Jak se zbavit veverky na zahradě nebo na půdě?

Veverky sice vypadají jako velmi roztomilá malá zvířátka, ale realita vás může skutečně překvapit. Pokud se usídlí na vaší zahradě nebo nedejboře na půdě, tak vám mohou nadělat pěknou škodu.

Veverička obyčajná

Proto jsme si pro vás zesumarizovali několik způsobů, kterými se můžete veverek zbavit – účinně, ale zato nenásilně.

Čím veverky škodí?

I když si veverky svoje hnízda primárně stavějí v korunách stromů, hustých keřů a občas i v dutinách stromů, tak se velmi snadno mohou usídlit i na půdách domů. Jsou maličké a dokážou využít škáry a díry ve střeše.

Protože jsou veverky hlodavci, tak mají neutuchající potřebu do všeho hryzat, při stavbě hnízd vytvářejí různé díry, no a to poškozuje části vašeho domu, nábytku a lehce se může stát, že přehryznou i elektrický kabel. Živí se ořechy, a proto je možné, že vám pár ořechů ze zahrady zmizí a možná je často najdete skryté napříč celou půdou.

Prevence před usazením veverek

Pokud ještě veverky nejsou u vás nastěhované a chcete tomu předejít, tak můžete udělat pár preventivních opatření, která by vám mohla pomoci. Ideální by bylo, kdybyste si vyčlenili čas na to, abyste našli díry na vaší střeše, garáži, dílně, dřevníku nebo jiné budově, a důkladně je zacelili. Také zamezte přístupu z půdy dolů do domu.

Veverička na streche domu

Pokud máte na dvoře nebo zahradě stromy, tak jim pravidelně opilujte větve a dbejte na to, aby nebyly v přílišné blízkosti s vaší střechou. Pokud máte krmítko pro ptáčky, tak ho raději dávejte dál od stromů/střechy. Oříšky jsou pro veverky velkým lákadlem.

Ultrazvukové odpuzovače

Pokud už se vám veverky nastěhovaly na váš pozemek, tak můžete vyzkoušet ultrazvukové odpuzovače. Ty fungují na jednoduchém principu – vydávají zvuky, které člověk nedokáže slyšet, ale pro veverky jsou velmi nepříjemné.

Problém může nastat v případě, kdyby si na odpuzovač veverky zvykly. Abyste se tomuto vyhnuli, tak kupujte takové odpuzovače, které mění frekvenci vydávaného zvuku. Účinnější jsou i odpuzovače, které vydávají světelné signály. Když je veverka spatří, tak prakticky skoro vždy uteče.

Chemické a přírodní odpuzovače

V obchodech s loveckými potřebami najdete různé postřiky, které obsahují moč predátora, nejčastěji lišky. Tento odpuzovač apllikujte na místa, kde veverky hnízdí a ty se už budou řídit svým pudem sebezáchovy, protože když vycítí, že by mohly být ohrožené predátorem, tak raději utečou.

Přestože to není ověřená metada, tak mnozí lidé doporučují také hadříky namočené ve čpavku. Po jejich rozmístění na půdě by mělo specifické aroma veverky vyhnat pryč. Po vyhnání veverky byste měli na půdě měli zapnout ventilátory a dobře ji vyvětrat, protože čpavek může být škodlivý i pro lidi nebo domácí zvířata.

Pasti na veverky

Na pasti používejte klasickou klícku s nevelkými rozměry – nejčastěji se skloňuje velikost 15 x 15 x 45 centimetrů. Ve větších klecích by se veverka mohla polekat a zranit se. Jako návnadu využijte jejich oblíbené pochoutky – arašídy, vlašské ořechy, plátky jablka nebo plátky chleba.

Pasca na veveričku

Klec umístěte na "bezpečné místo", například do rohu půdy. Je mnohem větší šance, že veverka vejde tam, než kdybyste klec dali do středu půdy. Když se veverka chytí do pasti, tak byste ji měli vypustit do volné přírody, aspoň 5 kilometrů od vašeho domu. Někdy se dokonce mluví až o vzdálenosti 16 kilometrů.

Při vypouštění si raději vezměte hrubší rukavice nebo past otevírejte pomocí provazu. Pro jistotu se však doma poohlédněte, zda tam veverka náhodou nemá hnízdo s mladými. V tomto případě s sebou vezměte i toto hnízdo.

Veverky na zahradě

Veverky spíše preferují zahradu než půdu, a proto byste stromy měli pravidelně zastřihávat. Dále by mělo pomoci, když kmen stromu obalíte plechem nebo alobalem aspoň do výšky 1,8 metru. Po tomto povrchu veverky nedokážou šplhat, a tak se raději přesunou jinam.

Kromě ohlodávání stromů mají také v oblibě vyhrabávat cibuloviny. Ty můžete jednoduše ochránit tak, že na ně položíte něco těžkého, například vědro, nebo je přikryjete kopkou listí. Veverky přitahují tulipány, gladioly a nepohrdnou ani kukuřicí.

Shrnutí

Při chytání veverek není nic účinnějšího a spolehlivějšího než fyzické odchycení do klícky. Na různé odpuzovače si mohou veverky zvyknout nebo je aplikujete na nesprávná místa, a tak nebudou mít na veverky vliv. Ideální je, když zkombinujete různé postupy. K pastím přidejte i odpuzovače a budete mít větší pravděpodobnost úspěchu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.