Kdy a jak často čistit komín? Pomůže rotační kartáč a odstraňovač sazí

Dlouhodobé statistiky udávají, že nevyhovující stav komínu je častou příčinou požáru. V článku se podíváme na to, jak těmto případům předcházet, a tedy jak často byste měli komín kontrolovat a čistit.

Kominík při čištění komína

Také vám objasníme, zda je na tuto činnost nutné pozvat odborníka.

Praktické pomůcky na svépomocné čištění komínu

Kontrola komínů v rodinných domech

Bezpečnost komínu závisí na dvou základních kritériích – v první řadě je to správná instalace samotného komína a připojení topných těles k němu, ve druhé řadě péče o komín. Nejčastějšími příčinami vzniku požárů v souvislosti s komíny jsou opotřebení topného tělesa, porušení těsnosti kouřovodu, nesprávná montáž kouřovodu, nedostatečný odstup komínů od dřevěných částí, otevřená komínová dvířka na půdě či neodborné vypalování komínů.

Na prvním místě mezi příčinami vzniku požárů způsobených komíny je však vyhoření sazí. To je následkem zanedbaného čištění komínu. Riziko vyhoření sazí vzniká už při 3mm vrstvě. Saze mohou hořet až při teplotě přes 1000 °C, při které není vznícení komínu žádným překvapením. Při znečištěném komínu hrozí i přiotrávení zplodinami hoření unikajícími do místnosti – taková otrava oxidem uhelnatým má často vážné následky a někdy končí i smrtí.

Čištění komínů od dehtu

Příznaky toho, že je čas vyčistit komín, jsou slabé hoření v místě uložení ohniště, unikání spalin do místnosti a z toho vyplývající nižší tepelný výkon topného tělesa.

Čištění sazí z komína

Čištění komína nemusí provádět odborně způsobilá osoba (kominík), můžete ho provést i svéjpomocí. Postačí vám na to drát na čištění komína a speciální rotační kartáč na čištění komína, který se dá připojit k vrtačce. Čištění nerezového komína se však nesmí provádět ocelovým kartáčem, ale jen plastovým. Ocel by totiž povrch z nerezavějící oceli poškodila.

Vyčistit komín svépomocí, nebo zavolat kominíka?

Ruku na srdce, troufáte si na to? Bez dostatečných odborných předpokladů a praxe asi není příliš dobrý nápad vsadit zdraví a život vaší rodiny a váš majetek na to, že všechny práce kolem domu zvládnete sami. Uvědomují si to i pojišťovny, které zpravidla neproplácejí škody po požárech zaviněných neodborným čištěním komínů. Nezapomeňte si proto po čištění od kominíka vyžádat potvrzení.

Cena samotného čištění není příliš vysoká, závisí na typu a délce komínu, ale obvykle se pohybuje kolem 30 eur. Délka celého procesu obvykle nepřesáhne půl hodiny.

Jak často čistit komín

Při připojení spotřebičů s celkovým tepelným výkonem do 50 kW na komínové těleso:

  • jednou za 4 měsíce pro spotřebiče na tuhá nebo kapalná paliva
  • jednou za 6 měsíců pro spotřebiče na plynná paliva a komín bez vložky
  • jednou za 12 měsíců pro spotřebiče na plynná paliva a komín s vložkou

Při připojení spotřebičů s celkovým výkonem nad 50 kW:

  • jednou za 2 měsíce pro spotřebiče na tuhá nebo kapalná paliva
  • jednou za 6 měsíců pro spotřebiče na plynná paliva

Někteří majitelé domů čistí komíny během topné sezóny svépomocí i každý týden. V tomto případě je však určitě namístě pozvat si ve výše uvedených lhůtách na čištění a kontrolu odborníka, který také posoudí stav komína a vydá potvrzení akceptované pojišťovnou.

Postup při čištění komínu

Kominík by měl při čištění komínu také posoudit umístění hořlavých materiálů vzhledem na konstrukční provedení komínu, kouřovodu a palivového spotřebiče. Ty zkontroluje z hlediska funkce kouřové cesty i požární bezpečnosti.

Důsledné čištění komína je nezbytné

Základní součástí jeho výbavy je kartáč na čištění komínu, ale k dispozici má také speciální nářadí na vymetání komína. Kromě toho, že odstraní usazeniny spalin, vyčistí také lapač jisker a zkontroluje volný přístup ke komínu, ke kouřovodu i k čisticím místům. V případě nedostatků ohrožujících požární bezpečnost staveb nebo zdraví lidí vám může být zakázané komín používat až do jejich odstranění.

Vypalování a frézování komínů

V případě, že komín není možné vyčistit mechanickým způsobem a jde o materiál odolný vůči vyhoření sazí, může kominík použít metodu tzv. kontrolovaného vypalování komína. To se provádí po částech směrem shora dolů, přičemž vypalování je nutné nahlásit předem orgánům obce a zajistit požární dozor.

Kromě vypalování se na vyčištění hrubých vrstev usazených spalin může použít i technika frézování komínu, pomocí které se může také zvětšit jeho průměr. Vypalování a frézování komínů byste určitě měli přenechat osobám, resp. firmám s odbornou způsobilostí, protože riziko poškození komína, resp. vzniku požáru je v těchto případech vysoké.

Revize komína není čištění

Revize je posouzení vhodnosti spalinové cesty s ohledem na její funkčnost a soulad se stavební částí. Provádí ji pracovník s odbornou způsobilostí – revizní technik komínů. Revize je zakončená vydáním dokladu o přezkoušení komínu. Ten vám však revizní technik nemusí vydat, když zjistí nedostatky – nejčastějšími jsou použití necertifikovaných materiálů komínové vložky či kouřovodu nebo kouřová cesta nevyhovující příslušnému typu kotle nebo pece.

Povinná revize komína

Revizi je nutné provést před připojením palivového spotřebiče na komín, záměnou lokálního palivového spotřebiče za ústřední zdroj tepla nebo etážový zdroj tepla, změnou druhu paliva a po stavebních úpravách na tělese komína. Není však na škodu udělat tuto revizi i při koupi staršího rodinného domu, abyste nabyli jistotu, že váš komín je bezpečný.

Sankce při zanedbání povinností

Při zanedbání péče o komín hrozí majitelům nemovitostí výtka či pokuty do výšky 3000 Kč. Kontroly může provádět místně příslušné ředitelství Hasičského záchranného sboru nebo orgány samosprávy. Nezapomínejte ani na už uvedené riziko nevyplacení plnění ze strany pojišťovny při pojistné události způsobené právě zanedbaným komínem.

Praktické pomůcky na svépomocné čištění komínu

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 20.07.2019
Hodnocení článku:
(92.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně prát v automatické pračceJak správně prát v automatické pračce

Jen zapnout a jít nestačí. Automatickou pračku je nutné poznat lépe. To, jak budou věci po vyprání vypadat, totiž ovlivňuje více faktorů. Poradíme vám, jak prát správně.

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.