Elektrický konvektor nejen na stěnu s ventilátorem, termostatem, s WiFi? Spotřeba, cena, recenze

K tomu, aby vám bylo ve vaší domácnosti příjemné teplo, pomohou účinné elektrické vytápěcí konvektory. Představují jednu z mnoha možností, jak vytápět během chladných zimních měsíců.

Jak vybrat elektrický konvektor

Víte, jak si vybrat elektrický konvektor? S termostatem, nebo s WiFi? Při výběru vám rádi pomůžeme. Zaměřili jsme se na všechny důležité parametry, na které byste si při výběru měli posvítit.

Nejlepší elektrické konvektory


Proč a jak si vybrat elektrický konvektor?

Konvektory fungují na principu konvenčního vytápění. Konvektor absorbuje studený vzduch, který proudí v okolí. Následně tento vzduch projde přes ohřívač (topné těleso) a vrátí se nazpět do místnosti, ale už jako teplý vzduch.

Konvektory rozdělujeme na elektrické a plynové. Elektrické konvektory jsou považované za úspornější a výkonnější typ vytápění. Ocení je zejména ti, kteří nemají možnost napojení na plyn. Všeobecně se v interiéru víc doporučují elektrické konvektory než plynové, především pro bezpečnost. Plynové konvektory jsou ideální do exteriéru, např. při kempování.

Konvektor se hodí i jako primární zdroj vytápění (v případě, že používáte dvojitý tarif na elektřinu), ale nejčastěji plní funkci jako doplňkové topení na chaty, do koupelny, do dílny nebo garáže. Je cenově dostupný, ale někoho může od jeho koupě odradit vyšší spotřeba, tedy vyšší náklady za topení (na provoz). Malé rozměry, nízká hmotnost a vysoký výkon jsou parametry, které mnohé zaujmou, ale které parametry by měly být při výběru klíčové?

Výkon vybírejte podle velikosti místnosti

Výkon je údaj, který určuje účinnost konvektoru při vytápění místnosti, ve které bude nainstalovaný. Je vyjádřený ve W (wattech). Pokud chcete zjistit, zda je daný konvektor vhodný pro vámi zvolenou místnost, potřebujete znát objem místnosti. Výkon je důležitý v poměru k objemu místnosti.

Výpočet objemu místnosti:

 1. Vynásobte rozlohu místnosti (v m2) s její výškou.
 2. Výsledné číslo bude vyjadřovat objem místnosti v metrech kubických (m3).
 3. Další parametr, který musíte zohlednit, je izolace místnosti. Pokud je izolace dobrá, platí, že na každý m3 by mělo připadat 40 W výkonu konvektoru. Pokud není izolace dobrá nebo není zrealizovaná vůbec, musíte počítat se zvýšením o 10 W na m3.
 4. Na potřebný výkon má však vliv i nadmořská výška. Získaný výkon se proto vynásobí koeficientem podle nadmořské výšky, ve které se vaše bydlení nachází. Pokud nadmořská výška nepřesahuje hodnotu 500 m, použitý koeficient je 1. Nad 500 m je tento koeficient větší než 1.

Elektrický konvektor na zeď

Termostat, časovač, WiFi a další zajímavé funkce

Moderní elektrické konvektory disponují mnohými praktickými funkcemi. Termostat nebo bezpečnostní pojistka proti přehřátí obvykle už patří k základním “výbavám” každého kvalitního konvektoru. Dražší modely vás oslní časovačem, WiFi připojením či senzorem, který promptně reaguje na nárazové snížení teploty v místnosti. Které funkce u vás zabodují?

