Vychytávka do koupelny pro vaše zdraví, to je sonický kartáček

Zuby bychom si měli čistit po každém jídle, jinak se na nich začne usazovat bakteriální povlak, který označujeme jako zubní plak. Právě ten je příčinou vzniku zubního kazu i různých nemocí dásní, které trápí nejednoho z nás.

Sonický kartáček
Zdroj: Pexels.com

Správným čištěním zubů taky můžete předejít vzniku zubního kamene a těšit se z čistých a zdravých zubů a dásní, o kterých sníte.

Kde se zubní plak bere?

Čištění zubů je boj, který svádíme několikrát denně. Každým jídlem a pitím ovlivňujeme prostředí v naší ústní dutině, a to už od malička. Zbytky potravin se smíchají se slinami, to je živná půda pro bakterie, které se usadí na našich zubech, začnou se množit a organizovat do několika vrstev, po několika dnech se na zubech vytvoří zubní plak.

Sonický kartéček pro děti
Zdroj: Pexels.com

Ze začátku není nijak nápadný, takže když si nebudete správně čistit zuby a plak neodstraníte, máte zaděláno na vznik zubního kamene. S tím už si doma neporadíte, jediným řešením pak je návštěva dentální hygieny nebo zubaře. A jak je známo, zubařů se většina z nás tak trochu bojí.

Víte, že zuby bychom si měli čistit 2x denně po dobu aspoň dvou minut malými krouživými pohyby pod úhlem 45° a na kartáček nijak netlačit? Co si ale budeme povídat, kdo z nás si je opravdu čistí dvě minuty? Většinou se spokojíme s kratší dobou.

Základem péče o zuby je správný výběr kartáčku

Kdo si chce správně čistit zuby, ten musí znát nejen techniku a mít zubní pastu, ale taky je třeba si vybrat ten pravý kartáček. A nezáleží jen na jeho velikosti a počtu štětin. Zubní kartáček je třeba vybírat i podle citlivosti vašich dásní. Tak jak na to?

Zubní pasta
Zdroj: Unsplash.com

  • Zubní kartáček by měl být měkký, aby nedráždil dásně.
  • Ideální je taky malá hlava do maximální délky 2,5 cm, se kterou můžete manévrovat po celé ústní dutině.
  • Štětin by mělo být větší množství a rovně zastřižených.

Manuální nebo elektrický?

Ty tam jsou doby, kdy jiné než manuální, kartáčky nebyly. Dneska je to jinak, elektrické zubní kartáčky získávají na popularitě. A není se čemu divit. Čištění zubů je s nimi snadné a účinné, odstraní i zubní plak a většinou vás taky upozorní na správnou délku čištění zubů. Navíc pravidelně neměníte celý kartáček, ale jen jeho hlavici, a to každé tři měsíce. Víte, že je dělíme na rotační a sonické?

Černý sonický kartáček
Zdroj: Unsplash.com

Co je sonický zubní kartáček?

Rotační kartáčky skvěle odstraňují plak, ale nejsou moc šetrné k dásním. Lepší volbou tak jsou sonické zubní kartáčky, které jsou vhodné i pro osoby s citlivými zuby a dásněmi. Vzhledem připomíná klasický kartáček, vy ale nebudete muset zuby čistit manuálně, postará se o to sonický zubní kartáček, který k tomu využívá technologii vysokofrekvenčního kmitání.

Jak vybrat sonický kartáček?

  • Máte nějaké potíže se zuby? U citlivých zubů oceníte, když kartáček bude disponovat programem sensitive, který je šetrný k vašim zubům. Koho trápí krvácení dásní, toho zase potěší režim Massage.
  • Aby čištění bylo co nejúčinnější a nejefektivnější, měl by kartáček být vybavený kontrolou tlaku. Pak vás akusticky upozorní na to, že příliš tlačíte a snižujete tím účinnost čištění.
  • Důležitý je i časovač, který vám pomůže s rovnoměrným vyčištěním zubů, protože vás každých 30 sekund upozorní, že máte přejít na další část zubů. Po dvou minutách se vypne.
  • Zaměřte se i na čistící programy. Jaké potřebujete pro svoje zuby a dásně?
  • Koho trápí citlivé zuby nebo potíže s dásněmi, ten ocení i možnost vybrat si intenzitu režimu.
  • Chcete mít hlavice neustále hygienické? Sáhněte po kartáčku s UV sanitizérem, který z kartáčku odstraní až 99 % bakterií.

Sonický zubní kartáček
Zdroj: Unsplash.com

Jak používat sonický zubní kartáček?

Používání elektrického zubního kartáčku se od toho klasického liší. Jak na to? Na sonický kartáček není třeba nijak tlačit, konce vláken by se zubů a dásní měly dotýkat jen lehce, v úhlu 45 stupňů. Kartáček držte všemi konečky prstů, naneste na něj malé množství zubní pasty a čistěte 2 minuty podél dásňové linie. Pak kartáček ještě znovu zapněte a dočistěte okluzní plošky.

Je vhodný sonický kartáček pro děti?

Už od prvního zoubku je třeba pečovat o ústní dutinu dítěte. Někdy je to ale boj a se správným čištěním zoubků může místo klasického kartáčku pro děti pomoci právě dětský sonický kartáček v kombinaci s dětskou zubní pastou.

K dostání jsou i sonické kartáčky pro batolata a malé školáky, které jsou krásně barevné a můžete je dokonce mnohdy propojit i s mobilní aplikací, která promění čištění zoubků v zábavu a zároveň dítě naučí, jak si zoubky správně čistit.

Náš tip na závěr: Vybíráte sonický kartáček pro sebe nebo děti? Mezi ty nejoblíbenější patří zubní kartáčky Philips Sonicare.

Sonický kartáček Philips
Zdroj: Benu.cz


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 07.03.2022
Hodnocení článku:
(90.4%)

V této kategorii najdete i:

Zavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukruZavařování meruněk v troubě, v hrnci, v myčce – kompot, džem, koláč, sirup, meruňky bez cukru

Kolem června a července dozrávají oranžové sladké plody meruněk. Říká se, že když dozrají meruňky, nastalo léto. Poradíme vám, jak je zpracovat.  

Ohlášení bouracích prací: Kdo vydává bourací povolení, stavební dozor při bourání, pokuta za bourání bez povoleníOhlášení bouracích prací: Kdo vydává bourací povolení, stavební dozor při bourání, pokuta za bourání bez povolení

Chystáte se bourat? Ať už jste se rozhodli odstranit starou stodolu na nově koupeném pozemku, nebo vyměnit příčky v bytě, nesmíte zapomenout na povinnosti, které vám vyplývají ze zákona.

Zpracování červeného, bílého a černého rybízu: rybízový džem, víno, koláč, sirup + receptyZpracování červeného, bílého a černého rybízu: rybízový džem, víno, koláč, sirup + recepty

Dozrávání rybízu probíhá rychle a najednou. Zkonzumovat několik kilogramů rybízu v průběhu pár dní není možné. Podívejte se, jak toto drobné ovoce připravit nebo zpracovat na horší časy....