Jak vyčistit shaggy koberce s dlouhým vlasem

Taské vy vlastníte tento typ koberců? Není divu, vždyť shaggy koberce nebo koberce s dlouhými vlákny jsou moderním trendem, který je stylový a zároveň dotváří v prostoru designový prvek, který tvoří příjemnou atmosféru. Koberec s dlouhým vlasem nebo hovorově řečeno, chlupatý koberec, také vyžaduje pravidelné čištění a péči.

Čištění koberce s dlouhým vlasem

Některé domácnosti se totiž setkají s problémem, že shaggy koberce ne a ne řádně vyčistit. Jak vyčistit koberce s vysokým vlasem? Existují domácí recepty na čištění koberců? Pomůže tepování koberce s dlouhým vlasem? Všechno praktické, co vám pomůže při čištění shaggy koberců, jsme pro vás připravili v následujících řádcích.

Co to jsou shaggy koberce?

Charakteristickým prvkem shaggy koberců jsou dlouhá vlákna nebo pokud chcete dlouhé vlasy, které jsou připevněné k textilnímu podkladu. Délka vlasů je obvykle od 2 do 7 cm. Koberce s vysokým vlasem mají velmi přizpůsobivou vlastnost, když se po jejich povrchu udělá pohyb, vlasy se nasměrují stejným směrem. Jde tak o jakousi paměťovou vlastnost. Vyráběné jsou z bavlny, vlny nebo z umělých vláken (polyester), která jsou většinou podstatně lacinější. Bavlněné, ale také syntetické shaggy koberce jsou velmi příjemné na dotyk, ale v případě bavlny je trvanlivost a kvalita značně vyšší.

Pravidelná údržba – suché čištění koberců

Základem je pravidelnost. Každá věc v domácnosti, speciálně ta, která je používaná denně, si vyžaduje svoji pravidelnou údržbu. Přesně to se týká i samotných koberců s dlouhým vlasem. Klasické suché vysávání shaggy koberců je základem, aby se mezi vlasová vlákna neusazovaly nečistoty. Zároveň jde o nejběžnější a nejjednodušší způsob údržby.

Suché čištění (vysávání) koberců byste měli aplikovat minimálně 2–3x do týdne ideálně s nástavcem, který je vybavený štětinami a také má užší profil nasávání, aby dokázal vyvinout dostatečnou sací sílu. Vysávat bychom měli všemi směry, nejen po směru vláken. Díky pravidelné údržbě zabezpečíme, že v koberci se nebudou udržovat nečistoty, prach a mikrobi.

Tepování koberce s dlouhým vlasem

Po suchém čištění je dalším a velmi účinným mokré čištění. V zásadě platí, že tepování jakéhokoliv druhu koberce je přínosné, protože odstraní i hluboké nečistoty usazené ve vláknech koberce. Toto důkladné čištění nemusí být tak pravidelné jako v případě klasického vysávání. Přístroje na mokré čištění jsou už dnes multifunkční vysavače s funkcí mokrého vysávání nebo pak profesionální tepovače s vysokým výkonem, avšak také za vyšší sumu. Pokud máte koberců doma hodně, můžete si najmout také profesionální firmu, ale vězte, že za tyto služby se platí.

Při mokrém čištění můžete použít také speciální čisticí prostředky určené na čištění koberců. Vanish prášek na koberce Clean&Fresh vás bude stát přibližně 5 eur. Stejně tak slouží na profesionální čištění čisticí prostředek Kärcher RM 519, který vás vyjde zhruba na 7 eur. Jde však o prostředky na to určené. Nikdy nepoužívejte neověřené čisticí prostředky. Vlákna můžete oslabit, zbavit barvy nebo můžete dokonce způsobit jejich postupné rozpadání. 

Účinné prostředky na čištění shaggy koberců

Schnutí koberce

Aspoň v krátkosti musíme vzpomenout, že shaggy koberec by měl po mokrém čištění řádně vyschnout. U koberců s dlouhým vlasem je nevýhodou, že koberce schnou déle. Někdy je tedy vhodné, pokud to počasí nebo podmínky na sušení dovolí, koberec nechat vyvětrat aspoň 2–3 dny. Pokud totiž koberec pořádně nevyschne, může to vést k zatuchnutí a nepříjemnému zápachu.

Jak odstranit skvrny od tekutin?

Tady platí, že je třeba konat rychle. Samozřejmě, výhodou koberce s dlouhým vlasem je, že nečistoty nejsou tak „okaté“ jako v případě klasického koberce s krátkými vlákny. Tak či tak platí, že skvrna by neměla zaschnout. V případě shaggy koberce byste měli místo navlhčit a následně skvrnu vytepovat

Klasické vyprášení koberce

Toto opatření nestojí mnoho a utratíte jen svůj čas. Stačí si obstarat klepadlo, koberec pověsit do svislé polohy a údery uvolnit svoje nervy a zároveň i nečistoty v samotném koberci. Klasické vyklepání zbaví koberec prachu i větších kusů nečistot. Následně je vhodné koberec ještě vysát. Na škodu není tento proces ani před aplikací mokrého čištění. Před tepováním je vhodné koberec povysávat nebo vyprášit.

Babské rady na čištění koberců s dlouhým vlasem

Samozřejmě jsme pátrali také mezi uživateli a připravili jsme pro vás ty nejlepší, nejúčinnější a hlavně ověřené způsoby, jak shaggy koberce vyčistit. Domácí čištění koberců tak není až tak nereálné, jak by se mohlo zdát.

Na mastné skvrny pomáhá jedlá soda nebo hladká mouka. Ty do sebe vsáknou mastnotu a následně stačí místo povysávat a opláchnout klasickým saponátem.

Na skvrny od vína, sladkých nápojů nebo omáčky je účinná klasická kuchyňská sůl. Čištění koberců solí je sice o něco zdlouhavější, protože sůl musí několik hodin účinkovat (aspoň 24 h) a následně stačí místo povysávat.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 22.05.2018
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.

Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické

Při koupi žebříkového radiátoru do koupelny máte více možností. Na co se při výběru zaměřit a která varianta bude nejlepší právě pro vás, se dozvíte ve článku.

Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů

Je lepší elektrické, nebo teplovodní podlahové topení? V článku se dozvíte, jaké mají výhody či nevýhody a které se vám vyplatí víc.