Jak se zbavit zelené vody a řas v bazénu?

Opravdu, mít „žabí“ vodu v našem bazénu není nic, co by nám přidalo na náladě. V horkých letních dnech je bazén doslova chrámem pro ochlazení našeho těla. Pokud tedy máte problém s řasami a zelenou vodou, někde se stala chyba.

Zelená voda v bazénu

Kalná voda v bazénu se rozhodně musí řešit. Nesmíme však zapomínat, že tomuto problému se dá předejít správnou péčí a použitím správné chemie ve správném množství.

Řasy v bazénu? Jak se zbavit zelené vody? Jakou chemii do bazénu použít? Je Savo do bazénu účinné? Jaké dávkování Sava (jiné chemie) zvolit? Jak snížit pH vody? Likvidace řas v bazénu nebo správná dezinfekce a všechno důležité o péči o vodu v bazénu se dozvíte v následujících odstavcích.

Oblíbené produkty pro péči o bazén

Proč mám vlastně zelenou vodu v bazénu?

Voda v bazénu je jednoduše špinavá z důvodu nedostatečné péče, není nutné si nalhávat. Není pravidlem, že jednou do týdne stačí vložit chlorovou tabletu a voda je tím pádem v „suchu“. Nejčastěji tento problém způsobuje to, že jsme vodu v bazénu neošetřili správně nebo jsme zvolili nedostatečné dávkování.

Abychom se vyznali v pojmech, které s tvorbou řas a kalné či mazlavé vody souvisí, máme tady základní pojmy, v nichž se musíme orientovat, abychom uměli určit, proč právě my máme zelenou vodu v bazénu.

Tvrdost vody

Tento element závisí na oblasti, v níž se nacházíte, respektive jakou vodu používáte na napouštění bazénu. Studniční voda většinou bývá středně až hodně tvrdá. Logicky, čím je voda tvrdší, tím víc vápniku, horčíku a jiných minerálů se ve vodě časem usazuje. Měření tvrdosti vody je možné za pomoci rozboru vody. Ideální hodnota tvrdosti vody v bazénu je 180–250 mg/l (minerálů/litr).

Kyselost nebo zásaditost vody – pH vody

Stupnice pH se pohybuje na stupnici 1–14, přičemž neutralitu značí číslo 7. Směrem od sedmi a víc se voda stáva zásaditou, no a naopak směrem dolů je voda kyselejší. Pokud máte tedy pH vyšší, usazeniny či mazlavá voda jsou průvodním znakem. V případě, že pH vody je nižší, způsobuje většinou štípání či svrbění po koupání. Správna hodnota je na úrovni 6,8–7,4. 

Proužkový tester pro měření pH vody v bazénu

Měření pH byste měli provádět pravidelně pomocí proužkového testeru, jehož balení koupíte za 3 až 5 eur.

Snížení a zvýšení pH

Snížení pH je tedy potřebné v případě, že je voda zakalená, mazlavá či zbarvená do zelena, případně se nám v bazénu tvoří řasy. My vám můžeme doporučit granulát od Chemoformu PH - Mínus. Výrobce udává dávkování 10 g na m3. Toto dávkování by mělo snížit pH přibližně o hodnotu 0,2.

Chemoform PH minus pro snížení PH vody v bazénu

Zvýšení pH je většinou potřebné, pokud je koupání nepohodlné a problém nám dělá hlavně štípání či svrbění těla. Jak zvýšit pH vody v bazénu? Hodnotu pH můžete upravit za pomoci Chemoformu PH - Plus. Dávkování je obdobné jako v předchozím případě, 10 g na m3 by mělo hodnotu pH zvýšit o hodnotu 0,2.

Dezinfekce je podstatná

Bez tohoto ošetření může být pH jakékoliv. Nepomůže ani měkká voda. Chemické ošetření vody v bazénu je dnes opravdu různorodé. Na výběr máme chlorové i bezchlorové varianty, i když je nutné říct, že chlorová varianta je o něco účinnější, hlavně v případě, že bazén je navštěvovaný pravidelně. Na výběr máte dezinfekci v tekuté nebo tabletové podobě. V případě tekuté varianty přípravek vylejte v požadovaném množství v blízkosti filtrace. Chemii do bazénu v tabletové podobě je dobré vložit přímo do zásobníku, kde voda do bazénu přes filtr proudí. Hodnotu chloru v bazénu můžete kontrolovat kapkovým testerem. Ideální hodnota je kolem 0,3 až 0,5.

Pro udržení ideální hladiny chlóru ve vodě můžete použít přípravek Aquamar 7 Day Tabs 1,6 kg za přibližně 14 eur. V letních měsících, kdy se voda ohřívá rychleji, je dobré kombinovat chlorové tablety s přípravkem, který zabraňuje rychlému odpařování chloru a zvyšuje tak jeho dezinfekční účinnost. Na to můžete použít Aquamar ChlorStabil 0,9 kg, který vás vyjde na přibližně 8 eur.

