Nejlepší šnekové a ostredivé odšťavňovače. Jak vybrat pořadí recenze

Jste fanouškem čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy? Máte rádi stravování ve stylu RAW nebo prostě raději vsadíte na domácí než na kupovanou šťávu? Řekněme si upřímně, jen doma víte, že 100% šťáva je opravdu stoprocentní, bez přídavků cukru, vody, konzervantů nebo umělých barviv.

Odšťavovač na čerstvú ovocnú šťavu

Odšťavovač je kuchyňským robotem, který dnes může vlastnit každá domácnost, která si na chuť čerstvé šťávy potrpí. Nemusíte být zákonitě sportovcem nebo na dietě, abyste si udrželi pevné zdraví. Abyste se při výběru odšťavovače lépe zorientovali, připravili jsme pro vás všechny podstatné informace. Stejně tak test odšťavovačů a v neposlední řadě vám poradíme, jak nejlepší odšťavovač vybrat. 

Oblíbené produkty


Jak odšťavovače fungují

Zřejmě to většina z vás zná. Úkolem odšťavovače je dostat ven z ovoce a zeleniny každý mililitr šťávy. Pokud bychom to měli dělat ručně, zřejmě bychom ovoce a zeleninu jedli v podobě jak vyrostly. Dnes není nutné kupovat ruční lisy nebo mlýnky, přestože princip zůstává stejný, pouze odšťavovač udělá tu nejtěžší práci za vás.

Odšťavovače fungují na různých bázích, ale výsledok je vždy ten, že díky technologiím, které plodiny rozdrtí, rozsekají nebo roztlačí, máme 100% šťávu plnou vitamínů a živin, které naše tělo potřebuje.  

Typy odšťavňovačů

Na trhu existuje hned několik druhů odšťavňovačů, které máte pro vaši domácnost na výběr. Vybrat si tedy můžete nejen podle designu, ale i podle atributů, které vám budou vyhovovat.

Citrusovač, odšťavňovač na citrusy

Odstředivé (centrifugy)

V tomto typu odšťavňovačů ovoce a zelenina nejdříve procházejí noži, čili čepele plodiny nasekají, respektive rozemelou a následně prostřednictvím odstředivé síly oddělí šťávu od dužiny. Jde o nejrychlejší způsob odšťavňování, obvykle i s velmi dobrou výtěžností. Proto není překvapením, že jsou to nejběžnější odšťavňovače, které zajistí kvalitní výsledek při jakémkoliv druhu ovoce či zeleniny. Dokáží zpracovat tvrdou zeleninu, kvalitnější stroje si poradí také s měkkým ovocem a zeleninou včetně citrusů. Kvůli vysoké rychlosti zpracování dochází k rychlejší oxidaci a trvanlivost šťávy je nižší.

Při odstředivých odšťavňovačů sitreba dávat pozor na přehřívání. Myslete také na to, že nadělají více odpadu.

Hřídelové (závitové/šnekové)

Rozdíl mezi šnekovými a ostatními odšťavňovači jistě pochopíte, pokud si porovnáte jednotlivé principy, na kterých odšťavňování funguje. Šnekový nebo závitový odšťavovač odšťavňuje způsobem, že dané ovoce či zeleninu lisuje/drtí prostřednictvím závitů a přes sítko vytlačuje šťávu ven. Tímto způsobem je šťáva hustší, nepění a poctivě vytiskne z plodin všechny vitamíny. Šnekový odšťavňovač je však obecně považován za nejlepší odšťavňovač na trhu. Existují jednohřídelové (se šnekem), dvouhřídelové (s dvojicí soukolí) odšťavňovače a tzv. homogenizátory, které dokáží vyrobit ovocné pyré, oříškové pomazánky či domácí zmrzlinu.

Princip fungování šnekového odšťavňovače

Menší nevýhodou je právě délka procesu přípravy šťávy, která je při porovnání s odstředivými odšťavňovači o poznání delší. Zároveň je mínusem i delší příprava surovin, protože je třeba krájet na menší kousky. Na rozdíl od odstředivých odšťavňovačů však mají mnohem lepší výdrž z hlediska vytíženosti (nepřehřívají se) a poradí si se všemi druhy ovoce a zeleniny.

Mechanické odšťavňovače

Fungují na podobném principu jako hřídelové odšťavňovače, avšak nejsou poháněny elektřinou, ale lidskou silou.

