Jak vybrat stojan na vánoční stromek? Je lepší plastový, kovový, nebo dřevěný?

Neodmyslitelným symbolem Vánoc je vánoční stromek. Pokud míváte živý stromek, neobejdete se bez zásobování stromku vodou a potřebné je i pravidelné zametání opadaného jehličí. Oběma problémům se dá částečně vyhnout, stačí, když si koupíte ten nejlepší stojan na stromek.

Jak vybrat stojan na stromeček?

Výběr stojanu pod stromek není jednoduchou záležitostí. Ačkoliv ty domácí kovové ještě z minulého století stále mnoho lidí používá, důležité je uvědomit si, že nemusí být až tak bezpečný, hlavně když máte doma malé děti. Vyberte si takový stojan, který poskytne stromku maximální stabilitu, a tím pádem bude i zóna kolem stromku pro vaše děti bezpečná. Navíc, stojany se prodávají i s různými zajímavými vychytávkami a z různých materiálů. Chcete vědět o nich víc? V tom případě vás provedeme světem stojanů a garantujeme vám, že z některých vám spadne brada.

Oblíbené stojany na vánoční stromek

Stojany na vánoční stromky podle designu

V základě můžeme stojany rozdělit na ty tradiční a moderní. Odlišují se nejen materiály, ale také designemm.

Tradiční stojany

Mezi tradiční stojany na stromek se zařazují ty, které jsou vyrobené ze surového dřeva (masívu) a mají klasický zažitý tvar, dřevěné laťky jsou přeložené jedna přes druhou. Stojan má tak tvar „X“, ve středu se nachází kovová trubka, do které se vsune kmen stromku. Tyto stojany jsou nadčasové a oblibě se těší už desítky let. V otvoru na kmen stromku se nacházejí kovové šrouby,pomocí kterých je možné stromek upevnit dostatečně na to, aby stál stabilně.

Do kategorie tradičních stojanů je možné zařadit i kovové stojany, tzv. „trojnožky“. Sestávají ze tří hlavních kovových ramen, které jsou zaoblené do tvaru písmene „S“. Ramena spojuje otvor, do kterého se vsune kmen stromku. Některé stojany mají konstrukci doplněnou i o 3 boční ramena (nožičky), které se nacházejí mezi těmi hlavními a slouží pro dosažení větší stability. Tyto stojany se vyznačují dlouhou životností.

Moderní stojany

To, že jde o moderní stojan, neznamená, že stojan nemůže být vyrobený z kovu nebo ze dřeva. Moderní stojany mají nějakou nadstandardní výbavu, ale co je ještě důležitější, jsou z netradičního materiálu, jako např. sklo, keramikaz plastu. Sklo a keramika je materiál křehký, takže je třeba manipulovat s tímto stojanem obzvlášť opatrně, zejména při instalaáci stromku do stojanu.

Stojany na stromky s výbavou

Pod výbavou se myslí nádobka na vodu, tzv. zásobník. Může být pevnou součástí stojanu, nebo je možné ho snadno odpojit a připojit. Setkat se s tím můžete hlavně u keramických a plastových stojanů.

Doplňování vody do stojanu na vánoční stromek

Jak funguje stojan na vánoční stromek, s vodou?

Do zásobníku nalejete adekvátní množství vody, tedy tolik, aby byl ponořený kmen stromku. Stojany se zásobníkem na vodu mají poměrně velký objem, takže doplňovat vodu stačí jednou za pár dní. Takto stromek vydrží déle hezčí, zelený a jehličí z něho nebude moc opadávat.

Stojany na stromek podle materiálu

Keramický stojan na vánoční stromek je křehčí, právě proto je vhodný pro menší a střední stromky. Stojany mohou disponovat zásobníkem vody, do kterého se bezpečně vejde i několik litrů vody. Díky tomu vydrží stromek mnohem déle a vy nebudete muset vodu každý den doplňovat.

Plastové stojany na stromek jsou levnější variantou moderních stojanů, ale stále jsou o něco dražší než ty tradiční. I plastové stojany se vyrábějí pro menší a střední stromky. Stromek se do nich upevňuje pomocí páky, která stromek sevře do čelistí. Mívají i několikalitrovou nádržku na vodu. Jsou praktické a odolné, vyrobené z pevných plastů. Mnoho těchto stojanů má vzhled jako soudek, jako fontánka nebo květináč. Prodávají se v mnoha barvách, nejoblíbenější je zelená.

Dřevěné stojany se vyrábějí od nepaměti, a i když jsou na trhu i modernější varianty stojanů, lidé je mají rádi a stále je kupují. Novější dřevěné modely mají často zabudovaný zásobník vody. Stojany jsou cenově dostupné, jejich cena se pohybuje od 15 € výše, ty s nádržkou stojí o něco víc. Obvykle mají tvar X nebo tvar hvězdy.

