Jak vyčistit kávovar Dolce Gusto? Údržba, odvápnění, problémy

Kávovary Dolce Gusto jsou výborným řešením, jak si i v domácích podmínkách připravit dokonalé espresso, cappuccino či „latéčko“. Jsou cenově dostupné a navíc se jednoduše ovládají, takže nemusíte být profesionálním baristou.

Údržba, čištění a odvápnění kávovaru Dolce Gusto

Pokud však chcete dosáhnout co nejlepší chuť vašich nápojů a zároveň kávovaru prodloužit životnost, měli byste se o něj správně postarat.


Rychlé vyčištění kávovaru

Odkapávací misku, mřížku, nádobku na vodu, držák na kapsle a samotné tělo kávovaru byste měli vyčistit minimálně jednou za měsíc, avšak čím častěji, tím lépe. Při klasickém čištění je úplně jedno, jaký typ kávovaru Dolce Gusto vlastníte. Postup je úplně stejný.

 1. Nádobku na vodu propláchněte teplou vodou. Můžete použít i houbičku, šetrný čisticí prostředek na nádobí, ale nezapomeňte na důkladné opláchnutí.
 2. Odkapávací misku také pouze umyjte vodou, popřípadě použijte houbu s čisticím prostředkem.
 3. Mřížku vydrhněte kartáčem, kterým se dostanete i do otvorů.
 4. Držák na kapsle je jedinou částí, kterou můžete mýt v myčce nádobí (nádobku na vodu a odkapávací misku s mřížkou do myčky nikdy nedávejte). Pokud myčku nemáte, postačí ruční umytí.
 5. Naplňte nádobku pitnou vodou a zapněte kávovar. Když bude nahřátý, nechte ho propláchnout horkou vodou. Některé typy kávovarů se vypnou samotné po 30 vteřinách, jiné je nutné asi po 10 vteřinách vypnout ručně (např. Dolce Gusto Oblo).
 6. Na závěr poutírejte kávovar zvenku. Použijte vlhčené utěrky nebo bavlněný hadřík. Nezapomeňte na vyčištění hlavy – prostor za držákem na kapsle. Při této činnosti si dejte pozor, abyste se nezranili o trysku („jehla“, která propichuje kapsli a přivádí do ní vodu).

Odvápnění kávovaru

Kávovar byste měli odvápnit minimálně jednou za tři měsíce. Pokud máte extrémně tvrdou vodu, tak i každý měsíc. Většina modelů Dolce Gusto je však vybavená automatickým hlášením zavápnění.

 • Dolce Gusto Oblo, Infinissima, Drop: tlačítko ON po zapnutí svítí oranžově
 • Dolce Gusto Piccolo: tlačítko ON svítí po zapnutí žlutě
 • Dolce Gusto Lumio: indikátor na přední části kávovaru svítí oranžově
 • Dolce Gusto Genio, Mini Me: nemají indikátor zavápnění

Příprava před odvápněním

Prvním krokem je příprava roztoku. Na odvápnění byste měli používat originální tekutý odvápňovač Nescafe Dolce Gusto. Jedno balení, které vám postačí na dva procesy odvápnění, stojí necelých 8 eur.

Odvápnění kávovaru Dolce Gusto

Do 500 ml vody nalejete jednu lahvičku odvápňovače, dobře ho promícháte a vlejete do nádržky na vodu. Na místo, kam dáváte šálek na kávu, položíte nádobu, do které se vejde aspoň 0,5 litru vody. U modelů Dolce Gusto Oblo, Mini Me, Piccolo, Drop a Genio musíte vyndat odkapávací misku.

Předtím, než na kávovaru zapnete režim odvápnění, do něj můžete vložit kapsli, která je určená na čištění kávovaru (angl. rinsing tool). Ta reguluje tok vody během procesu. Když ji nemáte, nedělejte si starosti a odvápňujte bez ní.

Domácí způsoby odvápnění

Pokud byste chtěli svůj kávovar zbavit vodního kamene pomocí babských receptů, tak vám pomůže zředěný ocet nebo kyselina citronová. Tento postup má však jednu nevýhodu. Pokud by se vám kávovar porouchal, reklamace by nemusela být uznaná, protože jste nepostupovali podle doporučení výrobce. Takže ocet a kyselina citronová jen na vlastní riziko.

