Jak vybrat komínovou hlavici. Rotační nejsou nejlevnější

Komínový systém je dnes součástí mnohých domácností, které topí tuhým palivem. Je tedy přirozené, že se snaží mít komín navržený tak, aby všechno fungovalo správně.

Komínová hlavica na streche

Někdy se však stane, že zapomínáme na maličkosti, které přitom mají svůj význam. Komínová hlavice dokonce může vyřešit problémy s tahem komína, resp. jeho tah může zvýšit. Existuje několik druhů komínových hlavic. Přečtěte si o tom víc v následujícím textu.

Komínová hlavice chrání

Když už máte na konci komína komínovou hlavici, rozhodně děláte dobře. Komínová hlavice má totiž minimálně tři podstatné funkce. Komínová hlavice prioritně slouží na ochranu komína před sněhem, deštěm či nečistotami, které by se do komínového potrubí mohly dostat. Logicky tedy její ochranná funkce je velmi důležitá.

Existuje několik druhů hlavic, které se liší především konstrukcí a cenou. Vedlejším, ale pro mnohé podstatným účelem komínové hlavice je estetický výsledek. Rozhodně ukončení komínu vypadá mnohem lépe s komínovou hlavicí než bez ní.

Hlavice může zvýšit tah komínu

Třetí podstatnou funkcí je, že komínová hlavice může zajistit zvýšení tahu komínu. Nedostatečný tah způsobuje zadržování spalin či hustější dým. Komín se tak rychleji zanáší. V tomto případě vám pomohou především rotační komínové hlavice, které si představíme blíže. Rozhodně si nikdo nepřeje, aby slabý tah způsoboval šíření spalin do místnosti v domě, zvlášť když sa jedná o krbové řešení s otevřeným vyústěním.

Nedokonalé spalování je nebezpečné i z hlediska tvorby škodlivých jedovatých plynů, které se tvoří právě při nedokonalém spalování, protože odvod spalin je špatně řešený. Nezapomínejte! Regulace tahu komínu je velmi důležitá. Dokáže totiž značně zvýšit životnost celého komínového potrubí a zefektivnit spalování paliva.

Druhy komínových hlavic

Klasické stříšky, které jsou na vyústění komínu, zřejmě zná většina z vás. Jde o komínovou hlavici, která je nejlevnější, ale zároveň splní svůj účel. Často má ještě podstavu, která slouží jednak na odvod spalin a zároveň zvyšuje ochranu před sněhem, deštěm či případným hnízděním ptáků. Díl se instaluje jednoduchým nasunutím. Mezi výrobci klasických hlavic máte opravdu na výběr. Komínové hlavice Ekon jsou ale ověřenou kvalitou.

Najlacnejšie komínové hlavice - striešky

Druhou možností jsou natáčecí hlavice, tzv. cobry. Tyto komínové hlavice se natáčejí podle toho, odkud vane vítr. Je tak zamezeno tomu, aby byly spaliny zpětně vracené do komínového potrubí. Otáčení zajišťuje kuličkové ložisko. Instalace je o něco složitější, ale podle návodu ji zvládne i „mistr“ začátečník. V případě výběru tohoto druhu hlavice zaplatíte od 80 eur víc. Doporučit můžeme značku Rotwent.

Velmi preferovanou možností jsou rotační komínové hlavice. V případě rotační hlavice jde o nejpraktičtější a nejúčinnější řešení. Rotační hlavice je umístěná na vyústění samotného komína jako všechny ostatní. Avšak toto řešení využívá rotaci turbíny, kterou neovlivňuje síla větru, ale proudění spalin. Rotace turbíny tedy zabezpečuje efektivní odvod spalin, protože je vytvářený podtlak, který zajišťuje zvýšení tahu komínu. Zároveň zabraňuje vracení spalin do komínu. Nejde o levné řešení, ale esteticky i prakticky je toto řešení zřejmě nejvýhodnější. Cena této komínové hlavice se pohybuje na úrovni 6 500 Kč. Známým výrobcem na trhu rotačních hlavic je Turbowent.

Výhody komínových hlavic

  • Účinný odvod spalin
  • Zvýšení tahu komínu
  • Zábrana proti zpětnému tahu spalin
  • Zvýšení kvality hoření paliva
  • Ochrana před větrem, deštěm a sněhem
  • Prodloužení životnosti komínového potrubí
  • Snížení spotřeby paliva
  • Estetické řešení ukončení komínu

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 01.07.2019
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.