Nejlepší kalové čerpadlo na žumpu, septik a fekálie i s drtičem

Kalové čerpadlo na fekálie je pro mnohé tak trochu nechutnou záležitostí. Ale někdy se bez něho jednoduše neobejdeme. Především mluvíme o domácnostech, které nemají v obcích zabezpečený přímý odvod kanalizace. V tom případě je kalové čerpadlo nutným vybavením septiku. Také však jde o situace jako vytopené suterény, garáže či sklepy.

Kalové čerpadlo

Také při výběru tohoto druhu zařízení je však třeba znát účel použití a parametry, které často rozhodují. Abyste se uměli lépe rozhodnout při výběru kalového čerpadla na žumpu, připravili jsme pro vás průvodce, který vám pomůže rozhodnout se správně.

Oblíbená kalová čerpadla

Základní dělení

Kalové čerpadlo je zařízením, které má vícero využití. Tím prvotním je, že odčerpá septik (fekálie), vodu, bahno, vodu ze sklepa nebo čistou vodu z bazénu. V zásadě můžete čerpadlo použít u jakékoliv tekutiny, kterou potřebujete odčerpat. Ne každé je však určené pro každý účel. Základní dělení čerpadel je podle toho, v jakém prostoru a za jakým účelem se kalová čerpadla používají. Dělí se na povrchová a ponorná kalová čerpadla.

Povrchové kalové čerpadlo

Už z názvu zřejmě tušíte, kde je jeho místo. Povrchové kalové čerpadlo je zpravidla umístěné nad hladinou odčerpávané kapaliny. Proto je v tomto případě důležité všímat si údaje, jakým je maximální sací hloubka.

Čerpadlo do zahrady

Ta je důležitá z jednoduchého důvodu. To, jakou maximální sací hloubku udává výrobce, určuje, z jaké hloubky je schopné čerpadlo vodu odčerpávat. Maximální sací hloubka je obvykle kolem 8-10 metrů.

Ponorné kalové čerpadlo

Praktičtější druh čerpadla, které je zkonstruované tak, že ho můžete ponořit pod odčerpávanou hladinu. Například na samé dno septiku, studně či zahradního jezírka. Sací hloubka tak v tomto případě není důležitá a ani se neudává. V tomto případě je důležitý maximální výtlak a maximální hloubka ponoru. Ta vám opět jednoduše určuje parametr, do jaké hloubky můžete čerpadlo ponořit.

Maximální výtlak kalového čerpadla

Maximální výtlak určuje, jak vysoko čerpadlo vodu vytlačí. Nelze si však plést vodní čerpadla a kalová čerpadla. Vodní pracují s mnohem vyšším výtlakem. U kalových čerpadel je běžný výtlak na úrovni 15–30 metrů. Samozřejmě existují i čerpadla, jejichž maximální výtlak je vyšší, i na úrovni 50 nebo 80 metrů.

U povrchových čerpadel nelze zapomínat, že při maximální sací hloubce 9 metrů a například s výtlakem 30 metrů čerpadlo dokáže čerpat kal až z hloubky 39 metrů, ale když chcete čerpat z takové hloubky, musíte ho umístit maximálně 9 metrů nad odčerpávanou hladinu.

Maximální průtok

Maximální průtok vody se u kalových čerpadel udává v litrech za hodinu. Logicky tedy jde o množství kapaliny, kterou dokáže čerpadlo odčerpat za jednu hodinu. Pozor! Není to úplně tak, jak se může na první pohled zdát. Výrobci často udávají hodnoty jako 14 000, či dokonce 20 000 litrů za hodinu. Ano, tento údaj je reálný, avšak v ideálních podmínkách. Průtok kalového čerpadla na septik se však snižuje s výškou výtlaku, a tedy i tím v jaké hloubce se čerpadlo nachází.

Kvalitní čerpadlo Extol Craft

Dávejte tedy pozor na matoucí čísla. Jde často o teoretické hodnoty. Nejlépe to pochopíte na jednoduchém příkladu. Když budeme mít čerpadlo, které bude mít maximální průtok 14 000 litrů za hodinu a maximální výtlak 30 metrů, této hodnoty bude dosahovat jen v případě, že bude pár centimetrů nad odčerpávanou hladinou. Bude tak potřebný výtlak několik centimetrů. Naopak, když se bude hladina snižovat a výtlak bude stoupat, maximální průtok se bude přibližovat k nule. Někteří výrobci uvádějí i průměrný maximální průtok, který je už reálnější.

Průchodnost kalového čerpadla

Bahno, písek, štěrk, žumpa nebo kalná voda. Kalové čerpadlo si poradí skutečně s mnohými „tekutinami“. Avšak je nutné také myslet na určité parametry. Tím je průchodnost kalového čerpadla. Ta čerpadla, která odčerpávají silně znečištěnou vodu, která může obsahovat drobné kameny, kousky dřeva, rostlin a podobně, mohou mít průchodnost až 30-40 mm. Běžně se však tato hodnota pohybuje na úrovni 10 mm. Samozřejmě, větší průchodnost je vítaným parametrem, protože má potom kalové čerpadlo víc možností využití. V případě, že čerpadlo nasaje větší částici, nezničí se, maximálně se ucpe a budete tak mít víc práce s čištěním.

Odčerpávání vody kalovým čerpadlem

Ale existují i kalová čerpadla s drtičem, respektive se sekacím nožem, který se postará o to, že i v náročných podmínkách si čerpadlo poradí i s většími částicemi a zabrání ucpání nasávacího otvoru.

Elektrické, nebo benzínové?

V 90 % při výběru kalových čerpadel vám doporučíme vybírat mezi elektrickými kalovými čerpadly. Jsou tišší, lehčí a také náklady na jejich chod jsou mnohem nižší. Benzínová jsou zpravidla používaná tam, kde není přístup k elektrické síti. Motor je však hlučnější a také náklady na chod jsou vyšší. Všímejte si také objemu palivové nádrže a spotřeby, která se mění podle výkonu, který musí čerpadlo vyvinout.

Další parametry

Všímejte si materiálu a bezpečnosti. Z hlediska materiálu je dobré, když je čerpadlo z odolných materiálů. V levnější cenové kategorii najdete kalová čerpadla z odolného plastu. Následně jsou zde odolnější materiály jako hliníková slitina nebo nerezová či klasická ocel. Samozřejmě, materiál způsobuje i odlišnosti v různé hmotnosti čerpadla.

Z hlediska bezpečnosti by neměl chybět plovákový spínač, který přístroj vypne v momentě, kdy hladina odčerpávané kapaliny klesne pod minimální hodnotu. Zabrání tak čerpadlu v chodu naprázdno.

Nejlepší kalová čerpadla

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 24.06.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně větrat během zimy? Jak správně větrat během zimy?

Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno. Prozradíme vám, jak správně větrat i...

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!