Vodítko pro psa: Jaké na běhání či bicykl? Lankové nebo samonavíjecí?

Majitel psa se neobejde bez 3 základních věcí – obojku, vodítka a košíku. Protože každý pes je jiný, nejen co se velikosti a výšky týká, ale také povahy, je nutné si zvolit vhodný postroj.

Kožené vodítko pro psa

Psům je jedno, zda jde o kožený, látkový, stahovací, případně polostahovací variantu vodítka, důležité je pohodlí. Když se bude cítit pohodlně váš pes, budete se dobře cítit i vy.

Oblíbené typy vodítek

Vodítko pro psa – jedno nestačí

Výběr vůbec není tak jednoduchý, jak by se vám mohlo zdát. Jde o jeden z nejdůležitějších nástrojů pro trénink psa i jeho venčení, proto byste měli mít k dispozici více velikostí, délek i šířek. Důležité je, abyste je mohli použít v každodenním životě, ale také při trénování a vašemu psovi vyhovovaly.

Klasická vodítka

Jde o nejběžnější typ vodítek, který se používá na každodenní procházky, ale i na základní výcvik. Tato vodítka mají délku v rozmezí od 120 do 250 cm. Nejvhodnější je délka 180 cm, která poskytuje psovi potřebný prostor pro pohyb, zároveň je však dostatečně krátká, takže psovod má v případě potřeby nad psem kontrolu.

Lanová (samonavíjecí) vodítka

Samonavíjecí vodítka umožňují psovodovi měnit délku vodítka a dopřát psovi tolik svobody, kolik potrebuje. Lanové vodítko pro psa funguje podobně jako svinovací metr. V plastové rukojeti se nachází mechanismus, který umožňuje vodítko zablokovat na požadovanou délku.

Kvalitní samonavíjecí vodítko

Tento typ je vhodný pro vycvičené a menší psy. Ačkoliv jsou tato vodítka populární, měli byste zvážit před jejich zakoupením několik věcí. Důležitá je nejen velikost psa, ale také to, že o navíjejúcí se lanko se můžete popálit, pes se může na dlouhém vodítku přiškrtit, navíc se může naučit tahání.

Přepínací vodítka

Kompromisem mezi samonavíjecími a klasickými vodítky jsou přepínací vodítka. Jde o velmi praktickou záležitost, protože vodítko je pevné a regulovatelné. Můžete si ho nastavit podle potřeby a použít ho na trénink i na volnější procházky.

Výcviková vodítka

Při výcviku, když se psík učí různé povely, potřebujete odolnější vodítko, aby vydrželo nadměrné zatížení. Vodítko by nemělo být velmi dlouhé, na cvičiště vám postačí délka do 2 metrů, délku je však třeba vybírat podle velikosti psa.

Vodítko pro psa na běhání

Zvláštní kapitolou je stopovací vodítko pro psa, 10 m, případně 15 m dlouhé a úzké vodítko vám umožní pohodlný výcvik. Oceníte ho při nácviku povelu přivolání, přitažením psa k sobě mu dáte najevo, co od něho chcete. Je vhodné pro nácvik pachových prací, pro sportovní činnost, tréninky i volný čas.

Výstavní vodítka

Elegantní a přitom stylová vodítka jsou úzká a nevtíravá, aby nestrhávala pozornost od psa. Protože jde o reprezentativní vodítko, mělo by ladit se srstí psa, případně s vaším oblečením. Jeho délka závisí na rase psa a výšce předvádějícího, mělo by být tak dlouhé, aby nikde neviselo, případně aby se přebytečná délka dala skrýt v dlani.

Výběr vodítka podle materiálu a délky

Pokud vám víc než na typu vodítka záleží na tom, z jakého materiálu je vyrobené, máte při výběru více možností. Také máte více možností i v případě, že si chcete vybrat vodítko podle délky či nosnosti.

Nylon – Odolný a silný a přitom levný materiál je mezi pejskaři oblíbený. Umělé vlákno seženete, v jaké barvě chcete – v nabídce je široká paleta barev a vzorů. Nylon se velmi snadno čistí, vlhké prostředí na něj nemá špatný vliv, rychle schne. Nevýhodou tohoto materiálu je, že pes ho může přehryzat, drsný materiál vám při tahání může způsobit popáleniny.

Nylonové vodítko

Bavlna – Výhodou vodítka z bavlny je měkkost materiálu a jeho dobré vlastnosti. Rychle schne, můžete ho používat ve vodě. I u tohoto typu materiálu hrozí popálení se, jeho životnost nemusí být tak velká, jako byste potřebovali.

