Jak montovat a opravovat podlahové lišty

Pokud jste právě položili plovoucí podlahu, pochopitelně k ní právem patří i kvalitní podlahové lišty. Ty jsou především estetickým doplňkem, který dokonale zakryje drobné nedokonalosti malby nebo nepřesné zakončení podlahy.

 Jak montovat podlahové lišty

Lišty zároveň prostor sladí a zútulní. Jak montovat lišty na plovoucí podlahu? Co potřebujeme na instalaci tohoto interiérového doplňku? Jaké jsou možnosti? Čím lepit podlahové lišty? Všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v následujících řádcích. 

Jak vybírat lišty?

Ještě předtím, než se pustíte do montáže, nebo případné opravy, musíte vědět, že pro výběr podlahových lišt musíte znát určité parametry a míry. Samozřejmě, vybrat si musíte i barvu a tvar, ale také potřebujete změřit délku stěn, výšku, do jaké chcete lišty mít, a spočítat vnější a vnitořní rohy, abyste mohli zakoupit potřebné tvarovky nebo případná zakončení.

Soklové lišty montujeme na stěnu

Mnohým lidem se může zdát, že obvodové, respektive soklové lišty jsou připevněné a montované právě na podlahu. Tak to však není, nebo spíše by to tak rozhodně být nemělo. Podlaha je totiž pohyblivá část, která časem reaguje, pracuje prostřednictvím změn teploty a vlhkosti. Právě proto je mezi stěnou a podlahou malá mezera, kterou maskují právě podlahové lišty. 

Podlahové lišty se montují na stěnu

Co se týká estetického hlediska, ať máte jakýkoliv druh, barvu nebo strukturu podlahové krytiny, lišty se prostoru dokážou dokonale přizpůsobit. 

Montáž lepením

Lepení lišty na stěnu je tedy rozhodně nejběžnějším typem montáže, který můžete použít. Zároveň je lepení lišty na stěnu i nejjednodušším druhem instalace. Pokud opomeneme samolepicí profily, které v případě bytu nebo domu nejsou až tak estetické. Lepení lišty je však velmi jednoduché.  

V první řadě je nutné, abyste podlahové lišty měli naměřené a nařezané na potřebnou velikost – délku, kterou obvod místnost vyžaduje. Následně vám není třeba ničeho, jen použít lepidlo na lepení lišt. Lepidlo nanášíte v bodech po celé délce lišty. Pokud je lepidlo navrstvené, stačí, když lištu jednoduše přiložíte ke stěně a na několika místech lištu větším tlakem přitlačíte. 

Na lepení můžete použít lepidlo na dřevo. Možností je víc. Doporučeným produktem na lepení podlahových lišt je Den Braven Mamut Glue, který koupíte v závislosti od velikosti tuby za přibližně 180 korun.

TIP: Pokud chcete mít jistotu, že lišta bude držet na místě, můžete montáž pojistit hřebíčky, případně šrouby. Není to však nutností. Pro lepší představu si klidně prohlédněte přiložené video. 

Montáž lišty se základnou

Lišty na plovoucí nebo i kteroukoliv jinou podlahu můžete montovat i tímto způsobem. Ten spočíva v tom, že samotná lišta je vedená na kovové základně, která je připevněná na stěnu za pomoci šroubů s hmoždinkou. 

Návod na montáž lišty se základnou je jednoduchý:

  • kovová základna je vedená při stěně a za pomoci šroubů s hmoždinkou se základna přimontuje ke stěně
  • následně soklové lišty mají drážky, kterými jsou vedené po celé délce základny
  • lištu jednoduše nasunete a pokračujete v další montáži

Montáž lišty s háčky

Stejně jako v případě montáže s kovovou základnou i tady je nutné si před instalací lišty připravit samotné háčky. Háčky fungují na principu jakýchsi spojů, které spojují jednotlivé části podlahových lišt. 

Návod jak namontovat lištu s háčky:

  • háček jednoduše za pomoci šroubu upevníte na místo, kde budete lištu nasouvat
  • druhý háček, který bude na druhém konci té samé lišty, upevníte přesně v takové vzdálenosti, jako je druhý konec lišty
  • jednu i druhou stranu zasunete do háčků a další části lišt už jednoduše napojate, případně napujujete dalším háčkem

Rohy a zakončení

Mnoho výrobců dnes spolu s lištami dodává také i koncová zakončení do rohů místnosti. Tyto části se jednoduše zacvaknou mezi dvě části lišt, které se setkávají v rohu. Případně je možné je zajistit šroubem, aby nikam neodcházely. Tyto doplňky se nazývají i tvarovky. 

