Jak svépomocí zrenovovat starý nábytek? Pomůže i kvalitní včelí vosk

Nábytek z kvalitního dřeva stojí nemalé peníze – proč si tedy ze starého nábytku nevytvořit nový?

Renovácia dreveného nábytku

Správně provedenou renovací můžete starému nábytku prodloužit životnost, vyladit detaily a klidně vytvořit originální designerský kus.

Příprava a správné nářadí

Přestože je dřevo trvanlivý materiál, tak působením času, počasí, červotočů či jiných vlivů se prostě opotřebuje. Pozitivem zůstává skutečnost, že pokud není nábytek v opravdu dezolátním stavu, tak by neměl být problém s jeho údržbou a renovací. Stačí vám chuť, troška šikovnosti a mít dobré nářadí.

Protože jde o čistě ruční práci, tak elektrické nástroje byste měli používat jen minimálně. Klasickou výbavou jsou dláto, hoblík, pilka a k tomu je také třeba zařadit brusné papíre, kleště nebo kladivo. S přesností práce vám pomůže metr a tužka.

Jak na dřevokazný hmyz?

Jedním z nejčastějších problémů u starých kusů dřevěného nábytku je dřevokazný hmyz, konkrétně červotoč. Tento škůdce si ve dřevě dělá hodně cestiček a z toho vznikají dírky a typický zápach. Renovace nebo přeměna starého nábytku by proto měla začínat stabilizací materiálu, resp. eliminací hmyzu. To můžete udělat několika způsoby.

Nátěry a louhování

Pokud na nábytku nejsou nějak extra zřetelné stopy po červotoči, tak postačí, když do děr vstříknete speciální zpevňující prostředek, který slouží ke zpevnění oslabených vláken. Následně na povrch nábytku aplikujte přírodní olej nebo vosk.

Renovácia drevených stoličiek

Druhou variantou je louhování. Tato metoda spočívá v tom, že v kádi připravíte speciální roztok louhu a nábytek do něho ponoříte. Nábytek je v louhu do té doby, až na povrch už neunikají bublinky – tehdy je chemikálie plně vsáknutá a zlikvidovala drtivou většinu nechtěných hostů.

  • Tip: Pokud nemáte káď, tak postačí, když do louhu ponoříte aspoň nožičky nábytku. Pomocí nich se roztok vsákne i do vrchních částí.

Zaplynování

Louhování je skutečně účinná metada, ale nedoporučuje se provádět u vzácnějších a zlacených kusů nábytku. Pokud by roztok louhu mohl nadělat víc škody než užitku, tak na řadu přichází zaplynování.

Nábytek se vloží do vzduchotěsného boxu nebo zakryje fólií a v tomto prostoru se zapálí sirné knoty, které zabijí všechno živé. Nábytek ve fólii/boxu nechte přibližně 4–6 hodin. Pro maximální účinek můžete tento postup zopakovat cca po 3 měsících.

Čištění a broušení

Když jste udělali preventivní opatření proti červotočům, tak na řadu přicházejí první zásahy do dřeva. V první řadě povrch očistěte od hrubé špíny, prachu a dalších nečistot. Na to vám postačí kbelík s vodou a nějaký hadřík nebo houbička. Do vody můžete nastrouhat mýdlo pro lepší čištení.

Reštaurovanie starého nábytku

Toto ošetření odhalí poškození, skvrny a další nedostatky, kterých je třeba se zbavit. Pokud je nábytek zachovalý, tak pravděpodobně budete čistit jen skvrny, případně doplňovat vrstvu laku. S čištěním vám opět pomůže hadřík nasáknutý louhem. Když jsou nečistoty hlubší a nedají se odstranit, tak byste povrch měli přebrousit brusným papírem.

Prohloubeniny a zářezy

Na větší prohloubeniny, škáry nebo spáleniny obyčejné čištění/broušení stačit nebude. Tady doporučujeme použít tmel na dřevo se živicí, který aplikujete do děr, pevně zatlačíte, aby směs přilnula ke dřevu, a zarovnáte ji s povrchem. Když vám živice zaschne a vy ji ještě budete potřebovat zahladit, tak ji jednoduše navlhčete.

Po nanesení a všech úpravách nechte schnout maximálně 2 hodiny a následně ji dohladka zbruste brusným papírem nejdřívě o zrnitosti 120 a následně 240. Pokud se na dřevu objeví tmavé skvrny, tak využijte gelové mořidlo. Pro zvýraznění vintage nebo old-school vzhledu použijte světlejší odstín mořidla.

Dokončovací práce

Na zrenovovaný nábytek aplikujte ochranné laky, vosky nebo tmel. Všechny dobře chrání před vodou a dřevu dodávají hezčí vzhled. "Nedřevěné" části – ozdoby, držadla nebo zámky vyčistěte pomocí lihu. Pokud jsou zdeformované nebo nepoužitelné, tak nové součástky byste mohli najít na burzách starožitností.

  • Rada na závěr: Práce s nábytkem a celkově se dřevem vyžaduje velkou trpělivost a jistou dávku šikovnosti. Po prvních neúspěších nezoufejte – praxí a zkoušením se jistě zlepšíte. Je to činnost kreativní, ale zároveň ne moc namáhavá a možná si ji časem oblíbíte a stane se vaším pravidelným hobby.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 01.01.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.6%)

V této kategorii najdete i:

Biomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasouBiomasa jako zdroj energie – výhody a nevýhody topení biomasou

Topení biomasou se dostává do popředí, a to díky své uhlíkové neutralitě, čímž výrazně konkuruje tradičním fosilním palivům. Jaké jsou výhody topení biomasou?

Dřevěné brikety vyhřejí váš domovDřevěné brikety vyhřejí váš domov

Hoření smrkového dřeva v krbu je oblíbeným způsobem, jak rychle vytvořit teplo a útulnou atmosféru v místnosti. Jaké jsou další výhody používání dřevěných briket?

Kyselé, kvašené, nakládané zelí, zavařené zelí na sladko, s červenou řepou, v sladkokyselém nálevu – receptyKyselé, kvašené, nakládané zelí, zavařené zelí na sladko, s červenou řepou, v sladkokyselém nálevu – recepty

Jak nakládat zelí, jak uchovat zelí prostřednictvím zavaření? Podívejte se na recepty na nejlepší zavařené a kvašené zelí.