Nejlepší žehlička – jak vybrat žehličku poradí recenze a testy

Čisté a voňavé prádlo by mělo být základem každého šatníku. Aby ale bylo všechno tip-top, je nutné ho ještě vyžehlit. No, a k tomu potřebujete opravdu dobrou žehličku.

Jak vybrat a koupit nejlepší žehličku?

Podle jakých parametrů byste ji měli vybírat?

Nejlepší napařovací žehličky


Jak vybrat žehličku?

Takový obyčejný přístroj, a přitom jeho výběr není jednoduchý. Přestože žehličku každý z vás zná a už s ní přišel do kontaktu, málokdo přesně ví, čeho si při výběru tohoto spotřebiče všímat. Připravili jsme pro vás návod, jak si nejlepší napařovací žehličku vybrat.

Příkon

Základní technický parametr, který byste si při výběru žehličky měli vždy ověřit. Právě na něm totiž závisí čas, za který se žehlička nahřeje, a také množství páry, které dokáže vyprodukovat. Výkonné žehlicí systémy se v tomto ukazateli blíží k hranici 3 000 W, ale na běžné domácí žehlení prádla postačí i 1 200–1 600 W.

Stálý výstup páry/parní výkon

Měl by vás zajímat v případě, že se ohlížíte po žehličce s napařováním. Tento parametr se udává v jednotkách g/min. a i na něm záleží pohodlné a rychlé žehlení. Na méně mačkavé látky postačí i výkon 40–70 g/min., opravdu výkonné spotřebiče ale dokážou nabídnout i více než 100 g/min. S tímto výkonem žehlička dostatečně změkčí i nepoddajnou látku, která by se jinak žehlila jen velmi namáhavě. Pro horizontální žehlení vám postačí intenzita páry kolem 50 g/min., pro vertikální budete potřebovat žehličku s parním výkonem alespoň 100 g/min.

Parní ráz

Parní výkon je stálá produkce páry, funkce parní ráz vypustí jednorázově větší množství páry, což je užitečné při nadměrně pomačkaném prádle. Velké množství páry vlákna uhladí. Spuštění extra páry, která pomůže překonat i houževnaté záhyby, se u některých napařovacích žehliček nazývá Burst of Steam. Šikovný moment při žehlení lněných a těžkých tkanin (např. denim). Hodnota parního rázu se pohybuje v rozmezí 100 až 200 g/min. Pokud žehlička umožňuje vertikální žehlení, bývá ještě vyšší.

Nádržka na vodu

Její objem se pohybuje od 250–400 ml až po 2,5 litru (v případě výkonných parních stanic). Při výběru žehličky zohledněte tento parametr vzhledem k frekvenci a objemu vyžehleného prádla. V ideálním případě by měla nádržka nabídnout dostatečný objem, aby vás dolévání vody příliš neotravovalo.

Hmotnost žehličky

Hmotnost žehličky byste neměli podceňovat. Pokud žehlíte prádlo nárazově, tedy i několik hodin, hmotnost žehličky se projeví. Možná se na první pohled zdá, že s těžší žehličkou jednodušeji prádlo vyhladíte (bez vyvíjení tlaku), není to tak docela pravda (vyhladíte jej díky páře) a při dlouhém používání se vám s ní bude pracovat nepohodlně. Nezapomeňte, že hmotnost se uvádí bez vody v nádržce.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Plocha žehličky – ocel, keramika, durilium či safír

Kvalitní žehličku definuje také žehlicí plocha, která ma hladký skluz a vysokou odolnost vůči poškrábání. Těchto momentů se moderním žehličkám daří dosáhnout díky pokročilým inovacím a sloučeninám teflonu, keramiky a železných slitin, které jsou doplněné o další materiály. Kdysi běžné materiály jako teflon nebo hliník jsou už minulostí a jejich použití se nedoporučuje vzhledem na riziko poškrábání plochy nebo její přilepení k textiliím.

Z materiálového hlediska se na trhu můžete setkat i s těmito žehlicími plochami:

 • Nerezové plochy spadají do nižších cenových kategorií (cca už od 250 korun), poměrně snadno se poškrábou a věkem ztrácejí skluz.
 • Plochy ze slitin s obsahem nerezu nabízejí plynulý, pohodlný skluz a rovnoměrné zahřívání, jsou však náchylné na poškrábání. Pohybují se v cenových hladinách do 1 250 korun.
 • Keramické plochy jsou skvělou alternativou k nerezovým. Jejich povrch je nelepivý a odolný vůči poškrábání, navíc dokáže rovnoměrně rozvádět teplo. Cenová hladina je velmi různorodá, pohybuje se od zhruba 500 až po 2 500 korun.
 • Saphir, T-ionicGlide či SteamGlide jsou specifické žehlicí plochy kombinující skvělou odolnost vůči poškrábání s ideálními kluznými vlastnostmi. Jedná se o plochy vyšší kategorie, i cenové.