 • Termostat – pokud chcete vytápět efektivně a udržovat stabilní vytápěcí výkon konvektoru, termostat je nepostradatelný. V okamžiku, kdy místnost vyhřejete na požadovanou teplotu, zvolenou na termostatu (v případě digitálního termostatu na přesné stupně, v případě mechanického termostatu na úroveň low – medium – high), se automaticky vypne.
 • Výkonnostní stupně – výkonnostní stupně potřebujete při regulaci výkonu, díky čemuž je možný úspornější provoz. Některé konvektory mají ve výbavě tuto praktickou funkci, díky níž můžete nastavit režim 800 W, 1 500 W nebo 2 000 W.
 • Časovač – pomocí časovače si dokážete nastavit přesný čas provozu konvektoru a vrátíte se domů z práce do teplé a příjemně vyhřátého obýváku.
 • WiFi připojení – bezdrátové WiFi připojení je pro určitou skupinu spotřebitelů velkým bonusem. Elektrický konvektor s WiFi připojením můžete ovládat na dálku pomocí appky ve vašem smartphonu. Jednoduše, rychle a efektivně.
 • Ochrana před mrazem – některé modely, které jsou vybavené touto funkcí, můžete nastavit na automatické ohřívání např. když teplota klesne pod 5 °C.
 • LED displej – splňuje informační funkci. Na displeji se zobrazí režim, výkon, nastavená teplota a jiné informace, které souvisí s konvektorem.
 • Ventilátor – pomocí ventilátoru vyhřejete místnost mnohem rychleji.
 • Dálkové ovládání – možnost ovládání na dálku.
 • Stupeň krytí – nejideálnější je, když váš budoucí konvektor disponuje krytím aspoň IP24. To znamená, že pár kapek vody mu neublíží.
 • Ochrana proti přehřátí – konvektor se automaticky vypne, když dosáhne maximální stanovenou hranici, předejdete tak zkratů anbo poškození konvektoru.

Vybíráme z katalogu

Volně stojící, nebo nástěnný konvektor?

Nejběžnější jsou nástěnné (umístěné na stěně) nebo volně stojící (umístěné na podlaze). Výběr způsobu upevnění záleží jen na vašich preferencích. Pravdou však je, že konvektor instalovaný na stěně zabere v místnosti méně místa než ten položený na zemi. V místnosti s dětmi a domácími mazlíčky je to zároveň bezpečnější řešení. Elektrický konvektor navržený na instalaci na stěnu je designově modernější a estetičtější než klasika na nožičkách. A v neposlední řadě, velkou výhodou je, že často jsou v balení nástěnných konvektorů i nožičky nebo kolečka, která poslouží při umístění konvektoru na podlahu.

Elektrický konvektor s ventilátorem, nebo bez něho?

Vybrat si elektrický konvektor s ventilátorem? Ventilátor v konvektoru má svoje výhody i nevýhody. Ventilátor zefektivní vytápění. Pomocí ventilátoru dojde k rychlejšímu ohřátí místnosti a navíc zamezuje tomu, aby se teplý vzduch držel jen na jednom místě. Vytápění s ventilátorem je rovnoměrnější, avšak s daným plusem přichází i nevýhoda pro alergiky. Ventilátor vzduch rozvíří, a tím pádem rozvíří i prach a jiné alergeny, které jsou pro mnohé alergiky nepříjemné a zdraví škodlivé. Dalším mínusem je hlučnější chod konvektoru, když je zapnutý ventilátor.

Elektrický konvektor – ovládání

Spotřeba a náklady – dá se ušetřit?

Pokud nepotřebujete konvektorem vytápět celý byt/dům, tak je určitě možné ušetřit. Výhoda elektrického konvektoru je, že si ho zapnete v místnosti, ve které se nacházíte. Ideální kombinace je nastavení ústředního topení na minimum a v místnosti, ve které se zdržujete, zapnout si elektrický konvektor (např. v obývací místnosti). Platí to dvojnásobně, pokud váš ústřední vytápěcí systém nedisponuje regulací topení v jednotlivých místnostech.

Dimenzování místností a výkon konvektoru hraje při spotřebě prim. Výkon konvektorů se pohybuje v rozmezí od 500 do 3 000 W. Pro lepší orientaci, je to výkon srovnatelný s výkonem žehličky.

