Jak vybrat komínovou hlavici. Rotační nejsou nejlevnější

Komínový systém je dnes součástí mnohých domácností, které topí tuhým palivem. Je tedy přirozené, že se snaží mít komín navržený tak, aby všechno fungovalo správně.

Komínová hlavica na streche

Někdy se však stane, že zapomínáme na maličkosti, které přitom mají svůj význam. Komínová hlavice dokonce může vyřešit problémy s tahem komína, resp. jeho tah může zvýšit. Existuje několik druhů komínových hlavic. Přečtěte si o tom víc v následujícím textu.

Komínová hlavice chrání

Když už máte na konci komína komínovou hlavici, rozhodně děláte dobře. Komínová hlavice má totiž minimálně tři podstatné funkce. Komínová hlavice prioritně slouží na ochranu komína před sněhem, deštěm či nečistotami, které by se do komínového potrubí mohly dostat. Logicky tedy její ochranná funkce je velmi důležitá.

Existuje několik druhů hlavic, které se liší především konstrukcí a cenou. Vedlejším, ale pro mnohé podstatným účelem komínové hlavice je estetický výsledek. Rozhodně ukončení komínu vypadá mnohem lépe s komínovou hlavicí než bez ní.

Hlavice může zvýšit tah komínu

Třetí podstatnou funkcí je, že komínová hlavice může zajistit zvýšení tahu komínu. Nedostatečný tah způsobuje zadržování spalin či hustější dým. Komín se tak rychleji zanáší. V tomto případě vám pomohou především rotační komínové hlavice, které si představíme blíže. Rozhodně si nikdo nepřeje, aby slabý tah způsoboval šíření spalin do místnosti v domě, zvlášť když sa jedná o krbové řešení s otevřeným vyústěním.

Nedokonalé spalování je nebezpečné i z hlediska tvorby škodlivých jedovatých plynů, které se tvoří právě při nedokonalém spalování, protože odvod spalin je špatně řešený. Nezapomínejte! Regulace tahu komínu je velmi důležitá. Dokáže totiž značně zvýšit životnost celého komínového potrubí a zefektivnit spalování paliva.

Druhy komínových hlavic

Klasické stříšky, které jsou na vyústění komínu, zřejmě zná většina z vás. Jde o komínovou hlavici, která je nejlevnější, ale zároveň splní svůj účel. Často má ještě podstavu, která slouží jednak na odvod spalin a zároveň zvyšuje ochranu před sněhem, deštěm či případným hnízděním ptáků. Díl se instaluje jednoduchým nasunutím. Mezi výrobci klasických hlavic máte opravdu na výběr. Komínové hlavice Ekon jsou ale ověřenou kvalitou.

Najlacnejšie komínové hlavice - striešky

Druhou možností jsou natáčecí hlavice, tzv. cobry. Tyto komínové hlavice se natáčejí podle toho, odkud vane vítr. Je tak zamezeno tomu, aby byly spaliny zpětně vracené do komínového potrubí. Otáčení zajišťuje kuličkové ložisko. Instalace je o něco složitější, ale podle návodu ji zvládne i „mistr“ začátečník. V případě výběru tohoto druhu hlavice zaplatíte od 80 eur víc. Doporučit můžeme značku Rotwent.

Velmi preferovanou možností jsou rotační komínové hlavice. V případě rotační hlavice jde o nejpraktičtější a nejúčinnější řešení. Rotační hlavice je umístěná na vyústění samotného komína jako všechny ostatní. Avšak toto řešení využívá rotaci turbíny, kterou neovlivňuje síla větru, ale proudění spalin. Rotace turbíny tedy zabezpečuje efektivní odvod spalin, protože je vytvářený podtlak, který zajišťuje zvýšení tahu komínu. Zároveň zabraňuje vracení spalin do komínu. Nejde o levné řešení, ale esteticky i prakticky je toto řešení zřejmě nejvýhodnější. Cena této komínové hlavice se pohybuje na úrovni 6 500 Kč. Známým výrobcem na trhu rotačních hlavic je Turbowent.

Výhody komínových hlavic

  • Účinný odvod spalin
  • Zvýšení tahu komínu
  • Zábrana proti zpětnému tahu spalin
  • Zvýšení kvality hoření paliva
  • Ochrana před větrem, deštěm a sněhem
  • Prodloužení životnosti komínového potrubí
  • Snížení spotřeby paliva
  • Estetické řešení ukončení komínu

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 01.07.2019
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace? Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme. Zajímá vás, jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Kdy je třeba vyměnit starou...

Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší? Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší?

Krbová kamna se v mnohých domácnostech stávají i designovým a interiérovým doplňkem. Jak si vybrat ta nejlepší a na co dávat pozor?

Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování

Koupili jste si pákový nebo automatický espresso kávovar, vaříte si na něm kávu a chutná vám. Chuť kávy však ovlivňuje kromě jiného také čistota útrob stroje a kvalita vody. Poradíme...