Co se týká otvorů na páru, ty by měly být rozmístěné co nejrovnoměrněji. Výhodou je přítomnost systému anti-drip, který brání kapání zkondenzované páry z těchto otvorů.

Žehlicí plocha žehličky

V našem článku Jak vyčistit žehličku od vodního kamene a připálenin? vám poradíme, jak vyčistit žehlicí plochu vaší žehličky.

Napařovací žehlička není jediná volba

Na trhu se nachází více typů žehliček, jejichž výhody oceníte v různých situacích – v domácnosti, při cestování nebo při žehlení oblečení ze specifických materiálů.

 • Žehličky bez napařování patří ke klasice a absolutnímu základu. Zpravidla nenabízejí nijak speciální funkce ani nádržku na vodu, vlastně se „jen“ nahřejí na určitou teplotu. Bývají vybavené nerezovou žehlicí plochou, díky které jsou trochu těžší. Jsou ideální pro opravdu příležitostné žehlení a nenáročné zákazníky.
 • Napařovací žehličky jsou v současnosti asi nejpoužívanějším typem žehliček v domácnosti. Mají nádržku na vodu a funkci tvoření páry nebo kropení – to v případě žehlení nepoddajného oblečení.
 • Parní stanice jsou profesionálním spotřebičem s využitím všude tam, kde se žehlí velké množství prádla dennodenně. Samotná žehlička nedisponuje vodní nádržkou, ale je propojená s parním generátorem. Díky jeho výkonu dokáže parní stanica vyvinout parní ráz až na úrovni 380 g/min. Žehlicí plocha tak nepotřebuje dosahovat vysokých teplot, aby bylo žehlení účinné.
 • Žehlicí lis nepatří ke klasickým žehličkám – má větší rozměry i hmotnost, stejně tak jeho cena bývá vyšší. Pracuje na principu dvou žehlicích ploch, mezi které se nakrátko vloží oblečení. Plochy produkují nejen teplo a páru, ale i tlak několika desítek kilogramů, díky čemuž se prádlo dokonale vyžehlí.
 • Cestovní žehličky jsou velmi skladné, lehké a díky sklápěcí rukojeti jsou snadno sbalitelné. Skvěle poslouží v improvizovaných podmínkách (časových i prostorových), které často panují při cestování. Navíc jsou dimenzované tak, aby zvládly různá elektrická rozhraní, což se hodí zejména při pobytu v cizích zemích.
 • Bezšňůrové žehličky nabízejí především žehlení bez omezení elektrickou šňůrou. Napájejí se prostřednictvím nabíjecí základny v průběhu několika vteřin – žehličku stačí do základny odložit právě tehdy, když s ní zrovna nepracujete.
 • Napařovače oděvů umožňují vertikální „žehlení“ prádla na ramínku. Prádlo pomocí vysoké a konstantní produkci páry osvěží a vyhladí. K dispozici jsou ruční napařovače a naprovače se stojanem. Jedná se o spotřebič vhodný pro rychlou úpravu oděvů např. na cestách.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Užitečné doplňkové funkce

Mnoho z funkcí, které kdysi byly doménou dražších žehliček, je dnes už běžným standardem. Při výběru žehličky zvažte, zda by pro vás některá z uvedených funkcí nebyla přínosná.

 • Automatické vypínání - žehlička se sama vypne po tom, co je určitou dobu (v sekundách nebo minutách) nečinná. Nezáleží přitom, zda je položená rovně nebo šikmo. Automatické vypínání může zabránit požáru, ale pokud je žehlička stále horká, zbytkové teplo může spálit látku.
 • Stažitelný kabel - oceníte ho jak při žehlení, tak i při ukládání žehličky. Navíjecí šňůra přispívá k většímu komfortu během žehlení.
 • Samočisticí systém - spočívá zejména v čištění usazenin v parních otvorech, které vznikají při dlouhém používání nebo velmi tvrdé vodě. Čisticí účinek do jisté míry poskytuje také funkce Burst of Steam.
 • Nastavitelná úroveň napařování - na moderních napařovacích žehličkách máte možnost nastavení množství páry nebo její úplné vypnutí. Spolu s tím tu bývá i funkce proti odkapávání zkondenzované páry (zejména při nižších úrovních nastavení).
 • Vertikální napařování - umožňuje používat žehličku ve svislé poloze, což je užitečné zejména při žehlení závěsů nebo zavěšených oděvů.