Kůže – Ačkoliv jde o poměrně drahý materiál, výhodou kůže je její trvanlivost. Vodítko z kůže vám vydrží, v případě, že se o ně budete pořádně starat, po celý život psa. Kůže není drsná ke kůži, časem se přizpůsobí vaší ruce.

Kov – Vodítko z tohoto materiálu je obvykle těžké, často nespolehlivé (kvůli praskajícím spojům) a velmi náročné na držení, pokud máte většího psa. Kovové vodítko je vhodné v případě, že váš pes rád do všeho hryže a nic jiného než řetěz by nevydrželo.

Reflexní materiály

Vodítka s obsahem reflexních materiálů jsou obvykle vyrobená z kůže nebo nylonu. Reflexní proužek, který se na nich nachází, je v kombinaci s reflexním obojkem vhodný na venčení při zhoršených světelných podmínkách. Oceníte ho v dešdi, za tmy nebo při procházce podél cesty s rušným provozem.

Délka a nosnost

Vodítka mají rozměry od 120 cm výš. Do města vám bude stačit vodítko s délkou 120 až 180 cm, pro volnější prostranství je ideální délka 180 cm. Měli byste je používat jen při výcviku, případně výjimečně při volnější procházce. Příliš krátká a ani příliš dlouhá vodítka nejsou vhodnou volbou, protože pes se může u nich naučit tahat. Vodítko pro velkého psa by mělo být přirozeně delší než například pro čivavu.

Vodítko pro psa

Při nákupu zvažte také nosnost vodítka. Pro štěňátka bude vhodnější vodítko s menší nosností, pro dospělé psy, jejichž tažná síla je zejména v případě větších ras velmi velká, by mělo mít vodítko vyšší nosnost.

Jak vybrat postroj pro psa?

Ne každému psovi musí vyhovovat obojek a vodítko, právě pro takovéto případy jsou určené postroje. Tato volba je vhodnější pro malá plemena, neplatí to v případě, že jde o aktivní a divoká plemena, která obvykle při venčení tahají. Tahání je díky postroji jednodušší a pro psovoda je tím pádem těžší udržet psa pod kontrolou.

Postroj pro psa

Při výběru postroje byste měli dbát na to, aby byl měkký a dostatečně velký, aby psa netlačil a poskytoval mu komfort. Měl by být umyvatelný/pratelný a odolný vůči nepřízni počasí.

Oblíbené postroje pro menší i větší psíky

[table2]

Vodítko pro psa na bicykl a na běhání

Je vám vlastní aktivní způsob života? Potom je pravděpodobné, že do svých aktivit budete chtít zapojit i svého čtyřnohého miláčka. Vodítko pro psa na běhání nebo na bicykl by vám mělo dopřát volnosť pohybu a psa netahat. Zvolit si můžete mezi odpruženým vodítkem nebo mezi hands free verzí. Odpružená vodítka jsou natolik elastická, že se tlak na psa a na psovoda snižuje.

Vodítko pro psa na běhání

Protože je tah vodítka snížený, šetří to rameno, loket a zápěstí psovoda. Hands free vodítko se připevňuje na zápěstí, což umožňuje nositeli volně pohybovat rukama. Vodítko se odvíjí a navíjí podle pohybu, takže pes může pohodlně běžet vedle vás. Vodítko obsahuje automatickou brzdu, která se aktivuje v případě, že se pes rozhodne odběhnout nebo prudce změnit směr.

Vodítko pro psa – cena a nabídka

Vodítko pro psa si můžete koupit v klasickém petshopu, kde vám prodavač s výběrem poradí, nebo přes internet, kde se už musíte řídit svou zkušeností či recenzemi. Pokud hledáte vodítko pro psa, heureka je vhodnou volbou. Na tomto webu si můžete prohlédnout cenové nabídky různých typů vodítek a doporučení. Vodítka nejsou vůbec drahou záležitostí, ta nejlevnější stojí kolem 100 korun, za ta dražší zaplatíte několik set korun.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 08.05.2019
Hodnocení článku:
(93.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenzeJak vybrat nejlepší dětský turistický nosič? Hlavně ergonomický, který má dobré recenze

Patříte mezi aktivní turisty a toužíte po tom, aby se do turistiky zamilovaly i vaše děti? Berte je s sebou hned, jak to bude možné. S turistickým nosičem pro děti to zvládnete.

Prací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látekPrací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látek

Prací prášky a aviváže jsou plné parfémů, fosfátů a dalších chemických látek, které mají prokázat co nejvyšší prací sílu. Mohou však způsobovat klasické alergické reakce v podobě rýmy a...

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...