Jak vyčistit elektrickou rouru

Elektrická roura se snadno zanese nečistotami, zůstávají v ní mastné skvrny po pečení masa nebo jiných jídel. Pokud podceníte preventivní čištění, můžete už jen sledovat spoušť, kterou mastnota po sobě zanechala.

Čištění elektrické trouby

Jak se však zbavit špíny v elektrické rouře snadno a jednoduše? Nabízíme vám ověřené rady, které vám s tímto pomohou.

Oblíbení pomocníci na čištění trub

Čím čistit rouru?

Jednoznačně se vyhněte drsným kovovým kartáčkům nebo drátěnkám, které by mohly povrch a vnitřek roury poškodit. Zvolte si jemné čisticí pomůcky, houby a hadry. Jedinou výjimku představuje speciální škrabka na čištění sklokeramické varné desky. Nezapomeňte chránit i svoji pokožku a před čištěním si navlečte gumové rukavice.

Jak si zjednodušit samotné čištění?

Námahu před čištením si zjednodušíte tím, že do roury umístíte pekáč s horkou vodou a aspoň 10–15 min. ho tam necháte. Při větším znečištění a velkých mastnotách můžete pekáč zahřát na 50–70 stupňů Celsia.

 

Čisticí prostředky

Sáhnout po čisticím přípravku je jednoduchou záležitostí. Dostanete ho v téměř každém obchodním řetězci a hravě použijete. Dejte si však pozor na obsah chemikálií, které se v něm nacházejí. Je nezbytné podívat se před použitím na obsah, popřípadě se zeptat na alergické reakce, které může vyvolat!

Prostředky na čištění elektrické trouby

Cif – Power & Shine – je univerzální odmašťovač a manipulace s ním je velmi jednoduchá. Nastříkáte ho na znečiětěný povrch, necháte působit několik minut a následně setřete.

Grilpur – tento přípravek je speciálně určený na odstraňování připálenin z rour, také odstraňuje mastnotu a uvolňuje připáleniny. Před použitím si přečtěte návod na obalu přípravku.

Xavax – poměr ceny a kvality je hodnocený zákazníky na jedničku.

Babské rady

1. Použijte ocet

Tento způsob čištění je zdlouhavý, a proto je vhodné, abyste s ním začali večer a čištění dokončili nasledující den ráno. Nejdříve si připravte pastu z jedné lžíce sody bikarbony a smíchejte ji s trochou vody. Touto směsí potřete všechny připáleniny v rouře a nechte působit 12–24 hodin. Po uplynutí doby setřete mokrou houbou nečistoty.

Na řadu přichází ocet, který si nalijete do rozprašovače a nanesete na znečištěná místa a opětovně utřete mokrou houbou. Na závěr zapněte rouru na 50 stupňů a nechte působit asi 20 minut.

2. Soda bikarbona a ocet

Na tento druh čištění budeme potřebovat rozprašovač, sodu bikarbonu a ocet. Připravte si směs ze sody a octa, nalejte ji do rozprašovače a vystříkejte jí celou rouru. Zbytek roztoku nalejte do pekáče, troubu vyhřejte na 100 stupňů a roztok nechte působit aspoň 60 min. Potom jednoduše umyjte rouru čistou vodou.

Čištění trouby sodou a octem

3. Prášek do pečiva

Na čištění budeme potřebovat přibližně 1 pohár prášku do pečiva. Vnitřek roury vysypte práškem a polejte vodou do té míry, aby se z prášku vytvořila hustá pěna.  Necháme působit 8–10 hodin.

4. Šťáva z citronů

Na čištění budeme potřebovat přibližně dva citrony, které vymačkáme do menší zapékací misky. Misku naplníme do 1/3 vodou a ponoříme tam i polovičky vymačkaných citronů. Troubu nastavíme na 250 stupňů  a přibližně půlhodinu necháme působit. Po vychladnutí rouru vyčistíte houbou a silikonovou stěrkou.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 26.02.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.