Napařovací žehlička s funkcí Burst of Steam

Nejlepší jsou žehličky Philips, Tefal a Braun

Výrobců žehliček je mnoho, avšak jen pár z nich patří ke stálicím, které se pravidelně dostávají na přední místa v prodejnosti a oblibě zákazníků. K nim patří značka Philips, která nabízí většinu žehliček s patentovanými žehlicími plochami SteamGlide a T-ionicGlide. Nezaostává ani výrobce Tefal se svými vysoce výkonnými napařovacími žehličkami. Oblibě se těší také kvalitní spotřebiče z dílny Braun, značka Electrolux nebo ETA. Levnou, přesto oblíbenou volbou je Sencor. Recenze spotřebitelů vám často řeknou, do kterých z modelů daných výrobců se vyplatí investovat.

Cena je nastavena poměrně nízko

Napařovací žehličky nepředstavují drahou položku ve vašem rozpočtu. Již do 1 000 Kč můžete mít jednoduchý napařovací model, často s keramickou žehlící plochou a parním výkonem kolem 120 g/min. Chcete-li se na svou žehličku spolehnout a chcete, aby vám vydržela v plném zdraví několik let, vybírejte z kvalitnějších modelů v cenovém rozpětí 1 000 až 2 000 Kč. Vyznačují se nejen vyšším výkonem a příkonem, ale často nabízejí vertikální napařování a systém odvápňování je u nich samozřejmostí. Nad 2 000 Kč můžete mít žehličku s žehlící plochou z durilia či jiného odolného materiálu a vysokým parním výkonem, vhodnou pro časté používání.

Nejčastější otázky – FAQ

Hledáte novou žehličku a potřebuje poradit s jejím výběrem? Nevíte, jak zvolit ten správný model ani jak o žehličku pečovat? Připravili jsme pro vás nejčastější odpovědi na otázky ohledně žehliček.

Musím k žehlení používat desilovanou vodu?

Není to nutné, avšak pokud chcete předcházet zanesení žehličky vodním kamenem, určitě vám destilovanou vodu používat doporučujeme.

Jak si usnadním žehlení?

Na žehlení musíte myslet už při praní a sušení prádla. Použitím kvalitních pracích prostředků a správným sušením (oblečení je třeba vytřepat a upravit záhyby) na sušáku (prádlo je nutno povystírat, aby bylo co nejméně zmačkané) nebo v sušičce (program na usnadnění žehlení) toho dosáhnete. Prádlo zbytečně nepřesušujte.

Jaký je rozdíl mezi parním výkonem a parním rázem?

Parní výkon informuje o konstantním výstupu páry, kolik gramů dokáže žehlička vyprodukovat za minutu provozu. Parní ráz udává, jaké maximální množství páry může žehlička vypustit jednorázově.

Oblíbené modely

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 09.10.2018
Posledná aktualizácia: 16.03.2023
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat IPL epilátor? Poznáme nejlepší IPL epilátory podle recenzí a testůJak vybrat IPL epilátor? Poznáme nejlepší IPL epilátory podle recenzí a testů

Chtěli byste se zbavit tmavých chloupků? IPL epilátory jsou účinné a spolehlivé zařízení, které vás při pravidelném používání ochlupení zbaví. Které modely jsou nejlepší? Prozradíme vám...

Jak si vybrat kávovar? Nejlepší automatické, poloautomatické či kapsulové kávovaryJak si vybrat kávovar? Nejlepší automatické, poloautomatické či kapsulové kávovary

Jaký kávovar si vlastně vybrat? Které kávovary jsou nejlepší a nejoblíbenější? Podle čeho vybírat kávovar? Sesbírali jsme pro vás podstatné informace, hodnocení a recenze kávovarů!

Nejlepší pomalé hrnce – Slow cooker pro pomalé vařeníNejlepší pomalé hrnce – Slow cooker pro pomalé vaření

Abyste věděli proč jsou pomalé hrnce skvělým pomocníkem v kuchyni a zároveň věděli, jak si vybrat ten nejlepší, přečtěte si naše tipy a rady. Vysvětlíme vám, proč vám pomalé vaření může...