Nejlepší šnekové a ostredivé odšťavňovače. Jak vybrat pořadí recenze

Jste fanouškem čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy? Máte rádi stravování ve stylu RAW nebo prostě raději vsadíte na domácí než na kupovanou šťávu? Řekněme si upřímně, jen doma víte, že 100% šťáva je opravdu stoprocentní, bez přídavků cukru, vody, konzervantů nebo umělých barviv.

Odšťavovač na čerstvú ovocnú šťavu

Odšťavovač je kuchyňským robotem, který dnes může vlastnit každá domácnost, která si na chuť čerstvé šťávy potrpí. Nemusíte být zákonitě sportovcem nebo na dietě, abyste si udrželi pevné zdraví. Abyste se při výběru odšťavovače lépe zorientovali, připravili jsme pro vás všechny podstatné informace. Stejně tak test odšťavovačů a v neposlední řadě vám poradíme, jak nejlepší odšťavovač vybrat. 

Oblíbené produkty

Jak odšťavovače fungují

Zřejmě to většina z vás zná. Úkolem odšťavovače je dostat ven z ovoce a zeleniny každý mililitr šťávy. Pokud bychom to měli dělat ručně, zřejmě bychom ovoce a zeleninu jedli v podobě jak vyrostly. Dnes není nutné kupovat ruční lisy nebo mlýnky, přestože princip zůstává stejný, pouze odšťavovač udělá tu nejtěžší práci za vás.

Odšťavovače fungují na různých bázích, ale výsledok je vždy ten, že díky technologiím, které plodiny rozdrtí, rozsekají nebo roztlačí, máme 100% šťávu plnou vitamínů a živin, které naše tělo potřebuje.  

Typy odšťavovačů 

Na trhu existuje hned několik druhů odšťavovačů, které máte pro vaši domácnost na výběr. Vybrat si tedy můžete nejen podle designu, ale i podle parametrů, které vám budou vyhovovat. 

Šnekové – Závitové

Rozdíl mezi šnekovými a ostatními odšťavovači určitě pochopíte, pokud si porovnáte jednotlivé principy, na kterých odšťavování funguje. Šnekový nebo závitový odšťavovač odšťavuje způsobem, že dané ovoce nebo zeleninu lisuje prostřednictvím závitů a přes sítko protlačuje šťávu ven. Tímto způsobem je šťáva hustější, nepění a poctivě vytlačí z plodin všechny vitamíny. Šnekový odšťavovač je však všeobecně považovaný za nejlepší odšťavovač na trhu. 

Fungování závitového odšťavňovače

Menší nevýhodou je právě délka procesu přípravy šťávy, která je o poznání delší při porovnání například s odstředivými nebo tlakovými odšťavovači. Na rozdíl od nich však mají mnohem lepší výdrž z hlediska vytěžnosti (nepřehřívají se). 

Odstředivkové 

Nazývané také jako centrifugy. Ovoce a zelenina nejdříve prochází přes nože, takže čepele plodiny nasekají, respektive rozemelou a následně prostřednictvím odstředivé sily oddělí šťávu od dužiny. Jde o nejběžnější odšťavovače, které zajistí kvalitní výsledek při jakémkoliv druhu ovoce nebo zeleniny.

Je třeba však dávat pozor na přehřívání. Také nadělají víc odpadu 

Tlakové

Tlakové odšťavovače nejdříve ovoce rozdrtí, roztlačí a následně vzniklou masu protlačí přes sitko. Doba přípravy je přesně jako u šnekových odšťavovačů delší, ale zároveň výsledek je opravdu 100% šťáva. V těchto lisech je dokonce možné sítko vyměňovat. Výsledkem tak může být například i ovocné či zeleninové pyré. Odradit vás však může vyšší cena. 

Citrusovače 

Jde o specifický druh odšťavovače, který zpracovává jen citrusové plody (citrony, pomeranče, pomelo...). Jde tedy o jednoúčelový druh odšťavovače, který je přece jen o něco méně praktický.  

