Domácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnosti

Lékárnička – v autě povinná výbava, v domácnostech častokrát chybí. A to i přestože že právě doma vzniká největší množství úrazů.

Obsah domácí lékárničky - jaké léky by měla obsahovat?

Co by mělo být standardní výbavou vaší domácí lékárničky a co potřebujete dokoupit do skříňky na léky? Dozvíte se v následujících řádcích.

Naše tipy na kvalitní domácí lékárničku

10 důvodů, proč by měla být lékárnička v každé domácnosti

 1. První pomoc – úrazy se stávají kdekoliv, dokonce v domácnostech se stávají o něco častěji. Proto je důležité mít po ruce potřebné nástroje a prostředky na to, abychom v případě potřeby dokázali poskytnout účinnou první pomoc.
 2. Všechno po ruce – případy nouze jsou pro člověka velmi stresující a mít jasnou mysl nemusí být jednoduché. Mít všechny potřebné nástroje a léky pohromadě může být rozhodující.
 3. Nižší riziko komplikací – ano, můžete si říct, že v případě nouze jednoduše zavoláte záchranku. To určitě, avšak započetím včasného poskytování první pomoci předejdete různým rizikům a komplikacím, například včasným zastavením krvácení, použitím dezinfekce či ochranných prostředků na to, abyste do rány nezavedli infekci.
 4. Okamžitá úleva – bolesti hlavy či horečky dokážou být pro lidské tělo vyčerpávající až ohrožující. Snažit se přečkat noc, než ráno otevře lekárna, nemusí být nejšťastnější volbou. Proto je vhodné mít základní výbavu léků vždy u sebe.
 5. Myslete na nejbližší – děti a senioři jsou při poraněních a nehodách obzvlášť zranitelná skupina, pro kterou může být včasná první pomoc rozhodující.

Ošetření díky domácí lékárničce pro děti, dospělé i novorozenců

 1. Očekávejte neočekávané – nehody se nedají jen tak předvídat, nikdy netušíte, kdy k nim může dojít. Vždy se však dokážete připravit zajištěním si vlastní lékárničky.
 2. Čas hraje roli – je to jednoduché – čím rychleji začnete s poskytováním první pomoci, tím úspěšnější budete. Vlastněním lékárničky dokážete snížit následky nehody a také čas potřebný na rekonvalescenci.
 3. Malé problémy vám mohou přerůst přes hlavu – čím déle budete čekat na pomoc, tím víc se stavíte do nebezpečí rozšíření poranění a zhoršení symptomů.
 4. Nezapomeňte na chronické onemocnění – mnozí lidé s chronickými onemocněními se mohou dostat do život ohrožujících stavů. Jde například o diabetiky, srdcaře, astmatiky či alergiky. Mít domácí lékárničku se všemi důležitými léky a pomůckami může nejednou zachránit život.
 5. Klid v duši – mít domácí lékárničku je důležité i z jiného hlediska – pro klid v duši. To, že víte, jak a čím svým bližním v případě potřeby pomoci, je určitě lepší pocit, než být v dané situaci ve stresu a nepřipravený.

Obsah lékárničky si musí každý přizpůsobit

Není lékárnička jako lekárnička a lékárničky ve dvou různých domácnostech se budou určitě lišit. Dokonce musí. Jejch obsah by totiž měl odrážet to, kdo v domácnosti žije, zda jde o seniory, rodinku s dětmi, nebo lidi s chronickými nemocemi. U dětí jsou totiž úrazy poměrně časté – popálí se, spadnou, zlomí si ruku nebo vypijí něco, co by mělo být mimo jejich dosah. Seniorům se mohou přihodit pády a různé menší úrazy. Dlouhodobě nemocní zase musí myslet na zásobu léků či pomůcok, které v případě nouze budou potřebovat, například antihistaminika pro alergiky či záchranný inhalátor pro astmatiky.

První pomoc

 • Dezinfekční přípravek – i u menších řezných ran je důležité ránu dezinfikovat roztokem, alkoholem nebo dezinfekčním sprejem. Při poraněních pomůžou i sterilní tampóny, které jsou už impregnované alkoholem.
 • Náplasti – slouží na přelepení menších řezných ran
 • Leukoplast, nůžky a spinky – důležité při aplikování obvazů, nůžkami se obvaz nastřihne a leukoplastí nebo spinkami přichytí
 • Pinzeta – pomůže při bodnutí hmyzem na vytažení žihadla nebo při zapíchnuté třísce
 • Třírohý šátek – je potřebný při fixaci zlomeniny horní končetiny, nejlépe z elastického materiálu

Obsah domácí lékárničky pro dospělé i děti

 • Obvazový materiál – patří sem tampony, gázové kompresy a gázové roličky, které se při poranění stlačí do rány a mají za úkol tlakem zastavit tok krve a absorbovat tekoucí krev.
 • Obvazy v různých velikostech – tak, jako v autolékárničce, ani tady by neměly chybět obvazy různých šířek, které se v případě poranění omotají kolem gázy stlačené v ráně.
 • Elastické obvazy – slouží při fixaci poraněných kostí a kloubů.
 • Teploměr – patří klasicky ke každé základní výbavě v domácnosti, hlavně s malými dětmi.
 • Sterilní rukavice – gumové chirurgické rukavice je vhodné používat při ošetřování ran. Předejdete tak zanesení infekce do rány, případně přenosu onemocnění od nakaženého.