Montáž rohů na soklových lištách

Existují však i specifické rohy, kterým ani tvarovky nevyhovují, případně působí neesteticky. Tady vzniká otázka: jak řezat soklové lišty? Možnosti máte dvě. Buď použijete speciální pokosovou pilu, jakou používají podlaháři, nebo si vyberete plátovou nebo ruční pilu  s jemným zubem. 

Jak na rohové lišty

Při řezání soklové lišty je nutné dodržovat přímý řez tak, aby byly oba konce lišt zkosené do 45° úhlu. Následně už nezůstává nic jiného než jemná motorika a za pomoci pily seříznout lištu pod správným úhlem, abyste zakončení lišty měli podle představ. Co se však ještě týká rohů, pokud nechcete použít žádné specifické tvarovky alebo jiné díly, seřežte lišty na koncích pod stejným úhlem a docílíte tak, že lišty se spojí. Všechno však pořádně přeměřte, abyste lištu nemuseli řezat na třikrát. Bližší návod si prohlédněte na videu. 

Přechodové lišty pod dveře

Věru, nejen lišty po obvodu, ale i přechodové lišty mají co říct do celkového dojmu v rámci interiéru. Vždyť slouží jako spojky mezi dvěma místnostmi. Na výběr máte hned několik možností, jak přechodové lišty upevnit. 

Jak montovat přechodové lišty

První možností je šroubování. V tomto případě se lišty upevňují pomocí šroubů a hmoždinek. Nevýhodou je pro někoho estetický dojem, protože jsou vidět hlavičky vrutů na povrchu lišty. Navrtejte si tedy díry pro hmoždinky. Následně lištu položíte na požadované místo a za pomoci šroubu lištu jednoduše připevníte. 

Lepším řešením jsou lišty narážecí, které jsou pevné a zároveň bez jakýchkoli rušivých spojů. Upevňují se za pomoci hmoždinky, kterou umístíte do podlahy. Na spodní stranu lišty umístíte kovové trny a lištu s trny nasuňte do děr s hmoždinkami. Jemným tlakem lištu přitlačte k podlaze.  

Asi tou nejmodernější a nejjednodušší možností je samolepicí přechodová lišta. Ta v sobě kombinuje jednoduchost a rafinovanost. K liště nepotřebujete nic jiného kromě vašich rukou. Samotné lišty jsou opatřené vrstvou speciálního lepidla, které neobsahuje toxiny ani jiná rozpouštědla. Stačí, když povrch očistíte a odmastíte a lištu jednoduše tlakem připevníte. Montáž je jednoduchá a zároveň je výsledek 100% estetický. Tyto druhy lišt se používají i u ukončení schodů. 

Oprava lišty

Opravovat lištu je někdy nutností. Občas se může stát, že chybou při montáži se nám vytvořila mezera. Nebo se lišta poškodila nebo praskla. Pro opravu v zásadě budete potřebovat to samé, co pro montáž. To závisí i na tom, jakým způsobem jste lišty montovali na začátku. Lepením, hřebíčky nebo s pomocí háčků nebo základny. V případě základny může být i taková chyba, že samotná základna je špatně nainstalovaná a v tom případě je nutností, aby se základna odmontovala a nově připevnila. 

V případě hřebíčků nebo šroubů budete potřebovat páčidlo, nebo šroubovat pro vymontování šroubů. S páčidlem však opatrně, abyste lištu nepoškodili. Pokud se lišta jen odlepila, stačí, když nanesete novou vrstvu lepidla a jednoduše přitlačíte.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 27.09.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Živý plot z tújí, habru, smrku nebo muchovníku. Které jsou vhodné rostliny?Živý plot z tújí, habru, smrku nebo muchovníku. Které jsou vhodné rostliny?

Živý plot je nejpřirozenější formou oplocení, která vždy zapadne do koloritu jakékoliv krajiny. Jaké rostliny se nejčastěji na jeho realizaci používají a jaké jsou jejich výhody a...

Nejlevnější betonové ploty z Polska nejsou kvalitní. Rozpadnou se za pár letNejlevnější betonové ploty z Polska nejsou kvalitní. Rozpadnou se za pár let

Chcete plot, který vám zajistí dostatek soukromí, dlouho vydrží a bude dobře vypadat. Náročná kombinace, jednoduché řešení. Betonový plot splní vaše očekávání. Jsou lepší polské, nebo...

Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?Jak vyměnit zámek ve dveřích? Jak vyměnit fabku bez klíče?

Pokažený zámek ve dveřích je problém. O tom není pochyb. Komplikace s vložkou ve dveřích dokáže nadělat pořádné vrásky. Myslíte, že okamžitě je to práce pro zámečníka? Jak vyměnit zámek...