Nejlepší odšťavňovače na trhu

Pokud si nevíte vybrat, prohlédněte si naše tipy na nejlepší odšťavňovače podle hodnocení a recenzí ostatních zákazníků, kteří si je již zakoupili. Určitě vás nezklamou.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie odšťavňovače

Výkon odšťavovače 

Odšťavovač jednoduše výkon potřebuje. Vždyť se musí poprat s různými druhy ovoce nebo zeleniny, které mají nejednou tvrdou dužinu. Výkon předurčuje zařízení k tomu, aby svým výkonem zajistilo eliminaci přehřívání. Pravidlo většinou ukazuje, že čím je vyšší výkontím je odšťavovač ovoce a zeleniny kvalitnější.

Odšťavovač s vysokým výkonem

 

Výkon také předurčuje počet otáček. Tento atribut je důležitý především, pokud nemáte rádi hluk. Průměrně mají odšťavovače výkon okolo 1000 wattů, ale ty nejvýkonnější mohou mít výkon okolo 1400–1600 wattův. 

Hlučnost 

Nemusí být pravidlem, že vyšší výkon automaticky značí větší hluk. Nejtišší jsou šnekové (závitové) odšťavovače. I ten nejlepší šnekový odšťavovač dosahuje vskutku nižší hlučnosti než například odšťavovač odstředivkový. Hlučnost se odráží hlavně od počtu otáček, které predurčují výkon, ale také od způsobu zpracování.  

Rychlost odšťavování 

Nejlepší odšťavovač by měl být vybavený regulátorem, kde si rychlost otáček můžeme  regulovat. V závislosti na tom, jaké plodiny odšťavujeme, si rychlost otáček můžeme přizpůsobit.

Regulátor rychlosti odšťavňovače

V případě plodin s měkkou dužinou je výhodou nastavení nižších otáček. Naopak v případě tvrdých, respektive odolnějšího ovoce a zeleniny je dobré, pokud jsou otáčky nastavené na maximum.

Velikost plnicího otvoru 

Plnicí otvor nebo hrdlo odšťavovače nám může práci značně ulehčit. Pokud si tedy budete vybírat odšťavovač, v tomto případě velikost plnicího otvoru sehráva roli. Tento detail nám usnadní zpracovávání ovoce a zeleniny a ušetří čas, který bychom strávili zbytečným krájením plodin na menší kousky. 

Příslušenství 

Přestože už jde o detaily, pokud si za to platíte, proč to nedostat.

Příslušenství k odšťavňovači

Odšťavovače ovoce a zeleniny jsou často dodávané s příslušenstvím jako sítka, sběrné nádoby, odměrky, kartáče na čištění, nástavce nebo jiné příslušenství, které vám ulehčí práci při odšťavování.  

Čištění

U tohoto atributu není mnoho co řešit. Po každém použití je třeba odšťavovač řádně umýt, abychom zabránili tvorbě bakterií, plísní nebo nepříjemného zápachu. Pokud totiž necháte odšťavovač neumytý déle, může to způsobit, že i po umytí budete cítit různé jiné pachy. Odšťavovače je třeba rozebrat a jeho součástky umývat buď ručně, nebo se poinformujte, zda je možné vkládat dané součástky do myčky nádobí. 

Oblíbené produkty

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.Publikováno dne: 19.07.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě nebo v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Čeho je třeba si při jejich výběru všímat?

Nejlepší elektrický sporák (indukční, sklokeramický) – Recenze a test chválí Gorenje, Mora, Beco i Amica Nejlepší elektrický sporák (indukční, sklokeramický) – Recenze a test chválí Gorenje, Mora, Beco i Amica

Elektrické sporáky jsou oblíbené zejména v kuchyních rodinných domů, protože vyžadují silnou elektrickou přípojku. Při výběru se můžete rozhodnout mezi litinovými, sklokeramickými nebo...

Automatický, nebo ruční napěňovač mléka? Nejlepší značky podle recenzí jsou Tescoma, Orava či Sencor Automatický, nebo ruční napěňovač mléka? Nejlepší značky podle recenzí jsou Tescoma, Orava či Sencor

Napěňovač mléka vám pomůže vytvořit mléčnou konzistenci pro různé typy káv, které by bez mléčné pěny nebyly „kávičkářským nebíčkem.“ Jaké typy známe a které jsou pro vás ty nejvhodnější?