Jak opravit poškozený nábytek?

Nábytek vybíráme vždy s ohledem na jeho trvanlivost a dlouhou životnost. Krásu však dokáže rychle narušit škrábanec nebo rýha a vy stojíte před otázkou, jak opravit poškozený povrch nábytku.

Máme pro vás řešení! Sesbírali jsme hned několik rad jak opravit různé povrchy a zachránit svůj oblíbený kousek.

Oprava povrchu nábytku ve vysokém lesku

Vysoký lesk je na nábytku velmi oblíbený, ale stačí malá nepozornost a zůstane zjizvený. U vysokého lesku je nejvhodnější volit akrylát. Chybičky krásy je s ním možné zahladit nejsnáze.

Stačí vzít rozprašovač s vodou, navlhčit poškozené místo a přebrousit jemným brusným papírem. Naneseme brusnou pastu a pomocí hadříku vyleštíme povrch do dokonalosti. Následně se nábytek vyleští klasickým přípravkem, jaký používáte při uklízení.

Akrylát je totiž dost hrubý a celobarevný. Mikrobroušení mu neublíží.

Oprava poškozené dýhy

Pokud je poškozená dýha, řešením je tmel na dřevo. Před použitím vyzkoušejte, zda souhlasí s barvou. Například na neviditelné ploše. Oprava dýhy je už potom jednoduchá.

Nanesený tmel přebrousite jemným brusným papírem nebo brusným polštářem (P 240 nebo 280) a přelakujete. Je to nejvhodnější způsob, jak opravit i dřevotřísku, která je povrchově upravená dýhou.

Velký pomocník na malé rýhy

Na opravu mělkých poškození dřevěných, dýhovaných, a dokonce i problematických plastových povrchů, laminovaných DTD desek a povrchovou opravu dřevotřísky je ideální měkký vosk. Alternativně můžete tento vosk najít i pod názvem voskové tyčinky na opravu nábytku.

Vosková tyčinka na opravu nábytku

Oprava poškozeného nábytku voskem

Škrábanec opravený voskem na nábytek

Vyrábějí se ve vícerých barvách, jednotlivé vosky dokonce můžete míchat a dosáhnout požadovaný odstín podkladové barvy. Jedna tyčinka stojí průměrně 2 eura. Vosk je však určený jen na opravy málo namáhaných povrchů.

Práce je jednošší – voskem vyplníte rýhu a plochu přeleštíte. Takto opravené škrábance však mají kratší životnost. 

Zachránit se dá i laminát

Poškození laminátu může vzniknout od domácích miláčků, židle nebo kamínků. Oprava je trochu složitější, budete si muset opatřit základní sadu pro úpravu poškozeného laminátového povrchu. Sada obsahuje všechno potřebné, včetně špachtle a barev. Vyjde vás kolem 15 eur. Následně podle návodu nanesete jednotlivé pasty, použijete pigmenty, všechno zahladíte a plochu vysušíte. Následně povrch přeleštíte.

Díry v nábytku

Na nábytku se mohou objevit nejen rýhy a škrábance na dřevě, ale také díry. Ať už právě po červotočích, nebo po pádu předmětů. Na malé dírky je možné použít voskový tmel, respektive opravné voskové tyčinky. Rozpuštěný vosk vtlačíte do dírek a následně přeleštíte.

Jestli jde o hluboké protlačení, do jamky napíchejte několik dřívek, která naplníte vodou. Dřevo nabobtná a potom ho stačí jen zabrousit a přelakovat.

Poškození nábytku červotočem

Klasický dřevěný nábytek vydrží generace, pokud se do něho nepustí červotoč. Nejlépe na něj zabírá chemie. Přípravky lze dostat běžně v barvách a lacích v sumě od 13 eur. Nanášet je lze natíráním štetcem, nebo aplikovat injekčně přímo do chodbiček po škůdci. Výhodou chemického ošetření je, že po zahubení škodců působí i jako ochrana.

Alternativní metodou je napuštění octem. V zimě se červotoč obvykle likviduje na suchém mrazu. Je to klasická obnova dřeveného nábytku.

Rychlé tipy na opravy nábytku

Drobné škrábance z méně nápadného nábytku jako botníku nebo spodní části skříně je možné odstranit jemným přebroušením a natřením hnědým nebo okrovým krémem na boty. Často je to nejrychlejší a nejpraktičtější způsob, jak zachránit poškozený povrch dřeveného nábytku.

Pokud máte nábytek z některé z klasických dřevin jako buk, dub, třešeň a podobne, na drobné opravy nábytku si můžete koupit přímo retušovací fixku na nábytek. Stojí od 5 eur výš a poskytuje rychlou odpověď na to, jak odstranit škrábance z povrchu nábytku.

Pero na opravu nábytku

Na překrytí malých škrábanců nebo odřenin poslouží také dužina vlašského ořechu, pekanového nebo para ořechu. Obnova povrchu nábytku nebude sice dokonalá, ale olej z ořechů spolehlivě zabarví šrám po škrábanci.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...Publikováno dne: 11.07.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...