Rychlé čištění říms a okapových žlabů od listí? Řešením je robotický čistič okapů!

Podzim přišel v plné parádě, ale kromě krásných barevných listů s sebou přinesl také množství srážek. Ne, není to článek o počasí, ale s deštěm úzce souvisí. Okapové žlaby jste na větší množství vody připravili?

Čištění okapů od listí a nečistot

Hodně listí a dalších usazenin brání jejímu průchodu a hledá si na únik jiné cestičky. Výsledkem je ucpaný okap a poškozená fasáda či zatečená půda. Jak okap vyčistit tak, abyste se uvedeným nepříjemnostem vyhnuli?

Praktičtí pomocníci na čištění okapů

Proč čistit dešťové svody?

Čištění okapů nepodceňujte a na sezónu deště a sněhu je pořádně připravte. Úprava fasády nebo ostatních vnějších a vnitřních poškození, které voda a vlhkost napáchají, může být finančně mnohem náročnější. Zejména tehdy, když si zatékání hned nevšimnete. Pravidelné čištění dešťových svodů zajistí delší životnost nejen vašemu domu, ale i samotným okapům, které je při nesprávné údržbě třeba nakonec celé vyměnit.

Zkontrolujte je aspoň dvakrát ročně

Hovoříme o přípravě okapů na podzim a zimu, ale kontrolovat je třeba častěji. Na jaře si prověřte, zda v nich zima nenechala něco nežádoucího. Nikdy nevíte, co do nich průtrž mračen či silný vítr přinese. Překážku nejčastěji tvoří různé větvičky, mech a listí. Spolu s blátem, výkaly ptáků a vodou umí vytvořit překážku, s níž si dešťová voda neporadí. To, že je nevidíte, neznamená, že tam nejsou. Voda si cestu sice najde, ale výsledek se vám nemusí líbit.

Možná je třeba okap zkontrolovat i častěji. Zejména tehdy, když máte v okolí domu množství listnatých stromů a ptáků, nebo materiál, který může okapy poškodit.

Vyčistit! Ale jak?

Čištění okapů svépomocí uděláte třemi způsoby. Každý má svoje pro a proti. My vám je představíme, vy si vyberete.

Ruční čištění dešťových svodů

Tento způsob je fyzicky náročnější. K okapu se musíte dostat po žebříku. Před tím, než se na něj postavíte, pořádně ho zajistěte. Pozitivní myšlení nestačí. Zranění číhají všude. Zavolejte si na pomoc kamaráda, který vás bude zdola jistit a podá vám nářadí, které na čištění okapu potřebujete.

Svépomocné ruční čištění okapů domu

Není to nic náročného. Špachtle, lopatka, hrabičky. Něco, co na zahradě používáte běžně. Nic speciálního k tomu nepotřebujete. Všechno, co se v okapu nahromadilo, jednoduše vyberte a vysypte. Okap dočistěte rukou v rukavicích. Nedejte usazeninám šanci. Počítejte s tím, že ruční čištění vám zabere víc času. Strávíte ho přípravou pracovních podmínek a samotnou délkou čištění, která závisí na znečištění okapů. 

Čistič okapů s teleskopickou ručkou

Při čištění okapů stojte nohama pevně na zemi. S hrubou špínou si poradí ozubené plastové škrabky na jedné straně čističe a s jemnou špínou pevné štětiny na straně druhé. S dobře nastavenou teleskopickou rukojetí a správným úhlem hlavice se k okapům snadno dostanete. Připojte k němu zahradní hadici, vystříkejte okapy vodou a nenechte v nich ani smítku. S tímto čističem se bez problémů dostanete až do výšky 5 metrů.

Robotický čistič okapů

Ruční čištění okapů není pro každého. Strach z výšek je dobrým důvodem na to, abyste na žebřík nelezli. Robotický čistič okapů vám s čištěním pomůže. Nepořádek vytáhne pomocí čisticí hlavy z gumových vyhazovačů. 

Drobné nečistoty odstraní kartáče. Dálkový ovladač ho dostane všude tam, kam potřebujete. Dobře, ne všude. Přístroj má dosah 10–15 metrů. Pracujte opatrně, aby vám dlouho vydržel. Toto čištění zabere méně času i fyzické energie.

Jaká je cena čištění okapových žlabů?

Ruční čištění výraznou investici nepotřebuje. Předpokládáme, že jako správný domácí kutil žebřík, kbelík, rukavice a zahradní nářadí doma máte. Robotický čistič okapů se může vyšplhat až do výšky 250 eur.

Robotický čistit okapů iRobot Looj 330

Záleží na tom, jaký si vyberete a kolik jste do něj ochotní investovat. Čistič okapů s teleskopickou ručkou je finančně dostupnější. Jeho cena závisí na značce a kvalitě použitého materiálu.

Po vyčištění okapy ochraňte

Okapy jste vyčistili a chcete je v tom stavu udržet co nejdéle? Přikryjte je síťkou nebo plastovou mřížkou. Ta listy a větvičky do okapů nepustí.

NÁŠ TIP: Nechte odborníky pracovat za vás a oslovte firmu, která se čištění okapů věnuje profesionálně. Ocení je zejména majitelé velkých budov, jejichž čištění okapů je opravdu náročné. 

Praktičtí pomocníci na čištění okapů

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 28.08.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!

Jak správně skladovat pneumatiky mimo sezónu? Poslouží stojan či služba uskladnění pneumatik Jak správně skladovat pneumatiky mimo sezónu? Poslouží stojan či služba uskladnění pneumatik