Jak se zbavit veverky na zahradě nebo na půdě?

Veverky sice vypadají jako velmi roztomilá malá zvířátka, ale realita vás může skutečně překvapit. Pokud se usídlí na vaší zahradě nebo nedejboře na půdě, tak vám mohou nadělat pěknou škodu.

Veverička obyčajná

Proto jsme si pro vás zesumarizovali několik způsobů, kterými se můžete veverek zbavit – účinně, ale zato nenásilně.

Čím veverky škodí?

I když si veverky svoje hnízda primárně stavějí v korunách stromů, hustých keřů a občas i v dutinách stromů, tak se velmi snadno mohou usídlit i na půdách domů. Jsou maličké a dokážou využít škáry a díry ve střeše.

Protože jsou veverky hlodavci, tak mají neutuchající potřebu do všeho hryzat, při stavbě hnízd vytvářejí různé díry, no a to poškozuje části vašeho domu, nábytku a lehce se může stát, že přehryznou i elektrický kabel. Živí se ořechy, a proto je možné, že vám pár ořechů ze zahrady zmizí a možná je často najdete skryté napříč celou půdou.

Prevence před usazením veverek

Pokud ještě veverky nejsou u vás nastěhované a chcete tomu předejít, tak můžete udělat pár preventivních opatření, která by vám mohla pomoci. Ideální by bylo, kdybyste si vyčlenili čas na to, abyste našli díry na vaší střeše, garáži, dílně, dřevníku nebo jiné budově, a důkladně je zacelili. Také zamezte přístupu z půdy dolů do domu.

Veverička na streche domu

Pokud máte na dvoře nebo zahradě stromy, tak jim pravidelně opilujte větve a dbejte na to, aby nebyly v přílišné blízkosti s vaší střechou. Pokud máte krmítko pro ptáčky, tak ho raději dávejte dál od stromů/střechy. Oříšky jsou pro veverky velkým lákadlem.

Ultrazvukové odpuzovače

Pokud už se vám veverky nastěhovaly na váš pozemek, tak můžete vyzkoušet ultrazvukové odpuzovače. Ty fungují na jednoduchém principu – vydávají zvuky, které člověk nedokáže slyšet, ale pro veverky jsou velmi nepříjemné.

Problém může nastat v případě, kdyby si na odpuzovač veverky zvykly. Abyste se tomuto vyhnuli, tak kupujte takové odpuzovače, které mění frekvenci vydávaného zvuku. Účinnější jsou i odpuzovače, které vydávají světelné signály. Když je veverka spatří, tak prakticky skoro vždy uteče.

Oblíbené odpuzovače

Chemické a přírodní odpuzovače

V obchodech s loveckými potřebami najdete různé postřiky, které obsahují moč predátora, nejčastěji lišky. Tento odpuzovač apllikujte na místa, kde veverky hnízdí a ty se už budou řídit svým pudem sebezáchovy, protože když vycítí, že by mohly být ohrožené predátorem, tak raději utečou.

Přestože to není ověřená metada, tak mnozí lidé doporučují také hadříky namočené ve čpavku. Po jejich rozmístění na půdě by mělo specifické aroma veverky vyhnat pryč. Po vyhnání veverky byste měli na půdě měli zapnout ventilátory a dobře ji vyvětrat, protože čpavek může být škodlivý i pro lidi nebo domácí zvířata.

Pasti na veverky

Na pasti používejte klasickou klícku s nevelkými rozměry – nejčastěji se skloňuje velikost 15 x 15 x 45 centimetrů. Ve větších klecích by se veverka mohla polekat a zranit se. Jako návnadu využijte jejich oblíbené pochoutky – arašídy, vlašské ořechy, plátky jablka nebo plátky chleba.

Pasca na veveričku

Klec umístěte na "bezpečné místo", například do rohu půdy. Je mnohem větší šance, že veverka vejde tam, než kdybyste klec dali do středu půdy. Když se veverka chytí do pasti, tak byste ji měli vypustit do volné přírody, aspoň 5 kilometrů od vašeho domu. Někdy se dokonce mluví až o vzdálenosti 16 kilometrů.

Při vypouštění si raději vezměte hrubší rukavice nebo past otevírejte pomocí provazu. Pro jistotu se však doma poohlédněte, zda tam veverka náhodou nemá hnízdo s mladými. V tomto případě s sebou vezměte i toto hnízdo.

Veverky na zahradě

Veverky spíše preferují zahradu než půdu, a proto byste stromy měli pravidelně zastřihávat. Dále by mělo pomoci, když kmen stromu obalíte plechem nebo alobalem aspoň do výšky 1,8 metru. Po tomto povrchu veverky nedokážou šplhat, a tak se raději přesunou jinam.

Kromě ohlodávání stromů mají také v oblibě vyhrabávat cibuloviny. Ty můžete jednoduše ochránit tak, že na ně položíte něco těžkého, například vědro, nebo je přikryjete kopkou listí. Veverky přitahují tulipány, gladioly a nepohrdnou ani kukuřicí.

Shrnutí

Při chytání veverek není nic účinnějšího a spolehlivějšího než fyzické odchycení do klícky. Na různé odpuzovače si mohou veverky zvyknout nebo je aplikujete na nesprávná místa, a tak nebudou mít na veverky vliv. Ideální je, když zkombinujete různé postupy. K pastím přidejte i odpuzovače a budete mít větší pravděpodobnost úspěchu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V této kategorii najdete i:

Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?

Ať jste už kytici dostali ke svátku, nebo jen tak pro radost, určitě chcete, aby vám řezané květy vydržely čerstvé co nejdéle. Stačí zkusit několik ověřených tipů, které používají i...

Jak odstranit mech z betonu a zámkové dlažby? Pomůže postřik MechožroutJak odstranit mech z betonu a zámkové dlažby? Pomůže postřik Mechožrout

To, že mech ze svého okolí kolem domu odstraňujete, má však i svoje rozumné důvody. Proč je dobré ho odstraňovat, jak mu předcházet a jak se ho jednou a navždy zbavit?

Jak se zbavit nočních motýlů v bytě a na zahradě? Pomůže chemie i babské radyJak se zbavit nočních motýlů v bytě a na zahradě? Pomůže chemie i babské rady

Většina nočních motýlů není vůbec nebezpečná, ale jsou i takoví, na které byste si měli dávat pozor. Kteří to jsou, jak se zbavit nočních motýlů, ale také proč je přitahuje světlo, vám...