Rychlé čištění říms a okapových žlabů od listí? Řešením je robotický čistič okapů!

Podzim přišel v plné parádě, ale kromě krásných barevných listů s sebou přinesl také množství srážek. Ne, není to článek o počasí, ale s deštěm úzce souvisí. Okapové žlaby jste na větší množství vody připravili?

Čištění okapů od listí a nečistot

Hodně listí a dalších usazenin brání jejímu průchodu a hledá si na únik jiné cestičky. Výsledkem je ucpaný okap a poškozená fasáda či zatečená půda. Jak okap vyčistit tak, abyste se uvedeným nepříjemnostem vyhnuli?

Praktičtí pomocníci na čištění okapů

Proč čistit dešťové svody?

Čištění okapů nepodceňujte a na sezónu deště a sněhu je pořádně připravte. Úprava fasády nebo ostatních vnějších a vnitřních poškození, které voda a vlhkost napáchají, může být finančně mnohem náročnější. Zejména tehdy, když si zatékání hned nevšimnete. Pravidelné čištění dešťových svodů zajistí delší životnost nejen vašemu domu, ale i samotným okapům, které je při nesprávné údržbě třeba nakonec celé vyměnit.

Zkontrolujte je aspoň dvakrát ročně

Hovoříme o přípravě okapů na podzim a zimu, ale kontrolovat je třeba častěji. Na jaře si prověřte, zda v nich zima nenechala něco nežádoucího. Nikdy nevíte, co do nich průtrž mračen či silný vítr přinese. Překážku nejčastěji tvoří různé větvičky, mech a listí. Spolu s blátem, výkaly ptáků a vodou umí vytvořit překážku, s níž si dešťová voda neporadí. To, že je nevidíte, neznamená, že tam nejsou. Voda si cestu sice najde, ale výsledek se vám nemusí líbit.

Možná je třeba okap zkontrolovat i častěji. Zejména tehdy, když máte v okolí domu množství listnatých stromů a ptáků, nebo materiál, který může okapy poškodit.

Vyčistit! Ale jak?

Čištění okapů svépomocí uděláte třemi způsoby. Každý má svoje pro a proti. My vám je představíme, vy si vyberete.

Ruční čištění dešťových svodů

Tento způsob je fyzicky náročnější. K okapu se musíte dostat po žebříku. Před tím, než se na něj postavíte, pořádně ho zajistěte. Pozitivní myšlení nestačí. Zranění číhají všude. Zavolejte si na pomoc kamaráda, který vás bude zdola jistit a podá vám nářadí, které na čištění okapu potřebujete.

Svépomocné ruční čištění okapů domu

Není to nic náročného. Špachtle, lopatka, hrabičky. Něco, co na zahradě používáte běžně. Nic speciálního k tomu nepotřebujete. Všechno, co se v okapu nahromadilo, jednoduše vyberte a vysypte. Okap dočistěte rukou v rukavicích. Nedejte usazeninám šanci. Počítejte s tím, že ruční čištění vám zabere víc času. Strávíte ho přípravou pracovních podmínek a samotnou délkou čištění, která závisí na znečištění okapů. 

Čistič okapů s teleskopickou ručkou

Při čištění okapů stojte nohama pevně na zemi. S hrubou špínou si poradí ozubené plastové škrabky na jedné straně čističe a s jemnou špínou pevné štětiny na straně druhé. S dobře nastavenou teleskopickou rukojetí a správným úhlem hlavice se k okapům snadno dostanete. Připojte k němu zahradní hadici, vystříkejte okapy vodou a nenechte v nich ani smítku. S tímto čističem se bez problémů dostanete až do výšky 5 metrů.

Robotický čistič okapů

Ruční čištění okapů není pro každého. Strach z výšek je dobrým důvodem na to, abyste na žebřík nelezli. Robotický čistič okapů vám s čištěním pomůže. Nepořádek vytáhne pomocí čisticí hlavy z gumových vyhazovačů. 

Drobné nečistoty odstraní kartáče. Dálkový ovladač ho dostane všude tam, kam potřebujete. Dobře, ne všude. Přístroj má dosah 10–15 metrů. Pracujte opatrně, aby vám dlouho vydržel. Toto čištění zabere méně času i fyzické energie.

Jaká je cena čištění okapových žlabů?

Ruční čištění výraznou investici nepotřebuje. Předpokládáme, že jako správný domácí kutil žebřík, kbelík, rukavice a zahradní nářadí doma máte. Robotický čistič okapů se může vyšplhat až do výšky 250 eur.

Robotický čistit okapů iRobot Looj 330

Záleží na tom, jaký si vyberete a kolik jste do něj ochotní investovat. Čistič okapů s teleskopickou ručkou je finančně dostupnější. Jeho cena závisí na značce a kvalitě použitého materiálu.

Po vyčištění okapy ochraňte

Okapy jste vyčistili a chcete je v tom stavu udržet co nejdéle? Přikryjte je síťkou nebo plastovou mřížkou. Ta listy a větvičky do okapů nepustí.

NÁŠ TIP: Nechte odborníky pracovat za vás a oslovte firmu, která se čištění okapů věnuje profesionálně. Ocení je zejména majitelé velkých budov, jejichž čištění okapů je opravdu náročné. 

Praktičtí pomocníci na čištění okapů

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 28.08.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home? Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Inteligentní domácnost už dávno není tak drahou záležitostí. Víte, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí a jaká je nabídka těchto...

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.