Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Máte problémy s pračkou a myčkou nádobí, i když jim na první pohled nic nechybí? Skrytým škodcem je vodní kámen. Na svědomí ho má tvrdá voda.

Tvrdá voda v konvici

Prozradíme vám, jak s ní bojovat, aby to domácí spotřebiče neodnesly. Existuje několik druhů změkčovačů vody do rodinného domu, které vám pomohou problém vyřešit. Ale který si vybrat?

Oblíbené produkty na změkčení tvrdé vody

Jak přijdete na to, že voda je tvrdá?

Měření tvrdosti vody můžete provést třemi způsoby. Není to nic náročného a nezabere vám to moc času. Zjistit, jak na tom s vodou jste, přináší mnoho výhod, o kterých si povíme později. 

První způsob vyžaduje jen menší PET lahev a tekuté mýdlo. Doma to určitě najdete. Lahev do 1/3 naplňte vodou a přidejte do ní pár kapek tekutého mýdla. Pořádní jí zatřepte. Při měkké vodě se vytvoří pěna a voda zůstane čirá. Tvrdá voda se s mýdlem smíchá a to ji zakalí. Tento test není celkem přesný. Mýdla mají různé složení a to může výsledek negativně ovlivnit.

Ve druhém případě vám na pomoc přijde lakmusový papírek. Na sekundu ho ponořte do vody a po vytažení z něho setřete zbylou vodu. Asi po minutě se papírek zbarví do určitého odstínu. Porovnejte ho se stupnicí na obalu a ta vám stupeň tvrdosti vody prozradí. Můžete ho mít u sebe, i když jdete do terénu. Mnoho místa vám nezabere.

Rychle, jednoduše a přesně tvrdost vody určíte díky německým kapkám. Do lahvičky, která je součástí balení, nalejte vodu po rysku. Po jedné kapce do ní přidávejte přiložený roztok do té doby, dokud voda nezmění barvu (1 kapka = 1°dH). Kapky nepřidávejte jen tak. Jejich počet určuje výslednou tvrdost vody v °dH. Rovnice je v tomto případě jednoduchá. Kolik kapek přidáte, tak tvrdou vodu máte.

Co si pod pojmem tvrdá voda představit?

Tvrdost vody určuje podíl rozpuštěných vápenných a hořčíkových sloučenin ve vodě. Měkká voda rozpouští kovy a kovové oxidy v potrubí a tvrdá voda ukládá vodní kámen, který potrubí zanáší a tím snižuje účinek vytápěcích těles a ucpává potrubí v pračkách a myčkách nádobí. Tvrdou vodu nepřehlédnete ani na umyvadle, vaně či WC. Zbavit se vápencových usazenin dá zabrat nejedné hospodyni. Bílé skvrny na bateriích jsou také znakem toho, že voda je tvrdá. Proč se s tvrdostí vody poprat?

  • Špatně rozpouští mýdlo a čisticí prostředky,
  • spotřebujete větší dávky prášku (někdy až o 30 %),
  • stěny kotle se mohou přehřát a poškodit  (vodní kámen nevede teplo),
  • domácí spotřebiče spotřebují víc elektrické energie.

Kdy vodní kámen vzniká a jak se ho zbavit?

Vodní kámen se ukládá jen tehdy, když voda překročí 60 °C. I proto se s ním nejčastěji setkáte na rychlovarných konvicích nebo hrncích.

Vyzkoušejte babské rady a vodní kámen odstraníte jednoduše a levně. Ocet a sodu bikarbonu doma určitě máte. Trochu octa a regenerační sůl přidejte do praní místo aviváže. Pračku ochrání před špínou a usazeninami a prádlo z ní vyndáte příjemně jemné. Ani s krystalickou sodou se špína nekamarádí. Stačí, když k prádlu přidáte jedno zrníčko a pračka bude fungovat déle.

Tvrdá voda

Používání těchto kuchyňských přísad vodní kámen sice odstraní, ale jeho opětovnému usazení nezabrání. Pokud se ho chcete zbavit nadobro, poohlédněte se po zařízeních na změkčování vody s technologií výměny iontů vápníku a hořčíku.

