Jak odstranit jetelinu z trávníku?

Toužíte po dokonalém trávníku, který by se ve vaší zahrádce krásně vyjímal? Znáte však ty nástrahy. Nejdříve vám trávník zahltí pampeliška a potom vám začnou růst trojlístky, jeden po druhém.

Jetel v trávníku

Spíše sa zdá, že vám roste louka a ne krásný trávník, po jakém jste vždy toužili. Jak se zbavit jeteliny bez toho, abyste trávník poškodili a způsobili mu trvalé následky?

Zaútočte na něj chemií

  • Bofix  je účinný přípravek na ničení dvojklíčnolistého plevele v okrasných trávách. Rychlost jeho působení závisí na počasí, čím je venku tepleji, tím rychleji účinkuje. V průměru je to 7–14 dní, v této době se nedoporučuje trávník kosit, počkejte, než bude plevel hnědý a vyschnutý, a až potom konejte.
  • Dicopur – je herbicid určený na ničení dvojklíčnolistého plevele v trávníku. Aplikujte přípravek pomocí postřiku v ředěné formě. Po 3 dnech od postříkání trávníku trávu pokoste.
  • Roundup max – pokud máte zahlcenou zahradu, nejen jetelinou, ale i jiným plevelem, určitě sáhněte po tomto přípravku. Roundup je silný koncentrát, který je ředitelný vodou a používá sa na ničení obzvláště intenzivního plevele!

Chemické potreky na hubení jetele a plevele v trávníku

Herbicidy dělíme na selektivní a neselektivní, přičemž samy mají ještě další specifické podtřídy. Jak je rozlišit?

 

 

Selektivní herbicidy

Tento typ přípravku se využívá před setbou, po setbě a po vzejdení nebo po sběru plodin. Při aplikování je nutné sledovat požadovaný čas, kdy přípravek použít (z hlediska růstové fáze plevele a rostlin), dodržovat správné dávkování a způsob aplikace. Selektivní herbicidy jsou přizpůsobené na ničení jen určitého typu rostliny (plevele) a jen ten vyhubí bez toho, aby zaútočily nebo zničili ostatní.

  1. Kontaktní – tyto herbicidy působí jen na vzešlý plevel.
  2. Systémové – zasáhnou rostlinu (plevel) v nadzemních i podzemních částech a šíří se dál po rostlině. Herbicidy poruší látkovou výměnu, zpomalí růst jednotlivých částí rostliny a zdeformují ji.
  3. Kořenové – šíří se prostřednictvím kořenového systému. Tento typ herbicidu se aplikuje zpravidla před vzejdením rostliny a ničí přímo klíčící rostliny. Riziko představuje fakt, že látka může dlouhodobě setrvat v půdě.

Neselektivní herbicidy

Používají se při ničení plevele v porostech, přičemž při aplikaci nemůžeme zasáhnout kulturní rostliny, protože by následně došlo k jejich zničení.

  1. Kontaktní – v půdě působí dlouhodobě a ničí plevel, přičemž zanechávají rezidua.
  2. Systémové – na rozdíl od kontaktních jsou přijímané a rozváděné zelenými částmi rostlin. Působí jen krátce, v půdě nezanechávají rezidua.

Další rady

Mechanické vyřezávání – zřejmě nejvíc nepraktickou radou je ruční vyřezávání. Pokud máte malý trávník a jetelina se ještě nerozrostla, můžete se pokusit zbavit se jí ručně.  V tomto stadiu je možné, že jetelinu vyhubíte rychle a jednoduše, bez chemických přípravků. Při větším zasažení však tento postup nedoporučujeme. Zabralo by to opravdu velmi mnoho času, a proto si boj s tímto plevelem vyžaduje rafinovanější metodu.

Hnojení – vysoké hodnoty pH půdy zapřičiňují zvýšený výskyt plevele v trávníku. Ideální hodnota je 6–6,5 pH. Pokud je půda velmi zásaditá, plevel má ideální podmínky na svůj růst a další rozmnožování. Dokonalé pH trávníku získáme pravidelným hnojením. Navozte si proto kvalitní hnojivo a zaútočte. Tráva se rozroste a zadusí plevel a jetelinu.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 21.03.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu? Jako dlažbu a obklady zvolit do koupelny nebo sprchovacího koutu?

Chystáte se zařizovat koupelnu a neumíte si poradit s výběrem obkladu a dlažeb? Poradíme vám. Podívejte se, čeho všeho si při výběru všímat.

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.