Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě či v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Poznáte je na první pohled podle odolné hrncové konstrukce.

Vysávání auta za pomoci průmyslového vysavače

Ostatní parametry a vlastnosti nejsou viditelné na první pohled, proto vám je objasníme a poradíme, podle čeho si vybrat ten správný. Také vám představíme 5 nejoblíbenějších modelů průmyslových vysavačů.

Oblíbené průmyslové vysavače

Průmyslové vysavače podle použití

Můžeme je rozdělit do dvou kategorií. První jsou hobby vysavače určené do garáží, domácích dílen nebo na práce kolem domu. Ty si poradí s běžnými nečistotami, ale např. i s dřevěnými či kovovými pilinami, v případě vysavačů na mokro i s vodou a tekutinami. Profesionální průmyslové vysavače vydrží hrubé zacházení a jsou určené nejen profesionálním řemeslníkům, ale také např. úklidovým firmám.

Můžeme je dále rozdělit podle typu vysávaných materiálů:

 • Univerzální – S tímto typem se setkáte nejčastěji. Jsou určené na suché vysávání různých materiálů a nečistot, resp. mokré vysávání menšího množství bezpečných kapalin. Preferují je např. stavební řemeslníci.
 • Vodní – Jsou určené speciálně na vysávání velkého množství kapalin. Jejich sběrná nádoba má velký objem (min. 30 l) s bezpečnostním plavákem, který ochrání motor ve vrchní části před zatopením. Na nádobě je také vypouštěcí otvor na odtok odsátého materiálu samospádem. Některé modely mohou být vybavené také čerpadlem na průběžné odčerpávání tekutiny.
 • Horké materiály – Je to obdoba tzv. krbových vysavačů nebo vysavačů na popel. Využívají se např. na vysávání krbů nebo pecí v pekárnách nebo v průmyslu, přičemž si poradí s teplotami do cca 200 °C.  
 • Antistatické – Zabraňují tvorbě statického náboje a hodí se i do prostředí s nebezpečím výbuchu.
 • Bezpečnostní – Jsou určené na vysávání nebezpečných tuhých látek, které mohou mít toxické nebo karcinogenní účinky.

Filtrace a objem nádoby

Průmyslové vysavače najdete v bezsáčkovém i sáčkovém vyhotovení. U sáčkových se setkáte s papírovými nebo textilními sáčky, přičemž materiál sáčku byste měli volit podle vysávaného materiálu.

Papírové sáčky jsou levnější, ale při naplnění těžkým materiálem se snadno roztrhnou. Jsou jednorázové, takže je musíte měnit za nové, avšak při vysypávání materiálu nepřijdete do kontaktu s nečistotami. Textilní sáčky jsou pevnější a mnohé z nich můžete vyprat a znovu použít.

Čištění podlahy průmyslovým vysavačem

Při použití na stavbě nebo montáži nemáte čas chodit každou chvíli vysypávat sběrnou nádobu nebo sáček, proto byste v závislosti na použití, resp. vysávané ploše měli volit vysavač s dostatečným objemem sběrné nádoby. U běžných průmyslových vysavačů se pohybuje kolem 15 l, největší modely mají i přes 30 l.

Sáčkové i bezsáčkové vysavače jsou osazené ještě filtry. První z nich chrání samotnou sací turbínu a motor před nečistotami, ten druhý filtruje zbytky prachu z vyfukovaného vzduchu.

Typy filtrů

 • Mikrofitr – Může být zhotovený z papíru, bavlny nebo molitanu. Není tak účinný jako ostatní filtry, najdete ho tedy v levnějších modelech. Bavlněné a molitanové filtry můžete vyprat a opětovně použít, papírové filtry jsou jednorázové.
 • EPA, HEPA, ULPA – Jsou to nejúčinnější typy filtrů. Dělí se podle účinnosti na EPA 10, 11, 12, dále na HEPA 13 a 14 a ULPA 15, 16, 17, přičemž čím vyšší číslo, tím účinnější filtr. V domácích vysavačích najdete max. HEPA 13, protože silnější filtry příliš omezují průtok vzduchu. Průmyslové vysavače disponují větším výkonem, takže použití ULPA filtrů jim nepřekáží.

TOP 5 průmyslových vysavačů

Příkon, sací výkon a napájení

Prvním údajem, kterého si při srovnávání průmyslových vysavačů všimnete, je příkon. Ten se pohybuje od cca 600 W u nejslabších modelů až po více než 2 500 W u nejsilnějších modelů pro univerzální použití. Specializované modely mohou disponovat výkonem přes 3 000 W.

Vysavače byste však neměli srovnávat podle příkonu. Sílu podtlaku totiž přímo vyjadřuje tzv. sací výkon. Ten totiž závisí i na konstrukci sací turbíny a elektromotoru. Může se tedy stát, že dva modely se stejným příkonem budou mít sací výkon odlišný.

Nerezový průmyslový vysavač

Ne každý výrobce udává pro svoje modely sací výkon. Pokud ho nemáte k dispozici, můžete si pomoci jednoduchým přepočtem, který říká, že sací výkon je rovný cca 1/5 až 1/3 elektrického příkonu.

U průmyslových vysavačů se udává také průtok vzduchu za sekundu. Čím je vyšší, tím silnější podtlak dokáže vysavač vytvořit. Průtok do 30 l/s je vhodný na vysávání prachu, běžných nečistot a dřevěných pilin. Pro vysávání např. stavební drtě, štěrku nebo skla potřebujete průtok vyšší.

Další parametry a funkce průmyslových vysavačů

 • Hmotnost – Průmyslové vysavače jsou díky své odolné hrncové konstrukci poměrně těžké. Nejlehčí váží cca 4 kg, těžší modely i přes 10 kg.
 • Délka kabelu a akční rádius – Přívodní kabel by měl být co nejdelší, ideálně aspoň 10 m. Součet délky kabelu a délky sací hadice potom představuje akční rádius, tedy jakýsi poloměr nebo vzdálenost od el. zásuvky, kterou vysavačem zasáhnete.
 • Oklep filtru – Vysavače s touto funkcí disponují elektromechanismem, který při aktivaci poklepe po filtru, aby z něho opadaly usazené nečistoty.
 • Indikátor ucpaného filtru – Díky němu víte, že výkon vysavače je snížený z důvodu ucpání filtru nebo naplnění sáčku.
 • Fukar – Vysavače s touto funkcí můžete přepnout na reverzní chod a přes sací hadici vyfukovat vzduch, čímž vyčistíte např. nedostupné prostory.
 • Šampónování – Zařízení s touto funkcí v sobě kombinují tepovač a vysavač na mokro. Můžete s nimi tedy tepovat čalouněné povrchy nebo čistit podlahy.
 • Zásuvka s automatickým spínáním – Přímo na vysavači je umístěná 230V zásuvka na nářadí. Když do ní zapojíte např. vrtačku a spustíte ji, spustí se automaticky i vysavač. Tato funkcia je užitečná pro stavební řemeslníky.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 15.10.2019
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?