Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory – ať už klasické „tužkové“ AA, AAA, nebo olověné určené do auta a na kempování.

Solární power banka pro nabíjení telefonů

V článku vám poradíme, podle jakých parametrů solární nabíječku vybrat a na co si při výběru dát pozor.

Oblíbené solární nabíječky

Jak fungují solární nabíječky a co vám nabijí

Solární nabíječka se skládá ze solárního článku, který mění sluneční energii na elektrickou, a z vestavěné elektroniky, která zajišťuje stabilní výstupní napětí.

Množství solární energie přeměněné na elektrickou závisí na velikosti plochy solárního panelu, na jeho účinnosti, na intenzitě slunečního záření, úhlu jeho dopadu a jeho rozptylu (např. při umístění solárního panelu za sklem).

Prvním kritériem, které byste si měli při jejím výberu ujasnit, je typ nabíjeného zařízení.

Solární nabíječky na mobil a mobilní zařízení

Pro zařízení jako smartphone, tablet, fotoaprát či akční kamera je potřebný výstup s napětím 5 V v podobě USB konektoru. Standardem pro běžné nabíječky je dnes výstupní proud 1 A, který byste měli brát za absolutní minimum, lepší však je, když nabíječka dokáže poskytnout 2 A. Většinu zařízení v tom případě nabijete rychleji.

Solární nabíječka na mobilní telefon

Některé solární nabíječky dokážou nabíjet i notebooky, k tomu slouží výstup s napětím 18 či 19 V. Na tento účel je však potřebný vyšší výkon v závislosti na výkonu notebooku.

Solární nabíječka autobaterií

Olověné akumulátory mají nejčastěji napětí 12 V (používané v osobních automobilech), případně 24 V (častější v nákladních vozidlech). Pro svoji velkou kapacitu a odolnost se staly oblíbenými také pro napájení spotřebičů v karavanech nebo lodích a jako trakční akumulátory pro elektrické skútry, koloběžky nebo jako zdroje energie při kempování pro měniče na běžné napětí 230 V používané v domácnostech.

Solární nabíječky pro tento účel by měly poskytovat vyšší výkon a tím i vyšší výstupní proud. Rozumným minimem je proud 1 A a výkon 12 W.

Solární nabíječka na kempování

Při výběru si dejte pozor, aby výrobce deklaroval použití nabíječky právě na nabíjení olověných akumulátorů. V tomto případě totiž musí být její součástí elektronika, která pohlídá velikost výstupního napětí a proudu zajistí vašemu olověnému akumulátoru co nejdelší životnost.

Ideálním výstupem je kabel se šroubovými svorkami na pevné připojení olověného akumulátoru. Pokud ale budete akumulátor často odpojovat a připojovat, nejlepším řešením je jeho napojení pomocí pružinových krokosvorek.

Nabíjení AA či AAA baterií

Solární nabíječka baterií vám umožní nabíjet akumulátory standardní AA nebo AAA velikosti, které jsou používané např. pro napájení přenosných svítidel apod. Tuto funkci však můžete získat i zakoupením zvláštní nabíječky na AA a AAA akumulátory, která má napájení přes USB rozhraní – tu potom USB kabelem jednoduše propojíte se solární nabíječkou.

Solární power banka

Solární nabíječky na přímé nabíjení nemají vestavěný akumulátor, proto fungují jen na přímém slunečním záření. Využijete je tedy např. na rybolovu – u jezera nebo řeky máte sluneční světlo k dispozici téměř neustále. Horší to však bude např. při kempování v hustějším lese, tehdy byste měli sáhnout po solární nabíječce s integrovaným akumulátorem.

Solární power banka

Integrovaný akumulátor je zpravidla součástí nabíječek na malé zařízení s USB výstupem. Jde v podstatě o kombinaci solárního panelu a tzv. powerbanky. Interní akumulátor můžete nabít, když se budete nacházet na přímém slunci a následně z něho dobíjet vaše zařízení později, klidně i v batohu, případně v interiéru.

Kapacita akumulátoru se uvádí v miliamperhodinách (značka mAh). Pokud znáte kapacitu akumulátoru ve vašem zařízení, které chcete nabít (např. smartphone), můžete si vypočítat, na kolik nabití vám kapacita solární nabíječky vystačí.

Příklad:

  • Kapacita solární nabíječky: 4 600 mAh
  • Kapacita akumulátoru smartphonu: 2 000 mAh
  • Výsledek: plně nabitá solární nabíječka vám vystačí aspoň na dvě plná nabití smartphonu

Někteří výrobci prodávají solární nabíječky ve formě oddělených komponentů, tedy zvlášť solární panel a zvlášť nabíjecí jednotka s akumulátorem a elektroniku. U většiny těchto produktových řad můžete použít více solárních panelů a propojovat je mezi sebou – výhodou tohoto řešení je tedy vyšší flexiblita.

Typy solárních článků v solárních nabíječkách

  • Monokrystalické – Jsou nejčastěji používanými články v panelech instalovaných na budovách. Při ideálním osvitu sluncem dosahují účinnosti 14–18 % a hodí se do velmi dobrých světelných podmínek.
  • Amorfní (tenkovrstvé) – Jejich výhodou je především vyšší citlivost na světlo a tím pádem i vyšší účinnost při zhoršených světelných podmínkách. Je možné je tedy umístit i např. za přední sklo auta. Celková účinnost přeměny sluneční energie na elektrickou se však v tomto případě pohybuje na úrovni 7–9 %.
  • Polykrystalické substráty – Jejich výroba je jednodušší a cena nižší. Dokážou dodat rovnoměrný výkon i při proměnlivých světelných podmínkách a také v případě, že světlo přichází z boku a je víc rozptýlené. Jejich účinnost se pohybuje na úrovni 12–17 %.

Oblíbené solární nabíječky

Vyhotovení a mobilita

Čím větší solární článek, tím vyšší výkon umí dodat. Pro kempování na jednom místě jsou proto vhodné větší solární panely se stojanem, díky kterému je můžete naklopit do takového úhlu, aby byly co nejintenzívněji osvětlené. Vyšší mobilitu vám poskytnou panely, které je možné poskládat do kufříku.

Samozřejmě, velké solární panely s sebou nemůžete vzít do batohu, proto jste při potřebě vyšší mobility odkázané na menší modely se slabším výkonem. Jistým kompromisem mohou být skládací solární panely. Ty jsou tenké a z jedné strany vybavené textilním pouzdrem, přičemž při přenášení je můžete poskládat tak, že jejich části přeložíte přes sebe. Tím pádem se vejdou i do batohu.

Miniaturní solární panely můžete umístit i za sklo auta. Mohou vám tak zadarmo dobíjet smartphone, tablet, navigaci nebo autobaterii.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 21.02.2020
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.