Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips

Tyčový vysavač je zajímavou alternativou k běžnému vysavači s hadicí. Při vysávání s ním se nemusíte příliš ohýbat a skladování je díky jeho svislému tvaru také jednodušší.

Vysávání koberce s tyčovým vysavačem

Poradíme vám, jaký tyčový vysavač si vybrat, jakých parametrů si při výběru všímat, a které jeho funkce by mohly být pro vás užitečné.

Oblíbené modely tyčových vysavačů

Typy tyčových vysavačů podle použití

 • Klasický tyčový vysavač – Je tvořený jedním kompaktním celkem, přičemž se setkáte s modely na suché i mokré vysávání. Jeho výhodou je nízká cena, nevýhodou naopak horší přístupnost k úzkým místům a koutům. Hodí se na vysávání větších rovných ploch jako podlahy, koberce či schody.
 • Tyčový vysavač 2 v 1 s ručním vysavačem – Integruje v sobě klasický tyčový vysavač s odnímatelným malým ručním vysavačem. Zatímco velký vysavač využijete na uklízení větších ploch, menší ruční si poradí i s rozsypanými drobky v užších, hůře přístupných částech příbytků. Také je šetrnější k čalounění, nevýhodou těchto modelů je ale jejich vyšší cena.
 • Tyčový vysavač 2 v 1 s mopem – Jde o jakýsi hybrid klasického vysavače na mokro a mopu. Díky němu jedním tahem povysáváte nečistoty a následně navlhčíte podlahu a přetřete, abyste se zbavili jemného prachu. Na čištění koberců a čalounění mívají tyto modely odnímatelnou část s mopem, případně přepínač typu podlahy. Ještě dále jdou modely, které v sobě integrují funkci parního mopu. Nevýhodou tyčových vysavačů s mopem je také vyšší cena.
 • Tyčový vysavač 3 v 1 – Tyto modely jsou nejdražší mezi všemi variantami, jsou však univerzálními pomocníky pro uklízení v domácnosti. Integrují v sobě klasický tyčový vysavač, mop a malý ruční vysavač. Můžete s nimi tedy vysávat podlahy, koberce, schody, kouty a jiná těžko přístupná místa a ještě k tomu také vytřít podlahy – to všechno s pomocí jediného spotřebiče.

Typ sběrné nádoby

Tyčové vysavače najdete v bezsáčkovém i sáčkovém provedení. Objem sáčku (resp. sběrné nádoby) byste měli zvolit podle odhadované velikosti vysávané plochy.

Doporučený objem nádoby, resp. sáčku:

Vysávaná plocha objem sáčku/nádoby
do 50 m2 2–2,5 l
50–150 m2  3–4 l
nad 150 m2  nad 4 l
 • Sáčkové vysavače – Jsou nejvhodnější variantou pro alergiky, protože zachytí nejvíc nečistot. Sáček může být papírový (jednorázový) nebo textilní, který můžete vyprat a znovu použít. Při jeho vysypávání však přijdete do kontaktu s prachem a nečistotami. Další nevýhodou je, že s postupným naplňováním sáčku klesá sací výkon. Sáčkové vysavače jsou zpravidla levnější než jejich bezsáčkoví kolegové.
 • Bezsáčkové vysavače – Výhodou je stabilní sací výkon i při naplnění sběrné nádoby. Nevýhodou je, že při vysypávání pravděpodobně přijdete do kontaktu s nečistotami. Objem sběrných nádob se pohybuje od 0,5 l u nejmenších až po cca 6 l u největších vysavačů. Jejich další nevýhodou je vyšší cena kvůli složitějšímu technologickému provedení.

Typ filtrace

Většina vysavačů, ať už sáčkových, nebo bezsáčkových je vybavená nejméně dvěma filtry. První filtr se nazývá vstupní a chrání sací turbínu a tím i motor před nečistotami a prachem. Druhý – výstupní filtr má na starosti odfiltrování posledního zbytku jemných prachových částic ve vyfukovaném vzduchu.

