Jak odstranit jetelinu z trávníku?

Toužíte po dokonalém trávníku, který by se ve vaší zahrádce krásně vyjímal? Znáte však ty nástrahy. Nejdříve vám trávník zahltí pampeliška a potom vám začnou růst trojlístky, jeden po druhém.

Jetel v trávníku

Spíše sa zdá, že vám roste louka a ne krásný trávník, po jakém jste vždy toužili. Jak se zbavit jeteliny bez toho, abyste trávník poškodili a způsobili mu trvalé následky?

Zaútočte na něj chemií

  • Bofix  je účinný přípravek na ničení dvojklíčnolistého plevele v okrasných trávách. Rychlost jeho působení závisí na počasí, čím je venku tepleji, tím rychleji účinkuje. V průměru je to 7–14 dní, v této době se nedoporučuje trávník kosit, počkejte, než bude plevel hnědý a vyschnutý, a až potom konejte.
  • Dicopur – je herbicid určený na ničení dvojklíčnolistého plevele v trávníku. Aplikujte přípravek pomocí postřiku v ředěné formě. Po 3 dnech od postříkání trávníku trávu pokoste.
  • Roundup max – pokud máte zahlcenou zahradu, nejen jetelinou, ale i jiným plevelem, určitě sáhněte po tomto přípravku. Roundup je silný koncentrát, který je ředitelný vodou a používá sa na ničení obzvláště intenzivního plevele!

Chemické potreky na hubení jetele a plevele v trávníku

Herbicidy dělíme na selektivní a neselektivní, přičemž samy mají ještě další specifické podtřídy. Jak je rozlišit?

 

 

Selektivní herbicidy

Tento typ přípravku se využívá před setbou, po setbě a po vzejdení nebo po sběru plodin. Při aplikování je nutné sledovat požadovaný čas, kdy přípravek použít (z hlediska růstové fáze plevele a rostlin), dodržovat správné dávkování a způsob aplikace. Selektivní herbicidy jsou přizpůsobené na ničení jen určitého typu rostliny (plevele) a jen ten vyhubí bez toho, aby zaútočily nebo zničili ostatní.

  1. Kontaktní – tyto herbicidy působí jen na vzešlý plevel.
  2. Systémové – zasáhnou rostlinu (plevel) v nadzemních i podzemních částech a šíří se dál po rostlině. Herbicidy poruší látkovou výměnu, zpomalí růst jednotlivých částí rostliny a zdeformují ji.
  3. Kořenové – šíří se prostřednictvím kořenového systému. Tento typ herbicidu se aplikuje zpravidla před vzejdením rostliny a ničí přímo klíčící rostliny. Riziko představuje fakt, že látka může dlouhodobě setrvat v půdě.

Neselektivní herbicidy

Používají se při ničení plevele v porostech, přičemž při aplikaci nemůžeme zasáhnout kulturní rostliny, protože by následně došlo k jejich zničení.

  1. Kontaktní – v půdě působí dlouhodobě a ničí plevel, přičemž zanechávají rezidua.
  2. Systémové – na rozdíl od kontaktních jsou přijímané a rozváděné zelenými částmi rostlin. Působí jen krátce, v půdě nezanechávají rezidua.

Další rady

Mechanické vyřezávání – zřejmě nejvíc nepraktickou radou je ruční vyřezávání. Pokud máte malý trávník a jetelina se ještě nerozrostla, můžete se pokusit zbavit se jí ručně.  V tomto stadiu je možné, že jetelinu vyhubíte rychle a jednoduše, bez chemických přípravků. Při větším zasažení však tento postup nedoporučujeme. Zabralo by to opravdu velmi mnoho času, a proto si boj s tímto plevelem vyžaduje rafinovanější metodu.

Hnojení – vysoké hodnoty pH půdy zapřičiňují zvýšený výskyt plevele v trávníku. Ideální hodnota je 6–6,5 pH. Pokud je půda velmi zásaditá, plevel má ideální podmínky na svůj růst a další rozmnožování. Dokonalé pH trávníku získáme pravidelným hnojením. Navozte si proto kvalitní hnojivo a zaútočte. Tráva se rozroste a zadusí plevel a jetelinu.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 21.03.2018
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.