Jak odstranit jetelinu z trávníku?

Toužíte po dokonalém trávníku, který by se ve vaší zahrádce krásně vyjímal? Znáte však ty nástrahy. Nejdříve vám trávník zahltí pampeliška a potom vám začnou růst trojlístky, jeden po druhém.

Jetel v trávníku

Spíše sa zdá, že vám roste louka a ne krásný trávník, po jakém jste vždy toužili. Jak se zbavit jeteliny bez toho, abyste trávník poškodili a způsobili mu trvalé následky?

Zaútočte na něj chemií

  • Bofix  je účinný přípravek na ničení dvojklíčnolistého plevele v okrasných trávách. Rychlost jeho působení závisí na počasí, čím je venku tepleji, tím rychleji účinkuje. V průměru je to 7–14 dní, v této době se nedoporučuje trávník kosit, počkejte, než bude plevel hnědý a vyschnutý, a až potom konejte.
  • Dicopur – je herbicid určený na ničení dvojklíčnolistého plevele v trávníku. Aplikujte přípravek pomocí postřiku v ředěné formě. Po 3 dnech od postříkání trávníku trávu pokoste.
  • Roundup max – pokud máte zahlcenou zahradu, nejen jetelinou, ale i jiným plevelem, určitě sáhněte po tomto přípravku. Roundup je silný koncentrát, který je ředitelný vodou a používá sa na ničení obzvláště intenzivního plevele!

Chemické potreky na hubení jetele a plevele v trávníku

Herbicidy dělíme na selektivní a neselektivní, přičemž samy mají ještě další specifické podtřídy. Jak je rozlišit?

 

 

Selektivní herbicidy

Tento typ přípravku se využívá před setbou, po setbě a po vzejdení nebo po sběru plodin. Při aplikování je nutné sledovat požadovaný čas, kdy přípravek použít (z hlediska růstové fáze plevele a rostlin), dodržovat správné dávkování a způsob aplikace. Selektivní herbicidy jsou přizpůsobené na ničení jen určitého typu rostliny (plevele) a jen ten vyhubí bez toho, aby zaútočily nebo zničili ostatní.

  1. Kontaktní – tyto herbicidy působí jen na vzešlý plevel.
  2. Systémové – zasáhnou rostlinu (plevel) v nadzemních i podzemních částech a šíří se dál po rostlině. Herbicidy poruší látkovou výměnu, zpomalí růst jednotlivých částí rostliny a zdeformují ji.
  3. Kořenové – šíří se prostřednictvím kořenového systému. Tento typ herbicidu se aplikuje zpravidla před vzejdením rostliny a ničí přímo klíčící rostliny. Riziko představuje fakt, že látka může dlouhodobě setrvat v půdě.

Neselektivní herbicidy

Používají se při ničení plevele v porostech, přičemž při aplikaci nemůžeme zasáhnout kulturní rostliny, protože by následně došlo k jejich zničení.

  1. Kontaktní – v půdě působí dlouhodobě a ničí plevel, přičemž zanechávají rezidua.
  2. Systémové – na rozdíl od kontaktních jsou přijímané a rozváděné zelenými částmi rostlin. Působí jen krátce, v půdě nezanechávají rezidua.

Další rady

Mechanické vyřezávání – zřejmě nejvíc nepraktickou radou je ruční vyřezávání. Pokud máte malý trávník a jetelina se ještě nerozrostla, můžete se pokusit zbavit se jí ručně.  V tomto stadiu je možné, že jetelinu vyhubíte rychle a jednoduše, bez chemických přípravků. Při větším zasažení však tento postup nedoporučujeme. Zabralo by to opravdu velmi mnoho času, a proto si boj s tímto plevelem vyžaduje rafinovanější metodu.

Hnojení – vysoké hodnoty pH půdy zapřičiňují zvýšený výskyt plevele v trávníku. Ideální hodnota je 6–6,5 pH. Pokud je půda velmi zásaditá, plevel má ideální podmínky na svůj růst a další rozmnožování. Dokonalé pH trávníku získáme pravidelným hnojením. Navozte si proto kvalitní hnojivo a zaútočte. Tráva se rozroste a zadusí plevel a jetelinu.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 21.03.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...