Nedovolte vodnímu kameni se usadit

Horší je, když se vodní kámen už v pračce nebo myačce nádobí usadil. Volným okem ho  není vidět a často ho odhalíte, až když pračka nebo myčka nádobí vypovídá službu. Nedejte vodnímu kameni a dalším nečistotám šanci a vodu upravte dříve, než se do spotřebiče dostane. Jak na to?

Filtr na tvrdou vodu

Jedním z řešení je filtr. Nainstalujete ho před přívodní hadici a usazeniny nebudou mít šanci. Jde o dvojstupňovou filtraci s jednoduchou instalací, která přefiltruje až 12 000 litrů vody. Filtr nemá vliv na tlak vody a zlepšuje efekt pracího prášku.

Voda protéká iontoměničovou vrstvou, ta přeměňuje ionty vápníku a hořčíki na ionty sodíku a tvrdou vodu mění na měkkou. Oslabenou iontoměničovou vrstvu zregeneruje solný roztok. Netroufneme si říct, jak často. Závisí to na tvrdosti a množství upravené vody.

Pračka poškozená tvrdou vodou

Filtr je preventivním řešením, které šetří vaše peníze a váš čas. Servis, nákup součástek a v nejhorším případě výměna pračky či myčky nádobí něco stojí.

Magnetický změkčovač vody

Tento změkčovač vodu upraví v průběhu několika dní. Nasedaný vodní kámen odstraní do 12 týdnů a v tomto případě máte jistotu, že se už nevrátí. Na kámem z baterií, sprchových růžic a toalety mu dopřejte aspoň 4 týdny. Těžce zanesenou a starou vodní instalaci tak brzy do pořádku nedáte. Zázraky nečekejte. Minerální složení vody má k úpravě tvrdosti vody také co říct.

Změkčovač vody do pračky Calgon

S Calgonem jste se už určitě setkali, i když možná ne osobně. Nejeden výrobce praček ho doporučuje přidávat do každého praní právě proto, že neutralizuje nečistoty a pomáhá při jejich odplavení. Přidejte ho do přihrádky k pracímu prášku a pračka vám poslouží déle.

Jak změkčit vodu v bazénu?

Na hrubší vrstvu usazeniny v bazénu naneste odstraňovač vodního kamene, nechte ho působit a potom ho z bazénu mechanicky odstraňte. Je možné, že všechen nános najednou neodstraníte a budete muset celý proces zopakovat. Bazén vyčistěte na konci sezóny nebo na jaře.

Malý bazén naplněný vodou

Preventivně do vody přidejte stabilizátor tvrdosti vody. Před usazeninami bazén ochrání během celé sezóny bez toho, abyste ho museli do vody opět přidávat. Přidejte ho jen v tom případě, že do bazénu připustíte větší množství vody.

Jak změkčit vodu ze studny?

Studny jsou stále oblíbenější součástí našich dvorů. Pokud chcete vodu z ní využít na 100 %, musíte ji na to připravit. Organické látky, pesticidy a těžké kovy z vody odstraníte pomocí uhlíkového filtru s aktivním uhlím, který upraví i její chuť a vůni.

Chcete se vody ze studny napít? Umístěte filtrační systém na bázi reverzní osmózy za kuchyňský dřez a pitné vody se z kohoutku dočkáte.

Nechte si udělat rozbor vody. Jeho výsledek vám prozradí, co všechno je třeba upravit, abyste se zbavili všech škodlivých látek a zjistili, na co se při filtraci zaměřit.

Jak změkčit vodu v akváriu?

Nejjednodušší cestou je koupě hotového přípravku na bázi rašelinových výluhů, který v dobrých chovatelských potřebách určitě koupíte.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 27.09.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkovéJaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkové

Terasy u rodinných domů poskytují jedinečné místo na odpočinek, které je využívané minimálně 4 měsíce v roce. Pokud ji ještě nemáte, poradíme vám, kde, jak a z čeho ji postavit.

Praní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třebaPraní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třeba

Sháníte do svojí domácnosti přikrývky nebo polštáře, které byste mohli používat celoročně, které jsou hypoalergenní a zároveň vyrobené z přírodních materiálů? Vsaďte na ovčí rouno....

Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?

Obklady do koupelny musí být. Nejlépe od podlahy až po strop. Lesklé, nebo matné? To je otázka. Každému vyhovují jiné. Podívejte se s námi, jaký je mezi nimi rozdíl.