Jak se zbavit krtka v zahradě? Dýmovnice, pasti nebo plašiče?

Každý pořádný hospodář pozná, co je to za konflikt, když se dáte do křížku s tímto malým hrabošem. Nejednou se stane, že vás tento malý savec dostane na pokraj zoufalství.

Jak se zbavit krtka, který vám s radostí ničí zahradu či trávník?

Krásný anglický trávník, nádherná skalka nebo zelená zahrada plná úrody. Právě tento malý škůdce je ale častým problémem, který způsobí, že vaše radost je jen dočasná. Krtek v zahradě tedy rozhodně není žádná sranda. Naštěstí doba pokročila a člověk se v boji s krtkem může dostat na koně. Právě my vám ukážeme, jak krtka zaručeně vypudit z vaší zahrady.

Oblíbené produkty


S kým máme vlastně do činění?

Krtek podzemní, obecný nebo obyčejný. Je to malý savec o velikosti přibližně 10–15 cm. Jeho váha sa pohybuje kolem 70 až 100 g. Patří mezi hmyzožravce. Avšak živí se i larvami, dešťovkami, ještěrkami nebo menšími žábami. Je schopný sníst tolik červů, kolik sám váži. Z praktického hlediska tak ničí širokou škálu škůdců. Vyskytuje se na 90 % území našeho státu.

Žije ve spletitých chodbičkách pod zemí. Délka chodeb může být v některých případech až 800 m. Má velmi vytříbený sluch a čich. Stejně tak se díky silným předním tlapkám dokáže prohrabat i do tvrdé půdy. Dožívá se v průměru 5 roků. Krtek je schopný se  rozmnožovat už během prvního roku svého života. V jednom vrhu může mít tři až sedm mláďat. 

Krt se dokáže prohrábnout díky silným předním tlapkám i přes tvrdou půdu. Výsledkem jsou krtince.

Boj s tímto malým vetřelcem ale vůbec není hračkou. Chytit krtka, respektive ho ze zahrady vyhnat není vůbec snadná práce. Existuje množství metod, které krtka dokážou ze zahrady vypudit, avšak ne každá metoda je účinná. Postupně si tak projdeme možnosti, jak krtka naprosto ze zahrady odstranit.

 

Solární plašiče krtků

Jednou z nejlepších možností, jak krtka ze zahrady dostat, jsou právě plašiče krtků. Plašiče fungují na bázi nízkofrekvenčních vibrací, které u krtků vyvolávají chování jako při zemětřesení a snaží se tedy uniknout. Aplikace je jednoduchá.

Plašič stačí zastrčit do země a o dodávání energie se postará solární energie. Solární odpuzovače krtků mají samozřejmě svoje výhody díky dobíjecí baterii, která je aktivní i během noci. Je třeba brát v úvahu i dosah, který tyto plašiče mají. Cena takového zařízení sa pohybuje od 20 do 35 € v závislosti na velikosti plochy, na kterou chcete plašič umístit.

Solární plašiče krtků

Kromě solárních plašičů máte k dispozici také elektronické odpuzovače nebo plašiče krtků na baterie.

Dýmovnice na krtky

Metoda, která je sice starší a dnes už možná ne úplně stoprocentní. Avšak přijatelná cena kolem 10 € je lákavá a výsledek může překvapit. Dýmovnice po zapálení produkuje oxid siřičitý a uhelnatý, který po vhození do systému chodeb hlodavce zahubí.

Problém může být však v tom, že chodby jsou spletité a často mohou být přerušené, takže dým se nemusí dostat všude. Dým se však v podzemí drží déle, a proto je možné, že krtek se otráví i po delší době. Tento zásah by se však měl provádět už v době, kdy úroda ještě není zakořeněná.

Otrava nebo Liquid gel na krtka

Je profesionální pastí proti krtkům a jiným hrabošům. Škůdce přiláká svou intenzivní vůní. V případě otravy, respektive hnojiva je nutné, aby ji hlodavec zkonzumoval, zatímco u gelu stačí, aby se škůdce i jen otřel. Obě verze se aplikují přímo do půdy, kde se krtek zdržuje. Příznivá cena od 8 do12 € je také přijatelná alternativa. Stop škůdcům gel je momentálně jednou z nejúčinnějších možností, jak se krtků dlouhodobě zbavit.

Otrava nebo Liquid gel na krtka

Podobně jednou z nejlacinějších a účinných alternativ je karbid vápniku, který je potřebné aplikovat do co největší množství krtincov a následně zalít vodou. Tak se uvolní extrémně hořlavé plyny. Cena sa pohybuje okolo 5 € za jedno balení.

Voda, pasti, PET láhve či červená rostlina proti krtkům

Klasická možnost vytopení krtků mezi dlouhodobě účinné metody určitě nepatří. Stejně jako mechanické pasti, jejichž cena sice začíná na 3 €, nejsou zárukou očekávaného výsledku. Stejně tak si můžete pořídit kočku.

Co se týká rostlin, možností je víc. V zahradě pomůže cibule nebo česnek. U trávniků je praktičtější lebeda červená, kterou můžete nasadit do skalky nebo v blízkosti trávniků. Její kořeny by měly krtky účinně odpuzovat.

Kořeny rostliny Loboda červená úspěšně odpuzují krta. Je proto vhodná nejen do zahrad, ale i na skalky.

Kořenová soustava lebedy červené pomáhá odpuzovat krtky.

(zdroj: herbar.org)

Trik s PET láhvemi je také známý. Někdo rozřeže láhev na cípy a udělá z ní účinnou vrtulku a vznikne provizorní plašička poháněná větrnou energií.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 09.02.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(85.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.