Jak se zbavit zvířecích chlupů nejen na sedačce

Domácí miláčci přinášejí lásku, radost a zábavu. Jejich odvrácenou stránkou je průběžná výměna kožichu. S tím souvisí množství zvířecích chlupů na sedačce, šatech i tam, kde byste je nečekali.

Spící vlčák na sedačce

Nezáleží, zda jde o krátkosrsté, nebo dlouhosrsté plemeno, jsou to vedlejší účinky chovu domácích miláčků, které je však možné eliminovat.

Sušička výborná na textil

Problém psích chlupů na oblečení je, že pokud se zapíchnou do tkaniny, ani bežné praní je nemusí odstranit. Tady přichází na pomoc sušička prádla. Nejenže pomáhá věci usušit a není třeba je ani tolik žehlit, ale stejně účinně zbavuje textilie chlupů. Dokáže to právě díky tomu, že horký vzduch vyfouká z tkaniny prach, uvolněná vlákna a také zvířecí chlupy.

Jak odstranit chlupy z oblečení bez sušičky?

Kupovat sušičku je finančně náročné a často prostorově nemožné. V takovém případě textilii výrazně znečištěnou od zvířecí srsti vypere práčka, pokud do bubnu přidáte klasickou houbičku na nádobí. Ta na sebe naváže chlupy a věci budete mít podstatně čistší, než kdybyste tento malý zlepšovák ignorovali. Je to velmi vhodný odchlupovač do pračky.

Kuličky do pračky proti chlupům

Finančně náročnější alternativou jsou kuličky do pračky proti chlupům. Používají se také proti žmolkům a jejich cena je kolem 5 eur. Jsou to dva nejúčinnější způsoby, jak vyprat psí chlupy v pračce.

Chlupy na dřevu

Psí chlupy v bytě, stejně jako kočičí, jsou lehké, takže do ovzduší je dostane i slabé víření vzduchu. To znamená, že se usazují na místech, kam se domácí miláček nedostal. Na rychlé a praktické odstranění chlupů z nábytku jsou vhodné hadříky z mikrovlákna. Následnému usazování zamezí leštidlo na dřevěné povrchy.

Odstranění chlupů z koberce

Na toto existují tři ověřené způsoby. Prvním je kvalitní vysavač, druhým je použití rukavice na psí chlupy a třetím je nasadit si gumové rukavice, namočiť je ve vodě a klouzat po povrchu koberce.

Odstraňování psích chlupů z koberce

Zvířecí chlupy se vám na ni rychle uchytí a vy rukavice už jen umýváte ve vodě. Tento recept je nejvhodnější pro koberce s velmi nízkým vlasem.

Odchlupovací rukavice

Jsou praktické na rychlé vyčištění větších ploch jako je například matrace na sedačce. Mají gumový povrch a zachytí chlupy. Jde o rychlý zásah v momentu, kdy vám u dveří stojí návštěva a vy chcete ještě bez vysávání a dlouhého uklízení očistit místo, kam pozvete hosty. Taková rukavice je první pomocí při rychlém zbavení se chlupů.

Lepicí pásky a válečky na textil

Povrchové chlupy například z černého trička nebo mikiny lze odstranit velmi rychle pomocí lepicí pásky, nebo ještě lépe lepicího válečku. Jde o speciální lepivý válec, určený na zbavení šatstva povrchových nečistot.

Lepicí váleček na textil

Stojí přibližně euro a má několik lepicích ploch. Je to praktický a rychlý odstraňovač chlupů z oblečení. Nevýhodou je, že neodstraní chlupy zapíchnuté hlouběji v tkanině. Každý chovatel by však takový váleček měl mít doma.

Odstranění chlupů z kůže

Pokud máte koženou sedačku, vysávání není vhodné a také ani kartáče na chlupy. Tady pomůže antistatický jemně navlhčený hadřík, kterým sedačku přetřete. Podle plochy a míry znečištění ji možná bude potřebné vícekrát namočit a vyprat.

PET vysavač

Z koberců, sedaček, postelí, plachet, polštářů nebo podlahy je logicky nutné zvířecí chlupy povysávat. V případě sedaček se hodí menší nástavec a zvyšte výkon sání. Tehdy dokáže vytáhnout chlupy zapadlé hlouběji v tkanině. Výborným řešením pro chovatele, kteří mají podlahy s koberci, je použít PET vysavače na psí chlupy.

Vysavač s PET hlavicí na zvířecí chlupy

Jejich výhodou jsou speciální PET kartáčové hlavice, které vysávají, sají a současně kartáčují textilii. Účinnost vychytání chlupů se tak zněkolikanásobí.

Jak chlupům předcházet?

Pokud chováte domácího miláčka, tak musíte počítat s tím, že jak pes, tak i kočka vyměňují svoji srst. Minimálně dvakrát do roka v souvislosti s létem a zimou. Ale odumřelá srst se uvolňuje celoročně.

Eliminovat psí a kočičí chlupy můžete pravidelným vyčesáváním srsti. Kartáčem dokážete totiž sebrat mnoho chlupů, které by co nevidět měly tendenci samovolně vypadnout. Psa můžete také vykoupat, ale ne příliš často. Při koupání například jednou za týden začne srst vypadávat častěji a může se paradoxně zintenzívnit i pach. Pravidelně však perte pelech zvířete, zamezíte tak rozptylování chlupů z jeho ležiště do celého bytu.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentářPublikováno dne: 17.06.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo Programovatelné termostatické hlavice na radiátor ušetří až 30 % účtu za teplo

Regulace vytápění interiéru zabrání plýtvání teplem. Přečtěte si náš článek o termostatických ventilech a termostatických hlavicích na radiátor, ve kterém najdete všechno podstatné.

Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup Přestavba a rekonstrukce bytu – povolení, rozpočet a postup

Rekonstrukce bytu ve většině případů proběhne jednou za život. Proto jsme připravili jednoduchého průvodce, který vás procesem rekonstrukce vašeho bytu provede a ukáže vám to...

Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují Termostatické baterie sníží účet za vodu. Podívejte se, jak fungují

Chcete se sprchovat komfortněji a navíc ušetřit pár korun na účtech za vodu? V článku vám prozradíme, jak termostatická baterie funguje a proč byste si ji měli nechat namontovat nejen do...