Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě či v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Poznáte je na první pohled podle odolné hrncové konstrukce.

Vysávání auta za pomoci průmyslového vysavače

Ostatní parametry a vlastnosti nejsou viditelné na první pohled, proto vám je objasníme a poradíme, podle čeho si vybrat ten správný. Také vám představíme 5 nejoblíbenějších modelů průmyslových vysavačů.

Průmyslové vysavače podle použití

Můžeme je rozdělit do dvou kategorií. První jsou hobby vysavače určené do garáží, domácích dílen nebo na práce kolem domu. Ty si poradí s běžnými nečistotami, ale např. i s dřevěnými či kovovými pilinami, v případě vysavačů na mokro i s vodou a tekutinami. Profesionální průmyslové vysavače vydrží hrubé zacházení a jsou určené nejen profesionálním řemeslníkům, ale také např. úklidovým firmám.

Můžeme je dále rozdělit podle typu vysávaných materiálů:

 • Univerzální – S tímto typem se setkáte nejčastěji. Jsou určené na suché vysávání různých materiálů a nečistot, resp. mokré vysávání menšího množství bezpečných kapalin. Preferují je např. stavební řemeslníci.
 • Vodní – Jsou určené speciálně na vysávání velkého množství kapalin. Jejich sběrná nádoba má velký objem (min. 30 l) s bezpečnostním plavákem, který ochrání motor ve vrchní části před zatopením. Na nádobě je také vypouštěcí otvor na odtok odsátého materiálu samospádem. Některé modely mohou být vybavené také čerpadlem na průběžné odčerpávání tekutiny.
 • Horké materiály – Je to obdoba tzv. krbových vysavačů nebo vysavačů na popel. Využívají se např. na vysávání krbů nebo pecí v pekárnách nebo v průmyslu, přičemž si poradí s teplotami do cca 200 °C.  
 • Antistatické – Zabraňují tvorbě statického náboje a hodí se i do prostředí s nebezpečím výbuchu.
 • Bezpečnostní – Jsou určené na vysávání nebezpečných tuhých látek, které mohou mít toxické nebo karcinogenní účinky.

Filtrace a objem nádoby

Průmyslové vysavače najdete v bezsáčkovém i sáčkovém vyhotovení. U sáčkových se setkáte s papírovými nebo textilními sáčky, přičemž materiál sáčku byste měli volit podle vysávaného materiálu.

Papírové sáčky jsou levnější, ale při naplnění těžkým materiálem se snadno roztrhnou. Jsou jednorázové, takže je musíte měnit za nové, avšak při vysypávání materiálu nepřijdete do kontaktu s nečistotami. Textilní sáčky jsou pevnější a mnohé z nich můžete vyprat a znovu použít.

Čištění podlahy průmyslovým vysavačem

Při použití na stavbě nebo montáži nemáte čas chodit každou chvíli vysypávat sběrnou nádobu nebo sáček, proto byste v závislosti na použití, resp. vysávané ploše měli volit vysavač s dostatečným objemem sběrné nádoby. U běžných průmyslových vysavačů se pohybuje kolem 15 l, největší modely mají i přes 30 l.

Sáčkové i bezsáčkové vysavače jsou osazené ještě filtry. První z nich chrání samotnou sací turbínu a motor před nečistotami, ten druhý filtruje zbytky prachu z vyfukovaného vzduchu.

Typy filtrů

 • Mikrofitr – Může být zhotovený z papíru, bavlny nebo molitanu. Není tak účinný jako ostatní filtry, najdete ho tedy v levnějších modelech. Bavlněné a molitanové filtry můžete vyprat a opětovně použít, papírové filtry jsou jednorázové.
 • EPA, HEPA, ULPA – Jsou to nejúčinnější typy filtrů. Dělí se podle účinnosti na EPA 10, 11, 12, dále na HEPA 13 a 14 a ULPA 15, 16, 17, přičemž čím vyšší číslo, tím účinnější filtr. V domácích vysavačích najdete max. HEPA 13, protože silnější filtry příliš omezují průtok vzduchu. Průmyslové vysavače disponují větším výkonem, takže použití ULPA filtrů jim nepřekáží.

TOP 5 průmyslových vysavačů

Příkon, sací výkon a napájení

Prvním údajem, kterého si při srovnávání průmyslových vysavačů všimnete, je příkon. Ten se pohybuje od cca 600 W u nejslabších modelů až po více než 2 500 W u nejsilnějších modelů pro univerzální použití. Specializované modely mohou disponovat výkonem přes 3 000 W.

Vysavače byste však neměli srovnávat podle příkonu. Sílu podtlaku totiž přímo vyjadřuje tzv. sací výkon. Ten totiž závisí i na konstrukci sací turbíny a elektromotoru. Může se tedy stát, že dva modely se stejným příkonem budou mít sací výkon odlišný.

Nerezový průmyslový vysavač

Ne každý výrobce udává pro svoje modely sací výkon. Pokud ho nemáte k dispozici, můžete si pomoci jednoduchým přepočtem, který říká, že sací výkon je rovný cca 1/5 až 1/3 elektrického příkonu.

U průmyslových vysavačů se udává také průtok vzduchu za sekundu. Čím je vyšší, tím silnější podtlak dokáže vysavač vytvořit. Průtok do 30 l/s je vhodný na vysávání prachu, běžných nečistot a dřevěných pilin. Pro vysávání např. stavební drtě, štěrku nebo skla potřebujete průtok vyšší.

Další parametry a funkce průmyslových vysavačů

 • Hmotnost – Průmyslové vysavače jsou díky své odolné hrncové konstrukci poměrně těžké. Nejlehčí váží cca 4 kg, těžší modely i přes 10 kg.
 • Délka kabelu a akční rádius – Přívodní kabel by měl být co nejdelší, ideálně aspoň 10 m. Součet délky kabelu a délky sací hadice potom představuje akční rádius, tedy jakýsi poloměr nebo vzdálenost od el. zásuvky, kterou vysavačem zasáhnete.
 • Oklep filtru – Vysavače s touto funkcí disponují elektromechanismem, který při aktivaci poklepe po filtru, aby z něho opadaly usazené nečistoty.
 • Indikátor ucpaného filtru – Díky němu víte, že výkon vysavače je snížený z důvodu ucpání filtru nebo naplnění sáčku.
 • Fukar – Vysavače s touto funkcí můžete přepnout na reverzní chod a přes sací hadici vyfukovat vzduch, čímž vyčistíte např. nedostupné prostory.
 • Šampónování – Zařízení s touto funkcí v sobě kombinují tepovač a vysavač na mokro. Můžete s nimi tedy tepovat čalouněné povrchy nebo čistit podlahy.
 • Zásuvka s automatickým spínáním – Přímo na vysavači je umístěná 230V zásuvka na nářadí. Když do ní zapojíte např. vrtačku a spustíte ji, spustí se automaticky i vysavač. Tato funkcia je užitečná pro stavební řemeslníky.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 15.10.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou? Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar? Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.