Jak vybrat lis na citrusy? Je lepší manuální, nebo pákový lis?

Citrusové plody jsou plné důležitých vitamínů, které tělo potřebuje nejen v sychravém a chřipkovém období. Dopřejte si čerstvou šťávu z pomerančů, madarinek, grepů nebo citronu klidně každý den.

Ručný lis na citrusy

S lisem na citrusy ji připravíte za pár minut a mnohem zdravěji než s použitím klasického odšťavovače. Víte, jak si vybrat ten nejlepší? Poradíme vám!

Oblíbené lisy na citrusy

Speciální typ odšťavovače

Klasický odšťavovač zabere nejen hodně místa, složitá je i jeho údržba. Buďte efektivní a kupte si lis na citrusy, který sice patří mezi speciální typy odšťavovačů, pracuje však jinak. Ovoce není třeba zbavovat slupky a krájet na menší kousky. Před samotnou koupí však dobře zvažte, jak často a jaký objem šťávy budete připravovat. Také na spotřebě záleží, jaký druh lisu na citrusy bude pro vás nejvhodnější. Do každé domácnosti se hodí jiný model.

Manuální/ruční lis na citrusy – většinou je vyrobený z pevného, zdraví neškodného plastu nebo skla a najdete ho hned v několika provedeních. Vhodný je na přípravu menšího objemu šťávy a kromě kužele s malou miskou, díky kterému šťávu vytlačíte, najdete i takové, které disponují nádobkou či pohárem, z něhož šťávu jednoduše vylejete, vypijete nebo uskladníte. Některé modely obsahují i vyměnitelné hlavice a koupíte je za opravdu nízkou cenu.

Lis na citrusy

Elektrický lis na citrusy – při přípravě většího množství šťávy určitě oceníte to, že tento druh lisu vám ulehčí její přípravu. V nabídce najdete lis v tzv. ruční verzi, kdy ovoce držíte rukou a při tlaku shora se kužel otáčí, mnohé disponují oboustranným automatickým chodem, nebo v tzv. pákové verzi, kdy pracuje lis téměř sám.

Pákový lis na citrusy – obsluha tohoto typu lisu je maximálně jednoduchá a šťávu v poháru máte skutečně za pár vteřin. Překrojené ovoce vložíte do lisu a stlačíte páku. Vyrábějí se většinou z kvalitnějších materiálů, jakým je například nerez, což se odráží i na jejich ceně.

Vybíráme z katalogu

Kterých parametrů lisů si všímat?

Věděli jste, že lisy na citrus patří k nejúspornějším spotřebičům v kuchyni? Jejich spotřeba je velmi nízká, v pohotovostním režimu nulová, i proto, že se při své práci spoléhají na mechanický spínač. Lisy se navíc automaticky zapínají a vypínají. Jakých parametrů si ještě všímat?

  • Kužel lisu:  Při výběru pomocníka do kuchyně myslete na to, že čím dokonalejší je tvar kužele a čím jsou žebra ostřejší a víc vystupují, tím snadněji šťávu připravíte. U manuálních lisůh to, jaký kužel je, opravdu oceníte, stejně jako v případě elektrických, na které je třeba vyvíjet tlak.
  • Nádoba: Velikost nádoby se líši podle typu lisu, který si vyberete. Existují modely, které mají nádobky menší a šťávu musíte průběžně přelévat, ale i takové, jejichž objem je až 1 litr a šťávu můžete z designové nádoby přímo servírovat.
  • Filtr: Důležitým parametrem, na který nelze zapomínat, jsou filtry a sítka lisů, na nich totiž závisí, kolik dužiny z ovoce se dostane do poháru. Pokud je sítko příliš mělké, myslete na to, že ho během práce budete muset čistit. V zásadě platí, že před otvory je třeba upřednostnit vroubky.
  • Materiál: Lisy na citrusy najdete v plastových, nerezových a kombinovaných provedeních. Záleží na tom, který materiál vám víc vyhovuje nebo se designem hodí do vaší kuchyně. U plastových částí, které přicházejí do styku s ovocem, se časem nevyhnete zabarvení. Myslete také na to, zda a které části se dají umývat v myčce nádobí.
  • Hlučnost: Přestože lis na citrus nepatří mezi hlučné kuchyňské spotřebiče, i tady najdete zásadní rozdíly. Za hluk přitom není zodpovědný motor, ale mechanismus, který přenáší hnací sílu na kužel.

Jaká je jejich cena?

Pokud je lis na citrusy přesně tím spotřebičem, který ve vaší kuchyni chybí a chcete si ho pořídit, promyslete si, kolik jste do něj ochotní investovat. Manuální lisy koupíte už od 150 Kč, elektrické od 500 Kč. V případě pákových lisů si připlatíte, ty stojí od cca 1 000 Kč výše. Abychom vám výběr ještě víc ulehčili, vybrali jsme pro vás 5 modelů, které se mezi spotřebiteli těší největší oblibě.

Starší modely, které se již neprodávají

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(89.2%)

V této kategorii najdete i:

Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?

Ať jste už kytici dostali ke svátku, nebo jen tak pro radost, určitě chcete, aby vám řezané květy vydržely čerstvé co nejdéle. Stačí zkusit několik ověřených tipů, které používají i...

Jak odstranit mech z betonu a zámkové dlažby? Pomůže postřik MechožroutJak odstranit mech z betonu a zámkové dlažby? Pomůže postřik Mechožrout

To, že mech ze svého okolí kolem domu odstraňujete, má však i svoje rozumné důvody. Proč je dobré ho odstraňovat, jak mu předcházet a jak se ho jednou a navždy zbavit?

Jak se zbavit nočních motýlů v bytě a na zahradě? Pomůže chemie i babské radyJak se zbavit nočních motýlů v bytě a na zahradě? Pomůže chemie i babské rady

Většina nočních motýlů není vůbec nebezpečná, ale jsou i takoví, na které byste si měli dávat pozor. Kteří to jsou, jak se zbavit nočních motýlů, ale také proč je přitahuje světlo, vám...