Jak vyhnat vrabce ze zahrady a ze střechy? Vyzkoušejte pasti, plašič nebo tmel na odpuzování

Vrabec je pták, kterého v našem okolí potkáváme nejčastěji. Je zbarvený do hnědošedých odstínů, menších zavalitějších rozměrů. Sídlí v hnízdech, které si staví ze slin, bahna a z trávy. Pokud si hnízdo nestaví, jednoduše se zmocní hnízda, které patří jinému ptákovi, např. vlaštovkám. Vajíčka klade od května do srpna, kdy je možné u našich obydlí očekávat zvýšený výskyt vrabců.

Jak odehnat vrabci ze zahrady?

Nezmocňují se jen cizích hnízd, ale bez problémů a beze strachu si postaví hnízdo i na vaší nové fasádě. Víte, jak se jich zbavit tak, abyste jim neublížili?

Oblíbené odpuzovače ptáků

Vrabec domácí

Vrabec domácí miluje přítomnost člověka. Zdržuje se tam, kde je člověk, protože člověk „mu pomáhá“, resp. usnadňuje vybudovat si hnízda na místech, kde mu nenaprší, kde mu není zima, nejčastěji na fasádách domů. Člověk mu vyhovuje nejen proto, že část práce udělá za něj, ale i preto, že v blízkosti lidí se nachází dostatek drobtů, kterými určitě nepohrdne. V případě, že máte v zahradě ovocné stromy a špačky, se mu u vás bude líbit ještě víc.

Vrabci, podobně jako holub, drozd, špaček a další opeřenci, dokáže nadělat pořádnou paseku. Kromě toho, že si stavějí hnízda na fasádách domů a na římsách střech, ničí příbytky vlaštovkám, které vytlačují z hnízd. Není to však všechno, jejich trus se dostane na omítku, zábradlí, dlažbu, okna, okenice, rolety, parapetní desky, terasy. Může to být pořádně zdraví škodlivé. Proto lidé likvidují hnízda vrabců a dělají všechno pro to, aby se jich zbavili. Buďte však opatrní, protože i když vám vrabci lezou na nervy svým ranním cvrlikáním, zabít je nesmíte, patří totiž mezi chráněné opeřence, protože jejich výskyt rapidně klesl.

Pozor při masivním přemnožení

Vrabec je pták, který se běžně vyskytuje po celém světě, ať jde o teplé, nebo chladné oblasti. Je pravda, že se živí hmyzem, semínky a drobty, ale obrovským problémem je, pokud se přemnoží, protože potom zkonzumuje všechno, co mu přijde do cesty, včetně vašeho ovoce a zeleniny. Právě proto je postrachem nejen těch, kteří bydlí v bytech nebo v domech, ale i všech zahradníků, lesníků a zemědělců. Vrabec, který se objevuje na polích, nese název Vrabec polní. Ať jde o domácího, nebo polního vrabce, nelze je tolerovat, a to ani z hygienického hlediska, jejich trus poškozuje potraviny, půdu, a tedy i zdraví člověka. V hnízdech se navíc často objevují i další škůdci nebo hmyz, kterému je dobré se raději vyhýbat. Nemusíte se obávat, když se zbavíte vrabců, zbavíte se i všeho kolem nich = hnízd, škůdců, slámy, trusu, poškozené fasády. Pokud patříte mezi milovníky zvířat a neublížili byste ani mouše, žádný strach, my vám ukážeme pouze způsoby, ako je zaplašit bez toho, abyste jim ublížili.

Odpuzovač ptáků vyrobený z CD

Pomůžou vám třpytky

Na vrabce zabere i tradiční strašák, kterého si mnoho lidí umísťuje do zahrad, ale kde takového strašáka umístit na domě nebo v bytě? Navíc si vrabci už natolik zvykli na člověka, že je nějaká nehybná atrapa strašáka v poli často už neoklame. Když jsou ve skupinách, potom je jejich strach ještě menší. Pomoci by vám však měly třpytivé předměty. Údajně se jich opeřenci bojí. Lesklý předmět na vaší střeše nebo balkonu, který se otáčí, a tak třpytí ještě víc, bude to, co vrabce odláká, resp. k takovému něčemu se ani nepřiblíží. Pokud spojíte třpyt se zvukem a s pohybem, získáte nejen hotovou „hrací diskokouli“, ale možná tak zaplašíte i jiné tvory. Na výrobu takovéhoto „třpytivě-hracího-pohybového plašiče“ nebo odpuzovače vám postačí staré CD-čko, které zavěsíte na šňůrku, nebo zrcadélka, alobalové zbytky, tričko poseté flitry a podobně. Někdy se vám podaří vyrobit nástroj, který bude splňovat i dekorační funkci.

