Vybíráme cestovní kufr. Nejlepší je plastový, hliníkový a kufr s kolečky

Pokud jste milovníkem cestování, určitě víte, že váš cestovní kufr je vaším dočasným šatníkem a před odletem či po příletu je to první věc, na kterou myslíte. Kvalitní kufr musí něco vydržet. Zároveň kufr do letadla musí splňovat určité náležitosti. Před výběrem cestovního kufru si dobře promyslete, pro jaký typ se rozhodnete, jakou velikost kufru potřebujete a také zvažte, co do kufru potřebujete sbalit.

Kvalitní plastový kufr

Nabízíme vám přehled všech možností a jednoduchého průvodce, který vám pomůže vybrat ty nejkvalitnější kufry do letadla a na cestování.

Oblíbené cestovní kufry


Výběr cestovního kufru

Než přejdeme ke konkrétním typům kufrů a různým parametrům, které podmiňují jeho výběr, zodpovězte si tyto otázky:

  • Kolik věcí si chcete do kufru sbalit?
  • Jaký druh dopravy plánujete využít?
  • Jaký typ cesty plánujete absolvovat?

Odpovědi na tyto tři otázky jsou klíčové pro následující výběr kufru na cestování. Pokud víte, že si budete balit velké množství věcí, malý kufr můžete okamžitě vyloučit a zaměřte se na velké skořepinové kufry. Je rodzel, pokud se budete balit na týdenní lyžovačku nebo na třídenní poznávací zájezd. V neposlední řadě zvažte, zda se do kufru na cestování potřebujete sbalit jen vy nebo i váš partner/ka.

Pokud víte, že budete cestovat letadlem, autem, lodí nebo autobusem, výběr cestovního kufru tomu přizpůsobte. Jiným stylem se budete balit na pracovní cestu a jinak zase na dovolenou k moři. Typ cesty je tedy také důležitý.

Typy kufrů na cestování

Už samotný typ kufru vám může napovědět, že zrovna ten nebo ten může být pro vás ten ideální. Samozřejmě, trh je ve skutku bohatý a proto známe typy cestovních kufrů podle různých kritérií. Základní dělení představuje materiál kufru a velikost kufru na cestování. Samozřejmě, rozhodovat může také design a případné praktické funkce.

Z hlediska výběru kufrů podle materiálu však neexistuje jednotné měřítko, které by jasně řeklo, že jeden cestovní kufr je lepší než druhý. Každému vyhovuje něco jiného. Do velké míry zálaží také na tom, jak budete kufr na cestování využívat a jakou dopravu budete využívat.

Jednoduše sami zjistíte, zda vám vyhovuje jedna nebo druhá alternativa. Pokud bychom přece jen měli říci jasný verdikt, kvůli praktičnosti a pohotovosti má látkový kufr přece jen drobnější výhodu. Ale z hlediska bezpečnosti, pokud plánujete nést cennější věci, případně věci náchylnější k poškození plastový kufr je jedinou variantou.

Cestovní kufr na letišti

Materiál cestovního kufru

Materiál cestovního kufru rozhodně nepodceňujte. Do velké míry mateirál ovlivňuje jeho další vlastnosti a použití. Kromě níže uvedených známe také nylonové a plyesterové cestovní kufry a také jsou známy i kufry na cestování z kůže.

Skořepinové kufry

Nazvány také plastové kufry, jsou ve skutku oblíbeným druhem kufrů na cestování. Ať už cestujete v letadle, autobusem nebo se balíte na dovolenou autem, skořepinový kufr máte v široké škále velikostí a designů.

Navíc, plastový cestovní kufr, máme na mysli z kvalitního a odolného ABS plastu, poskytne perfektní ochranu pro vaše zavazadla. Nevýhodami mohou být ošoupané hrany, sedratá barva nebo menší praskliny. Jedná se však pouze o vizuální vady. Tou skutečnou, která překáží mnoha cestovatelům je vyšší hmotnost.

Lepší volbu může představovat skořepinový kufr z polykarbonátu nebo plastový kufr z polypropylenu. Oproti ABS plastu jsou tyto mateirály flexibilnější, odolnější vůči nárazům i proti škrábancům a přitom jsou tyto cestovní kufry lehčí.

Plastové kufry zpravidla bývají vybaveny kolečky, takže manipulace s nimi není nijak extrémně náročná ani v případě, že jde o větší cestovní kufry. Pozor však na levné plasty, které jsou náchylné k praskání.

