Jak se zbavit zelené vody a řas v bazénu?

Opravdu, mít „žabí“ vodu v našem bazénu není nic, co by nám přidalo na náladě. V horkých letních dnech je bazén doslova chrámem pro ochlazení našeho těla. Pokud tedy máte problém s řasami a zelenou vodou, někde se stala chyba.

Zelená voda v bazénu

Kalná voda v bazénu se rozhodně musí řešit. Nesmíme však zapomínat, že tomuto problému se dá předejít správnou péčí a použitím správné chemie ve správném množství.

Řasy v bazénu? Jak se zbavit zelené vody? Jakou chemii do bazénu použít? Je Savo do bazénu účinné? Jaké dávkování Sava (jiné chemie) zvolit? Jak snížit pH vody? Likvidace řas v bazénu nebo správná dezinfekce a všechno důležité o péči o vodu v bazénu se dozvíte v následujících odstavcích.

Oblíbené produkty pro péči o bazén

Proč mám vlastně zelenou vodu v bazénu?

Voda v bazénu je jednoduše špinavá z důvodu nedostatečné péče, není nutné si nalhávat. Není pravidlem, že jednou do týdne stačí vložit chlorovou tabletu a voda je tím pádem v „suchu“. Nejčastěji tento problém způsobuje to, že jsme vodu v bazénu neošetřili správně nebo jsme zvolili nedostatečné dávkování.

Abychom se vyznali v pojmech, které s tvorbou řas a kalné či mazlavé vody souvisí, máme tady základní pojmy, v nichž se musíme orientovat, abychom uměli určit, proč právě my máme zelenou vodu v bazénu.

Tvrdost vody

Tento element závisí na oblasti, v níž se nacházíte, respektive jakou vodu používáte na napouštění bazénu. Studniční voda většinou bývá středně až hodně tvrdá. Logicky, čím je voda tvrdší, tím víc vápniku, horčíku a jiných minerálů se ve vodě časem usazuje. Měření tvrdosti vody je možné za pomoci rozboru vody. Ideální hodnota tvrdosti vody v bazénu je 180–250 mg/l (minerálů/litr).

Kyselost nebo zásaditost vody – pH vody

Stupnice pH se pohybuje na stupnici 1–14, přičemž neutralitu značí číslo 7. Směrem od sedmi a víc se voda stáva zásaditou, no a naopak směrem dolů je voda kyselejší. Pokud máte tedy pH vyšší, usazeniny či mazlavá voda jsou průvodním znakem. V případě, že pH vody je nižší, způsobuje většinou štípání či svrbění po koupání. Správna hodnota je na úrovni 6,8–7,4. 

Měření pH vody v zahradním bazénu

Měření pH byste měli provádět pravidelně pomocí proužkového testeru, jehož balení koupíte za 100 až 150 Kč.

Snížení a zvýšení pH

Snížení pH je tedy třeba v případě, že voda je zakalená, mazlavá či zbarvená do zelena, případně se nám v bazénu tvoří řasy.

Zvýšení pH je většinou nutné, pokud je koupání nepohodlné a problém nám dělá hlavně štípání či svědění těla. Jak co nejjednodušší zvýšit pH vody v bazénu? Máme pro vás řešení.

Dezinfekce je podstatná

Bez tohoto ošetření může být pH jakékoliv. Nepomůže ani měkká voda. Chemické ošetření vody v bazénu je dnes opravdu různorodé. Na výběr máme chlorové i bezchlorové varianty, i když je nutné říct, že chlorová varianta je o něco účinnější, hlavně v případě, že bazén je navštěvovaný pravidelně. Na výběr máte dezinfekci v tekuté nebo tabletové podobě. V případě tekuté varianty přípravek vylejte v požadovaném množství v blízkosti filtrace. Chemii do bazénu v tabletové podobě je dobré vložit přímo do zásobníku, kde voda do bazénu přes filtr proudí. Hodnotu chloru v bazénu můžete kontrolovat kapkovým testerem. Ideální hodnota je kolem 0,3 až 0,5.

Pro udržení ideální hladiny chlóru ve vodě můžete použít přípravek Aquamar 7 Day Tabs 1,6 kg za přibližně 14 eur. V letních měsících, kdy se voda ohřívá rychleji, je dobré kombinovat chlorové tablety s přípravkem, který zabraňuje rychlému odpařování chloru a zvyšuje tak jeho dezinfekční účinnost. Na to můžete použít Aquamar ChlorStabil 0,9 kg, který vás vyjde na přibližně 8 eur.