Citrusovače

Jde o specifický druh odšťavňovače, který zpracovává pouze citrusové plody (citrony, pomeranče, pomelo...). Mohou být elektrické nebo ruční, sestávají ze strukturovaného kužele a misky na šťávu (v některých případech nelze oddělit). Je to jednoúčelový druh odšťavňovače, který je přece jen o něco méně praktický.

Nejlepší odšťavňovače na trhu

Pokud si nevíte vybrat, prohlédněte si naše tipy na nejlepší odšťavňovače podle hodnocení a recenzí ostatních zákazníků, kteří si je již zakoupili. Určitě vás nezklamou.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie odšťavňovače

Výkon odšťavňovače

Kvalitu odšťavňovače poznáte podle jeho motoru, resp. jeho výkonu a počtu otáček. Výkon předurčuje zařízení k tomu, aby zajistilo eliminaci přehřívání. Pravidlo většinou ukazuje, že čím je vyšší výkon, tím je odšťavovač ovoce a zeleniny kvalitnější. U levnějších modelů se výkon pohybuje okolo 600 až 800 watů, lepší modely se mohou pochlubit výkonem do cca 1 600 wattů (při odstředivých odšťavňovačích).

Výkon také předurčuje počet otáček. Hřídelové odšťavňovače vyvinou cca 100 ot./min., nejlepší odstředivé odšťavňovače překročí hranici 10 000 ot./min. Je to tím, že při odstřeďování je zapotřebí velká rychlost otáčení, aby mohl odšťavovač vyvinout značnou odstředivou sílu. Při těchto otáčkách zvládnou pracovat krátce, avšak intenzivně.

Rychlost odšťavňování

Nejlepší odšťavňovač by měl výt vybaven regulátorem, kde si rychlost otáček můžete spokojeně regulovat. V závislosti na tom, jaké plodiny odšťavňujete, si rychlost otáček můžete přizpůsobit.

Odšťavňovač ovoce a zeleniny

V případě plodin s měkkou dužinou je výhodou nastavení nižších otáček. Naopak, v případě tvrdého, resp. odolnějšího ovoce a zeleniny je dobré, pokud jsou otáčky nastaveny na maximum. Odšťavovač by měl mít proto alespoň 2 rychlosti – nižší na zpracování měkkého a vodnatého ovoce, vyšší na odšťavnění tvrdšího ovoce a zeleniny.

Čas aktivního používání

V případě, že plánujete odšťavňovat častěji a ve velkém množství, měl by vás tento údaj zajímat. Napoví vám, jak dlouho můžete přístroj používat bez toho, abyste zničili motor. Platí, že čím delší doba aktivního používání, tím lépe. Levnější modely umožňují odšťavňovat jednu až dvě minuty, dražší modely dokáží bez problémů najednou fungovat 10 či 20 min.

Hlučnost

Nemusí být pravidlem, že vyšší výkon automaticky značí větší hluk. Nejtišší jsou šnekové (závitové) odšťavňovače. I ten nejlepší šnekový odšťavňovač dosahuje vskutku nižší hlučnost, jako např. odšťavňovač odstředivý. Hlučnost se odráží hlavně od počtu otáček, které předurčuje výkon, ale rovněž na způsobu zpracování. V případě, že odšťavňujete ráno a nechcete rušit sousedy, měli byste si volit spomezi šnekových modelů, pokud vám na hlučnosti nezáleží, klidně si vyberte odstředivý odšťavňovač.

Odšťavňování mrkve pomocí pomalého odšťavňovače

Mnoho výrobců tento údaj neudává, ovšem v případě, že se s ním setkáte, bez výjimky platí, že čím nižší číslo, tím lépe. Hlučnost se většinou pohybuje od nějakých 60 až 70 decibelů při nejmenších otáčkách až po 80 decibelů při nejvyšších.

Velikost plnicího otvoru

Plnicí otvor nebo hrdlo odšťavňovače vám může práci značně usnadnit. Od průměru plnicího otvoru totiž závisí to, na jak velké kusy musíte ovoce či zeleninu krájet. Chcete-li se nadělat co nejméně, vyberte si model s plnícím otvorem o průměru alespoň 7 cm. Ovoce do něj vejde celé, příp. rozkrojené na poloviny. Pokud by byl otvor menší, odšťavování by se zbytečně prodlužovalo, kdyby byl větší, ohrožena by byla vaše bezpečnost, mohli byste jím prostrčit celou roku a nechtěně se zranit.