Cestovní kufry z textilie

Látkové cestovní kufry jsou lehčí a můžeme říci, že z hlediska funkčnosti i praktičtější. Přece jen se s nimi lépe manipuluje. Na druhé straně povrch je náchylnější k zašpinění, ale při přepravě letadlem je takový kufr i do příručního zavazadla vhodnou alternativou. Dnes jsou látkové kufry s kolečky vyráběny z odolných a vodotěsných textilií. Výhodou je i poddajnost materiálu, kdy do kufru umíte natlačit více, než by se zdálo. Nejsou však vhodné k přenášení křehčího zavazadla. Textilní kufry jsou cenově dostupnější oproti plastovým kufrům.

Hliníkové kufry

Jsou rozhodně nejodolnější. Patří do kategorie skořepinových kufrů, ale vzhledem k hliníkovému materiálu jsou ještě odolnější. Na první pohled působí robustně, ale i když je hmotnost vyšší, manipulace s kufrem na kolečkách není problémová. Mnohé spotřebitele odradí vyšší cena, ale takový kufr vám dokáže sloužit celé generace. Hliníkové kufry jsou pevné, odolné a hodí se především jako cestovní kufry do podpalubí letadla. Dostupné jsou však i malé kufry z hliníku.

Sada látkových kufrů

Velikost kufru

V tomto případě se zaměříme na velikost kufru očima leteckého dopravce. Je to proto, že při cestování autobusem nebo autem se rozměry zavazadla až tak neřeší. Všechny věci skončí v kufru autobusu a vak si vezmete s sebou. V letadlech to ale funguje jinak.

Řiďte se normami konkrétní letecké společnosti, která dovoluje přesné rozměry podpalubního i příručního zavazadla. Příručního zavazadla se týká například taška či kufr na notebook i kabelky a podobně. Nemluvě o tom, že u podpalubního zavazadla, musíte obvykle splňovat maximální rozměry kufru do 158cm. Vhodný je například takový kabinový kufr.

Kabinové cestovní kufry – příruční zavazadlo

Jedná se o malé kufry na cestování, které jsou vhodné jako příruční kufr. Jedná se tedy o kfury, které splňují požadavky leteckých společností na příruční zavazadla. Všeobecné rozměry příručního zavazadla jsou 50 x 40 x 20 cm případně 55 x 40 x 20 cm (VxŠxH). Kabinové kufry jsou pro tento účel uzpůsobeny a obvykle se do nich vejde max. 100 cm. 10 kg. Označené bývají velikostí S.

Střední a velké cestovní kufry

Označené bývají velikostí M a zpravidla se do nich vejde 20 až 25 kg zavazadel (90 až 100 litrů). Není povoleno cestování s nimi na palubě. Obvykle dosahují výšky 80 cm.

Velké cestovní kufry jsou označovány písmeny L nebo XL, přičemž pojmou 100 až 200 litrů zavazadel. V průměru se do nich vejde 30 až 35 kg. Vzhledem k velkým rozměrům je opět možná přeprava jen v podpalubí (pokud cestujete letadlem). Nezbytností je, aby měly títko kufry kolečka.

Dětské cestovní kufry

Kufr pro dítě by měl mít malé rozměry, maximální rozměry příručního zavazadla. Musí být lehký, aby s ním bylo možno snadno manipulovat. Dětské cestovní kufry s kolečky lze přepravovat jako příruční zavazadlo, takže nemusíte připlácet další kilogramy v podpalubí navíc.

TIP: Pokud cestujete jako rodina a chcete se sbalit do jednoho kufru a myslíte si, že za zavazadla alespoň ušetříte, zklameme vás. Za každé kilo navíc si připlatíte podle ceníků leteckých společností. V rámci příručního zavazadla vám doporučujeme cestovní tašku.

Nejlepší příruční kufr do letadla

Cestovní kufr s kolečky, zámkem a jmenovkou

Co by vašemu kufru rozhodně na cestách nemělo chybět pochopitelně kolečka. Kolo je vynálezem, který známe už tisíciletí a věru nebýt ho, ani ta letadla by dnes nelétala. Co se kufrů týče, klasikou jsou dvě kolečka, která vám usnadňují kufr pohybovat po zemi v určitém úhlu. Modernější alternativou jsou čtyři kolečka s otočným rádiusem 360°. Manipulace je tak velmi jednoduchá a pohodlná. Kufry se čtyřmi kolečky jsou rovněž stabilnější. Pozor však, aby kufr kvůli kolečkům nepřesáhl povolený rozměr zavazadla.

