Jak vybrat inhalátor pro děti a dospělé?

Plný nos a zahleněný krk jsou v zimě společníkem, kterého se nedokážete zbavit? Těšíte se na léto, ale jen do té doby, než se přihlásí svrbění očí, začne vám téct z nosu a trápí vás suchý kašel? Alergie a časté nachlazení mají stejné řešení. Inhalátor.

Plastový inhalátor

Už jste o něm slyšeli, ale nedokážete se rozhodnout, jestli ano, nebo ne? Možná vám s tím pomůžeme.

Oblíbené inhalátory

S čím vám má inhalátor pomoci? 

Inhalátor můžete používat na krátkodobou prevenci a léčbu rýmy nebo kašle nebo na dlouhodobou léčbu astmatu. Budete ho používat jen doma, nebo často cestujete? Podle toho si inhalátor vybírejte. Stolní (kufříkový) je na domácí použití lepší, stabilnější. Kapesní (cestovní) inhalátory jsou lehké a fungují i na baterky. Léky s ním máte stále po ruce. Součástí výbavy je cestovní taška, do které ho uložíte, aby se inhalátoru při vašich potulkách po světě nic nestalo.

Nebulizační výkon

Při inhalaci dochází ke změně léčivého roztoku na mlhovinu, kterou můžete dýchat. Kolik času na tuto přeměnu inhalátor potřebuje? Tuto informaci najdete na inhalátoru uvedenou v mililitrech za sekundu (ml/s). Čím je přeměna vyšší, tím rychleji se lék dostane tam, kam potřebujete a s inhalátorem strávíte méně času. Hlavním parametrem při výběru je proto rozprašovací (nebulizační) výkon.

Inhalátor na domáce použitie

Na slovenském trhu se nejčastěji setkáváme s inhalátory s rozprašovacím výkonem 0,25 až 2,5 mililitru za minutu. Nosné inhalátory jsou často ještě výkonnější.

Čím menší léčivo do inhalátoru, tím lépe

Částečky léčivého roztoku se v plicích musí dostat do každého zákoutí, proto by měly být co nejmenší, zejména když léčíte astma a průduškové onemocnění. Částice menší než 5 μm vám pomohou vyrobit ultrazvukové a kompresorové inhalátory.

Větší částice (cca kolem 10 μm) lépe ošetří nos, nosohltan a dolní dýchací cesty. Kapičky nejsou všechny stejné. Jejich velikost ovlivňuje i použité léčivo. Na inhalátoru může být uvedená jejich minimální velikost, rozmezí (1–10 μm) nebo střední velikost (1–6 μm), která je na léčbu nejlepší. Velikost těchto částic udává hodnota MMAD (Mass median Aerodynamic Diameter) a také ji na inhalátoru najdete.

Vyberte si inhalátor s volitelným nastavením velikosti částic a léčbu zaměřte na konkrétní část dýchací soustavy. Léky užívané tímto způsobem reagují přesně tam kde mají, jejich účinek je rychlý a nezatěžuje trávicí soustavu.

Inhalátor pro astmatiky a jeho zásobník

Objem zásobníku se pohybuje od 7 ml do 12 ml. Pokud vám lékař naordinuje větší dávku léčiva, je třeba ji rozdělit a inhalovat po částech. Strávíte při inhalaci více času, ale to zvládnete. Jde o vaše zdraví.

Inhalátor pre deti

Inhalátor na astma pracuje pro vás. Přizpůsobte si ho

Kvalitní inhalátor můžete nastavit tak, aby mlhovinu vypouštěl pouze při vdechu. Nastavte si potřebný tlak vzduchu a přizpůsobte inhalátor tempu svého dechu. Léčba s mlhovinou je při správném nastavení účinnější a léčivem zbytečně neplýtváte.

Ultrazvukový, kompresorový, nebo na páru?

Samotné léčbě je v podstatě jedno, který inhalátor si vyberete. Důležité je dostat léčivý roztok tam, kam potřebujete. Vyberte si inhalátor, se kterým se vám bude dobře pracovat, zejména když ho plánujete používat pravidelně. Prozradíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl.

Ultrazvukový inhalátor

Rozbíjé léčivo na mlhovinu s vysokým podílem malých částic. Vzduch v něm proudí díky ventilátoru, ale může mít problém rozprášit hustější léčivý roztok. Jde o jednu z nejmodernějších technologií s tichým chodem a nízkou spotřebou.

Kompresorový inhalátor

Léčivo do mlhoviny s vysokým podílem větších částic rozprašuje proud vzduchu přes trysku. Je hlučnější a má vyšší příkon, ale díky němu si poradí i s hustšími druhy léčiv.

Parný inhalátor

Parní inhalátor

Teplá pára vzniká díky topnému tělísku, které ponoříte do vody. Tak je to jednoduché. Přidávání léčiv a minerálních vod je v tomto případě velmi omezené, ale budete mít krásně hydratovanou pleť. Parní plastový inhalátor se ke všem zákoutím dýchacích cest pravděpodobně nedostane a účet za elektřinu vás také nepotěší. Jednoduchá obsluha a nízká pořizovací cena není všechno.

Proč inhalovat?

Léčivo, které díky inhalaci do dýchacích cest dostanete, má protizánětové účinky a zmírňuje otok sliznice. Hlen usazený v dýchacích cestách je řidší a lépe se vykašlává.

Základním prvkem pro inhalaci je roztok chloridu sodného NaCl 0,9 %. Inhalujte ho preventivně nebo při zánětech spolu s předepsaným léčivem.

Nejznámější minerální vodou na inhalování je Vincentka. Pomáhá s odhleňováním a léčením akutních a chronických zánětů dýchacích cest.

Léčivé látky s protizánětovým účinkem, které podporují vykašlávání, jsou např. Mucosolvan, Bromhexin, Ambrobene, které zředíte NaCl 0,9 %

Inhalátory, o které je největší zájem

Na trhu se setkáte s množstvím inhalátorů různých značek. Seznámíme vás s těmi, které slovenští uživatelé používají nejčastěji.

Kdo bude inhalátor používat?

Inhalaci umožňuje maska nebo nosní adaptér. Součástí balení je obvykle víc nástavců, které můžete přizpůsobit onemocnění, na které se chcete zaměřit. Je vás doma víc? Vyberte si inhalátor s maskou pro různé věkové skupiny.

Inhalátory pro děti

Dětem je často náročné vysvětlit, že inhalace je pro jejich dobro, zejména když se inhalátoru bojí. Výrobci se s tím vyrovnali a na trhu se objevily barevné inhalátory nebo inhalátory v podobě zvířat, aby se co nejvíc podobaly hračkám. Některé dětské inhalátory využijete také jako nosní odsávačku. Zbavíte dítě hlenů, bude se mu lépe dýchat a nemoc ustoupí rychleji.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(88.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenzeJak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenze

Patříte mezi aktivní turisty a toužíte po tom, aby se do turistiky zamilovaly i vaše děti? Berte je s sebou hned, jak to bude možné. S turistickým nosičem pro děti to zvládnete.

Prací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látekPrací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látek

Prací prášky a aviváže jsou plné parfémů, fosfátů a dalších chemických látek, které mají prokázat co nejvyšší prací sílu. Mohou však způsobovat klasické alergické reakce v podobě rýmy a...

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...