Objem nádob

Odšťavňovače obvykle disponují 2 nádobami – jednou na vymačkanou šťávu a jednou na odpad. Díky větším zásobníkům můžete vyrobit více šťávy za kratší čas a nemusíte se zabývat jejich vyprazdňováním. Nádoba na šťávu i odpad by měla být min. 1 l. Menší zásobníky budete muset vylévat/vysypávat zbytečně často. Nejlepší odšťavňovače mají objem nádob cca 3 – 4 l, což vám umožní s nimi pracovat dost dlouho, abyste odstavili ovoce či zeleninu pro celou rodinu.

Odšťavovač ovoce a zeleniny – nádoby na šťávu a odpad

Čištění

Při tomto atributu není moc co řešit. Aby přístroj pracoval správně, je třeba jej pravidelně čistit. Nejvhodnější je po každém použití odšťavovač umýt, abyste zabránili tvorbě bakterií, plísní či nepříjemného zápachu. Pokud totiž necháte odšťavovač neumytý déle, může to způsobit, že i po umytí prostě budete cítit různé jiné pachy. Odšťavovač by se měl snadno a dobře čistit, tedy měl by se dát rozebrat a čistit jednoduše buď ručně, nebo v myčce nádobí.

Hmotnost a rozměry

S odšťavňovačem se poměrně často manipuluje. Málokdo má totiž takovou velkou kuchyň, aby ho měl vystaven na kuchyňské lince. Pokud ho i nechcete pravidelně odkládat do kuchyňské linky, z pracovní desky ho budete přesouvat někam, kde vám nebude překážet, když nebude v provozu. Proto je důležité popřemýšlet nad rozměry a hmotností stroje. Spotřebič by měl být spratný, tedy rozměrově malý a ideálně by neměl vážit více než 5 kg. V této souvislosti se zajímejte i o délku napájecího kabelu, který by měl být dostatečně dlouhý, aby z místa, kde budete odšťavňovač používat, dosáhl až k zásuvce, ale ne příliš dlouhý, aby vám při manipulaci se strojem nezavazel. Nejvhodnější je délka cca 1 až 1,2 m.

Moderní nerezový odšťavovač ovoce a zeleniny

Design odšťavňovače

Pokud vás nezajímají pouze praktické vlastnosti stroje, ale chcete, aby vám ladil s kuchyní, věnujte designu při výběru odšťavňovače pozornost. Seženete nejen různé materiálové, ale i barevné provedení. Plast, zda nerez? Červený, modrý, bílý nebo žlutý? Chcete moderní nebo retro stroj? Díky rozmanité nabídce seženete odšťavovač ve stejné barvě a materiálovém provedení, jak je vaše kuchyně.

Příslušenství

Ačkoli už jde o detaily, pokud si za to platíte, proč to nedostat? Odšťavňovače ovoce a zeleniny jsou často dodávány s příslušenstvím jako sítka, odměrky, kartáčky na čištění, nástavce nebo jiné příslušenství, které vám usnadní práci při odšťavňování.

Při sítkách, které jsou velmi důležitou součástí odšťavňování, se zajímejte o materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Vzhledem k tomu, že sítko je nejvíce namáhanou částí odšťavňovače, mělo by být dostatečně kvalitní. Levnější přístroje mají často plastové či drátěné sítko, které je třeba často měnit. Dražší disponují sítkem z nerezu, které je odolnější a vydrží bez výměny poměrně dlouho.

Sítko musí být pevné a zároveň jemné, aby dokázalo odolat velkému tlaku, a přitom zachytilo pevnější kusy ovoce a nepropouštělo větší kusy dužiny. Proto si všímejte i velikost dírek.

Funkce a bezpečnost

Dnešní odšťavňovače jsou technologicky mnohem lépe vybaveny než starší modely, nejen co se bezpečnosti, ale i pohodlnosti týká. Může mít váš spotřebič něco navíc?

