Návod, jak odstranit vosk ze svícnu, skla, ubrusu, koberce, z dlažby, oblečení nebo dřevaj

Svíčky jsou jedním z nejlepších a nejoblíbenějších doplňků do interiéru. Dokážou vytvořit útulnou atmosféru i ve větším prostoru, jejich vůně naplní váš domov a zachrání vás v situacích, když vám přestane fungovat elektřina. Často vás provázejí i při důležitých událostech v životě, spojují se s Vánocemi i s relaxem, situacemi, kdy chcete přestat myslet na všechno.

Jak odstranit vosk z oblečení

Tekoucí vosk ze svíček se však může dostat na místa, kam nechcete. Dokáže zaschnout na textiliích, nábytku i jiných površích a potom je těžké ho odstranit. Není třeba se bát, protože to není nemožné. Když znáte správnou techniku, ty pravé čisticí prostředky a také postup, tak dokážete skvrnu z vosku jednoduše odstranit.

Informace o vosku: Vosky jsou estery mastných kyselin. Živočišné vosky jsou nepolární a chemicky stabilní látky, které jsou obtížně hydrolyzovatelné. Při normální teplotě si drží pevné skupenství, ale při vyšších teplotách začnou tát. Mezi základní typy vosků patří žlutý a bílý vosk produkovaný včelami, lanolin je vosk z ovčí vlny, vosky produkované hmyzem a rostlinné vosky z koření. Parafínové svíčky se začaly vyrábět v roce 1830 kvůli tomu, že měly svíčky z loje nepříjemný zápach. Spojení parafínu a stearinu vytvořilo pevnější svíčky, podobné těm dnešním. Dnes už najdete také gelové svíčky (ve srovnání s voskovými svíčkami vydrží třikrát déle), krystalové voskové (jsou z přírodního vosku a lépe drží vůni) nebo sójové svíčky (nejzdravější varianta a biologicky rozložitelná).

Odstraňování vosku z oblečení

Nějčastější problém s voskem nastává, když se ocitne na oblečení (ubrusu, látkové sedačce, koberci). Ukážeme vám více způsobů, jak odstranit vosk. Když k nehodě s voskem dojde, je třeba ho nechat úplně zaschnout. Odstraňování bude potom jednodušší. Pokud byste začali odstraňovat mokrý vosk, způsobíte víc škody než užitku. Protože vosk tuhne rychle, nebudete muset čekat dlouho. V případě, že spěcháte, bude rychleji tuhnout, když ho potřete kostkou ledu. Když vosk ztuhne, můžete se vrhnout na samotné odstraňování.

Odstranění pomocí žehličky

Odstraňování vosku z textilií pomocí žehličky je nejčastějším způsobem. Kromě samotné žehličky a skvrny od vosku budete potřebovat technický benzín, savý papír a nůž. Díky všem těmto pomůckám docílíte, že na látce nezůstane po vosku ani stopa. Jako první odstraňte pomocí zahřátého nože vrstvu vosku, která zůstala na oblečení.

Potom z obou stran umístěte na látku papír, aby se vám vlivem tepla nepoškodila a zároveň aby se lépe skvrna, která po vosku zůstala, odstranila. Syntetické látky nemohou přijít vůbec do kontaktu s takto vysokou teplotou, takže ty raději vyčistěte jiným způsobem. Párkrát ho přežehlete žehličkou shora i zdola. Pokud by byl papír už celý špinavý, tak ho vyměňte za čistý, aby se měl vosk kam vpíjet. Pokud by i po přežehlení zůstala skvrna na látce, použijte benzín nebo podobný přípravek. Oblečení nebo látku už potom jen nechte vyschnout.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Čím můžete nahradit žehličku

Když nemáte aktuálně po ruce žehličku nebo ji chcete nahradit něčím jiným, tak máte opět více možností. Jednou z nich je fén – zapněte ho na nejvyšší teplotu a horký vzduch vosk roztopí.

Podobně dokáže působit také horká voda s jedlou sodou. Stačí, když ve velkém hrnci uvaříte vodu, přidáte do ní 6 čajových lžiček jedlé sody a nechte textilii aspoň 5 minut louhovat. Pokud by se skvrna neodstranila, tak to můžete i vícekrát zopakovat.

Použijte šampon na vlasy

Na odstranění vosku z oblečení nebo jiné textilie můžete použít také šampon určený na mastné vlasy. Vosk nechte zaschnout, dokud není úplně tvrdý. Potom ho odlupte příborovým nožem a pod ním bude mastná skvrna, na kterou nanesete uvedený šampon. Dá se použít jakýkoliv, ale nejlépe funguje vysušující, takže šampon na mastné vlasy.

