Nejlepší žehlička – jak vybrat žehličku poradí recenze a testy

Čisté a voňavé prádlo by mělo být základem každého šatníku. Aby ale bylo všechno tip-top, je nutné ho ještě vyžehlit. No, a k tomu potřebujete opravdu dobrou žehličku.

Jak vybrat a koupit nejlepší žehličku?

Podle jakých parametrů byste ji měli vybírat?

Oblíbené modely

Jak vybrat žehličku?

Technické parametry

 • Příkon: Základní technický parametr, který byste si při výběru žehličky měli vždy ověřit. Právě na něm totiž závisí čas, za který se žehlička nahřeje, a také množství páry, které dokáže vyprodukovat. Výkonné žehlicí systémy se v tomto ukazateli blíží k hranici 3000 W, ale na běžné domácí žehlení prádla postačí i 1200–1600 W.
 • Stálý výstup páry: Měl by vás zajímat v případě, že se ohlížíte po žehličce s napařováním. Tento parametr se udává v jednotkách g/min a i na něm záleží pohodlné a rychlé žehlení. Na méně mačkavé látky postačí i výkon 40–70 g/min, opravdu výkonné spotřebiče ale dokážou nabídnout i více než 300 g/min. S tímto rázem žehlička dostatečně změkčí i nepoddajnou látku, která by se jinak žehlila jen velmi namáhavě.
 • Nádržka na vodu: Její objem se pohybuje od 0,25 až po 2,5 litru (v případě výkonných parních stanic). Při výběru žehličky zohledněte tento parametr vzhledem k frekvenci a objemu vyžehleného prádla. V ideálním případě by měla nádržka nabídnout dostatečný objem, aby vás dolévání vody příliš neotravovalo.

Plocha žehličky

Kvalitní žehličku definuje také žehlicí plocha, která ma hladký skluz a vysokou odolnost vůči poškrábání. Těchto momentů se moderním žehličkám daří dosáhnout díky pokročilým inovacím a sloučeninám teflonu, keramiky a železných slitin, které jsou doplněné o další materiály. Kdysi běžné materiály jako teflon nebo hliník jsou už minulostí a jejich použití se nedoporučuje vzhledem na riziko poškrábání plochy nebo její přilepení k textiliím.

Z materiálového hlediska se na trhu můžete setkat i s těmito žehlicími plochami:

 • Nerezové plochy spadají do nižších cenových kategorií (cca už od 250 korun), poměrně snadno se poškrábou a věkem ztrácejí skluz.
 • Plochy ze slitin s obsahem nerezu nabízejí plynulý, pohodlný skluz a rovnoměrné zahřívání, jsou však náchylné na poškrábání. Pohybují se v cenových hladinách do 1 250 korun.
 • Keramické plochy jsou skvělou alternativou k nerezovým. Jejich povrch je nelepivý a odolný vůči poškrábání, navíc dokáže rovnoměrně rozvádět teplo. Cenová hladina je velmi různorodá, pohybuje se od zhruba 500 až po 2 500 korun.
 • Saphir, T-ionicGlide či SteamGlide jsou specifické žehlicí plochy kombinující skvělou odolnost vůči poškrábání s ideálními kluznými vlastnostmi. Jedná se o plochy vyšší kategorie, i cenové.

Co se týká otvorů na páru, ty by měly být rozmístěné co nejrovnoměrněji. Výhodou je přítomnost systému anti-drip, který brání kapání zkondenzované páry z těchto otvorů.

Žehlicí plocha žehličky

V našem článku Jak vyčistit žehličku od vodního kamene a připálenin? vám poradíme, jak ošetřovat žehlicí plochu vaší žehličky!

Typy žehliček

Na trhu se nachází více typů žehliček, jejichž výhody oceníte v různých situacích – v domácnosti, při cestování nebo při žehlení oblečení ze specifických materiálů.

 • Žehličky bez napařování patří ke klasice a absolutnímu základu. Zpravidla nenabízejí nijak speciální funkce ani nádržku na vodu, vlastně se „jen“ nahřejí na určitou teplotu. Bývají vybavené nerezovou žehlicí plochou, díky které jsou trochu těžší. Jsou ideální pro opravdu příležitostné žehlení a nenáročné zákazníky.
 • Napařovací žehličky jsou v současnosti asi nejpoužívanějším typem žehliček v domácnosti. Mají nádržku na vodu a funkci tvoření páry nebo kropení – to v případě žehlení nepoddajného oblečení.
 • Parní stanice jsou profesionálním spotřebičem s využitím všude tam, kde se žehlí velké množství prádla dennodenně. Samotná žehlička nedisponuje vodní nádržkou, ale je propojená s parním generátorem. Díky jeho výkonu dokáže parní stanica vyvinout parní ráz až na úrovni 380 g/min. Žehlicí plocha tak nepotřebuje dosahovat vysokých teplot, aby bylo žehlení účinné.
 • Žehlicí lis nepatří ke klasickým žehličkám – má větší rozměry i hmotnost, stejně tak jeho cena bývá vyšší. Pracuje na principu dvou žehlicích ploch, mezi které se nakrátko vloží oblečení. Plochy produkují nejen teplo a páru, ale i tlak několika desítek kilogramů, díky čemuž se prádlo dokonale vyžehlí.
 • Cestovní žehličky jsou velmi skladné, lehké a díky sklápěcí rukojeti jsou snadno sbalitelné. Skvěle poslouží v improvizovaných podmínkách (časových i prostorových), které často panují při cestování. Navíc jsou dimenzované tak, aby zvládly různá elektrická rozhraní, což se hodí zejména při pobytu v cizích zemích.
 • Bezšňůrové žehličky nabízejí především žehlení bez omezení elektrickou šňůrou. Napájejí se prostřednictvím nabíjecí základny v průběhu několika vteřin – žehličku stačí do základny odložit právě tehdy, když s ní zrovna nepracujete.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Žehličky

Užitečné doplňkové funkce

Mnoho z funkcí, které kdysi byly doménou dražších žehliček, je dnes už běžným standardem. Při výběru žehličky zvažte, zda by pro vás některá z uvedených funkcí nebyla přínosná.

 • Automatické vypínání - žehlička se sama vypne po tom, co je určitou dobu (v sekundách nebo minutách) nečinná. Nezáleží přitom, zda je položená rovně nebo šikmo. Automatické vypínání může zabránit požáru, ale pokud je žehlička stále horká, zbytkové teplo může spálit látku.
 • Burst of Steam - spuštění extra páry, která pomůže překonat i houževnaté záhyby. Šikovný moment při žehlení lněných a těžkých tkanin (např. denim).
 • Stažitelný kabel - oceníte ho jak při žehlení, tak i při ukládání žehličky. Navíjecí šňůra přispívá k většímu komfortu během žehlení.
 • Samočisticí systém - spočívá zejména v čištění usazenin v parních otvorech, které vznikají při dlouhém používání nebo velmi tvrdé vodě. Čisticí účinek do jisté míry poskytuje také funkce Burst of Steam.
 • Nastavitelná úroveň napařování - na moderních napařovacích žehličkách máte možnost nastavení množství páry nebo její úplné vypnutí. Spolu s tím tu bývá i funkce proti odkapávání zkondenzované páry (zejména při nižších úrovních nastavení).
 • Vertikální napařování - umožňuje používat žehličku ve svislé poloze, což je užitečné zejména při žehlení závěsů nebo zavěšených oděvů.

Napařovací žehlička s funkcí Burst of Steam

Oblíbené modely

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 09.10.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?