Základní léky a pomůcky v domácnosti

 • Léky na snížení teploty a proti bolesti – pokud se pozdě večer dostaví horečka, bolest hlavy a projevy chřipky, určitě se hodí mít v lékárničce například Paralen či Panadol. Tyto léky jsou vhodné i mladším ročníkům a nezatěžují trávení. Pokud máte v domácnosti i starší lidi, můžete do lékárničky zařadit i Aspirin či Acylpyrin, které nejen snižují horečku a tlumí bolest, ale podávají se i jako první pomoc při infarktu.
 • Léky na sezónní onemocnění – na podzim a v zimě jsou prochladnutí a chřipka nejběžnějšími onemocněními, na které můžete připravit i svoji lékárničku. Jde například o nosové spreje, sirupy proti kašli či cucavé tablety na bolest hrdla. Tyto léky jsou však spíše volitelné a pokud rádi volíte přírodní alternativy, pomoci si budete moci i jinak. Při ucpaném nose pomůže napařování nebo speciální cvičení na odblokování nosu, při kašli med a bylinné čaje a na bolest krku je účinné kloktání vody se solí.
 • Léky pro alergiky – antihistaminika musí být povinnou výbavou každého alergika, ale ve výbavě je můžou mít i ostatní, protože alergie na různé druhy jídel se může projevit u kohokoliv. Antihistaminika můžou pomoci i při svědící pokožce, například při atopickém ekzému. Alergie způsobené bodnutím hmyzem mohou pomoci zmírnit chladivé gely jako Fenistil.
 • Léky na trávicí problémy a vylučování – tyto léky se hodí hlavně v období přejídání, tedy na Vánoce, Nový rok či Velkou noc. Nepříjemný pocit plnosti, tlaku nebo nadouvání pomůže zlepšit například Pancreolan. Při cestování nebo stresově náročnějším období se mohou vyskytnout průjmy a zácpy. Na to pomůže klasické černé uhlí, léky na průjem či projímadla ve formě kapek nebo čípků.
 • Kapky na vypláchnutí očí – oční kapky se hodí hlavně v domácnosti s dětmi, kde se snadno může stát, že se dítěti do oka dostane nečistota, barva nebo smítka. Pomocí očních kapek se podráždění snadno zbavíte. Kapky na suché a podrážděné oči by zase měla obsahovat lékárnička lidí, kteří pracují v průvanu, dlouho řídí auto nebo pracují s počítačem a jejich oči potřebují úlevu.
 • Masti a krémy – popáleniny se v domácnosti s dětmi stávají poměrně běžně, proto je vždy vhodné mít v lékárničce mast na popáleniny. Lidem s manuální prací, zvýšenou fyzickou námahou či seniorům přijdou vhod krémy uvolňující svalové napětí s chladivým účinkem.
 • Léky a pomůcky pro lidi s chronickými onemocněními – tuto kategorii si dokáže každý doplnit sám na základě svého zdravotního stavu a onemocnění členů v domácnosti. U astmatika by rozhodně neměl chybět náhradní inhalátor, člověku s hypertenzí by se hodil tlakoměr na pravidelné měření tlaku a tomu, kdo někdy trpí nespavostí, zase léky na spaní.

[table2]

Vytvořit, nebo koupit?

Při zakládání své vlastní domácí lékárničky máte dvě možnosti – buď si ji od základů vytvořit a koupit všechno potřebné příslušenství zvlášť, nebo si můžete lékárničku koupit. Sáhnout můžete po klasické autolékárničce, kterou při prví pomoci využijete stejně dobře i doma. V autolekárničce najdete pomůcky na záchranu, jako rukavice, nůžky, spínací špendlíky a podobně, náplasti a tampony na malá poranění a odřeniny, několik druhů obvazů na velké rány, krvácení a popáleniny a stabilizační obvazy, které se využívají při zlomeninách a poraněních kloubů. Autolékárnička navíc obsahuje i kartu první pomoci, která v případě nouze může být velmi užitečná a zachránit život.

Kromě autolékárniček existují dřevěné nástěnné lékárničky, které si ve vaší domácnosti určitě najdou místo. Po zakoupení lékárničky si průběžně můžete doplňovat obsah. Pamatujte na to, že i obsah lékárničky má svoji dobu expirace, po které je velmi důležité koupit novou výbavu. Dnes už však můžete dostat náplně do lékárničky se vším potřebným vybavením, velikostně podle toho, kolik členů má vaše domácnost. Léky ve své domácí lékárničce si však určitě kupte podle svých individuálních potřeb a možností. Vy přece nejlépe poznáte svoje tělo a zdravotní stav.

Naše tipy na kvalitní domácí lékárničku

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 15.01.2021
Hodnocení článku:
(93%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat strojek na těstoviny? Recenze chválí Banquet, Imperia či OrionJak vybrat strojek na těstoviny? Recenze chválí Banquet, Imperia či Orion

Strojek na těstoviny sice nepatří k povinné kuchyňské výbavě, jeden do zásoby se však vždy hodí. Jak ho vybrat a který z typů bude ideální právě pro vás?

Jak vyčistit matraci od potu, zápachu, roztočů, moči, krve či plísně? Zkuste sodu bikarbonuJak vyčistit matraci od potu, zápachu, roztočů, moči, krve či plísně? Zkuste sodu bikarbonu

Čištění matrace je nepříjemností, kterou nedělá skoro nikdo. Prozradíme vám, jak co nejrychleji a nejlépe vyčistit vaši matraci.

Přínosní ptáci na zahradě: sýkorky, vrabci, drozdi, špačci, žluny, vrány, sojky. Jak je přilákat?Přínosní ptáci na zahradě: sýkorky, vrabci, drozdi, špačci, žluny, vrány, sojky. Jak je přilákat?

Ptáci se živí hmyzem, hlodavci i bezobratlými, jinými slovy živí se tím, co obvykle označujeme za škůdce. Některé druhy vaši zahradu vyčistí i od zdechlin nebo hnijícího ovoce.