Hliněné omítky do interiéru i exteriéru: Zvládnete je i svépomocně!

Hlína patří mezi tradiční stavební materiály a v současnosti se opět dostává do popředí. V čem je jejich výhoda a kde všude se hliněné omítky hodí? Kromě ceny vás možná přesvědčí i fakt, že si je dokážete udělat svépomocí.

Nejlepší hliněné omítky

Poradíme vám, jak na to, co je třeba vědět a na co si dát pozor, abyste s výsledkem byli spokojení. 

Pro šikovné mistry

Složení hliněných omítek

Hlína jako taková se vyrábí ze zeminy, především z těžkých a na pěstování ne dvakrát ideálních jílů. Na výrobu omítky se používá hlína spolu s pískem, štěrkem či štěrkopískem. Podle hrubosti a míry použitých přísad následně dělíme omítky na hrubé a jemné.

Do omítek se přidávají také přírodní materiály, jakými jsou konopí, sláma, seno nebo plevy – ty slouží jako výztuž nebo dekorace. Právě organické látky jako konopí a sláma zabraňují vzniku trhlin, což má pozitivní dopad na jejich celkovou životnost. Hliněné omítky netvrdnou chemickými reakcemi, ale schnutím, takže nejsou škodlivé pro pokožku.

Vlastnosti hlíny a hliněných omítek

Hlína je ekologický a snadno dostupný stavební materiál a mezi jeho mnohé vlastnosti patří také akumulace tepla. Znamená to, že hlína pohlcuje teplo, udrží ho v sobě a postupně ho vypouští do interiéru. Pro porovnání, klasické izolanty sice udržují v mísnosti teplo, ale jakmile se přestane vytápět, teplota rychle klesne.

Příprava hliněné omítky

Hlína se podílí stejně tak na vytváření příznivého vzduchu v místnosti, protože dobře pohlcuje vlhkost a tím eliminuje vznik plísní. Z tohoto hlediska je vhodná na použití v koupelnách nebo v kuchyních. Pokud jste se setkali s názorem, že při hliněné omítce se vám nebudou rosit zrcadla, neplatí to vždy. Závisí na poměru plochy zrcadla a omítky. 

Největší slabinou je voda

Ačkoliv hliněné omítky dobře pohlcují vlhkost z ovzduší, ale přímé působení vody může být velmi škodlivé. Styk s vodou snižuje kvalitu omítek, což podmiňuje jejich používání hlavně v interiéru.

V blízkosti vany se hliněné omítky kombinují s vápnem nebo se používají obkladačky. Využít se dají i v exteriéru, musí však být dostatečně chráněné proti vlivu vody a sněhu a i tak vyžadují náročnou údržbu. Hliněné omítky jsou všeobecně velmi trvanlivé

Hrubé a jemné omítky

Hrubé omítky slouží na vyrovnání povrchu a písková zrnka jsou v tomto případě větší. Nanášeji se v tlouštce 1,5 až 2,5 centimetru, ale podle potřeby může být tlouštka i mnohem větší. Dokážou si hravě poradit se savými i nesavými podklady.

Pokud je materiál savý, například cihla, nejdříve ho ošetříte penetračním nátěrem a můžete nanášet. U nesavých podkladů je důležité, abychom povrch "zdrsnili" pomocí cementových postřiků. Nanášení se provádí ručně, ale i strojově.

Míchání hliněné omítky

U hrubé omítky na stěně přichází na řadu jemná omítka. Složená je z mnohem jemnějšího písku a také se nanáší v tenčí vrstvě, přibližně 2-6 milimetrů. I v tomto případě se obvykle využívají přírodní vlákna pro zabránění vzniku trhlin. Pokud nanášíte dvě vrstvy, u první se může zakombinovat výztužná mřížka. Jemná omítka je paropropustná a můžeme ji natřít hliněnými barvami.

Barevná škála je široká

Lidé se často bojí, že hliněné omítky jsou jen tmavé a fádní. Stačí si sednout k e-shopům nebo navštívit kamenné prodejny a zjistíte, že to vůbec není pravda. Hlína a jíl mohou mít různé barvy – od bílé přes žlutou a oranžovou až po úplně tmavé odstíny. Z tohoto hlediska se tedy vůbec nemusíte bát, že by hliněné omítky pokazily vzhled vašeho příbytku. Právě naopak – hlína nabízí zajímavé barevné kreace.

Venkovní hliněná omítka

Svépomocí nebo od odborníků?

Rozhodujete se na základě ceny a finančních prostředků, které máte k dispozici. Je levnější vlastnoruční práce nebo bude lepší, když si zaplatíte odborníka? Pokud jste dostatečně zdatní v těchto činnostech a máte zkušenosti s domácími pracemi, levnější by měla být svépomocná realizace.

Záleží to však i na jiných faktorech – typ omítky, velikost plochy nebo kvalita provedení. Cena hliněné omítky u firem je proměnlivá. Najdete takové, které si účtují obhlídku od 30 eur za hodinu, někteří chtějí mnohem méně. Nejdražší jsou jednoznačně omítky na klíč, kdy si vy vybíráte barvu, materiál i povrch.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentářPublikováno dne: 13.03.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší váleček na malování je ten, který nekape Nejlepší váleček na malování je ten, který nekape

Pokud se chystáte svépomocí vymalovat svůj byt nebo dům, určitě byste měli vědět, že výběr malířského válečku je klíčem k tomu, jak si práci ulehčit. Na trhu se nachází velké množství...

Nejlepší hoblovačky s průtahem jsou Gude, Makita a Scheppach Nejlepší hoblovačky s průtahem jsou Gude, Makita a Scheppach

Stroje na hoblování a tloušťkování dřeva byly odjakživa výsadou velkých stolařských dílen. Od dob, kdy se ruční a stacionární nářadí stalo levnějším, začaly být tyto i mnohé jiné stroje...

Čím zateplovat dům? Zorientujte se mezi jednotlivými materiály Čím zateplovat dům? Zorientujte se mezi jednotlivými materiály

Plánujete rekonstrukci svého příbytku v podobě zateplení? V tom případě byste měli vědět, že trh nabízí více možností jak zateplit dům. Umíte se orientovat mezi všemi dostupnými možnostmi?