Jak se zbavit zelené vody a řas v bazénu?

Opravdu, mít „žabí“ vodu v našem bazénu není nic, co by nám přidalo na náladě. V horkých letních dnech je bazén doslova chrámem pro ochlazení našeho těla. Pokud tedy máte problém s řasami a zelenou vodou, někde se stala chyba.

Zelená voda v bazénu

Kalná voda v bazénu se rozhodně musí řešit. Nesmíme však zapomínat, že tomuto problému se dá předejít správnou péčí a použitím správné chemie ve správném množství.

Řasy v bazénu? Jak se zbavit zelené vody? Jakou chemii do bazénu použít? Je Savo do bazénu účinné? Jaké dávkování Sava (jiné chemie) zvolit? Jak snížit pH vody? Likvidace řas v bazénu nebo správná dezinfekce a všechno důležité o péči o vodu v bazénu se dozvíte v následujících odstavcích.

Oblíbené produkty pro péči o bazén

Proč mám vlastně zelenou vodu v bazénu?

Voda v bazénu je jednoduše špinavá z důvodu nedostatečné péče, není nutné si nalhávat. Není pravidlem, že jednou do týdne stačí vložit chlorovou tabletu a voda je tím pádem v „suchu“. Nejčastěji tento problém způsobuje to, že jsme vodu v bazénu neošetřili správně nebo jsme zvolili nedostatečné dávkování.

Abychom se vyznali v pojmech, které s tvorbou řas a kalné či mazlavé vody souvisí, máme tady základní pojmy, v nichž se musíme orientovat, abychom uměli určit, proč právě my máme zelenou vodu v bazénu.

Tvrdost vody

Tento element závisí na oblasti, v níž se nacházíte, respektive jakou vodu používáte na napouštění bazénu. Studniční voda většinou bývá středně až hodně tvrdá. Logicky, čím je voda tvrdší, tím víc vápniku, horčíku a jiných minerálů se ve vodě časem usazuje. Měření tvrdosti vody je možné za pomoci rozboru vody. Ideální hodnota tvrdosti vody v bazénu je 180–250 mg/l (minerálů/litr).

Kyselost nebo zásaditost vody – pH vody

Stupnice pH se pohybuje na stupnici 1–14, přičemž neutralitu značí číslo 7. Směrem od sedmi a víc se voda stáva zásaditou, no a naopak směrem dolů je voda kyselejší. Pokud máte tedy pH vyšší, usazeniny či mazlavá voda jsou průvodním znakem. V případě, že pH vody je nižší, způsobuje většinou štípání či svrbění po koupání. Správna hodnota je na úrovni 6,8–7,4. 

Měření pH vody v zahradním bazénu

Měření pH byste měli provádět pravidelně pomocí proužkového testeru, jehož balení koupíte za 100 až 150 Kč.

Snížení a zvýšení pH

Snížení pH je tedy třeba v případě, že voda je zakalená, mazlavá či zbarvená do zelena, případně se nám v bazénu tvoří řasy.

Zvýšení pH je většinou nutné, pokud je koupání nepohodlné a problém nám dělá hlavně štípání či svědění těla. Jak co nejjednodušší zvýšit pH vody v bazénu? Máme pro vás řešení.

Dezinfekce je podstatná

Bez tohoto ošetření může být pH jakékoliv. Nepomůže ani měkká voda. Chemické ošetření vody v bazénu je dnes opravdu různorodé. Na výběr máme chlorové i bezchlorové varianty, i když je nutné říct, že chlorová varianta je o něco účinnější, hlavně v případě, že bazén je navštěvovaný pravidelně. Na výběr máte dezinfekci v tekuté nebo tabletové podobě. V případě tekuté varianty přípravek vylejte v požadovaném množství v blízkosti filtrace. Chemii do bazénu v tabletové podobě je dobré vložit přímo do zásobníku, kde voda do bazénu přes filtr proudí. Hodnotu chloru v bazénu můžete kontrolovat kapkovým testerem. Ideální hodnota je kolem 0,3 až 0,5.

Pro udržení ideální hladiny chlóru ve vodě můžete použít přípravek Aquamar 7 Day Tabs 1,6 kg za přibližně 14 eur. V letních měsících, kdy se voda ohřívá rychleji, je dobré kombinovat chlorové tablety s přípravkem, který zabraňuje rychlému odpařování chloru a zvyšuje tak jeho dezinfekční účinnost. Na to můžete použít Aquamar ChlorStabil 0,9 kg, který vás vyjde na přibližně 8 eur.

