Jak vybrat lis na citrusy? Je lepší manuální, nebo pákový lis?

Citrusové plody jsou plné důležitých vitamínů, které tělo potřebuje nejen v sychravém a chřipkovém období. Dopřejte si čerstvou šťávu z pomerančů, madarinek, grepů nebo citronu klidně každý den.

Ručný lis na citrusy

S lisem na citrusy ji připravíte za pár minut a mnohem zdravěji než s použitím klasického odšťavovače. Víte, jak si vybrat ten nejlepší? Poradíme vám!

Oblíbené lisy na citrusy

Speciální typ odšťavovače

Klasický odšťavovač zabere nejen hodně místa, složitá je i jeho údržba. Buďte efektivní a kupte si lis na citrusy, který sice patří mezi speciální typy odšťavovačů, pracuje však jinak. Ovoce není třeba zbavovat slupky a krájet na menší kousky. Před samotnou koupí však dobře zvažte, jak často a jaký objem šťávy budete připravovat. Také na spotřebě záleží, jaký druh lisu na citrusy bude pro vás nejvhodnější. Do každé domácnosti se hodí jiný model.

Manuální/ruční lis na citrusy – většinou je vyrobený z pevného, zdraví neškodného plastu nebo skla a najdete ho hned v několika provedeních. Vhodný je na přípravu menšího objemu šťávy a kromě kužele s malou miskou, díky kterému šťávu vytlačíte, najdete i takové, které disponují nádobkou či pohárem, z něhož šťávu jednoduše vylejete, vypijete nebo uskladníte. Některé modely obsahují i vyměnitelné hlavice a koupíte je za opravdu nízkou cenu.

Lis na citrusy

Elektrický lis na citrusy – při přípravě většího množství šťávy určitě oceníte to, že tento druh lisu vám ulehčí její přípravu. V nabídce najdete lis v tzv. ruční verzi, kdy ovoce držíte rukou a při tlaku shora se kužel otáčí, mnohé disponují oboustranným automatickým chodem, nebo v tzv. pákové verzi, kdy pracuje lis téměř sám.

Pákový lis na citrusy – obsluha tohoto typu lisu je maximálně jednoduchá a šťávu v poháru máte skutečně za pár vteřin. Překrojené ovoce vložíte do lisu a stlačíte páku. Vyrábějí se většinou z kvalitnějších materiálů, jakým je například nerez, což se odráží i na jejich ceně.

Vybíráme z katalogu

Kterých parametrů lisů si všímat?

Věděli jste, že lisy na citrus patří k nejúspornějším spotřebičům v kuchyni? Jejich spotřeba je velmi nízká, v pohotovostním režimu nulová, i proto, že se při své práci spoléhají na mechanický spínač. Lisy se navíc automaticky zapínají a vypínají. Jakých parametrů si ještě všímat?

  • Kužel lisu:  Při výběru pomocníka do kuchyně myslete na to, že čím dokonalejší je tvar kužele a čím jsou žebra ostřejší a víc vystupují, tím snadněji šťávu připravíte. U manuálních lisůh to, jaký kužel je, opravdu oceníte, stejně jako v případě elektrických, na které je třeba vyvíjet tlak.
  • Nádoba: Velikost nádoby se líši podle typu lisu, který si vyberete. Existují modely, které mají nádobky menší a šťávu musíte průběžně přelévat, ale i takové, jejichž objem je až 1 litr a šťávu můžete z designové nádoby přímo servírovat.
  • Filtr: Důležitým parametrem, na který nelze zapomínat, jsou filtry a sítka lisů, na nich totiž závisí, kolik dužiny z ovoce se dostane do poháru. Pokud je sítko příliš mělké, myslete na to, že ho během práce budete muset čistit. V zásadě platí, že před otvory je třeba upřednostnit vroubky.
  • Materiál: Lisy na citrusy najdete v plastových, nerezových a kombinovaných provedeních. Záleží na tom, který materiál vám víc vyhovuje nebo se designem hodí do vaší kuchyně. U plastových částí, které přicházejí do styku s ovocem, se časem nevyhnete zabarvení. Myslete také na to, zda a které části se dají umývat v myčce nádobí.
  • Hlučnost: Přestože lis na citrus nepatří mezi hlučné kuchyňské spotřebiče, i tady najdete zásadní rozdíly. Za hluk přitom není zodpovědný motor, ale mechanismus, který přenáší hnací sílu na kužel.

Jaká je jejich cena?

Pokud je lis na citrusy přesně tím spotřebičem, který ve vaší kuchyni chybí a chcete si ho pořídit, promyslete si, kolik jste do něj ochotní investovat. Manuální lisy koupíte už od 5 eur, elektrické od 20 eur. V případě pákových lisů si připlatíte, ty stojí od 50 do 250 eur. Abychom vám výběr ještě víc ulehčili, vybrali jsme pro vás 5 modelů, které se mezi spotřebiteli těší největší oblibě.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.