Ptačí domečky

Zvolte opačnou taktiku. Totiž, často se stává, že to, čím se snažíte vrabce a další hmyz zaplašit, buď nefunguje, nebo škůdce přiláká. Proto vrabce přivítejte, ale ne na místě, kde se nejčastěji zdržují, tedy na římsách nebo na střeše nebo pod střechou v hnízdech, kde dělají nepořádek, ale na zahradě. Netvrdíme, že jim máte hned nabídnout svoje právě dozrávající třešně, ale když umístíte do zahrady malé ptačí domečky, určitě upřednostní budování si rodinek tady než pod střechou. Domečky jsou dnes tak milé, že si je mnoho lidí instaluje do zahrad jen jako dekoraci. Vrabci si určitě budou budovat hnízda v malém domečku, kde je pro ně tepleji a těsněji, navíc se moc při stavění nenapracují a přes zimu nezamrznou z chladu a větru. Nasypte jim tam trochu zrníček a dají pokoj i vašim zahradním plodům a během zimy nezahynou hladem.

Další domácí způsoby, jak si vyrobit plašič vrabců

  • Igelitový sáček umístěte na místa, kde se vrabci zdržují. Vlivem větru bude sáček šustit, rychle se pohybovat, což vrabce a jiné ptáky spolehlivě odláká.
  • Pomoci zbavit se vrabců, hlavně těch, kteří sedávají na parapetech přízemních domů, vám může pomoci i kočka. Bude jen na vás, zda si koupíte živou, nebo jen maketu.
  • Superpomůckou je i ta, kterou si vyrobíte doma. Potřebujete na to jen pár igelitek, které nastříháte na přibližně stejně dlouhé pásy, navlečete je na provaz a umístíte pod římsu.

Mechanická opatření

Mezi mechanické zábrany patří také hrotový nebo jinak řečeno trnový systém. Jde o ocelový drát, resp. skupinu ocelových drátů, které jsou ohnuté do tvaru připomínajícího velké tištěné písmeno V. Několik těchto drátů je připevněných na nerezavějící materiál (ocel, hliník). Tuto pomůcku, která vám pomůže v boji proti vrabcům, koupíte v  železářství, zahrádkářství nebo v prodejně se střešnými krytinami.

Spolehlivost hrotového systému

Hrotový systém je spolehlivý právě v tom, že se montuje na prostory, kde ptactvo často dosedá, jsou to převážně římsy, parapetní desky, okrajové části budovy, výklenky, trámy, konstrukce pergoly, vnitřní kouty... Jednoduše na ta místa, která ptactvo miluje, kde se zdržuje a kde si buduje svoje příbytky. Upevňují se šrouby a nýty, což zajistí jejich silné ukotvení, ale zase na druhé straně, pokud neradi vrtáte, potom se velmi spolehlivě dají i přilepit silným lepidlem nebo stavebními oboutrannými páskami. Je jen na vás, co si vyberete.

Nejvíc se systém osvědčil jako ochrana proti ptákům pod tašku, na fasádách, kde si ptáci rádi stavějí hnízda. Když místa vybavíte systémem, samozřejmě před sezónou, potom se hnízd nemusíte obávat. Specifickým hrotovým systémem je také ten, který se upevňuje na odkapový systém a odhání ptactvo  i na vyšších místech.

Kolik stojí hrotový systém?

Cena závisí na použitém materiálu, ze kterého je systém, na rozměrech kotvicí lišty, délce hrotů a samozřejmě na samotném výrobci. Když kupujete hrotový systém jen v malých rozměrech, potom vyjde velmi levně, kolem 3 € za 32cm délku. Když však chcete tímto systémem pokrýt celou střechu, bude to o něco nákladnější, vždy však méně než kdybyste si měli kupovat novou střechu, kterou vám vrabci a další ptactvo poškodí, nebo dělat novou fasádu. Na výběr máte i několikařadové hrotové systémy, např. čtyřřadový, který je už dražší.

Oblíbené odpuzovače ptáků

Lankový systém

Dalším mechanickým opatřením proti vrabcům je lankový systém. Představuje jakousi alternativu k trnovému a nahrazuje ho na místech, kde se trnový systém nedoporučuje dát nebo kde se nedá namontovat, např. na parapety, atiky, hřebeny střech, mostů, plotů, billboardů... Systém je tvořený soustavou lanek z nerezavějící oceli a z konzoly upevněné na stojanech, pomocí kterých se spolu se šrouby montuje. Stejně jako u hrotového i u tohoto systému můžete namísto šroubů použít lepidlo, oboustrannou pásku, tmel a další prostředky. Cílem lankového mechanického systému je, samozřejmě, odlákat ptactvo, a to tak, že lanka jsou natolik tenká, že si na ně vrabci nedokážou pohodlně sednout, proto jim toto místo přijde jako nevhodné.