Namočte si ruku nebo kartáč a krouživými pohyby šampon na povrchu zpěňte. Potom ho nechte působit. Pokud je to možné, tak textilii přeperte jemně v rukách a potom hoďte do pračky na program, který běžně používáte. Po vypríní ji už jen nechte vyschnout. Skvrna po bílém vosku zmizí poměrně rychle, po barevném zmizí úplně až po více praních.

Zmrazení

Pokud nechcete používat na vosk žádné agresívní čisticí prostředky nebo jde o jemnější látku, může být účinným způsobem i zmrazení. Tím, že se látka zamrazí, se vosk jednodušeji oddělí bez toho, aby za sebou zanechal skvrnu nebo by látku poškodil. Oblečení vložte do mrazničky aspoň na hodinu a potom se pokuste vosk opatrně odstranit.

Vosk na nábytku

Voskové kapky se z nábytku odstraňují velmi těžko. Máme pro vás pár tipů na to, jak vosk z nábytku odstranit bez toho, abyste ho poškodili.

Záleží na materiálu

To, jak skvrnu budete odstraňovat, záleží také na materiálu, z něhož je nábytek vyrobený. Některé materiály totiž vyžadují šetrnější zacházení než jiné, takže musíte být opatrní, abyste ho nijak nepoškodili.

Skvrny od vosku na dřevě

Nejopatrněji je třeba postupovat u lakovaného nábytku, aby se vám nepodařilo poškrábat i vrchní vrstvu laku. Nejjednodušeji se odstraňuje v případě, kdy je povrch nábytku skleněný. Tehdy stačí vosk jen opatrně seškrábat a nezůstane po něm žádný mastný flek.

Odstranění vosku z nábytku 

Při odstraňování vosku z jakéhokoliv povrchu je nejlepší použít teplo. Hlavně když jde o materiál, který se snadno poškodí. Aby byla manipulace co nejjednodušší a bezpečná, vosk ohřejte fénem a utřete hadříkem. Někteří doporučují použít žehličku a savý papír, tento postup vyžaduje opatrnost, protože vrstva laku se může lehce poškodit. My raději doporučíme použití fénu. V případě nábytku bez laku a odolnějšího povrchu můžete vosk seškrábat mechanicky pomocí kuchyňského nože nebo žiletky. Pomalu a hlavně opatrně odstraňte zbytky vosku.

Pokud pod vrstvou vosku zůstala mastná skvrna, je stále možné ji odstranit. Na malou a povrchovou skvrnu postačí mýdlová voda nebo ocet. Nikdy nedávejte čistič přímo na povrch, ale pokapejte jím hadřík a tím se potom snažte skvrnu vyčistit.

Odstranění vosku z vany

Romantika v koupelně, mnoho svíček a nakonec mnoho stečeného vosku po vaně. Tak jednoduše to z ní pryč nepůjde, ale když znáte ty správné produkty, tak se můžete vosku i z tohoto povrchu zbavit. Nejdříve se snažte ztuhlou vrstvu odstranit mechanicky. Použijte na to tupý předmět, abyste nepoškodili barvu, kterou je vana natřená.

Když je horní vrstva odstraněná, sáhněte po izopropylalkoholu. Namočte do něj utěrku a přiložte ji na skvrnu. Ta nebude odstraněná hned, utěrku s izopropylalkoholem je třeba nechat působit několik hodin. Postupně se začne mastnota z vany chytat do látky a na povrchu nic nezůstane. Potom vanu umyjte běžným čisticím prostředkem.

Čištění tvrdých povrchů

Pokud se vám vosk vylil na jakýkoliv odolnější a tvrdší povrch (sklo, kov, kámen…), s odstraňováním to bude o něco jednodušší. Můžete totiž použít agresívnější přípravky. Stává se to například u náhrobních kamenů nebo na dlažbě. Jedním ze způsobů je použití jedlé sody a peroxidu vodíku. Po odstranění vrchní vrstvy vosku naneste na mastnou skvrnu trochu jedlé sody, na kterou nakapete nebo nanesete rozprašovačem peroxid vodíku. Obě tyto složky nechjte působit aspoň 10 minut a setřete utěrkou. Druhým způsobem je použití ředidla na barvy. Na povrch naneste pár kapek ředidla a nechte působit přibližně minutu. Potom skvrnu promíchejte a vyčistěte utěrkou.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 11.01.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.4%)

V této kategorii najdete i:

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.

Jak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážkyJak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážky

Jedna z možností, jak ušetřit během topného období, jsou samozřejmě kvalitně utěsnená okna a dveře. Prozradíme vám, jak správně utěsnit okna, ale také vchodové plastové dveře.