Provzdušňovací ruční válec na trávník si můžete také vyrobit. Jaká je jeho cena?

Udržování krásného zeleného trávníku s rovnoměrným povrchem si vyžaduje hodně práce a odhodlání. Námahu vám však ulehčí používání vhodných nástrojů. Jedním z nich je i válec na trávník, který se používá především při kladení trávníkového koberce a setí trávy. Při pravidelné údržbe se na něj už nejednou zapomíná.

Jak vybrat válec na trávu

Pojďme se proto podívat na to, na co všechno se válec na trávu používá, kdy je vhodné ho použít i to, jak si poradit s jeho výběrem a koupí.

Název Hodnocení Detail
Hillvert HT-Elbert170Zobrazit produkt

Proč investovat do zahradního válce

Existuje více druhů válců na trávu, od ručních válců na domácí použití až po luční a polní válce vhodné pro profesionální zemědělce a na velké travnaté plochy. Nejčastěji se však setkáte s ručními válci, které jsou složené z válce s přidanou zátěží a rukojetí, pomocí které budete válec před sebou tlačit. Válce určené pro velké plochy jsou vyráběné s přípojkou, kterou je možné upevnit k traktoru, pomocí kterého se větší plocha jednodušeji srovná. Válec na trávu by měl být součástí výbavy každého, kdo chce mít dokonale vypadající trávník. Tím nemyslíme jen golfové kurty, hřiště či parky, ale i menší plochy v rámci zahrady a pozemku okolo domu.

Válec se používá jednou až dvakrát ročně, ale koupě válce představuje dlouholetou investici. Když si koupíte kvalitní model z odolných materiálů, vydrží vám rozhodně déle než několik sezón. Úloha válce na trávu začíná už při výsevu trávy nebo kladení trávového koberce a pokračuje každoroční údržbou, přičemž válec přispívá k zachování rovnoměrného povrchu trávníku. Válec na trávu se vyplatí vytáhnout vždy s příchodem jara, kdy trávník po zimě vyžaduje údržbu, případně výsev nové trávy na místech, kde tráva vyschla, vymrzla nebo ji poškodili škůdci.

Na co se válec na trávu používá

  • Před založením trávníku – Před výsevem trávy nebo položením koberce je důležitá příprava půdy. Půda se pohrabe, vyberou se z ní kamínky, větší kořínky, větve a jakékoliv větší předměty, které do půdy nepatří a způsobovaly by hrboly. Do půdy se může ještě přimíchat hnojivo nebo kompost na podporu růstu trávy. Po těchto úpravách se vrstva zeminy vyrovná právě pomocí válce na trávu. Ten zajistí, že v půdě nebudou překypřená místa, která se po zalití trávníku propadnou, čímž by vznikl nerovnoměrný povrch. Prohlubeniny mezi půdou a novým kobercem by způsobily, že se tráva v těchto částech kořínky neuchytí o půdu a vyschne. V případě výsevu trávy by to zkrátka znamenalo nehezký hrbolatý trávník.
  • Po položení nebo vysetí nového trávníku – Přípravou povrchu role válce na trávu nekončí. Po rozložení travního koberce se nový trávník přejíždí válcem, díky čemuž se jednotlivé spoje mezi pásy koberce k sobě lépe přitisknou a nevzniknou tak mezery. Kořeny trávy se zároveň přitisknou k půdě, díky čemuž vznikne vyšší pravděpodobnost, že se tráva uchytí a zapustí kořeny, což znamená, že se tak eliminuje možnost výskytu vyschlých míst. To samé je potřebné provést po vysetí semen, která se lépe zatlačí do země, což znamená, že je vítr nerozfouká a zároveň se urychlí proces klíčení.
  • Oprava poškozených míst a dosažení uniformity povrchu – Trávník nemusí vždy zůstat rovnoměrný a bezchybný. Stane se, že se v trávníku vyskytne krtek, škůdci, hlodavci nebo část trávy po zimě vymrzne. Použitím válce na trávu opět dosáhnete hladkého a rovnoměrného povrchu, zbavíte se hrbolů, vyrytých krtinců a vydutých míst v půdě. Odstranění hrbolků je důležité například i kvůli kosení, aby sekačka pokosila trávu rovnoměrně a nedošlo k jejímu poškození. Pokud je potřebné vysít novou trávu na poškozená místa (např. při vyschlé trávě), válcem na trávu jí přichystáte opět jednou rovný povrch.
  • Provzdušnění trávníku – Kromě klasických válců s hladkým povrchem jsou na trhu také provzdušňovací válce na trávu s hroty, které se při rolování do půdy zarývají. Tyto válce se používají na provzdušnění půdy, což pomáhá trávě přijmout z půdy víc živin, zapustit hlubší kořeny a zlepšit zdraví trávy. V půdě se tak uvolní stlačená zemina, zlepší se její propustnost, což vede k redukci houbových a plísňových onemocnění. Lepší cirkulace vzduchu přispívá i k růstu nové trávy.
  • Příprava před začátkem zahradních aktivit – Zahradní válec je možné použít i na vyrovnání povrchu a odstranění nerovností na zahradě nebo na trávníku tehdy, když se chystá příprava zahradních aktivit. Terén lze vyrovnat před hraním fotbalu, badmintonu, minigolfu nebo různých outdoorových her. Povrch je vhodné připravit i před rozložením nadzemního bazénu, postavením zahradního stanu, altánku či pódia, přípravou posezení, grilovačky a zahradních oslav nebo svateb.

