Čištění dotykového displeje smartphonu a tabletu. Jak dezinfikovat mobil a odstranit škrábance z displeje?

Používáme je dennodenně, momentálně jsou neoddělitelnou součástí našich životů a bez nich bychom byli ztracení. Řeč je právě o smartphonech, případně tabletech. Při této frekvenci používání byste se o tato zařízení měli správně starat. Čištění dotykového displeje by mělo být proto samozřejmostí pro každého z nás. S čím však nebyl problém u mobilů s tlačítky, je nepraktická dotyková obrazovka. Přestože se s jejím vynálezem mnohem víc usnadnil život, není až tak praktická. Telefony už nejsou tak pevné jako kdysi, "žerou" mnohem víc energie a v první řadě se velmi rychle „zapatlají“.

Jak vyčistit dotykový displej telefonu?

Někteří uživatelé jsou na špinavý displej už imunní, jiní nesnesou ani nejmenší zrnko prachu. Ale u smartphonů i tabletůh se s těmito věcmi musí počítat, jinak byste museli do displeje ťukat v rukavicích a neustále ho čistit. Ať už jste jeden případ nebo druhý, jednou za čas displej je třeba očistit, ale není třeba to přehánět. Jak na správné čištění displeje a co na to použít?

Ochranné sklo a obal

Hned první krok, který byste měli udělat po koupi nového telefonu, je koupit si ochranné sklo a obal na telefon. Nejenže ochráníte displej přímo od prachu a nečistot, ale také je to skvělá ochrana proti pádům a škrábancům. Přímo od prodejce byste měli mít na telefonu fólii zepředu i zezadu, takže předtím, než si koupíte sklo a obal, by mohli stačit i tyto fólie.

Máte na výběr z více druhů skla a obalů. Podle kvality se dají rozdělit do několika cenových kategorií. Nejlevnější skla si můžete bez problémů koupit i do 5 €, ale vydrží vám maximálně jeden pád. U těch dražších skel máte pořádně pokrytý celý displej, často bývají i zakřivená podle obrazovky telefonu a jsou mnohem tlustší. Co řada lidí neví, tak kvalita skla oplivňuje poté i kvalitu a barvy displeje.

Ochranné sklo telefonu nestojí mnoho a mobil ochrání před škrábanci

U obalů máte výběr o něco jednodušší. Tady si vybíráte hlavně podle svého vkusu a také preferencí, co vám přijde víc praktické. Ať už to bude plastový obal, silikonový nebo látkový obal i se zavíráním. Látkový obal vám ochrání telefon pravděpodobně nejlépe, protože chrání i přední stranu, ale zároveň je mnohem nepraktičtější. Nevejde se vám s ním telefon do kapsy, snáze se zničí, a pokud ho nemáte na magnet, tak se začne pravidelným používíním špatně zavírat.

Hadřík z mikrovlákna

Jak vyčistit mobil? Základem vaší péče o displej, ať už u telefonu, nebo tabletu, by měl být právě tento malý hadřík. Pokud máte brýle, tak jste se s ním určitě setkali, používá se například také na čištění objektivů fotoaparátů, a můžete jej používat právě i na displej. Výhodou u něj je, že jej můžete mít všude s sebou, stačí, když si jej schováte do obalu. Naopak nevýhodou je, že jím můžete odstranit jen prach a smetí, mastné fleky z displeje s ním nesmyjete.

Tento hadřík je šetrný k povrchům na poškrábání a na jeho používání nepotřebujete žádné tekutiny, takže tím nezpůsobíte poškození telefonu. V tomto případě jde o velmi levnou záležitost, která vás pravděpodobně bude stát pár centů (když máte brýle, tak nic). K té pořádné údržbě telefonu a tabletu byste však měli použít něco víc než jen tento hadřík.

Sady utěrek z mikrovlákna najdete např. v ✅ e-shopu 4home.cz.

Při čištění se vyhýbejte vodě

I když máme většinou čištění spojené s vodou, v tomto případě je to právě naopak. Displej telefonu totiž není vodotěsný (u většiny telefonů), a proto by neměl přijít do kontaktu s jakýmikoliv tekutinami. Platí to pro čisticí prostředky na sklo, ale také pro déšť nebo zvýšenou vlhkost. Naopak doporučujeme použít prostředky na obrazovky a monitory, které slouží i jako ochrana proti zachytávání prachu a mastnoty.

Při čištění telefonu se vyhýbejte vodě

Co můžete udělat, je to, že nanesete čisticí prostředek nejdříve na ubrousek nebo hadřík, a tak vyčistíte obrazovku telefonu. Dávejte pozor na správné množství prostředku, aby z hadříku nekapal a aby na displeji nezůstávala větší množství tohoto čisticího prostředku. Potom je potřebné ještě displej utřít suchým hadříkem nebo ubrouskem.

Pomocníci na čištění displeje, které najdete doma

I ve své domácnosti můžete najít „čisticí prostředky“, jejichž primární funkcí není právě čištění těchto povrchů. Jsou však tak účinné, že dokážou odstranit mastnotu a špínu z displeje telefonu či tabletu. Kromě toho některé z nich pomáhají také odstraňovat škrábance a prohlubeniny v displeji.

Zubní pasta

Prvním z těchto způsobů, jak se zbavit nečistot a částečně i škrábanců, je právě zubní pasta. Použít byste ji měli následovně: naneste malé množství zubní pasty na vatový tampón nebo jemný hadřík. Pastu potom jemně rozetřete po ploše displeje, hlavně do těch oblastí, kde došlo k poškrábání. Potom použijte suchou, případně mírně navlhčenou utěrku a důkladně pastu z displeje poutírejte.

Jedlá soda

Také velmi účinný čisticí prostředek, který se dá používat nejen na čištění displejů a odstraňování škrábanců, ale také jako čistič v domácnosti. Ve spojení s citronovou šťávou má silné čisticí i bělicí účinky. Ale zpět k péči o váš telefon. Jedlou sodu použijete tak, že smícháte dva díly sody a jeden díl vody v menší nádobě. Tuto směs je nutné míchat, dokud vám nevznikne hustá pasta. Tu potom naneste na hadřík a vyčistěte s ním celou plochu displeje smartphonu nebo tabletu. Potom použijte suchý ubrousek a utřete zbytky této pasty.

Mobilní telefon si můžete vyčistit také pomocí jedlé sody

Jak zakrýt škrábance na displeji?

S tímto problémem vám může pomoci právě výše uvedená pasta nebo jedlá soda. Skvělým pomocníkem na jemné škrábance, které se nacházejí na každém telefonu, je například rostlinný olej. Stačí vám jen jedna kapka, ideálně na hadříku, a přetírání krouživými pohyby po displeji.

Přidáním pár kapek vody do dětského pudru získáte směs, která vám také dokáže pomoci se všemi druhy škrábanců. Je nutné použít přesně stejný poměr, jako je to u jedlé sody. Postup je stejný.

Autor článku

Kristína Kováliková

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 20.08.2021
Hodnocení článku:
(90%)

V této kategorii najdete i:

Co se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůrCo se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůr

Pneumatik se musí jednoho dne zbavit každý majitel automobilu. Podívejte se, jak se jich zbavit zdarma, jednoduše a hlavně správně.

Jak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokutaJak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokuta

Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?

Ploštice nepatří k velmi oblíbenému hmyzu, protože zápach, který dokážou vytvořit, je skutečně nepříjemný. Jak se jich zbavit, co to ty ploštice vlastně jsou a jak škodí našim rostlinám?