Jak vyhnat vrabci ze střechy?

Kolik stojí lankový systém?

Cena lankového systému se pohybuje přibližně ve stejných cenových relacích jako ty hrotové, ale při odběru většího množství jsou lankové o něco levnější. Závisí na poštu lanek, na materiálu, ze kterého je lišta, na rozměrech...

Sítě proti vrabcům

Další možností, jak odehnat otravné ptáky, jsou sítě. Jde o jemnou, nenápadnou síťku, kterou se ohraničí ta část prostoru, kterou chcete před ptactvem ochránit. Síťka se vyrábí v jemné struktuře, v zelené nebo antracitové barvě, proto ji téměř není vidět, takže jí absolutně nenarušíte vzhled vašeho domu. Tyto síťky ochrání prostor před ptactvem i před hmyzem, před padavým listím a dalšími nečistotami, které s sebou nese vítr. Síťka je nejlevnějším a nejčastěji používanou mechanickou variantou. Lidé ji používají i na okna a dveře, protože brání vniknutí komárů a much.  

Elektrická zařízení

Výhodou mechanických prostředků na vrabce je, že ptákům neubližujú, protože je jen odlákají. Nebezpečnějšími prostředky pro vrabce jsou elektrické systémy. Kompletní vybavení elektrických odpuzovačů ptactva zahrnuje:

Elektrický napěťový systém

Touto ochranou vašeho prostředí, okolí a majetku prochází elektrický proud. Lanka jsou natažená mezi konzolami a jsou odizolovaná v polykarbonátových patkách, umístěných na ploše, kterou mají ochránit. Systém vyžaduje elektrickou energii – ze zásuvky, z baterek... Dráty při styku s vrabcem vyšlou slabý elektrický impulz, který ptákům neublíží, jen je vyleká a odežene. Nemusíte se bát, systém je testovaný, řádně certifikovaný a ochránci přírody ho tolerují, takže nebudete jím porušovat žádné právní či morální zákony a předpisy. Je možné ho nainstalovat na římsy, ale i na atiky, parapety, střešní krytinu.

Vrabec na střeše rodinného domu

Zvukové odpuzovače

Vydávání zvuku je pro ptáky součástí života a jde o jeden z hlavních projevů ptactva. Podobně jako lidé reagují na zvuk i ptáci. Zvuk, který je příjemný, je láká a nepřekáží jim a naopak zvuk, který je nesnesitelný, nepříjemný a který jim nahání strach, je odhání. Proto, přestože je zvukový odpuzovač elektrickým zařízením, ptactvo nezraňuje, jen vyplaší. Je to super způsob, jak zaplašit ptáky i z velké zahrady a z polí. Sem patří:

Ultrazvukové odpuzovače

Jde o přístroje, které plaší opeřence pomocí ultrazvuku. Člověk je sice neslyší, ale ptáci ho slyší dost zřetelně. Ultrazvuk funguje podobně jako ten, kterým se řídí kosatky a velryby v moři nebo netopýři. Toto zařízení je vybavené kmitočtem, který se přelaďuje v určitém pásmu, ale prodává se i ultrazvuk, který je nezměněný, nepřelaďuje se. Výsledkem kmitání je vlastně to, že zvuk jako by pramenil z více míst, ale ve skutečnosti je to jen z jednoho a toho samého. I když ho člověk neslyší, je nutné, aby se umístil v minimální výškové vzdálenosti 5 metrů nad zemí, protože vzdálenost nižší než 3 metry může vážně poškodit sluch člověka, a dokonce podle některých výzkumů i další orgány, např. nervová zakončení nebo části mozku. Protože je nutné elektrické připojení, je potřebné chránit přístroj před vlhkostí.

Odpuzovače hlasitého rušení

Pokud používáte odpuzovač mimo obytnou zónu, potom můžete použít i plašičky s hlasitým rušením. Často se tyto plašičky využívají na polích nebo na vinicích. Plašička vydává hlasitý zvuk dravých ptáků, kterých se ptáci bojí, nebo nouzové signály ptáků, kterými se navzájem dorozumívají, že jsou v nebezpečí. Zvuk zmýlí ptáky, a tak se prostoru, odkud se zvuk šíří, budou vyhýbat. Je to skvělý způsob plašení, ale je důležité řídit se jedním zlatým pravidlem – střídat zvuky. Protože ptáci nejsou hloupí tvorové a rychle se dovtípí, že jde jen o planý poplach. Proto zvuky hlasitého rušení obměňujte.