Kdy je vhodné ho používat

Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje používat válec na trávník jednou až dvakrát ročně, nejdříve na jaře a následně podle potřeby, nejlépe na podzim. Použití válce na trávu na jaře je velmi důležité, protože po dlouhé a mrazivé zimě s velkou nadílkou sněhu je velká pravděpodobnost výskytu hrbolků, kopečků, dutin v půdě a různých nerovností povrchu. Rolováním dosáhnete opět hladký povrch, a pokud zjistíte, že potřebuje vyset novou trávu, válcem si připravíte vhodnou plochu. Válec se, samozřejmě, používá i tehdy, když se trávník zakládá, tedy na jaře a na podzim.

Válec na trávu – možnosti použití

Je třeba však připomenout, že válec není vhodné používat častěji než dvakrát ročně. Nadměrné používání válce by vedlo k poškození trávy, a to zejména v létě, když jsou teploty vyšší. Tehdy byste rolováním trávy mohli velmi snadno přispět k vysychání části trávníku. Válec se nedoporučuje používat ani tehdy, když je půda promočená, protože by došlo k přílišnému stlačení půdy a odstranění vzduchu. Při suché půdě by došlo k opačnému případu – půda by byla stlačená nedostatečně. Nejideálnější je proto trávník lehce zvlhčit a válec použít v těchto podmínkách.

Jak si vybrat válec na trávník

Při výběru válce na trávník zvažte vždy svoje individuální potřeby, v jakých podmínkách ho budete používat, kdo ho bude používat, kde ho uskladníte a hlavně, čeho chcete používáním válce na trávu dosáhnout. Když máte menší trávník, který má mnoho užších nebo nepravidelných částí, přizpůsobte tomu i výběr válce. Když jde o větší travnatou plochu, zamyslete se, zda ji zvládnete zválcovat ručním válcem, nebo potřebujete na tento úkol traktor.

Rozměry

Prvním důležitým kritériem válce jsou jeho rozměry, přičemž si všímáme spíše délky válce. Ruční válce, které jsou na domácí použití ideální, se dají koupit s rozměry od 50 až po 150 cm. Pro většinu trávníků je největší z těchto rozměrů příliš velký, těžko by se používal v užších prostorech a mnozí by měli problém i se skladováním. Ideální je proto sáhnout po válci s délkou mezi 60 až 90 cm, v závislosti na členitosti vašeho trávníku. Pokud je trávník větší, nebojte se sáhnout po větším modelu. Umožní vám to dokončit válcování dříve a vyvinete tak dostatečný tlak.