Výběr tyčového vysavače

Vysavače s nekvalitní filtrací víří jemný prach ve vyfukovaném vzduchu, což může způsobit velké problémy alergikům. Pokud máte doma alergiky, volte vysavač s filtrem HEPA 13 nebo s vodním filtrem, případně sáčkový vysavač.

Typy filtrů používaných ve vysavačích:

 • Mikrofiltr – Může být vyrobený z papíru, bavlny nebo molitanu. Neposkytuje takovou úroveň filtrace jako EPA, HEPA a vodní filtry, proto se tento typ používá v levnějších modelech. Bavlněný a molitanový filtr je možné vyprat a opětovně použít, ostatní jsou jednorázové.
 • Vodní filtr – Používá se v některých bezsáčkových modelech. Princip tkví v zachytávání nečistot vodním vírem, přes který projde jen čistý vzduch. Má vysokou účinnost.
 • EPA a HEPA filtr – Jsou to nejúčinnější typy filtrů. Označují se podle účinnosti EPA 10, EPA 11 a EPA 12, resp. HEPA 13. HEPA 13 je nejúčinnější filtr, který zachytí 99,97 % prachových mikročástic. Některé EPA a HEPA filtry můžete umýt, netýká se to ale všech typů.

Parametrem, který vyjadřuje účinnost filtračního systému vysavače, je třída prachových emisí. Najdete ji na energetickém štítku příslušného modelu, přičemž jednotlivé modely se řadí do tříd A až G podle abecedy. Třída A představuje nejúčinnější filtraci, třída G nejhorší.

Top 5 tyčových vysavačů

Příkon a sací výkon

Mnoho lidí porovnává vysavače podle elektrického příkonu. Dva různé modely však mohou mít stejný příkon a různý sací výkon. Právě sací výkon vyjadřuje sílu podtlaku vysavače a závisí nejen na příkonu, ale také na konstrukčním uspořádání vysavače.

Sací výkon by tedy měl být jediným kritériem porovnávání výkonnosti jednotlivých modelů vysavačů. Bohužel ne každý výrobce udává pro svoje modely tento parametr. V případě, že ho nepoznáte, si můžete pomoci jednoduchým přepočtem – sací výkon se přibližně rovná jedné pětině až třetině elektrického příkonu.

Čištění podlahy tyčovým vysavačem

Sací výkon najdete také na energetickém štítku vysavače, přičemž jednotlivé modely mohou být zařazené do tříd A až G (A znamená nejsilnější sací výkon, G nejslabší). Tyčové vysavače většinou spadají do třídy C až B, ve třídě A se umísťují jen nejlepší a nejdražší modely.

Na energetickém šítku najdete i účinnost vysávání tvrdých podlah a koberců, pro které jsou také definované třídy A – G.

Napájení

Tyčové vysavače najdete ve dvou variantách s odlišným napájením.

Síťové 230 V

Tyto typy jsou napájené ze standardní 230V zásuvky, tak jako běžné spotřebiče v domácnosti. Jejich výhodou je mnohem vyšší příkon a tím i sací výkon, než jaký vám poskytnou akumulátorové vysavače. Nevýhodou je omezená manévrovatelnost kvůli napájecímu kabelu. Před koupí si tedy všímejte i toho, zda vám bude délka napájecího kabelu při uklízení v domácnosti postačovat.

Vestavěný akumulátor

Měl by být typu Li-Ion, protože tyto akumulátory mají vyšší kapacitu, vyšší výkon a kratší dobu nabíjení než starší NiMH akumulátory. NiMH akumulátory se rychleji opotřebují při nepravidelném nabíjení. Kapacita baterie úzce souvisí s dobou provozu na jedno nabití i s dobou nabíjení. Doba provozu začíná na cca 15 min u nejlevnějších modelů, pohybuje se kolem 30 min u běžných modelů střední třídy a končí někde na 90 min u modelů s největšími akumulátory.

Dejte si pozor na dobu nabíjení, ta se totiž pohybuje v závislosti na kapacitě akumulátoru a kvalitě nabíjecí elektroniky od 1 h až po 12 h u některých modelů. Pokud tedy nechcete čekat na nabití půl dne, porozhlédněte se po vysavačích vyšší třídy s rychlejším nabíjením.