Vrabci budující si hnízdo na střeše

Světelné odpuzovače

Světlo nebo přesněji řečeno laser namátkově oslepuje kolem letící ptáky. Tento systém se ukázal jako nejlepší při plašení havranů a vran, a to hlavně během noci, kdy je tento druh ptactva nejaktivnější. Nevýhodou tohoto zařízení je, že přes den mu klesá účinnost, a proto je dobré, když se jeho noční účinek posílí i denním, např. zvukovým odpuzovačem.

Tento spôsob sa môže používať len do 15. marca, pretože potom sa vtáky zahniezďujú a zahniezdené vtáky je zakázané plašiť. Porušenie tohto zákona vás môže vyjsť draho.

Chemie

Tam, kde nepomůže ani jedna z výše uvedených možností, snad pomůže aspoň agresivní chemie. Nejčastěji se prodává a vyrábí chemický prostředek proti holubům, protože právě holubi jsou kromě ničení majetku i přenašeči různých chorob. Prostředky mohou být ve formě gelů, sprejů nebo nátěrů. Přestože jsou chemické, mají přírodní základ, takže neškodí tak, že ptactvo zabíjejí, jen ho znovu, tak jako u všech odpuzovačů, odhánějí. Chemické prostředky se aplikují na místa, která jsou holuby ohrožená nejvíc, např. na parapetní desky, římsy, výklenky, zábradlí, sochy, bazénové lišty, obklady, tašky...

  • Gely fungují na bázi vzbuzení iluze hoření. Nacházejí se v malých miskách, které se otevřou, a protože obsahuje éterické oleje, vlivem vzduchu se olej odpařuje. Výhodou je dlouhé působení a přijatelná cena. Gelová „past“ na vrabce vám vydrží klidně i celý rok.
  • Spreje proti ptákům se stříkají přímo na postižená místa. Jsou sice praktické, s jednoduchou aplikací a manipulací a také účinkují, ale vyžadují častější aplikaci. Sprej rychle vyprchá a můžete stříkat znovu. Cena sprejů je kolem 10 €, ptákům neubližuje, jen jim nevoní.
  • Nátěry se aplikují méně často než spreje, a v tom spočívá i jejich výhoda, některé vydrží i několik let bez opakované aplikace.

Imitace ptáků

Jako odpuzovač nebo odhánědlo vám postačí, když na často ptáky navštěvované místo umístíte nějakou imitaci, atrapu ptáka. Zvolte nejlépe větší siluetu ptáka, nejlépe nějakého dravého a musí být trojrozměrný, např. orel, sokol, kterého se malí ptáci bojí. Teď už víte, jak vyhnat vrabce ze střechy. Jednoduše jen dejte na komín atrapu ptáka nebo uvedené třpytky, nebo jejich vzájemnou kombinaci = atrapa z třpytivého nebo lesklého materiálu a od ptáků bude klid.

Nálepkové odpuzovače

Velmi oblíbené jsou i nejnovější nálepkové odpuzovače. Jde o makety dravých ptáků, které vám pomůžou odehnat holuby, vrabce, špačky. Umístěte je na římsy, parapety, komíny, střechy, terasy, altánky. Ještě větší účinek dosáhnete tak, když se maketa hýbe a budí dojem, že jde o skutečného dravce.

Tento spôsob sa môže používať len do 15. marca, pretože potom sa vtáky zahniezďujú a zahniezdené vtáky je zakázané plašiť. Porušenie tohto zákona vás môže vyjsť draho.

Pár užitečných slov na závěr

Pokud chcete s vrabci skoncovat jednou a navždy, potom si dejte přímo speciální firmou udělat spolahlivé opatření, se kterým nebudete mít s ptactvem problémy. Dalším možným řešením je i speciální ochrana jednotlivých materiálů před ptactvem. Většinou se materiál ošetří vhodným přípravkem, který působí jako odpuzovač. Je to sice o něco dražší, ale ochrana vydrží několik roků. Firmy, které pokládají krytiny, tuto možnost poskytují. Doporučujeme tuto možnost využít, hlavně při pokládce střechy, bez ní můžou být ptáci pod taškou častým problémem. Když jim bude taška zapáchat, určitě se pod ní neusídlí.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 11.08.2021
Hodnocení článku:
(92.2%)

V této kategorii najdete i:

Co se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůrCo se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůr

Pneumatik se musí jednoho dne zbavit každý majitel automobilu. Podívejte se, jak se jich zbavit zdarma, jednoduše a hlavně správně.

Jak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokutaJak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokuta

Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?

Ploštice nepatří k velmi oblíbenému hmyzu, protože zápach, který dokážou vytvořit, je skutečně nepříjemný. Jak se jich zbavit, co to ty ploštice vlastně jsou a jak škodí našim rostlinám?