Litinový stojan na vánoční stromek je vlastně kovový stojan. Mezi obrovské výhody litinových stojanů patří pevná konstrukce, což vede ke stabilnímu ukotvení stromku, lze do nich upevnit i větší stromky. Jsou dražší, jejich cena začíná od 35 €.

Kovový stojan na vánoční stromek je stále v kurzu, protože je relativně stabilní, můžete si ho obstarat v různých barvách a ve většině případů nemá zabudovaný zavlažovací systém. Kovové stojany se vyznačují pevnou konstrukcí, 3 rameny a jsou vybavené šroubovým upínacím systémem.

Víte, jak poznáte kvalitní stojan na stromek?

  • Je z pevného materiálu
  • Disponuje kvalitním upevňovacím systémem
  • Stromek je možné do něj snadno upevnit
  • Je možné ho využít v případě umělého i živého stromku
  • Udržuje stabilitu stromku
  • Zabezpečuje maximální bezpečnost pro vaše děti, které se radují z blížících se Vánoc
  • Zabezpečí maximální stabilitu při hrách vašich domácích mazlíčků
  • Vyznačuje se odolností, a tedy i dlouhou životností
  • Stará se o blaho a krásu stromku, protože ho díky zásobníku vody neustále zavlažuje
  • Vzhledově dobře vypadá

Krok za krokem, jak vybrat nejlepší stojan na stromek

Jako první si musíte ujasnit, zda potřebujete stojan na živý vánoční stromek nebo na umělý. Existují i univerzální stojany, do kterých můžete vložit umělý i živý stromek, jsou to většinou stojany pro živé stromky, do kterých můžete upevnit i umělý. Každopádně, informaca, pro jaký stromek hledáte stojan, je důležitá z hlediska nosnosti. Umělý stromek je, pochopitelně, hmotnostně lehčí než živý, a proto bude jeho cena určitě nižší. No a nakonec, pokud míváte jen umělý stromek, potom můžete na stojanu něco ušetřit.

Zelený plastový stojan na stromeček se zásobníkem vody

Při výběru toho nejlepšího stojanu na stromek se řiďte základními parametry, kterými jsou:

1.     Nosnost stojanu na vánoční stromek

Jde o nejdůležitější parametr, pretože umělý, výškově průměrný vánoční stromek váží kolem 13 kg, a když ho naložíte ozdobami, přidáte mu dalších pár kg. U živého stromku je váha, samozřejmě, několikanásobně vyšší. Vyberte tedy takový stojan, který zvládne váhu vašeho vánočního stromku.

2.     Průměr stojanu

Když už máte doma stromek, buď umělý, nebo živý, a jdete koupit stojan, koupě bude jednodušší. U stojanu si všímejte, jaký je maximální průměr části stojanu, do které budete sázet stromek. Pokud totiž přešvihnete tento rozměr, budete mít problém a při osazování se natrápíte štípáním konce kmene. V případě umělého stromku máte o problém navíc, protože budete muset koupit nový stojan.

3.     Upínací mechanismus

Při výběru stojanu upřete svoji pozornost i na způsob, jakým se stromek do stojanu uchytává. Protože stromek je těžký, vyberte takový upínací mechanismus, který rychle a lehce nastavíte přesně podle stromku. Dbejte na to zejména při plastovém upínání. Pokud má stojan jen plastové šrouby, snadno můžete strhnout závit a stromek se nebude dát pevně ukotvit.

Mimo toho je důležitý i počet šroubů. Nesmí jich být ani málo a ani hodně. Znamená to, že když je průměr upínacího otvoru přizpůsobený na větší kmeny, potom vyberte stojan se 3 šrouby, a v případě menšího průměru stačí 2. Víc určitě nevybírejte, abyste šrouby nerozštípali kmen tak, že se celý rozpadne, a málo také ne, aby byl stromek dostatečně upevněný.

4.     Výška stojanu

To, kolik měří stojan do výšky, je důležité, protože udává i maximální výšku stromku. Když bude mít stromek po osazení do stojanu vyšší výšku než váš strop, budete mít problém. Dá se to sice vyřešit odřezáním vršku, esteticky však nejde o nejšťastnější řešení. Malý stojan je zase problémem v případě, že máte živý stromek a pod stojan (bez nádržky) se nevejde sklenice na vodu.

5.     Stabilní a bezpečný stojan

Je pravda, že cosi o stabilitě stojanu můžete říct už na první pohled, ale důležitá je hlavně stabilita po nasazení stromku, což v obchodě obvykle nezjistíte. Při koupi si všímejte, zda všechny nožičky nebo hrany, které mají stát pevně na zemi, také stojí, zda nejsou ohnuté, křivé, nebo některá nožička není ve vzduchu. Často se to stává u kovových stojanů, které, když se do nich osadí stromek s výrazně velkou váhou, dr kolíbají i se stromkem. Všimněte si i toho, zda jsou všechny spoje na stojanu pevné. Mimochodem, stabilnější stojan bude určitě ten, který má ramena nebo podstavec delší. Delší ramena rozloží váhu stromku rovnoměrněji a stabilněji než stojan s krátkými.