Dalším doplňkem kufru na cestování je určitě zámek. Ten je buď to na klíč nebo ještě častěji se jedná o číselný kód. Nejmodernější kufry mají také možnost digitálního kódu. Jedná se o bezpečnostní prvek, který by měl mít každý kufr v rámci letecké dopravy. Určitě nezapomínejme ani na madla a držadla. Zda kufr táhnete po zemi nebo ho nesete v ruce, potřebujete, aby ho bylo zač chytit. To oceníte vždy. Nastavitelná a teleskopická madla jsou rozhodně velkým bonusem.

Opomenout nemůžeme ani pouzdro, respektive prostor pro jmenovku, kterou umíte vložit na viditelné místo. Právě řádné označení kufru někdy může při cestování výrazně usnadnit život.

Zámek na kufr

Design a barva

Samozřejmě ani na design nelze zapomenout. Ne že by to bylo až tak podstatné, ale mít kufr se specifickým designem neuškodí. Po příletu si ho na pásu najdete mnohem jednodušeji. Specifické designové prvky, různé výrazné barevné vzory nebo speciální obrazec nebo tvar. I tyto drobnosti mnohokrát sehrají roli.

Výrobce a cena kvalitního kufru

Na začátek vás informujeme také o možnosti koupit si cestovní kufr ve velkých prodejních sítích. Cestovní kufry Tesco, Kaufland, Jysk či kufry Lidl nejsou názvy výrobců, ale spotřebitelé si s nabídkou těchto prodejců často spojují výhodné nabídky. Cestovní kufry a výprodej je velmi často vyhledávaný pojem. Nakupovat se vyplatí především po letní dovolenkové sezóně. Kvalita cestovního kufru nemusí být zcela dostačující. Zaměřte se spíše na renomovaných prodejců.

V rámci segmentu cestovních kufrů stojí za zmínku výrobci, jako American Tourister, Samsonite, Aga, Heys, Travelite nebo Ellehammer. Cena příručního zavazadla a tedy cestovních kufrů vhodných přímo na palubu je kolem 1 000 až 2 800 korun. Obvykle jde o látkové kufry. Hovoříme-li o XXL zavazadlech, která směřuje do podpalubí, cena se pohybuje v rozmezí od 1 300 až 9 000 Kč. Dražší jsou skořepinové kufry a samozřejmě čím větší, tím dražší. Nejdražší jsou velké plastové kabinové kufry. Samozřejmě existují i kufry v hodnotě desetitisíců korun. Pro běžného smrtelníka jsou ale naprosto zbytečné. V rámci nákupu kufrů pro celou rodinu se vyplatí také počkat na výhodnou akci na sadu cestovních kufrů. Takový nákup vám může ušetřit tisícky korun.

Levné cestovní kufry nejsou nejlepší

Nejčastější dotazy – FAQ

Plánujete cestovat? Potřebovali byste kvalitní cestovní kufr, který bude vhodný do letadla jako příruční zavazadlo? Hledáte velký kufr pro celou rodinu? Dejte nám vědět v komentářích. Rádi vám pomůžeme s výběrem.

Mohu si místo cestovního kufru do letadla vzít i cestovní tašku?

Ano, jako příruční zavazadlo, zavazadlo do letadla, si můžete vzít i cestovní tašku. Splňuje-li potřebné rozměry a zároveň vyhovuje vašim požadavkům, je to velmi vhodná volba. Na přenášení a manipulaci je cestovní taška nenáročná, cestování s ní je pohodlnější. Kompromisem je, že se do ní nemusí vejít všechno. Také nemusí poskytovat dostačující ochranu a zabezpečení.

Jaký rozměr musí mít cestovní kufr do letadla, tedy příruční zavazadlo?

Většina leteckých společností se řídí svým interním manuálem. Co se týká zavazadel, které můžete mít v na palubě leitadla, určen je primárně rozměr kufru 50 x 40 x 20 cm (v závislosti na letecké společnosti). Některé společnosti mají přesně stanovenou i hmotnost příručního zavazadla, zpravidla kolem 6 až 9 kg. Nejlepší je, pokud budete čerpat přímo z informací letecké společnosti.

Vyplatí se mít cestovní kufr na kolečkách?

Určitě ano. Je to praktické řešení. Manipulace a celkově cestování s takovým kufrem je komfortnější. Vybírat můžete mezi kufry se čtyřmi nebo dvěma koly. Pozor na nekvalitní podvozky. V případě poškození mohou kufry na kolečkách způsobit více komplikací než užitku.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 06.05.2019
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnocení článku:
(89.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.