Přibližný výpočet nákladů za vytápění konvektorem získáte následovně:

 1. Výkon ve W/kW (wattech/kilowatech) vynásobte časem, kdy je konvektor zapnutý. To se rovná = spotřeba elektřiny v kilowatthodinách (kWh).
 2. Následně tento ukazatel v kWh vynásobte sazbou za elektrickou energii. Ta se nejčastěji udává v korunách na 1 kWh. Na konci výpočtu zjistíte, kolik vás provoz vašeho konvektoru zhruba stojí.

Pro snížení spotřeby, avšak ne na úkor efektivity, stačí, když si vyberete elektrický konvektor, který disponuje funkcíu regulace výkonu. 

Plusy a mínusy elektrických konvektorů

 • Recyklují ohřátý vzduch rychle a efektivně.
 • Vyhřejí celé menší a středně velké místnosti, na rozdíl od radiátoru, který obvykle nejvíc zahřeje, jen když sedíte blízko něho.
 • Jsou bezpečnější v porovnání s jinými typy přenosných ohřívačů.
 • Jsou vhodné do místností, kde se nacházejí starší lidé, kojenci i lidé s omezenou mobilitou.
 • V blízkosti vysokého nábytku nebo jiných předmětů je ohřátý vzduch blokovaný, proto je nejlepší umístit konvektor na místo, kde se nic v blízkosti nenachází.
 • Vyššií spotřeba a také větší energetická ztráta.

Při výběru dbejte i na bezpečnostní prvky. Váš vítězný konvektor by měl mít aspoň krytí IP24 (ochrana proti rozstřikované vodě a možnost umístění ve velmi vlhkých prostorech), bezpečnostní pojistku před přehřátím. To znamená, že v okamžiku, kdy konvektor dosáhne kritickou teplotu/hodnotu, se automaticky sám vypne.

Během zimní sezóny cena stoupá

Pokud nad koupí konvektoru skutečně uvažujete, nečekejte až do zimy. Nejvhodnější čas, kdy se koupě vyplatí, je jaro, léto nebo začátek podzimu. Cena za elektrický konvektor má během topné sezóny tendenci stoupat.

Nejlevnější klasické elektrické konvektory se základními funkcemi koupíte už od 500 Kč. Od 2 500 do 5 000 Kč v obchodech získáte kvalitní elektrický konvektor s Wi-Fi připojením, časovačem a jinými “nadupanými” moderními vychytávkami. Dražší elektrické konvektory, jejichž cena začíná od 5 000 Kč, jsou jako stvořené pro náročné spotřebitele. Obvykle jde o modely s většími rozměry, předurčenými do větších místností. Zpravidla vytápět dražšími modely se odrazí na provozních nákladech. Provoz je ekonomicky úspornější.

Trhu vládnou konvektory Klarstein, Elíz a Stiebel Eltron

Podle recenzí a průzkumu trhu se mezi zákazníky staly nejoblíbenější značky Klarstein nebo Elíz, které představují pro spotřebitele zlatou střední cestu. Jsou to značky, které vyrábějí moderní konvektory v inovačních provedeních. Mezi levnějšími variantami vede značka Sencor a Concept, které sice neoslní vzhledem, ale účel splní do tečky. Výborné parametry a potěšující poměr ceny a výkonu nabízejí konvektory Stiebel Eltron.

TOP elektrické konvektory

Rozhodli jste se investovat do elektrického konvektoru? Vybrali jsme pro vás pár mezi spotřebiteli oblíbených modelů, které zaujaly výkonem, funkcemi či designem. Najdete mezi nimi modely vhodné na stěnu i volně stojící.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.Publikováno dne: 11.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.4%)

V této kategorii najdete i:

Malý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cenaMalý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cena

Díky své multifunkčnosti a kvalitní přípravě jídel poskytují konvektomaty top výsledky. Nedokážete si poradit s výběrem? Poradíme vám.

Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?

Inteligentní zásuvky vám pomocí WiFi a aplikace umožňují vypínat a zapínat spotřebiče na dálku. Jak si WiFi zásuvku vybrat?

Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?

Zajímají vás výhody horského slunce a jak si poradit při koupi? Nabízíme vám návod, jak si vybrat horské slunce.