Jak se zbavit krtka v zahradě? Dýmovnice, pasti nebo plašiče?

Každý pořádný hospodář pozná, co je to za konflikt, když se dáte do křížku s tímto malým hrabošem. Nejednou se stane, že vás tento malý savec dostane na pokraj zoufalství.

Jak se zbavit krtka, který vám s radostí ničí zahradu či trávník?

Krásný anglický trávník, nádherná skalka nebo zelená zahrada plná úrody. Právě tento malý škůdce je ale častým problémem, který způsobí, že vaše radost je jen dočasná. Krtek v zahradě tedy rozhodně není žádná sranda. Naštěstí doba pokročila a člověk se v boji s krtkem může dostat na koně. Právě my vám ukážeme, jak krtka zaručeně vypudit z vaší zahrady.

S kým máme vlastně do činění?

Krtek podzemní, obecný nebo obyčejný. Je to malý savec o velikosti přibližně 10–15 cm. Jeho váha sa pohybuje kolem 70 až 100 g. Patří mezi hmyzožravce. Avšak živí se i larvami, dešťovkami, ještěrkami nebo menšími žábami. Je schopný sníst tolik červů, kolik sám váži. Z praktického hlediska tak ničí širokou škálu škůdců. Vyskytuje se na 90 % území našeho státu.

Žije ve spletitých chodbičkách pod zemí. Délka chodeb může být v některých případech až 800 m. Má velmi vytříbený sluch a čich. Stejně tak se díky silným předním tlapkám dokáže prohrabat i do tvrdé půdy. Dožívá se v průměru 5 roků. Krtek je schopný se  rozmnožovat už během prvního roku svého života. V jednom vrhu může mít tři až sedm mláďat. 

Krt se dokáže prohrábnout díky silným předním tlapkám i přes tvrdou půdu. Výsledkem jsou krtince.

Boj s tímto malým vetřelcem ale vůbec není hračkou. Chytit krtka, respektive ho ze zahrady vyhnat není vůbec snadná práce. Existuje množství metod, které krtka dokážou ze zahrady vypudit, avšak ne každá metoda je účinná. Postupně si tak projdeme možnosti, jak krtka naprosto ze zahrady odstranit.

 

Solární plašiče krtků

Jednou z nejlepších možností, jak krtka ze zahrady dostat, jsou právě plašiče krtků. Plašiče fungují na bázi nízkofrekvenčních vibrací, které u krtků vyvolávají chování jako při zemětřesení a snaží se tedy uniknout. Aplikace je jednoduchá.

Plašič stačí zastrčit do země a o dodávání energie se postará solární energie. Solární odpuzovače krtků mají samozřejmě svoje výhody díky dobíjecí baterii, která je aktivní i během noci. Je třeba brát v úvahu i dosah, který tyto plašiče mají. Cena takového zařízení sa pohybuje od 20 do 35 € v závislosti na velikosti plochy, na kterou chcete plašič umístit.

Solární plašiče krtků

Kromě solárních plašičů máte k dispozici také elektronické odpuzovače nebo plašiče krtků na baterie.

Dýmovnice na krtky

Metoda, která je sice starší a dnes už možná ne úplně stoprocentní. Avšak přijatelná cena kolem 10 € je lákavá a výsledek může překvapit. Dýmovnice po zapálení produkuje oxid siřičitý a uhelnatý, který po vhození do systému chodeb hlodavce zahubí.

Problém může být však v tom, že chodby jsou spletité a často mohou být přerušené, takže dým se nemusí dostat všude. Dým se však v podzemí drží déle, a proto je možné, že krtek se otráví i po delší době. Tento zásah by se však měl provádět už v době, kdy úroda ještě není zakořeněná.

Otrava nebo Liquid gel na krtka

Je profesionální pastí proti krtkům a jiným hrabošům. Škůdce přiláká svou intenzivní vůní. V případě otravy, respektive hnojiva je nutné, aby ji hlodavec zkonzumoval, zatímco u gelu stačí, aby se škůdce i jen otřel. Obě verze se aplikují přímo do půdy, kde se krtek zdržuje. Příznivá cena od 8 do12 € je také přijatelná alternativa. Stop škůdcům gel je momentálně jednou z nejúčinnějších možností, jak se krtků dlouhodobě zbavit.

Otrava nebo Liquid gel na krtka

Podobně jednou z nejlacinějších a účinných alternativ je karbid vápniku, který je potřebné aplikovat do co největší množství krtincov a následně zalít vodou. Tak se uvolní extrémně hořlavé plyny. Cena sa pohybuje okolo 5 € za jedno balení.

Voda, pasti, PET láhve či červená rostlina proti krtkům

Klasická možnost vytopení krtků mezi dlouhodobě účinné metody určitě nepatří. Stejně jako mechanické pasti, jejichž cena sice začíná na 3 €, nejsou zárukou očekávaného výsledku. Stejně tak si můžete pořídit kočku.

Co se týká rostlin, možností je víc. V zahradě pomůže cibule nebo česnek. U trávniků je praktičtější lebeda červená, kterou můžete nasadit do skalky nebo v blízkosti trávniků. Její kořeny by měly krtky účinně odpuzovat.

Kořeny rostliny Loboda červená úspěšně odpuzují krta. Je proto vhodná nejen do zahrad, ale i na skalky.

Kořenová soustava lebedy červené pomáhá odpuzovat krtky.

(zdroj: herbar.org)

Trik s PET láhvemi je také známý. Někdo rozřeže láhev na cípy a udělá z ní účinnou vrtulku a vznikne provizorní plašička poháněná větrnou energií.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 09.02.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!