Zapnutí režimu odvápnění

Ujistěte se, že je kávovar vypnutý, a stlačte tlačítko ON na cca 5 vteřin. Když tlačítko začne blikat oranžově a zeleně, režim odvápnění je zapnutý. Výjimkou je kávovar Dolce Gusto Lumio. V tomto případě přesuňte páčku do polohy HOT a počkejte asi 10 vteřin, až začne indikátor blikat (oranžová – zelená). Potom ji pusťte a můžete začít s odvápňováním. U modelu Mini Me nezapomeňte nastaviť bary na maximum. U ostatních kávovarů se nejvyšší stupeň nastaví automaticky.

Postup odvápnění u jednotlivých modelů

Dolce Gusto Oblo, Piccolo, Infinissima:

 • Páčku nastavte do pozice HOT
 • Sledujte nádržku s vodou, když bude z poloviny prázdná, zastavte vodu
 • Počkejte asi 2 minuty
 • Opět přepněte páčku do pozice HOT
 • Když kávovarem proteče zbytek odvápňovacího roztoku z nádržky, zastavte vodu a počkejte 2 minuty
 • Mezitím vylejte roztok v nádobě, vypláchněte nádržku na vodu, naplňte ji čistou pitnou vodou a všechno vraťte zpět do kávovaru
 • Páčku nastavte do pozice HOT a nechte protéct polovinu objemu vody z nádržky
 • Zastavte vodu, páčku přepněte do polohy COLD - kávovarem proteče zbytek vody
 • Když je proces odvápňování ukončený, tlačítko ON přestane blikat a bude svítít zeleně
 • Na závěr nezapomeňte propláchnout držák na kapsle.

Dolce Gusto Genio, MINI Me, Lumio

Tyto kávovary mají automatický režim odvápňování. Nemusíte tedy sledovat, kdy bude roztok v nádržce v polovině. Na začátku nastavíte páčku na HOT. Kávovar se po chvilce sám vypne. V tomto okamžiku páčku přestavíte na COLD. Vypláchnete nádržku na vodu, napustíte ji čistou vodou a zopakujete celý proces, při kterém se kávovar také automaticky zastaví.

Dolce Gusto DROP

Také tento typ kávovaru má automatický režim odvápnění. Po jeho zapnutí však musíte počkat, až začne blikat tlačítko označené červenou kapkou. Další postup je stejný jako v předešlém případě. Rozdílné je i následné propláchnutí. Nádržku s vodou vypláchnete, napustíte čistou vodou a stlačte červenou kapku. Kávovarem proteče celý objem nádržky. Potom ji musíte naplniť opět a kávovar propláchnout ještě jednou, tentokrát se studenou vodou.

Jak odstranit časté chyby kávovarů Dolce Gusto

Kávovary Dolce Gusto někdy trošku „haprují“, konec konců stává se to u všech těchto mašinek. Mezi nejčastější poruchy patří to, že kávovar po vložení kapsle a zapnutí příslušného režimu hučí, přičemž skrz něj neprotéká žádná voda, případně teče slabě nebo mimo kapsli. Před tím, než kávovar odnesete do servisu, vyzkoušejte tyto finty:

 1. Zkontrolujte nádržku s vodou. Může se stát, že je prázdná.
 2. Vyberte kapsli. Pokud voda kávovarem protéká bez ní, použijte jinou. Pokud bude všechno v pořádku, problém byl ve špatné kapsli.
 3. Pokud nebudete umět otevřít bezpečnostní páku na otevření držáku na kapsle, počkejte 20 minut. Když to nepůjde ani potom, kontaktuje autorizovaný servis. Nikdy se nesnažte kávovar otevírat násilím nebo pomocí nějakého nářadí.

Ucpaná tryska

Problém může být také v ucpané trysce. Součástí každého kávovaru Dolce Gusto je jehla na její pročištění. Najdete ji v malém otvoru za nádržkou na vodu nebo ve spodní části odkapávací misky (Dolce Gusto Piccolo, Genio, Mini Me, Oblo –za nádržkou na vodu, Dolce Gusto Drop, Infinissima, Lumio – ve spodní části odkapávací misky). Pokud byste jehlu ztratili, můžete použít špendlík nebo jehlu.