Hmotnost a plnění

Hmotnost válce byste měli přizpůsobit druhu trávníku a účelu rolování. S příliš lehkým válcem nedosáhnete požadované výsledky a příliš těžký válec může trávník poškodit tím, že zeminu příliš stlačí, a tak se trávě nedostane dostatek vody a vzduchu. Hmotnost válce se může pohybovat od 90 až po 270 kg, přičemž na běžné používání v domácím prostředí vám postačí válce s hmotností 110–140 kg. Pozor, při výběru se nezaměřujte jen na hmotnost samotného válce, ale také na hmotnost, kterou může dosáhnout po naplnění. Válce na trávu lze plnit vodou nebo pískem, které výrazně zvětší jejich hmotnost.

Voda vytvoří lehčí válec, který se používá například na čerstvý výsev. Plnění vodou bývá jednodušší, voda je dostupnější a levnější a po dokončení rolování je možné ji z válce jednoduše vypustit, což výrazně usnadňuje uskladnění. Písek umožní vyšší hmotnost válce, což však znamená i to, že se vám s ním bude manipulovat hůře. Naplnit válec pískem je však náročnější, a to i finančně. Po dokončení rolování se proto válec obvykle nevyprazdňuje, ale uskladní se i s pískem, což znamená i fyzicky náročnější uskladňování.

Materiál

Při koupi válce na trávu se najčastěji setkáte se 2 materiály: ocelí a polyuretanem. Ocelové válce na trávu bývají těžší a odolnější. Naplňují se vodou, proto potřebují dobrou ochranu proti korozi. Je méně pravděpodobné, že kovový válec praskne nebo se propíchne, proto co se týká životnosti rozhodně vyhrávají. Při uskladňování a manipulaci může být jejich vyšší hmotnost nevýhodou, např. otáčení válce do opačného směru nebo vyprázdňování obsahu může být fyzicky náročnější.

Válec na trávu – materiál

Polyuretanové válce bývají o něco menší a levnější, jsou lehčí a dají se naplnit vodou i pískem. Na rozdíl od kovových válců tento materiál rozhodně nezrezaví a lépe se s ním manipuluje při uskladňování, při otáčení, naplňování a vyprazdňování a podobně. Když však tento válec budete používat na trávníku s kamínky nebo ostrým štěrkem, tyto částice mohou povrch válce poškodit a propíchnout.

Cena

Válce na trávu koupíte v kamenných i internetových prodejnách se specializovanými zahradními potřebami. Ceny válců se různí podle rozměrů i použitého materiálu, přičemž ruční válce bývají zpravidla levnější než válce pro traktory. Nejlevnější ruční válce koupíte už od 1 000 Kč, ale dejte si pozor na rozměry, protože tyto válce mívají většinou délku jen 50 cm. Středně velké a větší ruční válce koupíte v rozmezí od 1 700 do 2 500 Kč, přičemž levnější válce bývají z polyuretanu. Válce používané jako přípojky k traktoru lze koupit od 5 000 a více Kč. Pokud se vám zahradní válce zdají příliš drahé, vystihněte akce v obchodech nebo si prohlédněte nabídky bazarů. Případně pokud máte problém s uskladněním, neváhejte využít služby půjčovny. Válec si stačí v půjčovně zarezervovat jednou ročně na jaře a nemusíte se víc zabývat uskladňováním těžkého zařízení.

