Jak odstranit nálepky a etikety

Další z problémů, který zná asi každý. Nálepky, etikety nebo samolepky nás dokážou pořádně potrápit. Někdy ani tak nejde o to, že by dělaly zlo, ale prostě je potřebujeme nutně odstranit.

Odstraňování nálepek z nábytku

Zbavit se nálepek nebo etiket na ledničce, nábytku, autě nebo na různých předmětech, jakými jsou poháry, misky nebo hračky, dá pořádně zabrat. Nebo ne?

Možná jen stačí znát správnou techniku, jak se těchto lepících srandiček zbavit nadobro. Jak odstranit etikety z plastů? Jak se zbavit nálepek na autě? Co s lepicí páskou? Jak vyčistit zaschlé lepidlo? Zkuste použít tyto finty.

Jak odstranit etikety z kuchyně

V tomto sektoru se asi problém s nálepkami nebo etiketami vyskytuje nejčastěji. Rozhodně známe situace, kdy se nám objeví etiketa na miskách nebo pohárech. Jak odstranit nálepky z ledničky? Jak odstranit nálepky z plastu a nádobí?

Pokud vás stále trápí etikety na těchto předmětech, případně na vybavení kuchyně a nemůžete se jich zbavit, zkuste olej (rostlinný, olej z auta, olej na mazání – je to jedno). Olej si natřete na hadřík  důkladně nálepku přetřete, aby se olej vsákl. Nechte aspoň 20 minut účinkovat a opatrně setřete. Pokud necháte působit olej na nálepku přes noc, nic nepokazíte a nálepka půjde dolů sama. Použít můžete houbičku na nádobí nebo škrabku na silikon.

Ne každá nálepka musí jít dokonale dolů. Pokud tedy zůstaly nějaké nečistoty nebo části nálepky, zkuste použít školní gumu. Právě školní gumou se zbavíte například zbytků lepidla.

Pokud nezabere olej, vyzkoušejte ocet. Opět ho stačí nanést na nálepku, nechat působit a nakonec ji seškrabat. Při našem testování se ale nestalo, že by olej nepomohl.

Nálepky na nábytku

Noční můra, kterou často způsobí naše malé ratolesti. V tomto případě se nálepky mohou objevit na dřevu, plastu, skle, nebo dokonce na kobercích. Jak odstranit pásku z podlahy? V zásadě můžete zkusit použít řešení jako v kuchyni.

Dobrým pomocníkem však je také odlakovač na nehty. Stačí když si odlakovač nalejete na hadřík nebo na drsnou stranu houbičky a pomalu třete, dokud nálepka nesleze.  

Některé plasty, barvy a laky na nábytku však nemusí snášet acetonový koncentrát, a proto je lepší použít předcházející řešení nebo použít metodu nahřívání.

Účinným způsobem, jak se nálepek zbavit, je použití fénu. S fénem stačí místo dostatečně nahřát a nálepku následne sloupnout. Právě tímto způsobem se zbavíte například i lepidla z lepicí pásky. Následné zbytky jen setřete pomocí hadříku namočeného v teplé vodě.

Z koberce nebo jiné textilie můžete zkusit odstranit nálepky také pomocí žehličky, případně horké páry. Tímto způsobem přijdete i na to, jak odstranit oboustrannou lepicí pásku z podlahy. Teplá pára nebo fén jsou skvělé varianty, abyste podlahu nepoškrábali.

Nálepky na skle a laku auta

Jak odstranit nálepku ze skla? Pravděpodobně jedno z nejčastějších míst, kde nám nálepky dají zabrat. Odlepování dálniční známky je někdy jako noční můra. Nálepka se trhá a zanechává po sobě lepidlo.

Někdo používá škrabku na led, ale obvykle je to neúčinné a nálepka po sobě zanechá stopy na skle nebo laku auta. Čarovným způsobem může být prostředek na čištění oken nebo také známý sprej WD40, který nastříkáte na nálepku a necháte chvíli působit. Potom jednoduše nálepku odlepte. Pokud takový sprej nemáte, můžete použít i vazelínu.

Z technických prostředků to může být ještě také technický benzín, respektive ředidlo. V případě těchto chemikálií však opatrně, abyste nepoškodili lak, případně nezničili plasty. Proto naneste benzín na hadřík, jemně potírejte a následně seškrabte.

Trochu zručnosti si vyžaduje použití teplovzdušné pistole. Tuto variantu nepoužívejte na plastové nebo dřevěné materiály. Na skle či laku nálepku pomalu nahřívejte a současně ji pomalu odlepujte. Nepoužívejte příliš velký výkon!

Speciální prostředky na odstranění etiket

Pokud vám skutečně nezabere ani jeden z těchto tipů, máme pro vás profesionální čisticí prostředky. V domácnosti se využívá především čistič s názvem Label Off, který je určený na odstraňování etiket z plastů, skla či kovů a je účinný také jako odstraňovač lepidla. Cenově za něj utratíte zhruba 5 euro.

Skvělou variantou může být také přípravek Hagesan  odstraňovač nálepek, který vás vyjde ještě o dvě eurá méně. Na autosklo nebo lak se doporučuje sprej na odstranění nálepek Apursil odstraňovač samolepek.

Odstraňovače nálepek a etiket

Nyní věříme, že nálepek, etiket, pásek a lepidel se určitě zbavíte. Základem je vědět, jak na to. Tak to zkuste a nevzdávejte se příliš brzy. 

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 13.03.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.

Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši

Každý, kdo denně pracuje na počítači, potřebuje počítačovou myš. V případě, že je to váš případ, budete určitě dobrou myš potřebovat. Pomůžeme vám vybrat správně.