Pokud jste zástancem bezchlorové chemie, můžete použít Aquamar Super Oxi 3l, který vodu ošetřuje na bázi peroxidu vodíku a částeček stříbra. Bezchlorový přípravek vás vyjde zhruba na 16 eur. Díky bezchlorové chemii se vyhnete nepříjemnému zápachu chloru a koupat se můžete okamžitě po aplikaci.

Zbavte se řas a kalné vody

V případě, že se vám v bazénu tvoří řasy a upravili jste pH či tvrdost vody, rozhodně pomůže Savo Original i na bazény, které můžete používat i místo čistě chlorových přípravků. V případě, že chcete zakalenou vodu a řasy v bazénu zlikvidovat, je doporučené dávkování 240 ml/m3. Nezapomínejte mít vždy zapnutou filtraci. Dávkování Sava do bazénu při běžném dávkování je přibližně 80 ml/m3. Koupat se můžete už 30 minut po aplikování dezinfekce. Cena litrového balení se pohybuje od 40 do 120 Kč.

Kromě řas se však potřebujete zbavit také kalů a nečistot. Na to je doporučená chemie s názvem Aquamar vločkovač 1 l (flokulant), jehož úkolem je vysrážení nečistot. Je možné je tak potom sbírat mechanicky a také pomocí filtrace.

Osvědčené prostředky na likvidaci řas

Filtrace

Aby dávkování chemie mělo smysl, je potřebná kvalitní filtrace. U laciných bazénů (nafukovací) většinou menších rozměrů se používají kartušové filtrace, ktoré mnoho vody neodkalí. Hlavní roli sehrává jemnost (zrnitost) filtru. Písková filtrace dokáže zachytit i menší částečky nečistot. Filtrační vaky jsou ještě mnohem citlivější a zachytí téměř všechno, co se ve vodě objeví. 

Mechanické čištění

Pokud je tvorba řas neúnosná a řasy jsou i na dně bazénu, nepomůže nic jiného než mechanické čištění. Řasy se usazují na dně nebo na stěnách bazénu. Kromě síťky, kterou bychom měli pravidelně čistit viditelné nečistoty na hladině, máme na výběr také bazénové vysavače. Na výběr máte poloautomatické vysavače, které napojíte na filtraci a pustíte se do vysávání.

Pokud vám ani toto nestačí, automatický vysavač udělá všechno za vás. Stačí ho nastavit a načasovat. O ostatní se postará sám.

Nejlepší bazénové vysavače

Zazimování/odzimování bazénu

Abychom se vyhnuli problémům při odzimovaní bazénu, je důležité správně bazén zazimovat. Kromě důkladné filtrace vody a mechanického čištění je důležité vodu vypustit do výšky, aby ve vodě nebyli trysky či výpustě na filtraci. Na zimu vodu klidně přechlorujte, hodnota může být i na 3x vyšší úrovni, než se doporučuje (0,3–0,5). Bazén samozřejmě na zimu zakryjte.

Pokud se nikde nestala chyba, odzimování by nemělo být problémem. Ale přece? Řasy a zelená voda? Zelená voda v bazénu po zimě se dá řešit zvýšením pH a pozdějším upravením na neutrální hodnotu. Je tedy třeba aplikovat chlorovou chemii formou šoku. Takto ošetřený bazén kontrolujte a vodu pravidelně filtrujte aspoň 6–8 hodin denně. Kromě chemického čištění očistěte také stěny a dno bazénu.

Přípravky pro zazimování bazénů

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

18/07/2019 03:49
Miroslav Dimidenko

Mám malý bazén 1.5 m3 "písková filtrace 8m3/hod a Solinátor jak dlouho používat denně filtraci a klik hodin solinátor. Vytvořili se mi zelené řasy jak na ně?? Tel 6046260021

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 17.05.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Sběr a sušení léčivých rostlin v sušičce, troubě, na slunci. Jak skladovat sušené bylinky?Sběr a sušení léčivých rostlin v sušičce, troubě, na slunci. Jak skladovat sušené bylinky?

Víte, jaké možnosti při sušení bylinek máte a jak je vysušit tak, aby si zachovaly co nejvíc původních látek? Čtěte dál.

Změna trvalého pobytu – postup. Jaká je pokuta za nenahlášení změny?Změna trvalého pobytu – postup. Jaká je pokuta za nenahlášení změny?

Co všechno budete při změně trvalého pobytu potřebovat, jaký je přesný postup změny trvalého pobytu, kde všude byste měli tuto změnu nahlásit, vám prozradíme v článku.

Zavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukruZavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukru

Kolem června a července dozrávají oranžové sladké plody meruněk. Říká se, že když dozrají meruňky, nastalo léto. Poradíme vám, jak je zpracovat.