými se na trhu setkáte nejčastěji.

Jak vybrat střešní box. Nejlepší jsou Thule a Hapro Jak vybrat střešní box. Nejlepší jsou Thule a Hapro

Střešní boxy jsou dnes u moderních aut velmi rozšířené. My vám pomůžeme vybrat ten nejlepší. Poradíme, na co při koupi dávat pozor a jak se vyznat v rozmanité nabídce.


Přidat komentář