Pokud jste zástancem bezchlorové chemie, můžete použít Aquamar Super Oxi 3l, který vodu ošetřuje na bázi peroxidu vodíku a částeček stříbra. Bezchlorový přípravek vás vyjde zhruba na 16 eur. Díky bezchlorové chemii se vyhnete nepříjemnému zápachu chloru a koupat se můžete okamžitě po aplikaci.

Zbavte se řas a kalné vody

V případě, že se vám v bazénu tvoří řasy a upravili jste pH či tvrdost vody, rozhodně pomůže Savo Original i na bazény, které můžete používat i místo čistě chlorových přípravků. V případě, že chcete zakalenou vodu a řasy v bazénu zlikvidovat, je doporučené dávkování 240 ml/m3. Nezapomínejte mít vždy zapnutou filtraci. Dávkování Sava do bazénu při běžném dávkování je přibližně 80 ml/m3. Koupat se můžete už 30 minut po aplikování dezinfekce. Cena litrového balení se pohybuje od 1 do 3 eur.

Kromě řas se však potřebujete zbavit také kalů a nečistot. Na to je doporučená chemie s názvem Aquamar vločkovač 1 l (flokulant), jehož úkolem je vysrážení nečistot. Je možné je tak potom sbírat mechanicky a také pomocí filtrace.

Filtrace

Aby dávkování chemie mělo smysl, je potřebná kvalitní filtrace. U laciných bazénů (nafukovací) většinou menších rozměrů se používají kartušové filtrace, ktoré mnoho vody neodkalí. Hlavní roli sehrává jemnost (zrnitost) filtru. Písková filtrace dokáže zachytit i menší částečky nečistot. Filtrační vaky jsou ještě mnohem citlivější a zachytí téměř všechno, co se ve vodě objeví. 

Mechanické čištění

Pokud je tvorba řas neúnosná a řasy jsou i na dně bazénu, nepomůže nic jiného než mechanické čištění. Řasy se usazují na dně nebo na stěnách bazénu. Kromě síťky, kterou bychom měli pravidelně čistit viditelné nečistoty na hladině, máme na výběr také bazénové vysavače. Na výběr máte poloautomatické vysavače, které napojíte na filtraci a pustíte se do vysávání.

Pokud vám ani toto nestačí, automatický vysavač udělá všechno za vás. Stačí ho nastavit a načasovat. O ostatní se postará sám.

Zazimování/odzimování bazénu

Abychom se vyhnuli problémům při odzimovaní bazénu, je důležité správně bazén zazimovat. Kromě důkladné filtrace vody a mechanického čištění je důležité vodu vypustit do výšky, aby ve vodě nebyli trysky či výpustě na filtraci. Na zimu vodu klidně přechlorujte, hodnota může být i na 3x vyšší úrovni, než se doporučuje (0,3–0,5). Bazén samozřejmě na zimu zakryjte.

Pokud se nikde nestala chyba, odzimování by nemělo být problémem. Ale přece? Řasy a zelená voda? Zelená voda v bazénu po zimě se dá řešit zvýšením pH a pozdějším upravením na neutrální hodnotu. Je tedy třeba aplikovat chlorovou chemii formou šoku. Takto ošetřený bazén kontrolujte a vodu pravidelně filtrujte aspoň 6–8 hodin denně. Kromě chemického čištění očistěte také stěny a dno bazénu.

Přípravky pro zazimování bazénů

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentářPublikováno dne: 17.05.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké kuchyňské nože koupit? Nejlepší odhalí testy i recenze Jaké kuchyňské nože koupit? Nejlepší odhalí testy i recenze

Nákup kuchyňských nožů bývá výprodejovou záležitostí. Splňovat by však měly jistá kvalitativní kritéria. Poradíme vám, jak vybrat ty nejlepší!

I kvalitní smaltované hrnce mohou být levné a mít dobré recenze I kvalitní smaltované hrnce mohou být levné a mít dobré recenze

Patří smaltované nádobí do minulosti? Pro někoho možná ano, ale smaltované nádobí je opět v módě. Prozradíme vám, k čemu při jeho koupi přihlížet, aby se tento materiál mohl octnout i ve...

Znáte římský hrnec? Toto jsou výhody hliněného pekáče na zdravé vaření Znáte římský hrnec? Toto jsou výhody hliněného pekáče na zdravé vaření

Zdravá strava je často spojená s nepříliš lahodnou chutí. Římský hrnec je v tomto případě ideálním řešením. Máte ho doma také?