Jak opravit poškozený nábytek?

Nábytek vybíráme vždy s ohledem na jeho trvanlivost a dlouhou životnost. Krásu však dokáže rychle narušit škrábanec nebo rýha a vy stojíte před otázkou, jak opravit poškozený povrch nábytku.

Máme pro vás řešení! Sesbírali jsme hned několik rad jak opravit různé povrchy a zachránit svůj oblíbený kousek.

Oprava povrchu nábytku ve vysokém lesku

Vysoký lesk je na nábytku velmi oblíbený, ale stačí malá nepozornost a zůstane zjizvený. U vysokého lesku je nejvhodnější volit akrylát. Chybičky krásy je s ním možné zahladit nejsnáze.

Stačí vzít rozprašovač s vodou, navlhčit poškozené místo a přebrousit jemným brusným papírem. Naneseme brusnou pastu a pomocí hadříku vyleštíme povrch do dokonalosti. Následně se nábytek vyleští klasickým přípravkem, jaký používáte při uklízení.

Akrylát je totiž dost hrubý a celobarevný. Mikrobroušení mu neublíží.

Oprava poškozené dýhy

Pokud je poškozená dýha, řešením je tmel na dřevo. Před použitím vyzkoušejte, zda souhlasí s barvou. Například na neviditelné ploše. Oprava dýhy je už potom jednoduchá.

Nanesený tmel přebrousite jemným brusným papírem nebo brusným polštářem (P 240 nebo 280) a přelakujete. Je to nejvhodnější způsob, jak opravit i dřevotřísku, která je povrchově upravená dýhou.

Velký pomocník na malé rýhy

Na opravu mělkých poškození dřevěných, dýhovaných, a dokonce i problematických plastových povrchů, laminovaných DTD desek a povrchovou opravu dřevotřísky je ideální měkký vosk. Alternativně můžete tento vosk najít i pod názvem voskové tyčinky na opravu nábytku.

Vosková tyčinka na opravu nábytku

Oprava poškozeného nábytku voskem

Škrábanec opravený voskem na nábytek

Vyrábějí se ve vícerých barvách, jednotlivé vosky dokonce můžete míchat a dosáhnout požadovaný odstín podkladové barvy. Jedna tyčinka stojí průměrně 2 eura. Vosk je však určený jen na opravy málo namáhaných povrchů.

Práce je jednošší – voskem vyplníte rýhu a plochu přeleštíte. Takto opravené škrábance však mají kratší životnost. 

Zachránit se dá i laminát

Poškození laminátu může vzniknout od domácích miláčků, židle nebo kamínků. Oprava je trochu složitější, budete si muset opatřit základní sadu pro úpravu poškozeného laminátového povrchu. Sada obsahuje všechno potřebné, včetně špachtle a barev. Vyjde vás kolem 15 eur. Následně podle návodu nanesete jednotlivé pasty, použijete pigmenty, všechno zahladíte a plochu vysušíte. Následně povrch přeleštíte.

Díry v nábytku

Na nábytku se mohou objevit nejen rýhy a škrábance na dřevě, ale také díry. Ať už právě po červotočích, nebo po pádu předmětů. Na malé dírky je možné použít voskový tmel, respektive opravné voskové tyčinky. Rozpuštěný vosk vtlačíte do dírek a následně přeleštíte.

Jestli jde o hluboké protlačení, do jamky napíchejte několik dřívek, která naplníte vodou. Dřevo nabobtná a potom ho stačí jen zabrousit a přelakovat.

Poškození nábytku červotočem

Klasický dřevěný nábytek vydrží generace, pokud se do něho nepustí červotoč. Nejlépe na něj zabírá chemie. Přípravky lze dostat běžně v barvách a lacích v sumě od 13 eur. Nanášet je lze natíráním štetcem, nebo aplikovat injekčně přímo do chodbiček po škůdci. Výhodou chemického ošetření je, že po zahubení škodců působí i jako ochrana.

Alternativní metodou je napuštění octem. V zimě se červotoč obvykle likviduje na suchém mrazu. Je to klasická obnova dřeveného nábytku.

Rychlé tipy na opravy nábytku

Drobné škrábance z méně nápadného nábytku jako botníku nebo spodní části skříně je možné odstranit jemným přebroušením a natřením hnědým nebo okrovým krémem na boty. Často je to nejrychlejší a nejpraktičtější způsob, jak zachránit poškozený povrch dřeveného nábytku.

Pokud máte nábytek z některé z klasických dřevin jako buk, dub, třešeň a podobne, na drobné opravy nábytku si můžete koupit přímo retušovací fixku na nábytek. Stojí od 5 eur výš a poskytuje rychlou odpověď na to, jak odstranit škrábance z povrchu nábytku.

Pero na opravu nábytku

Na překrytí malých škrábanců nebo odřenin poslouží také dužina vlašského ořechu, pekanového nebo para ořechu. Obnova povrchu nábytku nebude sice dokonalá, ale olej z ořechů spolehlivě zabarví šrám po škrábanci.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 11.07.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.