Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Máte problémy s pračkou a myčkou nádobí, i když jim na první pohled nic nechybí? Skrytým škodcem je vodní kámen. Na svědomí ho má tvrdá voda.

Tvrdá voda v konvici

Prozradíme vám, jak s ní bojovat, aby to domácí spotřebiče neodnesly. Existuje několik druhů změkčovačů vody do rodinného domu, které vám pomohou problém vyřešit. Ale který si vybrat?

Oblíbené produkty na změkčení tvrdé vody

Jak přijdete na to, že voda je tvrdá?

Měření tvrdosti vody můžete provést třemi způsoby. Není to nic náročného a nezabere vám to moc času. Zjistit, jak na tom s vodou jste, přináší mnoho výhod, o kterých si povíme později. 

První způsob vyžaduje jen menší PET lahev a tekuté mýdlo. Doma to určitě najdete. Lahev do 1/3 naplňte vodou a přidejte do ní pár kapek tekutého mýdla. Pořádní jí zatřepte. Při měkké vodě se vytvoří pěna a voda zůstane čirá. Tvrdá voda se s mýdlem smíchá a to ji zakalí. Tento test není celkem přesný. Mýdla mají různé složení a to může výsledek negativně ovlivnit.

Ve druhém případě vám na pomoc přijde lakmusový papírek. Na sekundu ho ponořte do vody a po vytažení z něho setřete zbylou vodu. Asi po minutě se papírek zbarví do určitého odstínu. Porovnejte ho se stupnicí na obalu a ta vám stupeň tvrdosti vody prozradí. Můžete ho mít u sebe, i když jdete do terénu. Mnoho místa vám nezabere.

Rychle, jednoduše a přesně tvrdost vody určíte díky německým kapkám. Do lahvičky, která je součástí balení, nalejte vodu po rysku. Po jedné kapce do ní přidávejte přiložený roztok do té doby, dokud voda nezmění barvu (1 kapka = 1°dH). Kapky nepřidávejte jen tak. Jejich počet určuje výslednou tvrdost vody v °dH. Rovnice je v tomto případě jednoduchá. Kolik kapek přidáte, tak tvrdou vodu máte.

Co si pod pojmem tvrdá voda představit?

Tvrdost vody určuje podíl rozpuštěných vápenných a hořčíkových sloučenin ve vodě. Měkká voda rozpouští kovy a kovové oxidy v potrubí a tvrdá voda ukládá vodní kámen, který potrubí zanáší a tím snižuje účinek vytápěcích těles a ucpává potrubí v pračkách a myčkách nádobí. Tvrdou vodu nepřehlédnete ani na umyvadle, vaně či WC. Zbavit se vápencových usazenin dá zabrat nejedné hospodyni. Bílé skvrny na bateriích jsou také znakem toho, že voda je tvrdá. Proč se s tvrdostí vody poprat?

  • Špatně rozpouští mýdlo a čisticí prostředky,
  • spotřebujete větší dávky prášku (někdy až o 30 %),
  • stěny kotle se mohou přehřát a poškodit  (vodní kámen nevede teplo),
  • domácí spotřebiče spotřebují víc elektrické energie.

Kdy vodní kámen vzniká a jak se ho zbavit?

Vodní kámen se ukládá jen tehdy, když voda překročí 60 °C. I proto se s ním nejčastěji setkáte na rychlovarných konvicích nebo hrncích.

Vyzkoušejte babské rady a vodní kámen odstraníte jednoduše a levně. Ocet a sodu bikarbonu doma určitě máte. Trochu octa a regenerační sůl přidejte do praní místo aviváže. Pračku ochrání před špínou a usazeninami a prádlo z ní vyndáte příjemně jemné. Ani s krystalickou sodou se špína nekamarádí. Stačí, když k prádlu přidáte jedno zrníčko a pračka bude fungovat déle.

