Jak zavěsit horní skříňky v kuchyni

Každá hospodyňka, která považuje kuchyni za svoje království, se časem rozhodne pro změnu nebo redesign samotné kuchyně, respektive kuchyňské linky. A tady přichází čas povolat mužské osazenstvo.

Věšení horních kuchyňských skříněk

Než se ale pustíte do takovéto prácičky, prostudujte si aspoň něco o systematické montáži kuchyňských skříněk.

Kuchyňský nábytek se zpravidla dělí na 3 části. Spodní, horní a vysoké kuchyňské skříňky. Různé materiály, tvary, rozměry nebo způsoby uchycení vytvářejí specifické propojení celého kuchyňského nábytku. Co se týká samotné montáže a uchycení kuchyňského nábytku, je nutné se informovat hned na začátku, jakým způsobem se horní skříňky uchycují. Ušetříte si tak množství prostoru pro doladění detailů jako manévrování v prostoru nebo s elektroinstalací.

V zásadě platí, že máte tři možnosti uchycení samotných kuchyňských skříněk. Jak zavěsit kuchyňskou linku? A co uchycení kuchyňské linky na sádrokarton? Poradíme vám, i pokud vás láká výroba uchycení pro kuchyňské skříňky. 

Jednoduché závěsné kování

První možností uchycení kuchyňské linky na stěnu je použití závěsného kování na skříňky. Závěsné kování vás potěší výbornou pevností upevnění a svojí nízkou cenou. Jeho jednoduchost spočívá také v jeho montáži.

V zásadě jde o dva kusy ocelových podpěr ve tvaru písmene „L“ se šrouby o různém rozměru (nejčastěji 16 x 3,5 mm), které se připevní k horní straně skříňy. Na zádech samotné skříňky se provrtají otvory, kterými se protáhne šroub a zašroubuje do připravené hmoždinky ve stěně.

Závěsné kování na horní skříňku

Jednoduché závěsné kování na skříňku

Kování je umístěné zevnitř a pomocná podložka kování zapadne do drážek podpěry a šroubem se pevně upevní na stěnu. Výhodou je, že následně můžete skříňkou ještě hýbat jak do výšky, tak i do stran. Samozřejmě s omezením.

Nevýhodou je možná jen absence možnosti umístění kabeláže za zadní stěnu. Chybičky můžete vidět i v případě, že je skříňka namontovaná na křivé ploše. Problém starších rodinných domů.

Závěsné kování s lištou

Modernější a o něco komplikovanější je závěsný systém s lištou. Na začátek je třeba poznamenat, že tento systém je možné použít jen u horních skříněk, kde je možné umístit kování na bok nebo svislou stěnu skříň.

Závěsné kování s lištou

Protože je potřebný prostor pro lištu, je nutné vytvořit plnou drážku v bocích a na spodním dně, přibližně 15 mm od zadní hrany. Prostor pro lištu vytvoří na zadní stěně mezeru, která je vhodná i pro vedení elektroinstalace a samotnému uchycení tak nebude překážet ani nerovnost, ktorá může někdy stěnu lemovat.

Lišta na zavěšení skřiněk je tedy o něco dražší záležitostí, závěsná lišta na kuchyňskou linku však nabídne víc možností a způsobů umístění.

Kuchyňské linky bez závěsného kování a se zpevňující lištou

Montážní lišta na kuchyňskou linku je v tomto případě zbytečná. Přestože je tento systém tak říkajíc překonaný a využívá se jen zřídka, při domácí konstrukcii sa dá snadno aplikovat. Namísto zpevňující lišty se použije tzv. lub (nebo jestli chcete, dílec), který se umístí pod horní dno. Vhodným typem šroubů, případně i hmoždinek se upevní tak jako klasické kování.

Výhodou je však také možnost uchycení kuchyňské linky na sádrokarton nebo dřevotřísku. Duté stěny tak tomuto rěšení nedělají problém. Vzájemným tlakem lubů se zabezpečí, že skříňky jsou uchycené skutečně pevně a stabilně.

V případě, že se rozhodnete pro svépomocnou výrobu kuchyňské linky, máte stejné možnosti. Zrealizovat můžete právě tyto způsoby uchycení horních skříněk. Naopak pokud si objednáváte kuchyňský nábytek přes kuchyňské studio nebo jinou firmu, informujte se, jaký způsob kování či uchycení používají montážní pracovníci.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Komentáre

08/09/2019 17:41
Lenka Roučková

Dobrý den, mám v plánu rekonstrukci kuchyně v panelovém bytě. Je nějaký vhodný způsob jak zavěsit horní skřiňky na zeď, která má pouze 6 cm tloušťku? Nebo je to nereálné? Děkuji za odpověď Roučková

04/09/2020 22:01
David

Dobrý den, je důležité vědět co je to za zeď. 6cm bývá příčka, v paneláku někdy umakart, dřevotříska, dutá cihla či beton, každý panelák byl stavěn jinak. Nicméně 6cm není nosná a ani se neočekává, že by měla nest nejakou váhu jako horní skříňky kuchyňské linky a že po naplnění skříněk nádobím určitá váha je. Zvážil bych montáž na takovou zeď.

06/04/2020 16:47
Jan

No co je to za rady?Jaké horní dno zadního boku dole nebo co?Já myslel,že se dozvím něco užitečného k montáži,foto,nákres a pod.Ale autor to asi nikdy neviděl,ale slyšel v hospodě od vedlejšího stolu.
Děkuji za vaši kreativitu,pane,ale pište raději pohádky

06/06/2022 10:28
Pavla

Dobrý den..Přítel na umakart přidělal sádrokarton 12..a mám dotaz zda je nutné spodní skřínky kuchyňské linky taky zavěsit na lištu či je stačí přichytit k sobě.Dekuji za radu.

05/02/2021 00:07
Majda

Dobrý den potřebovala bych poradit jak nejlépe připevnit horní skříňky na keramickou, dutou tvarnici šířky 30 vyplněnou vatou. Tak aby opravdu držely.
Děkuji

12/03/2021 17:22
Jana

Dobrý den,
lze vůbec nějak zavěsit horní skřínky na cihlovou zeď tlustou cca 8 cm? Bohužel v celém bytě jsou pouze takovéto zdi, které navíc hodně praskají. Je možné mezi zdí a linkou třeba vystavět nějakou kontrukci a skřínky pak věšet na ní?
Děkuji

02/04/2021 08:52
Jarda

Na 8 cm cihlovou ( + lepidlo a štuk)zeď jsem zavěsil horní skříňky rohové linky na lištu a 60 mm natloukací hmoždinky,3 na metr a to je dimenze,že skříňky bezpečně budou držet.

15/02/2022 22:33
Olga

Dobry den, nam spadla kuchynska linka v obecnim byte, nove zrekonstruovany byt. Diry vetsi nez hmozdenka, ta pravdepodobne nejlevnejsi, protoze vse bylo odbite. Zadna lista! Prostredni nejvetsi skrin visela na jedne hmozdence, dve postrani male zatezivali ji protoze byly k ni pribouchle. Nestalo se to poprve. J osobne nechapu, jak je mizne ze se to stane jednou natoz trikrat! Po prvnim i cidentu mel clovek nyt za to vyhozen!

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 23.03.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(87.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.