 • Ovládání: Máte na výběr z 2 možností – otočné kolečko nebo displej s dotykovým ovládáním. Pomocí kolečka, kterým disponuje většina odšťavňovačů, si zvolíte rychlost a počet otáček. Dotykové ovládání je přehlednější, a přestože je o něco složitější, nemusíte se obávat, že časem dojde k ošoupání štítků.
 • Bezpečnost: Odšťavovač by měl mít protiskluzové nožičky a bezpečnostní pojistku. Jelikož odšťavovač při používání mírně vibruje, nožičky z gumy se postarají o jeho stabilitu. Bezpečnostní pojistka nejenže zabrání spuštění odšťavňovače pokud není dobře sestaven, ale také zastaví přístroj, pokud do něj vložíte příliš mnoho ovoce či zeleniny.
 • Antidrip: Technologie, která umožňuje uzavřít vnitřní systém tak, aby šťáva nevytékala ze zařízení.
 • QuickClean: Tato technologie je typická pro odšťavňovače Philips. Spotřebič je uzpůsoben tomu, aby se jednoduše čistil. Povrch (i sítko a nádoby) je dokonale hladký, což usnadňuje jeho údržbu.
 • Apex: Jde o technologii společnosti Kenwood. Účinnost odšťavňování je vysoká díky designu, materiálu a těsnění odšťavňovače.

Cena a oblíbené značky odšťavňovačů

U spotřebičů jsou důležité nejen parametry, ale i cena. Ano, jde o důležitý, ale ne rozhodující faktor. Odšťavňovače jsou dostupné od 500 Kč výše. Ty nejlevnější vám sice ovoce a zeleninu odšťavní, jejich výdrž však není tak dobrá jako u odšťavňovačů, za které zaplatíte 2 000, 4 000 či 10 000 Kč.

Pokud chcete kvalitu, měli byste vsadit na ověřené značky, tedy výrobce, kteří mají s odšťavňovači roky zkušenosti. K takovým se řadí Klarstein, Philips, Bosch či Catler. Chybu neuděláte ani koupí odšťavňovače značky Sencor. Ta nabízí cenově dostupné, ale také kvalitní odšťavňovače.

Připravte si kvalitní šťávu doma

Už jste si pořídili kvalitní odšťavňovač? Pak byste měli vědět, že při odšťavňování třeba dodržovat základní pravidla. Šťávu si připravujte z čerstvého, zralého ovoce či zeleniny. Můžete použít prakticky každý druh ovoce a zeleniny od jablek přes citrusy až po meruňky/od mrkve, rajčat až po řepu.

 • Ovoce pořádně omyjte a očistěte, zbavte ho zbytků lístků, stopky...
 • Pokud nejde o ovoce a zeleninu s tvrdou slupkou (např. citrusy), tak není třeba ho loupat.
 • Přístroj by měl být před každým použitím čistý, aby nedošlo k ovlivňování chuti šťávy.
 • Šťávu byste měli konzumovat nejlépe hned po odšťavňování. Po zpracování totiž dochází k ubývání vitamínů a postupnému kvašení. Ovoce v pevném stavu má delší trvanlivost, proto nikdy nezpracovávejte více ovoce/zeleniny jako je nutné a raději si vždy připravte čerstvou šťávu.
 • V případě, že jste odstavili více ovoce/zeleniny, jako zkonzumujete, uložte šťávu do uzavíratelné nádoby a vložte ji do chladničky.
 • V závislosti na druhu šťávy (např. jablečná šťáva vydrží kratší dobu než mrkvová), ji neskladujte déle než pár dní. Před konzumací šťávu protřepejte a vždy si ověřte, zda se nezměnila její chuť a není zkažená.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...Publikováno dne: 19.07.2018
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Malý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cenaMalý elektrický konvektomat do domácnosti – jak funguje, jak ho používat, cena

Díky své multifunkčnosti a kvalitní přípravě jídel poskytují konvektomaty top výsledky. Nedokážete si poradit s výběrem? Poradíme vám.

Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?Nejlepší inteligentní zásuvky mají časovač a dokážou měřit spotřebu. Jak WiFi zásuvku vybrat?

Inteligentní zásuvky vám pomocí WiFi a aplikace umožňují vypínat a zapínat spotřebiče na dálku. Jak si WiFi zásuvku vybrat?

Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?Horské slunce na opalování, zlepšení nálady i spánku – jak vybrat?

Zajímají vás výhody horského slunce a jak si poradit při koupi? Nabízíme vám návod, jak si vybrat horské slunce.