Zaseknuté kapsle

Důvodem zaseknuté kapsle, kterou nemůžete po přípravě nápoje vyndat, je to, že v ní neklesl tlak. S tímto „jevem“ se setkáte nejčastěji u kapslí Nesquik, které jako jediné obsahují kakaový prášek i sušené mléko. V důsledku toho se v nich udržuje tlak o něco déle. Pokud je po dokončení nápoje nebudete moci vytáhnout, počkejte 20 minut a zkuste to znovu. V žádném případě se kapsli nesnažte vyndat násilím.

Záruka, reklamace a jiné užitečné informace

Na kávovary Dolce Gusto se vztahuje roční záruka, jejíž součástí je také servis zdarma. Pokud se tedy na kávovaru vyskytne jakýkoliv problém, se kterým si neví rady, nebo nepatříte k technickým typům a nechcete riskovat, raději ho svěřte do rukou profesionálů. Seznam všech autorizovaných servisů najdete na webové stránce Dolce Gusto Slovensko.

Jak jsme uvedli výše, při poškození, které jste si na kávovaru způsobili neodborným zásahem, váš nárok na reklamaci zaniká. Mezi neodborné zásahy se řadí také postupy, které nedoporučuje výrobce, tedy například uvedené čištění octem nebo jinými „domácími“ způsoby, použití agresivního čisticího prostředku či mytí některých částí v myčce nádobí.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Komentáre

21/03/2022 09:27
Pavlína Němcová

Prosím o návod jak odvapnit kavovar dolce gusto génio s. Nikde není popsán návod na tento typ, který nemá tlačítko na odvapneni. Má se odvapnivat tlačítkem na horkou nebo modrým tlačítkem na studenou kávu? Kolik vody a kolik přípravku na odvapneni? Má se do nadobky na kapslí vlozit plastový kelímek, který byl součást kavovaru?

21/03/2022 17:24
Veronika zikmundova

Prosím jak odvapnit dolce gusto piccolo? Nelze zmáčknout tlacitko. Díky.

21/06/2022 22:40
Iveta hanzalova

Dobrý večer, prosím jak odvapnit dolce gusto, stále i po odvapneni, stále svítí oranžové světýlko, svítí pořád, beblika, odvapneni jsem dělala asi 5krat za sebou, Tryska teče dobře, nikde nic neteče, pěna je perfektní, káva výborná, jen to světýlko stále svítí. Děkuji za radu Iveta.

27/01/2023 12:05
Bičánová Zdeňka

Dobrý večer, prosím jak odvapnit dolce gusto, stále i po odvapneni, stále svítí oranžové světýlko, svítí pořád, beblika, odvapneni jsem dělala asi 5krat za sebou, Tryska teče dobře, nikde nic neteče, pěna je perfektní, káva výborná, jen to světýlko stále svítí. Děkuji za radu

20/03/2023 08:56
Jaroslav Švehla

dobrý den prosim o návod jak odvapnit kávovar genio s dělal jsem to několikrat kontrolka stale svítí

25/03/2023 11:14
Sarka Gregorova

Dobry den prosim co kdyz nechce kavovar nasat vodu do pristroje? Da se s tim prosim neco delat dekuji moc Gregorova

19/04/2023 17:43
Tobiášová

Po zapnutí začne kávovar rychle blikat červeně a nepřepne se na zelenou. Je na vyhození?

20/08/2023 11:41
Jana

Co dělat, když ze spolu kávovaru vytéká voda

25/10/2023 13:20
Arnošt Vaclavik

Kávovar DG při zapnutí bliká střídavě červená a zelená, důvod a oprava ??

13/01/2024 17:30
Dana

Vlozim kapsli do kavovaru D G adam 6carek na vodu .Zapnu a udela to jen 3 a vypne . Kde je chyba

21/01/2024 11:09
Melanie

Děkuji za radu kávovar zprovoznen????

17/02/2024 22:30
Radka

Dobrý den, zapnula jsem odvápnění, naplnila vodu s čističem, bliká zelená a oranžová, ale neteče žádná voda. Prosím o radu, co s tím?

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 26.09.2020
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91.2%)

V této kategorii najdete i:

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.

Jak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážkyJak utěsnit okna a dveře svépomocí – kde a jak nalepit samolepicí či těsnění do drážky

Jedna z možností, jak ušetřit během topného období, jsou samozřejmě kvalitně utěsnená okna a dveře. Prozradíme vám, jak správně utěsnit okna, ale také vchodové plastové dveře.