Jak vybrat správný typ stínění. Dáte přednost roletám nebo žaluziím?

Stínění má v rámci architektury a interiéru domácností svůj význam už od dávných dob. Dnes však už stínící technika splňuje mnohem víc úkolů, než tomu bylo kdysi. Kromě základní funkce, kdy vás ochrání před slunečním světlem, náležejí stínicí technice i jiné úkoly.

Stínění v obýváku

Prvotní je úspora energie, zvýšení bezpečnosti, zabezpečení soukromí a také komfortu. Moderní materiály a technologie umožňují například také funkci izolace zvuku.

Variací stínění je v dnešní době opravdu velké množství. V zásadě můžeme hovořit o exteriérovém nebo interiérovém druhu stínění. Každý druh má svoje výhody i nevýhody a také různé podoby provedení.

Rolety, nebo žaluzie?

Abychom vůbec mohli určit, která z těchto možností je lepší, musíme vědět, jaký je zásadní rozdíl. Ten je především v systému stínění. Rolety mají dvě základní polohy. Buď jimi zatemníte, nebo nezatemníte. Existují však různé druhy rolet jako římské, hladké nebo plisované.

Co se týká žaluzií, ať už horizontálních, nebo vertikálních, je tu možnost naklápění lamel, čímž máte možnost regulovat hustotu a intenzitu pronikajícího světla. Většina žaluzií je vyráběná z hliníku, plastů (PVC), textilie, ale i dřeva.

Interiérové žaluzie v kuchyni

Jednoznačnou odpověď na otázku, zda upřednostnit žaluzie, nebo rolety, však jen tak nedostanete, protože to závisí na více faktorech, vašich možnostech, preferencích a podmínkách, v nichž stínění bude montované.

Exteriérové stínění

Protože bez konkrétních podmínek lze těžko určit, který typ stínění je přesně pro vás, možná vám pomohou odpovědi na klíčové otázky.

  • Je vaše stavba orientovaná na jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní světovou stranu?
  • Chcete zabránit především intenzitě slunečního světla?
  • Máte velké množství oken nebo prosklených ploch?

Venkovní exteriérové žaluzie

Pokud jste si právě odpověděli kladně, v tom případě jsou nejlepším a zároveň také nejpoužívanějším řešením právě exteriérové žaluzie. Naopak v případě, že je místnost, kde chcete umístit stínicí techniku, orientovaná na sever a je vystavovaná prudšímu větru, doporučujeme vám spíše exteriérové rolety.

Interiérové stínění

Samozřejmě, možnosti jsou opět minimálně dvě. Pokud se zaměřujete spíše na řešení interiérového stínění, opět je třeba zvážit určité faktory. Chcete zabránit pronikání světla, zároveň nechcete vykonávat žádné větší rekonstrukční úpravy, jak si někdy montáž exteriérových profilů vyžaduje, a hledáte cenově výhodnější nabídku. V tomto případě jsou ideální možností interiérové žaluzie. Máte možnost regulace světelné intenzity, což je celkem výhodou.

Vertikální žaluzie do obýváku

Možností jsou však i interiérové rolety, které pro změnu působí možná víc dekorativně, ale funkci plní stejně. Jak jsme však uváděli, v tomto případě máte možnost buď odkryté nebo zakryté.

Další možností v interiéru jsou klasické záclony a závěsy. Ty působí zřejmě nejvíc esteticky, protože máte na výběr nejvíc rozmanité materiály, barvy, vzory či tvary. Avšak prakticky se nedokážou vyrovnat izolaci světla a především odolnosti a funkčnosti pevného interiérového nebo exteriérového stínění.

Dlouhé závěsy do obýváku

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie záclony a závěsy

Ovládání stínicí techniky

Nejběžnější, se kterým se setkáváme, je ovládání mechanické. To funguje na principu polohy. Základem je vytahování a stahování kuličkového řetízku, který reguluje pozici a naklápění lamel. Tady však možnosti rozhodně nekončí. Doba pokročila a dnes se pro odkrytí či zakrytí žaluzií-rolet nemusíte ani pohnout. Ovládat se dají i motoricky. Jednoduchým stlačením tlačítka. Motorické ovládání se liší především výkonem motorků. Logicky, čím větší okno, tím větší motorek.

Ovládání žaluzií pomocí smartphone aplikace

Luxusem je i ovládání na dálkový ovladač či pomocí aplikace ve smartphonu. V tom případě ovládáte polohu stínicí techniky na dálku stlačením tlačítek na ovladači nebo telefonu. Pohodlně si tedy polohu můžete regulovat z gauče. Některé systémy dokonce disponují i možností časovače. Ráno vás tak sluneční paprsky mohou vzbudit ve vámi zvoleném čase. Případně si dokoupíte senzory slunečního svitu, které budou automaticky stínění ovládat.

Estetické hledisko

Samozřejmě při výběru takového interiérového nebo i exteriérového doplňku vašeho příbytku hraje důležitou roli estetická stránka. Pochopitelně, důležité je, aby plnily především praktickou funkci, ale zároveň rolety či žaluzie jsou poměrně plošným elementem, který musí nějak vypadat, protože ho je vidět. Dokonce stejně jako záclony či závěsy i rolety a žaluzie dokážou prostor zútulnit a dodat prostoru určitý styl. Rozhodně si tedy vybírejte modely, jejichž provedení se vám bude líbit i po designové stránce.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie rolety

Použité materiály stínicí techniky

Materiály, které jsou používané při výrobě, určují kvalitu a také odolnost a trvanlivost produktu. V případě exteriérové stínicí techniky to platí dvojnásobně. V tom případě vám nedoporučujeme materiály složené z recyklovaného plastu, nejčastěji PVC. Pokud už, tak PVC, které je tvrzené a vyrobené ze 100% syntetického nerecyklovaného PVC. Ideálním řešením jsou však hliníkové profily. U interiérových žaluzií je materiál jako PVC v pořádku. Také se však materiál PVC liší kvalitativně. Snažte se vyhledávat ověřené montážní společnosti, které se stínicími technikami zabývají, jako například K System, Sundoor nebo Labona.

Nejvýraznější rozdíly v kvalitě materiálů si můžete ověřit právě u výrobce nebo montážní společnosti. Laciné plasty totiž časem ztrácejí pružnost, barevnost a také odolnost. V případě plastů je poměrně těžké rozeznat kvalitu na prvnípohled, a proto právě nízké ceny mohou být předzvěstí nekvality. V případě kovových spojů nebo hliníku dbejte na povrchové ošetření. Jinak vás může překvapit koroze nebo nepěkné fleky nebo odlupování barvy.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 06.10.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.