Jak se zbavit veverky na zahradě nebo na půdě?

Veverky sice vypadají jako velmi roztomilá malá zvířátka, ale realita vás může skutečně překvapit. Pokud se usídlí na vaší zahradě nebo nedejboře na půdě, tak vám mohou nadělat pěknou škodu.

Veverička obyčajná

Proto jsme si pro vás zesumarizovali několik způsobů, kterými se můžete veverek zbavit – účinně, ale zato nenásilně.

Čím veverky škodí?

I když si veverky svoje hnízda primárně stavějí v korunách stromů, hustých keřů a občas i v dutinách stromů, tak se velmi snadno mohou usídlit i na půdách domů. Jsou maličké a dokážou využít škáry a díry ve střeše.

Protože jsou veverky hlodavci, tak mají neutuchající potřebu do všeho hryzat, při stavbě hnízd vytvářejí různé díry, no a to poškozuje části vašeho domu, nábytku a lehce se může stát, že přehryznou i elektrický kabel. Živí se ořechy, a proto je možné, že vám pár ořechů ze zahrady zmizí a možná je často najdete skryté napříč celou půdou.

Prevence před usazením veverek

Pokud ještě veverky nejsou u vás nastěhované a chcete tomu předejít, tak můžete udělat pár preventivních opatření, která by vám mohla pomoci. Ideální by bylo, kdybyste si vyčlenili čas na to, abyste našli díry na vaší střeše, garáži, dílně, dřevníku nebo jiné budově, a důkladně je zacelili. Také zamezte přístupu z půdy dolů do domu.

Veverička na streche domu

Pokud máte na dvoře nebo zahradě stromy, tak jim pravidelně opilujte větve a dbejte na to, aby nebyly v přílišné blízkosti s vaší střechou. Pokud máte krmítko pro ptáčky, tak ho raději dávejte dál od stromů/střechy. Oříšky jsou pro veverky velkým lákadlem.

Ultrazvukové odpuzovače

Pokud už se vám veverky nastěhovaly na váš pozemek, tak můžete vyzkoušet ultrazvukové odpuzovače. Ty fungují na jednoduchém principu – vydávají zvuky, které člověk nedokáže slyšet, ale pro veverky jsou velmi nepříjemné.

Problém může nastat v případě, kdyby si na odpuzovač veverky zvykly. Abyste se tomuto vyhnuli, tak kupujte takové odpuzovače, které mění frekvenci vydávaného zvuku. Účinnější jsou i odpuzovače, které vydávají světelné signály. Když je veverka spatří, tak prakticky skoro vždy uteče.

Oblíbené odpuzovače

Chemické a přírodní odpuzovače

V obchodech s loveckými potřebami najdete různé postřiky, které obsahují moč predátora, nejčastěji lišky. Tento odpuzovač apllikujte na místa, kde veverky hnízdí a ty se už budou řídit svým pudem sebezáchovy, protože když vycítí, že by mohly být ohrožené predátorem, tak raději utečou.

Přestože to není ověřená metada, tak mnozí lidé doporučují také hadříky namočené ve čpavku. Po jejich rozmístění na půdě by mělo specifické aroma veverky vyhnat pryč. Po vyhnání veverky byste měli na půdě měli zapnout ventilátory a dobře ji vyvětrat, protože čpavek může být škodlivý i pro lidi nebo domácí zvířata.

Pasti na veverky

Na pasti používejte klasickou klícku s nevelkými rozměry – nejčastěji se skloňuje velikost 15 x 15 x 45 centimetrů. Ve větších klecích by se veverka mohla polekat a zranit se. Jako návnadu využijte jejich oblíbené pochoutky – arašídy, vlašské ořechy, plátky jablka nebo plátky chleba.

Pasca na veveričku

Klec umístěte na "bezpečné místo", například do rohu půdy. Je mnohem větší šance, že veverka vejde tam, než kdybyste klec dali do středu půdy. Když se veverka chytí do pasti, tak byste ji měli vypustit do volné přírody, aspoň 5 kilometrů od vašeho domu. Někdy se dokonce mluví až o vzdálenosti 16 kilometrů.

Při vypouštění si raději vezměte hrubší rukavice nebo past otevírejte pomocí provazu. Pro jistotu se však doma poohlédněte, zda tam veverka náhodou nemá hnízdo s mladými. V tomto případě s sebou vezměte i toto hnízdo.

Veverky na zahradě

Veverky spíše preferují zahradu než půdu, a proto byste stromy měli pravidelně zastřihávat. Dále by mělo pomoci, když kmen stromu obalíte plechem nebo alobalem aspoň do výšky 1,8 metru. Po tomto povrchu veverky nedokážou šplhat, a tak se raději přesunou jinam.

Kromě ohlodávání stromů mají také v oblibě vyhrabávat cibuloviny. Ty můžete jednoduše ochránit tak, že na ně položíte něco těžkého, například vědro, nebo je přikryjete kopkou listí. Veverky přitahují tulipány, gladioly a nepohrdnou ani kukuřicí.

Shrnutí

Při chytání veverek není nic účinnějšího a spolehlivějšího než fyzické odchycení do klícky. Na různé odpuzovače si mohou veverky zvyknout nebo je aplikujete na nesprávná místa, a tak nebudou mít na veverky vliv. Ideální je, když zkombinujete různé postupy. K pastím přidejte i odpuzovače a budete mít větší pravděpodobnost úspěchu.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.