Hliněné omítky do interiéru i exteriéru: Zvládnete je i svépomocně!

Hlína patří mezi tradiční stavební materiály a v současnosti se opět dostává do popředí. V čem je jejich výhoda a kde všude se hliněné omítky hodí? Kromě ceny vás možná přesvědčí i fakt, že si je dokážete udělat svépomocí.

Nejlepší hliněné omítky

Poradíme vám, jak na to, co je třeba vědět a na co si dát pozor, abyste s výsledkem byli spokojení.

Složení hliněných omítek

Hlína jako taková se vyrábí ze zeminy, především z těžkých a na pěstování ne dvakrát ideálních jílů. Na výrobu omítky se používá hlína spolu s pískem, štěrkem či štěrkopískem. Podle hrubosti a míry použitých přísad následně dělíme omítky na hrubé a jemné.

Do omítek se přidávají také přírodní materiály, jakými jsou konopí, sláma, seno nebo plevy – ty slouží jako výztuž nebo dekorace. Právě organické látky jako konopí a sláma zabraňují vzniku trhlin, což má pozitivní dopad na jejich celkovou životnost. Hliněné omítky netvrdnou chemickými reakcemi, ale schnutím, takže nejsou škodlivé pro pokožku.

Vlastnosti hlíny a hliněných omítek

Hlína je ekologický a snadno dostupný stavební materiál a mezi jeho mnohé vlastnosti patří také akumulace tepla. Znamená to, že hlína pohlcuje teplo, udrží ho v sobě a postupně ho vypouští do interiéru. Pro porovnání, klasické izolanty sice udržují v mísnosti teplo, ale jakmile se přestane vytápět, teplota rychle klesne.

Příprava hliněné omítky

Hlína se podílí stejně tak na vytváření příznivého vzduchu v místnosti, protože dobře pohlcuje vlhkost a tím eliminuje vznik plísní. Z tohoto hlediska je vhodná na použití v koupelnách nebo v kuchyních. Pokud jste se setkali s názorem, že při hliněné omítce se vám nebudou rosit zrcadla, neplatí to vždy. Závisí na poměru plochy zrcadla a omítky. 

Největší slabinou je voda

Ačkoliv hliněné omítky dobře pohlcují vlhkost z ovzduší, ale přímé působení vody může být velmi škodlivé. Styk s vodou snižuje kvalitu omítek, což podmiňuje jejich používání hlavně v interiéru.

V blízkosti vany se hliněné omítky kombinují s vápnem nebo se používají obkladačky. Využít se dají i v exteriéru, musí však být dostatečně chráněné proti vlivu vody a sněhu a i tak vyžadují náročnou údržbu. Hliněné omítky jsou všeobecně velmi trvanlivé

Hrubé a jemné omítky

Hrubé omítky slouží na vyrovnání povrchu a písková zrnka jsou v tomto případě větší. Nanášeji se v tlouštce 1,5 až 2,5 centimetru, ale podle potřeby může být tlouštka i mnohem větší. Dokážou si hravě poradit se savými i nesavými podklady.

Pokud je materiál savý, například cihla, nejdříve ho ošetříte penetračním nátěrem a můžete nanášet. U nesavých podkladů je důležité, abychom povrch "zdrsnili" pomocí cementových postřiků. Nanášení se provádí ručně, ale i strojově.

Míchání hliněné omítky

U hrubé omítky na stěně přichází na řadu jemná omítka. Složená je z mnohem jemnějšího písku a také se nanáší v tenčí vrstvě, přibližně 2-6 milimetrů. I v tomto případě se obvykle využívají přírodní vlákna pro zabránění vzniku trhlin. Pokud nanášíte dvě vrstvy, u první se může zakombinovat výztužná mřížka. Jemná omítka je paropropustná a můžeme ji natřít hliněnými barvami.

Barevná škála je široká

Lidé se často bojí, že hliněné omítky jsou jen tmavé a fádní. Stačí si sednout k e-shopům nebo navštívit kamenné prodejny a zjistíte, že to vůbec není pravda. Hlína a jíl mohou mít různé barvy – od bílé přes žlutou a oranžovou až po úplně tmavé odstíny. Z tohoto hlediska se tedy vůbec nemusíte bát, že by hliněné omítky pokazily vzhled vašeho příbytku. Právě naopak – hlína nabízí zajímavé barevné kreace.

Venkovní hliněná omítka

Svépomocí nebo od odborníků?

Rozhodujete se na základě ceny a finančních prostředků, které máte k dispozici. Je levnější vlastnoruční práce nebo bude lepší, když si zaplatíte odborníka? Pokud jste dostatečně zdatní v těchto činnostech a máte zkušenosti s domácími pracemi, levnější by měla být svépomocná realizace.

Záleží to však i na jiných faktorech – typ omítky, velikost plochy nebo kvalita provedení. Cena hliněné omítky u firem je proměnlivá. Najdete takové, které si účtují obhlídku od 30 eur za hodinu, někteří chtějí mnohem méně. Nejdražší jsou jednoznačně omítky na klíč, kdy si vy vybíráte barvu, materiál i povrch.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentářPublikováno dne: 13.03.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší barva na dřevo do interiéru a exteriéru? Rychleschnoucí, vodou ředitelná a bez zápachu Nejlepší barva na dřevo do interiéru a exteriéru? Rychleschnoucí, vodou ředitelná a bez zápachu

Dřevo je přírodní materiál, snadno se zpracovává, má dobré izolační vlastnosti a je odolné a pevné. Víte, jak ho chránit a ošetřovat?

Nejlepší Aku šroubovák a vrtačka? Recenze poradí, jak vybrat Nejlepší Aku šroubovák a vrtačka? Recenze poradí, jak vybrat

Aku vrtačka nebo šroubovák jsou nástroje, s nimiž uskutečníte ten správný tah. Plánujete jeho koupi? Poradíme vám, jak se na trhu orientovat!

Fosforeskující malůvka: Barvy svítící ve tmě si zamilujete! Fosforeskující malůvka: Barvy svítící ve tmě si zamilujete!

Toužíte po svítících hvězdách, i když je zakrývají tmavé mraky? Přestěhujte hvězdnou oblohu do svého pokoje. Jak je to možné a co všechno potřebujete?