Tvrdá voda

Používání těchto kuchyňských přísad vodní kámen sice odstraní, ale jeho opětovnému usazení nezabrání. Pokud se ho chcete zbavit nadobro, poohlédněte se po zařízeních na změkčování vody s technologií výměny iontů vápníku a hořčíku.

Nedovolte vodnímu kameni se usadit

Horší je, když se vodní kámen už v pračce nebo myačce nádobí usadil. Volným okem ho  není vidět a často ho odhalíte, až když pračka nebo myčka nádobí vypovídá službu. Nedejte vodnímu kameni a dalším nečistotám šanci a vodu upravte dříve, než se do spotřebiče dostane. Jak na to?

Filtr na tvrdou vodu

Jedním z řešení je filtr. Nainstalujete ho před přívodní hadici a usazeniny nebudou mít šanci. Jde o dvojstupňovou filtraci s jednoduchou instalací, která přefiltruje až 12 000 litrů vody. Filtr nemá vliv na tlak vody a zlepšuje efekt pracího prášku.

Voda protéká iontoměničovou vrstvou, ta přeměňuje ionty vápníku a hořčíki na ionty sodíku a tvrdou vodu mění na měkkou. Oslabenou iontoměničovou vrstvu zregeneruje solný roztok. Netroufneme si říct, jak často. Závisí to na tvrdosti a množství upravené vody.

Pračka poškozená tvrdou vodou

Filtr je preventivním řešením, které šetří vaše peníze a váš čas. Servis, nákup součástek a v nejhorším případě výměna pračky či myčky nádobí něco stojí.

Magnetický změkčovač vody

Tento změkčovač vodu upraví v průběhu několika dní. Nasedaný vodní kámen odstraní do 12 týdnů a v tomto případě máte jistotu, že se už nevrátí. Na kámem z baterií, sprchových růžic a toalety mu dopřejte aspoň 4 týdny. Těžce zanesenou a starou vodní instalaci tak brzy do pořádku nedáte. Zázraky nečekejte. Minerální složení vody má k úpravě tvrdosti vody také co říct.

Změkčovač vody do pračky Calgon

S Calgonem jste se už určitě setkali, i když možná ne osobně. Nejeden výrobce praček ho doporučuje přidávat do každého praní právě proto, že neutralizuje nečistoty a pomáhá při jejich odplavení. Přidejte ho do přihrádky k pracímu prášku a pračka vám poslouží déle.

Jak změkčit vodu v bazénu?

Na hrubší vrstvu usazeniny v bazénu naneste odstraňovač vodního kamene, nechte ho působit a potom ho z bazénu mechanicky odstraňte. Je možné, že všechen nános najednou neodstraníte a budete muset celý proces zopakovat. Bazén vyčistěte na konci sezóny nebo na jaře.

Malý bazén naplněný vodou

Preventivně do vody přidejte stabilizátor tvrdosti vody. Před usazeninami bazén ochrání během celé sezóny bez toho, abyste ho museli do vody opět přidávat. Přidejte ho jen v tom případě, že do bazénu připustíte větší množství vody.

Jak změkčit vodu ze studny?

Studny jsou stále oblíbenější součástí našich dvorů. Pokud chcete vodu z ní využít na 100 %, musíte ji na to připravit. Organické látky, pesticidy a těžké kovy z vody odstraníte pomocí uhlíkového filtru s aktivním uhlím, který upraví i její chuť a vůni.

Chcete se vody ze studny napít? Umístěte filtrační systém na bázi reverzní osmózy za kuchyňský dřez a pitné vody se z kohoutku dočkáte.

Nechte si udělat rozbor vody. Jeho výsledek vám prozradí, co všechno je třeba upravit, abyste se zbavili všech škodlivých látek a zjistili, na co se při filtraci zaměřit.

Jak změkčit vodu v akváriu?

Nejjednodušší cestou je koupě hotového přípravku na bázi rašelinových výluhů, který v dobrých chovatelských potřebách určitě koupíte.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 27.09.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.