Rychlé čištění říms a okapových žlabů od listí? Řešením je robotický čistič okapů!

Podzim přišel v plné parádě, ale kromě krásných barevných listů s sebou přinesl také množství srážek. Ne, není to článek o počasí, ale s deštěm úzce souvisí. Okapové žlaby jste na větší množství vody připravili?

Čištění okapů od listí a nečistot

Hodně listí a dalších usazenin brání jejímu průchodu a hledá si na únik jiné cestičky. Výsledkem je ucpaný okap a poškozená fasáda či zatečená půda. Jak okap vyčistit tak, abyste se uvedeným nepříjemnostem vyhnuli?

Praktičtí pomocníci na čištění okapů

Proč čistit dešťové svody?

Čištění okapů nepodceňujte a na sezónu deště a sněhu je pořádně připravte. Úprava fasády nebo ostatních vnějších a vnitřních poškození, které voda a vlhkost napáchají, může být finančně mnohem náročnější. Zejména tehdy, když si zatékání hned nevšimnete. Pravidelné čištění dešťových svodů zajistí delší životnost nejen vašemu domu, ale i samotným okapům, které je při nesprávné údržbě třeba nakonec celé vyměnit.

Zkontrolujte je aspoň dvakrát ročně

Hovoříme o přípravě okapů na podzim a zimu, ale kontrolovat je třeba častěji. Na jaře si prověřte, zda v nich zima nenechala něco nežádoucího. Nikdy nevíte, co do nich průtrž mračen či silný vítr přinese. Překážku nejčastěji tvoří různé větvičky, mech a listí. Spolu s blátem, výkaly ptáků a vodou umí vytvořit překážku, s níž si dešťová voda neporadí. To, že je nevidíte, neznamená, že tam nejsou. Voda si cestu sice najde, ale výsledek se vám nemusí líbit.

Možná je třeba okap zkontrolovat i častěji. Zejména tehdy, když máte v okolí domu množství listnatých stromů a ptáků, nebo materiál, který může okapy poškodit.

Vyčistit! Ale jak?

Čištění okapů svépomocí uděláte třemi způsoby. Každý má svoje pro a proti. My vám je představíme, vy si vyberete.

Ruční čištění dešťových svodů

Tento způsob je fyzicky náročnější. K okapu se musíte dostat po žebříku. Před tím, než se na něj postavíte, pořádně ho zajistěte. Pozitivní myšlení nestačí. Zranění číhají všude. Zavolejte si na pomoc kamaráda, který vás bude zdola jistit a podá vám nářadí, které na čištění okapu potřebujete.

Svépomocné ruční čištění okapů domu

Není to nic náročného. Špachtle, lopatka, hrabičky. Něco, co na zahradě používáte běžně. Nic speciálního k tomu nepotřebujete. Všechno, co se v okapu nahromadilo, jednoduše vyberte a vysypte. Okap dočistěte rukou v rukavicích. Nedejte usazeninám šanci. Počítejte s tím, že ruční čištění vám zabere víc času. Strávíte ho přípravou pracovních podmínek a samotnou délkou čištění, která závisí na znečištění okapů. 

Čistič okapů s teleskopickou ručkou

Při čištění okapů stojte nohama pevně na zemi. S hrubou špínou si poradí ozubené plastové škrabky na jedné straně čističe a s jemnou špínou pevné štětiny na straně druhé. S dobře nastavenou teleskopickou rukojetí a správným úhlem hlavice se k okapům snadno dostanete. Připojte k němu zahradní hadici, vystříkejte okapy vodou a nenechte v nich ani smítku. S tímto čističem se bez problémů dostanete až do výšky 5 metrů.

Robotický čistič okapů

Ruční čištění okapů není pro každého. Strach z výšek je dobrým důvodem na to, abyste na žebřík nelezli. Robotický čistič okapů vám s čištěním pomůže. Nepořádek vytáhne pomocí čisticí hlavy z gumových vyhazovačů. 

Drobné nečistoty odstraní kartáče. Dálkový ovladač ho dostane všude tam, kam potřebujete. Dobře, ne všude. Přístroj má dosah 10–15 metrů. Pracujte opatrně, aby vám dlouho vydržel. Toto čištění zabere méně času i fyzické energie.

Jaká je cena čištění okapových žlabů?

Ruční čištění výraznou investici nepotřebuje. Předpokládáme, že jako správný domácí kutil žebřík, kbelík, rukavice a zahradní nářadí doma máte. Robotický čistič okapů se může vyšplhat až do výšky 250 eur.

Robotický čistit okapů iRobot Looj 330

Záleží na tom, jaký si vyberete a kolik jste do něj ochotní investovat. Čistič okapů s teleskopickou ručkou je finančně dostupnější. Jeho cena závisí na značce a kvalitě použitého materiálu.

Po vyčištění okapy ochraňte

Okapy jste vyčistili a chcete je v tom stavu udržet co nejdéle? Přikryjte je síťkou nebo plastovou mřížkou. Ta listy a větvičky do okapů nepustí.

NÁŠ TIP: Nechte odborníky pracovat za vás a oslovte firmu, která se čištění okapů věnuje profesionálně. Ocení je zejména majitelé velkých budov, jejichž čištění okapů je opravdu náročné. 

Praktičtí pomocníci na čištění okapů

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 28.08.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.