Kdy a jak často čistit komín? Pomůže rotační kartáč a odstraňovač sazí

Dlouhodobé statistiky udávají, že nevyhovující stav komínu je příčinou až 7 % všech požárů na Slovensku. V článku se podíváme na to, jak těmto případům předcházet, a tedy jak často byste měli komín kontrolovat a čistit.

Kominík při čištění komína

Také vám objasníme, zda je na tuto činnost nutné pozvat odborníka.

Praktické pomůcky na svépomocné čištění komínu

Kontrola komínů v rodinných domech

Bezpečnost komínu závisí na dvou základních kritériích – v první řadě je to správná instalace samotného komína a připojení topných těles k němu, ve druhé řadě péče o komín. Nejčastějšími příčinami vzniku požárů v souvislosti s komíny jsou opotřebení topného tělesa, porušení těsnosti kouřovodu, nesprávná montáž kouřovodu, nedostatečný odstup komínů od dřevěných částí, otevřená komínová dvířka na půdě či neodborné vypalování komínů.

Na prvním místě mezi příčinami vzniku požárů způsobených komíny je však vyhoření sazí. To je následkem zanedbaného čištění komínu. Riziko vyhoření sazí vzniká už při 3mm vrstvě. Saze mohou hořet až při teplotě přes 1000 °C, při které není vznícení komínu žádným překvapením. Při znečištěném komínu hrozí i přiotrávení zplodinami hoření unikajícími do místnosti – taková otrava oxidem uhelnatým má často vážné následky a někdy končí i smrtí.

Čištění komínů od dehtu

Příznaky toho, že je čas vyčistit komín, jsou slabé hoření v místě uložení ohniště, unikání spalin do místnosti a z toho vyplývající nižší tepelný výkon topného tělesa.

Čištění sazí z komína

Novela zákona č. 129/2015 Z.z., kterou se mění a doplňuje Zákon o ochraně před požáry č. 314/2001 Z.z., říká, že čištění komína nemusí provádět odborně způsobilá osoba (kominík), můžete ho provést i svéjpomocí. Postačí vám na to drát na čištění komína a speciální rotační kartáč na čištění komína, který se dá připojit k vrtačce. Čištění nerezového komína se však nesmí provádět ocelovým kartáčem, ale jen plastovým. Ocel by totiž povrch z nerezavějící oceli poškodila.

Vyčistit komín svépomocí, nebo zavolat kominíka?

Ruku na srdce, troufáte si na to? Bez dostatečných odborných předpokladů a praxe asi není příliš dobrý nápad vsadit zdraví a život vaší rodiny a váš majetek na to, že všechny práce kolem domu zvládnete sami. Uvědomují si to i pojišťovny, které zpravidla neproplácejí škody po požárech zaviněných neodborným čištěním komínů. Nezapomeňte si proto po čištění od kominíka vyžádat potvrzení.

Cena samotného čištění není příliš vysoká, závisí na typu a délce komínu, ale obvykle se pohybuje kolem 30 eur. Délka celého procesu obvykle nepřesáhne půl hodiny.

Jak často čistit komín

Lhůty upravuje vyhláška č. 401/2007 Z. z., která myslí i na čištění plynového komínu následovně:

Při připojení spotřebičů s celkovým tepelným výkonem do 50 kW na komínové těleso:

  • jednou za 4 měsíce pro spotřebiče na tuhá nebo kapalná paliva
  • jednou za 6 měsíců pro spotřebiče na plynná paliva a komín bez vložky
  • jednou za 12 měsíců pro spotřebiče na plynná paliva a komín s vložkou

Při připojení spotřebičů s celkovým výkonem nad 50 kW:

  • jednou za 2 měsíce pro spotřebiče na tuhá nebo kapalná paliva
  • jednou za 6 měsíců pro spotřebiče na plynná paliva

Někteří majitelé domů čistí komíny během topné sezóny svépomocí i každý týden. V tomto případě je však určitě namístě pozvat si ve výše uvedených lhůtách na čištění a kontrolu odborníka, který také posoudí stav komína a vydá potvrzení akceptované pojišťovnou.

Postup při čištění komínu

Kominík by měl při čištění komínu také posoudit umístění hořlavých materiálů vzhledem na konstrukční provedení komínu, kouřovodu a palivového spotřebiče. Ty zkontroluje z hlediska funkce kouřové cesty i požární bezpečnosti.

Důsledné čištění komína je nezbytné

Základní součástí jeho výbavy je kartáč na čištění komínu, ale k dispozici má také speciální nářadí na vymetání komína. Kromě toho, že odstraní usazeniny spalin, vyčistí také lapač jisker a zkontroluje volný přístup ke komínu, ke kouřovodu i k čisticím místům. V případě nedostatků ohrožujících požární bezpečnost staveb nebo zdraví lidí vám může být zakázané komín používat až do jejich odstranění.

Vypalování a frézování komínů

V případě, že komín není možné vyčistit mechanickým způsobem a jde o materiál odolný vůči vyhoření sazí, může kominík použít metodu tzv. kontrolovaného vypalování komína. To se provádí po částech směrem shora dolů, přičemž vypalování je nutné nahlásit předem orgánům obce a zajistit požární dozor.

Kromě vypalování se na vyčištění hrubých vrstev usazených spalin může použít i technika frézování komínu, pomocí které se může také zvětšit jeho průměr. Vypalování a frézování komínů byste určitě měli přenechat osobám, resp. firmám s odbornou způsobilostí, protože riziko poškození komína, resp. vzniku požáru je v těchto případech vysoké.

Revize komína není čištění

Revize je posouzení vhodnosti spalinové cesty s ohledem na její funkčnost a soulad se stavební částí. Provádí ji pracovník s odbornou způsobilostí – revizní technik komínů. Revize je zakončená vydáním dokladu o přezkoušení komínu. Ten vám však revizní technik nemusí vydat, když zjistí nedostatky – nejčastějšími jsou použití necertifikovaných materiálů komínové vložky či kouřovodu nebo kouřová cesta nevyhovující příslušnému typu kotle nebo pece.

Povinná revize komína

Revizi je podle §14 zákona 314/2001 Z.z. nutné provést před připojením palivového spotřebiče na komín, záměnou lokálního palivového spotřebiče za ústřední zdroj tepla nebo etážový zdroj tepla, změnou druhu paliva a po stavebních úpravách na tělese komína. Není však na škodu udělat tuto revizi i při koupi staršího rodinného domu, abyste nabyli jistotu, že váš komín je bezpečný.

Sankce při zanedbání povinností

Při zanedbání péče o komín hrozí majitelům nemovitostí výtka či pokuty do výšky 99 eur. Kontroly může provádět místně příslušné ředitelství Hasičského záchranného sboru nebo orgány samosprávy. Nezapomínejte ani na už uvedené riziko nevyplacení plnění ze strany pojišťovny při pojistné události způsobené právě zanedbaným komínem.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 20.07.2019
Hodnocení článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...