Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Mínusové teploty, sněhová pokrývka a led. Přesně tato trojice patří neodmyslitelně k zimním měsícům, které nás co nevidět čekají. Nejhorší jsou studená rána během pracovního týdne. Ranní nestíhačky se ještě zkomplikují. Aspoň pro vás motorizované, kteří nemáte garáž.

Seškrabávání zamrzlého auta

Chlebem každodenním se stane zamrznuté sklo na autě. V horších případech vaši trpělivost a zručnost prověří i zamrznuté dveře či odešlá baterka. Podívejte se s námi, jak přežít rozmrazování oken na autě v pohodě a bez stresu.

Pořádná škrabka je základem

Asi nějvěrnějším a nejběžnějším pomocníkem každého motoristy v zimě je škrabka na okno. Vyplatí se do ní investovat. Nejenže vydrží roky, ale skutečně funguje. Levné kousky z nekvalitního plastu se snadno zlomí a kreditkou či jinou tvrzenou kartičkou okno určitě neoškrábete. Jedině, že by hořelo a jinak to nešlo.

Zapomeňte na horkou vodu

Myslíte si, že super levný a dostupný rozmrazovač čelního skla je například vřelá voda? Omyl. Teplé tekutiny na sklo nikdy nelijte. Stačí, aby se na něm nacházela malá trhlinka od kamínku, kterou není pouhým okem vidět, a sklo by kvůli teplotnímu šoku mohlo prasknout. Nepokoušejte štěstí, protože nové autosklosklo je drahé.

Vsaďte na elektrický rozmrazovač

Většina moderních automobilů je vybavených elektrickým rozmrazováním oken. Pravdou však je, že na to, aby rozmrazování fungovalo, je potřebné nastartovat. Nechat studené auto jít jen tak na volnoběh však ničí motor. Řešením je přídavný elektrický rozmrazovač čelního skla, který jde na elektřinu z autozapalovače. Ten sa dá použít i v autech bez rozmrazovačů.

Dejte ledu uvnitř auta stopku

Okna zvenku máte očištěná, sednete za volant a zjistíte, že je námraza na okně auta zevnitř. Máte několik možností. Led můžete oškrábat, pokud máte čas, počkejte, dokud ho nerozpustí rozmrazovač.

Zamrzlé auto

Existuje však také babský trik na to, jak předejít této námraze. Stačí do auta umístit ponožku naplněnou kočičí podestýlkou. Ta nasaje vlhkost a v autě se tak nebude srážet voda, která se s klesající teplotou mění na led. 

Mějte v záloze sprej na rozmrazování oken

Super pomůckou, která led rozpustí prakticky okamžitě, je rozmrazovací sprej s obsahem alkoholu. Led začne postupně tát a pro urychlení procesu můžete použít následně škrabku nebo vyhřívání oken. Účinný rozmrazovač si můžete vyrobit i doma. Na domácí rozmrazovač skel potřebujete 3 díly octa, 1 díl vody a rozprašovač. Směs stačí nastříkat na sklo a chvíli počkat.

Prevence proti námraze skla

Zamrzlým oknům se dá předejít několika způsoby. Sofistikovanou metodou je použití ochranných nástřiků z nanočástic. Ty zabraňují vzniku ledu. Z jednoduššího a levnějšího soudku je překrytí čelního skla hrubší fólií, kterou zaseknete do dveří. V případě nouze poslouží i deka, ale zvolte tenkou, jinak můžete poškodit těsnění na dveřích.

Klop, klop, dveře, otevřete se

Co dokáže ráno naštvat? Zamrzlé dveře. Bez toho, aby se vám je podařilo otevřít, se do auta nedostanete. V první řadě zkuste pootevírat úplně všechny dveře a také kufr. Když to nejde, poklepejte po rámu některých z nich. Led by měl povolit a dveře půjdou otevřít.

Rozmrazovací sprej na dveře auta

Zbylé dveře rozmrznou postupně, jak se teplota v autě zvýší vlivem topení. Super trikem je také preventivní namazání těsnění vazelínou. Ta je mastná, takže dveře nezamrznou.

Když zámek zamrzne

Novější auta se už klíčem neotevírají. Stále po cestách však ještě jezdí dost modelů, jejichž dveře se otevírají právě klíčem. První pomocí je zahřátí klíče pomocí tepla rukou nebo opatrně zapalovačem. Když to nepomůže, zkuste do dírky nastříkat sprej na rozmrazení. A máme pro vás jednu radu. Pokud chcete předejít tomu, že nebudete moci ráno otočit vo dveřích klíčkem, přelepte dírku lepicí páskou.

Chraňte autobaterii

Nejhorší vliv má zima na baterku auta. Často se stane, že vlivem nízkých teplot ráno jednoduše nenastartujete. Starší auta je třeba roztláčet, novější modely vyžadují pomoc startovacími kabely. Když nepomůže ani to, nezůstane vám nic jiného než vyndat autobaterii a dát ji nabít. Když víte, že baterka občas stávkuje a bude tuhá noc, raději ji vyndejte z auta a nechte ji do rána v teple. Máte tak jistotu, že budete moci nastartovat.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 22.11.2019
Hodnocení článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.