Pokud jste zástancem bezchlorové chemie, můžete použít Aquamar Super Oxi 3l, který vodu ošetřuje na bázi peroxidu vodíku a částeček stříbra. Bezchlorový přípravek vás vyjde zhruba na 16 eur. Díky bezchlorové chemii se vyhnete nepříjemnému zápachu chloru a koupat se můžete okamžitě po aplikaci.

Zbavte se řas a kalné vody

V případě, že se vám v bazénu tvoří řasy a upravili jste pH či tvrdost vody, rozhodně pomůže Savo Original i na bazény, které můžete používat i místo čistě chlorových přípravků. V případě, že chcete zakalenou vodu a řasy v bazénu zlikvidovat, je doporučené dávkování 240 ml/m3. Nezapomínejte mít vždy zapnutou filtraci. Dávkování Sava do bazénu při běžném dávkování je přibližně 80 ml/m3. Koupat se můžete už 30 minut po aplikování dezinfekce. Cena litrového balení se pohybuje od 40 do 120 Kč.

Kromě řas se však potřebujete zbavit také kalů a nečistot. Na to je doporučená chemie s názvem Aquamar vločkovač 1 l (flokulant), jehož úkolem je vysrážení nečistot. Je možné je tak potom sbírat mechanicky a také pomocí filtrace.

Osvědčené prostředky na likvidaci řas

Filtrace

Aby dávkování chemie mělo smysl, je potřebná kvalitní filtrace. U laciných bazénů (nafukovací) většinou menších rozměrů se používají kartušové filtrace, ktoré mnoho vody neodkalí. Hlavní roli sehrává jemnost (zrnitost) filtru. Písková filtrace dokáže zachytit i menší částečky nečistot. Filtrační vaky jsou ještě mnohem citlivější a zachytí téměř všechno, co se ve vodě objeví. 

Mechanické čištění

Pokud je tvorba řas neúnosná a řasy jsou i na dně bazénu, nepomůže nic jiného než mechanické čištění. Řasy se usazují na dně nebo na stěnách bazénu. Kromě síťky, kterou bychom měli pravidelně čistit viditelné nečistoty na hladině, máme na výběr také bazénové vysavače. Na výběr máte poloautomatické vysavače, které napojíte na filtraci a pustíte se do vysávání.

Pokud vám ani toto nestačí, automatický vysavač udělá všechno za vás. Stačí ho nastavit a načasovat. O ostatní se postará sám.

Nejlepší bazénové vysavače

Zazimování/odzimování bazénu

Abychom se vyhnuli problémům při odzimovaní bazénu, je důležité správně bazén zazimovat. Kromě důkladné filtrace vody a mechanického čištění je důležité vodu vypustit do výšky, aby ve vodě nebyli trysky či výpustě na filtraci. Na zimu vodu klidně přechlorujte, hodnota může být i na 3x vyšší úrovni, než se doporučuje (0,3–0,5). Bazén samozřejmě na zimu zakryjte.

Pokud se nikde nestala chyba, odzimování by nemělo být problémem. Ale přece? Řasy a zelená voda? Zelená voda v bazénu po zimě se dá řešit zvýšením pH a pozdějším upravením na neutrální hodnotu. Je tedy třeba aplikovat chlorovou chemii formou šoku. Takto ošetřený bazén kontrolujte a vodu pravidelně filtrujte aspoň 6–8 hodin denně. Kromě chemického čištění očistěte také stěny a dno bazénu.

Přípravky pro zazimování bazénů

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

18/07/2019 03:49
Miroslav Dimidenko

Mám malý bazén 1.5 m3 "písková filtrace 8m3/hod a Solinátor jak dlouho používat denně filtraci a klik hodin solinátor. Vytvořili se mi zelené řasy jak na ně?? Tel 6046260021

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 17.05.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.

Jak si vybrat nejlepší stativ na mobil, kameru, fotoaparát nebo dalekohledJak si vybrat nejlepší stativ na mobil, kameru, fotoaparát nebo dalekohled

Stativ je základní pomůckou pro každého fotografa. Když se chystáte dělat záběry s dlouhou expozicí nebo se jednoduše chcete vyhnout špatně zaostřenému obrazu, tak stativ je "must have"...