TIP: Ak chcete zistiť stabilitu stromčeka v kamenej predajni, popozerajte sa, či náhodou niekde v predajni nie je stromček osadený v tomto stojane a skontrolujte jeho stabilitu.

6.     Zásobník vody

Nádržka na vodu nebo zásobník je jen plusem, který usnadní vaši péči o vánoční stromek, samozřejmě jen v případě, že máte nebo budete mít živý stromek. Pokud roky míváte umělý stromek, potom vám je stojan s nádržkou úplně zbytečný.

Originální stojan na stromek

Pokud jste v prodejně nenarazili na žádný stojan, který by vás zaujal, zajděte do železářství nebo k řezbáři a dejte si stojan vyrobit na míru. Můžete při tom využít i svoji fantazii, nakreslit si návrh s jedinečným designem a mít nejen vánoční stromek s originální výzdobou, ale také originální stojan.

Tradiční kovový stojan na stromeček

TIP: Ak chcete zistiť stabilitu stromčeka v kamenej predajni, popozerajte sa, či náhodou niekde v predajni nie je stromček osadený v tomto stojane a skontrolujte jeho stabilitu.

Pozor na kluzkou podlahu

Vybrali jste si? Potom myslete na to, že o stojan, aby vám vydržel co nejdéle, se musíte starat. Mezi základní péči patří jeho kontrolování během plnění jeho funkce, tedy kontrola, zda se váhou nebo nesprávným nasazením stromku stojan nezdeformoval, zda pevně drží a zda je v něm dostatek vody pro stromek, když disponuje i nádržkou na vodu. Když se vám na stojanu něco nezdá, zkontrolujte, zda nepovolily některé šrouby a v případě potřeby je dotáhněte. Častým případem je, že stojanu nevyhovuje vaše kluzká podlaha a vlivem kluzkého materiálu a tlaku, který vyvíjí váha stromku, se stojan rozjíždí, a tedy deformuje. Proto raději podložte stojan protiskluzovou podložkou, aby se nic takového nestalo.

Nezapomínejte stojan doplňovat vodou

Ačkoliv se stromek nachází ve vašem obýváku a ne ve volné přírodě, stále potřebuje vláhu, aby si udržel čerstvost co nejdéle. Vánoční stromek není na péči náročný, nezobejde se však bez pravidelného přísunu vody. Stromek dokáže za den „vypít“ i několik litrů vody. Proto je nezbytné, abyste aspoň jednou za den zkontrolovali hladinu vody.

Vedeli ste, že kedysi sa realizovalo aj uchytenie stromčeka do stojana, ktorý sa dával na strop? Znie to bláznivo, čo poviete? No malo to aj svoje výhody. Deti sa mohli okolo stromčeka jašiť bez toho, že by ich stromček ohrozoval.

Kde koupit stojan pod stromek?

Stojany na stromek dostanete před Vánocemi koupit v každé lepší prodejně se spotřebním zbožím a v supermarketech. A pokud se bojíte, že na vás nezbude, nebo to nestihnete, potom si klikněte na internet a tam si určitě vyberete. Z vlastní zkušenosti doporučujeme sledovat letáky známých prodejen, v nichž dostanete koupit kvalitní stojan na vánoční stromek a ještě i za dobrou cenu. Zkuste např. Tesco, Lidl nebo Alzu.

Pokud vás nebaví vzhled vašeho starého stojanu na stromek, nemusíte ho hned vyhazovat. Můžete si ho nabarbit na jinou barvu a dodat mu tak nový vzhled nebo si s ním pohrajte a např. na stojan, který má hrubší části, namalujte nějaké ornamenty, např. něco s vánoční tematikou. Další možností je použít stojan na něco úplně jiného, udělejte si z něho stojan na deštníky nebo stojan na svíčku.

Závěrečné doporučení

Ať jste se už rozhodli pro živý, nebo umělý stromek, vybavte ho kvalitním stojanem, aby se klidné vánoční dny neproměnily na stromkovou katastrofu. Pokud stále nevíte, jaký stojan na stromek koupit, doporučujeme vám přečíst si recenze ke stojanům, které vás oslovily, různé testy a mezi nimi vybírat. Vhodným měřítkem jsou také doporučení známých. Mnoho štěstí a přejeme vám šťastné a veselé...

Oblíbené stojany na vánoční stromek

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 15.12.2021
Hodnocení článku:
(88%)