Spotřeba energie a hlučnost

Odhadovanou roční spotřebu el. energie v kilowatthodinách (kWh) najdete na energetickém štítku tyčového vysavače. Samozřejmě, záleží na tom, jak často ho používáte, ale uvedená hodnota vychází z povrchu 87 m2 a vysávání 50krát ročně.

Zelený tyčový vysavač

Tyčové vysavače se, tak jako jiné spotřebiče, řadí do energetických tříd. Pro vysavače vyrobené po 1. 9. 2017 jsou definované třídy D, C, B, A, A+, A++ a A+++, přičemž ty ve třídě D mají nejvyšší spotřebu energie a ty ve třídě A+++ nejnižší. Pozor – to neznamená, že vysavače s nejmenší spotřebou energie mají i nejvyšší sací výkon.

Příslušenství

 • Nástavec na tvrdé podlahy, koberec a čalounění – Měly by být součástí každého tyčového vysavače. S nástavcem na koberce byste totiž parkety či dlaždice mohli poškrábat. U některých modelů najdete také univerzální hubici s přepínáním typu povrchu.
 • Štěrbinová hubice – Úzká plastová hubice, která vám umožní dostat se na nepřístupná místa jako např. kouty nebo dutiny pod nábytkem apod.
 • Prachový kartáč – Umožní vám povysávat prach z tvrdých povrchů jako např. nábytek nebo sklo bez toho, abyste je tvrdou hubicí poškrábali.
 • Turbokartáč – Jde o rotační kartáč tvrdými štětinami, který dokáže vytáhnout zvířecí chlupy a jiné nečistoty i z vysokého koberce. Díky němu si s touto situací poradí i vysavače s nižším sacím výkonem.  

Další parametry a funkce tyčových vysavačů

 • Indikátor stavu akumulátoru – Najdete ho nejčastěji ve formě LED diod a díky němu víte, kolik času vám přibližně zůstává do vybití. Také informuje o stavu nabití akumulátoru.
 • Indikátor naplnění sáčku – Najdete ho u sáčkových vysavačů a budete díky němu vědět, že výkon vysavače je snížený právě kvůli plnému sáčku.
 • Měkčená kolečka – Díky nim nepoškrábete při vysávání parkety nebo dlaždice na podlaze.
 • Sklopná rukojeť – Zkrátí výšku vysavače, takže ho budete moci uskladnit i v menších prostorech.
 • Flexibilní kloub – Propojuje hubici a tělo vysavače. Díky jeho ohýbání je manipulace s vysavačem jednodušší a dostanete se s ním i na méně přístupná místa.
 • LED osvětlení – Nachází se na těle vysavače a pomůže vám osvětlit tmavší prostory jako např. dutiny pod nábytkem apod.
 • Tepelná pojistka – Při přehřátí vysavače, ať už z důvodu jeho ucpání, nebo příliš dlouhého vysávání, vypne elektromotor. Pojistka je nejčastěji vratná, po vychladnutí elektromotoru tedy budete moci vysavač znovu používat bez nutnosti její výměny.

Vybíráme z katalogu

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 17.10.2019
Hodnocení článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!Ultrazvuková čistička na šperky i brýle. Recenze poradí ty nejlepší!

Ultrazvukové čističky jsou velmi šikovná zařízení, která slouží na čištění široké škály různorodých předmětů. Tento produkt však ještě není mezi lidmi velmi rozšířený, a proto jsme se...

Jak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybratJak vybrat záložní zdroj pro PC? Testy a recenze UPS pomohou vybrat

Zažili jste už situaci, když jste z důvodu výpadku elektrického proudu ztratili několikahodinovou práci provedenou na počítači? V těchto případech vás může zachránit automatický záložní...

Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140Nejlepší kamera do auta s GPS a nočním viděním? Xiaomi i Prestigio Roadrunner 140

Pokud trávíte hodně času za volantem, určitě jste už byli svědkem nejedné nebezpečné situace. Kamerový záznam z palubní kamery v autě vám možná jednou přijde vhod jako objektivní...