Co ještě lze při výběru zvážit

  • Skladnost – Při koupi válce se nejednou zapomíná na jeho skladnost. Většina válců se dá rozebrat a jednoduše uskladnit zvlášť. Problém může být u větších a těžších válců, u kterých je potřebné předem zvážit, kde a jak tento nástroj uskladníte.
  • Push and pull – Tímto názvem se někdy označuje design válce, který umožňuje změnit polohu držadla tak, aby se válec dal buď tlačit, nebo tahat. V jednom modelu tedy budete mít na výběr obě možnosti s tím, že držadlo bývá ergonomicky přizpůsobené tak, aby bylo táhnutí i tlačení pohodlné.
  • Provzdušňovací násada – Některé válce se dají koupit s provzdušňovací násadou s hroty, které vám umožní půdu překypřit. Jde o velmi univerzální doplněk, který je možné použít nejen na provzdušnění trávníku, ale také na prokypření půdy při setí. Násady se dají dokoupit i zvlášť, ale je třeba si dát pozor, aby rozměly seděly na váš válec.

Jak vyrobit válec na trávník

Mnozí zruční domácí kutilové se místo koupě válce nejednou rozhodnou zhotovit si ho vlastnoručně. Nejde přitom o složitý proces – na podomácky vyrobené válce se nejčastěji používá beton. Na odlití válce z betonu budete potřebovat formu, kterou si můžete zhotovit např. ze sudu. Do středu dna je potřebné vyvrtat díru, protože skrz střed betonu musíte zavést plastovou trubku. Ta bude sloužit na vytvoření prostoru na to, aby se skrz válec dala vložit železná tyč, na které bude válec rotovat. Po upevnění PVC tyče zalejte formu betonem a dopřejte mu dostatek času na zatvrdnutí.

Ruční válec na trávu

Po několika dnech je beton dostatečně tvrdý a válec můžete z formy vytáhnout. Podle délky válce zvolte dostatečně dlouhou železnou tyč, kterou skrz střed válce provlečete. Tyč musí být z odolného kovu, v žádném případě nepoužívejte dřevo, které by se pod váhou válce zlomilo. Tyč by měla být tak dlouhá, aby z každé strany trčela aspoň 15 cm. Železnou tyč připevněte k železnému držadlu nebo přípojce k traktoru. Zahradní válec z betonu si můžete vyrobit např. tehdy, když vám předchozí polyuretanový válec praskl a poškodil se, ale držadlo zůstalo zachované.

Jak používat ruční válec na trávu

Správná technika rolování trávníku je důležitá pro dosažení nejlepších výsledků a kvůli předcházení poškození trávy. Na rolování trávníku si vyberte vhodný den – tedy tehdy, když neprší a tráva není promočená, když už zmizely zimní mrazy, a tehdy, když se ještě nevyskytla vedra, která by mohla trávu nadměrně vysušit. Pokud používáte nový válec, nejdříve vás bude čekat jeho složení, které vám však nezabere víc než několik minut. Stačí do sebe složit díly a přitáhnout několik šroubů a zahradní válec je připravený. Podle instrukcí z manuálu i vašich preferencí naplňte válec vodou nebo pískem.

Nezapomeňte, že těžší válec (naplněný pískem) budete potřebovat např. tehdy, když vyrovnáváte povrch před položením trávníku, a lehčí válec (naplněný vodou) zase tehdy, když budete vyrovnávat nesrovnalosti povrchu. Při rolování postupujte systematicky, pás po pásu, aby se nestalo, že některé části vynecháte nebo po některých místech přejedete vícekrát. Přehnaným válcováním můžete totiž dospět ke zničení a přesušené trávě. Víme, že vlhká půda se při válcování stlačí víc, proto není vhodné válcovat trávník přímo po dešti. Ale tuto kvalitu můžete využít i ve svůj prospěch. Pokud máte na trávníku krtince, před válcováním je zvlhčete vodou, např. za pomoci rozprašovače. Hlínu z krtince následně zatlačte a trávník uválcujte běžným způsobem. Na tato místa rozesejte semínka nové trávy.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.Publikováno dne: 15.05.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(90.6%)