Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují

Vzpomínáte si na situaci, kdy jste se sprchovali, nebo jste koupali vaše malé dítě a někdo v kuchyni začal umývat nádobí? Voda se změnila z příjemně teplé na ledovou nebo naopak na příliš horkou.

Kontrola teploty vody ve sprše

Tato situace je nejenže nepříjemná, ale hrozí při ní i opaření. Dnes už, naštěstí, dokážete těmto situacím předejít s tzv. termostatickými bateriemi, sprchovat se komfortněji a navíc ušetřit pár korun na účtech za vodu. V následujících pár řádcích vám ukážeme, jak taková baterie funguje a proč byste si ji měli nechat namontovat nejen do koupelny.

Komfortnější sprchování i šetření vody

S klasickými kohoutkovými a pákovými bateriemi nastavujete zvlášť úroveň průtoku studené a teplé vody. Musíte si tedy „namíchat“ ten správný mix průtoku a teploty pro danou činnost, jako např. sprchování, umývání nádobí apod. Nastavování a dolaďování těchto parametrů však nějaký čas trvá, v průměru je to pokaždé kolem 15 sekund.

Během této zdánlivě krátké doby však může baterií protéct až litr vody, a to úplně zbytečně. Pitná voda přímo do kanalizace. To nezní příliš ekologicky, že? A teď si představte, kolikrát denně si takto nastavujete vodu. Za den může být té vyplýtvané vody i několik litrů. A navíc, plýtvání teplou vodou znamená také plýtvání energií vynaloženou na její ohřev.

Vanová termostatická baterie

Termostatické baterie nabízejí mnohem komfortnější nastavování. Mají dva ovládací prvky – jedním nastavujete intenzitu průtoku vody a druhým teplotu. To však není všechno, tyto druhy baterií totiž dokážou nastavenou teplotu udržet na stejné úrovni i při změnách tlaku studené nebo teplé vody.

Typy termostatických baterií

Mechanická termostatická baterie

Termostatické baterie obsahují dva ventily. Začněme od konce, kde se nachází standardní ventil, ovládající průtok už smíchané vody, která už má požadovanou teplotu. Druhý ventil je dvojitý – směšovací se dvěma pružinami – ten řídí poměr množství studené a teplé vody.

Jedna z pružin je ze speciálního materiálu nazývaného SMA, který se při ohřívání roztahuje. Když kolem pružiny proudí příliš horká voda, SMA pružina se roztáhne a přivře přívod teplé vody, přičemž zároveň víc otevře přívod studené vody.

Jak funguje termostatická baterie?

Pokud se průtok teplé vody sníží, pružina se ochladí a znovu víc pootevře přívod teplé vody. Toto se děje stále dokola, čímž je zabezpečený automatický regulační mechanismus udržování teploty vody.

Otočný ovládací prvek na změnu teploty obsahuje závit, díky kterému jeho otáčením tlačí na pružinu a ta následně nastavuje předpětí SMA pružiny – nastavuje tedy její vůli, resp. prostor, kde může tato termostatická pružina přivřít nebo otevřít přívod teplé vody. Jde o čistě mechanickou záležitost, základní termostatické baterie neobsahují žádnou elektroniku.

Nevýhodou mechanických termostatických baterií je delší reakční čas na změnu nastavení teploty a nižší přesnost proti elektronickým.

Elektronická termostatická baterie

Elektronické verze termostatických baterií najdete většinou v nejluxusnějších setech pro sprchové kouty a vany.

Elektronická termostatická baterie vanová

Používají elektronický systém regulace teploty a průtoku vody, který je přesnější než mechanický a má také rychlejší regulační mechanismus, což úplně minimalizuje teplotní výkyvy výstupní vody.

Nadomítková, nebo podomítková?

Termostatické baterie se vyrábějí v mnoha verzích – pro umyvadla, vany i sprchové kouty. Právě do sprchových koutů se hodí podomítkové baterie, které šetří prostor.

Funkce termostatických baterií

Pojistka proti opaření – Na většině baterií najdete i třetí ovládací prvek, tzv. bezpečnostní pojistku proti opaření horkou vodou. Ta vám umožní nastavit teplotu příslušným ovládacím prvkem nad určitou úroveň (cca 38–40 °C), jen pokud ji vypnete. Nejčastěji je tato pojistka ve formě tlačítka, které však dokážou stlačit jen dospělí. Riziko, že se vaše děti opaří horkou vodou je tak vyloučené.

Termostatická podomítková vanová baterie

Chladný povrch baterie – Lepší modely baterií udržují povrch chladným díky izolaci nebo průmyslnému systému obtoku studené vody přímo pod povrchem. O vodovodní baterii se s nimi už nikdy nepopálíte.

Parametry vody

Každá termostatická hlavice potřebuje pro svůj bezchybný provoz a pro zachování její co nejdelší životnosti vodu s určitými parametry.

  • Teplota vody – V první řadě si musíte uvědomit, že pro správné nastavení teploty potřebuje každá termostatická baterie vodu s teplotou přesahující požadovanou teplotu. Pokud tedy chcete 35–40 °C vody, měli byste zabezpečit přívod vody s teplotou aspoň 50 °C. Pokud máte ohřev vody v rodinném domě nastavený na nižší teplotu, bude potřebné ho přenastavit.

    Není však vhodné ani nastavení ohřívače na maximální teplotu (60–70 °C), protože regulace v baterii potom pracuje intenzívněji a výstupní teplota může mít výkyvy. Také můžete mít občas problém v bytových domech s vlastními malými kotelnami, kde teplá užitková voda dosahuje nižších teplot než z velkých tepláren. Je tedy vhodné si nejdříve odměřit maximální i minimální teplotu z přívodu teplé vody.
  • Tlak vody – Termostatická baterie dokáže také udržovat průtok výstupní vody, a to i při kolísajícím tlaku na přívodu. Samozřejmě, je to jen v malém rozsahu a i tady platí pravidlo, že vstupní tlak musí být vyšší než výstupní.
  • Čistota vody – Co se týká vodního kamene, ten nepoškozuje mechanismus termostatické baterie do té míry, jako to dělají mechanické nečistoty. Pokud chcete ochránit vaši baterii, pouvažujte o instalaci aspoň jednoduchého vodního filtru, zejména v případě, že čerpáte vodu ze studně.

Ceny a nevýhody termostatických baterií

Co se týká cen, asi každému je jasné, že technicky složitější termostatická baterie bude dražší než ta obyčejná. Ty nejlacinější seženete už za ceny lehce přesahující 2500 korun, jejich životnost je však dost krátká. Můžete si však vybrat i mezi spolehlivějšími a dražšími modely, jejichž ceny se však bežně šplhají až na úroveň sedmi tisíc korun. 

Kromě vyšší ceny jsou nevýhodou termostatických baterií také vyšší náklady na servis. Přece jen je to o dost složitější mechanismus, než jaký najdete v jednoduché pákové nebo kohoutkové baterii.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 20.02.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.