Jak vyčistit shaggy koberce s dlouhým vlasem

Taské vy vlastníte tento typ koberců? Není divu, vždyť shaggy koberce nebo koberce s dlouhými vlákny jsou moderním trendem, který je stylový a zároveň dotváří v prostoru designový prvek, který tvoří příjemnou atmosféru. Koberec s dlouhým vlasem nebo hovorově řečeno, chlupatý koberec, také vyžaduje pravidelné čištění a péči.

Čištění koberce s dlouhým vlasem

Některé domácnosti se totiž setkají s problémem, že shaggy koberce ne a ne řádně vyčistit. Jak vyčistit koberce s vysokým vlasem? Existují domácí recepty na čištění koberců? Pomůže tepování koberce s dlouhým vlasem? Všechno praktické, co vám pomůže při čištění shaggy koberců, jsme pro vás připravili v následujících řádcích.

Co to jsou shaggy koberce?

Charakteristickým prvkem shaggy koberců jsou dlouhá vlákna nebo pokud chcete dlouhé vlasy, které jsou připevněné k textilnímu podkladu. Délka vlasů je obvykle od 2 do 7 cm. Koberce s vysokým vlasem mají velmi přizpůsobivou vlastnost, když se po jejich povrchu udělá pohyb, vlasy se nasměrují stejným směrem. Jde tak o jakousi paměťovou vlastnost. Vyráběné jsou z bavlny, vlny nebo z umělých vláken (polyester), která jsou většinou podstatně lacinější. Bavlněné, ale také syntetické shaggy koberce jsou velmi příjemné na dotyk, ale v případě bavlny je trvanlivost a kvalita značně vyšší.

Pravidelná údržba – suché čištění koberců

Základem je pravidelnost. Každá věc v domácnosti, speciálně ta, která je používaná denně, si vyžaduje svoji pravidelnou údržbu. Přesně to se týká i samotných koberců s dlouhým vlasem. Klasické suché vysávání shaggy koberců je základem, aby se mezi vlasová vlákna neusazovaly nečistoty. Zároveň jde o nejběžnější a nejjednodušší způsob údržby.

Suché čištění (vysávání) koberců byste měli aplikovat minimálně 2–3x do týdne ideálně s nástavcem, který je vybavený štětinami a také má užší profil nasávání, aby dokázal vyvinout dostatečnou sací sílu. Vysávat bychom měli všemi směry, nejen po směru vláken. Díky pravidelné údržbě zabezpečíme, že v koberci se nebudou udržovat nečistoty, prach a mikrobi.

Tepování koberce s dlouhým vlasem

Po suchém čištění je dalším a velmi účinným mokré čištění. V zásadě platí, že tepování jakéhokoliv druhu koberce je přínosné, protože odstraní i hluboké nečistoty usazené ve vláknech koberce. Toto důkladné čištění nemusí být tak pravidelné jako v případě klasického vysávání. Přístroje na mokré čištění jsou už dnes multifunkční vysavače s funkcí mokrého vysávání nebo pak profesionální tepovače s vysokým výkonem, avšak také za vyšší sumu. Pokud máte koberců doma hodně, můžete si najmout také profesionální firmu, ale vězte, že za tyto služby se platí.

Při mokrém čištění můžete použít také speciální čisticí prostředky určené na čištění koberců. Vanish prášek na koberce Clean&Fresh vás bude stát přibližně 5 eur. Stejně tak slouží na profesionální čištění čisticí prostředek Kärcher RM 519, který vás vyjde zhruba na 7 eur. Jde však o prostředky na to určené. Nikdy nepoužívejte neověřené čisticí prostředky. Vlákna můžete oslabit, zbavit barvy nebo můžete dokonce způsobit jejich postupné rozpadání. 

Účinné prostředky na čištění shaggy koberců

Schnutí koberce

Aspoň v krátkosti musíme vzpomenout, že shaggy koberec by měl po mokrém čištění řádně vyschnout. U koberců s dlouhým vlasem je nevýhodou, že koberce schnou déle. Někdy je tedy vhodné, pokud to počasí nebo podmínky na sušení dovolí, koberec nechat vyvětrat aspoň 2–3 dny. Pokud totiž koberec pořádně nevyschne, může to vést k zatuchnutí a nepříjemnému zápachu.

Jak odstranit skvrny od tekutin?

Tady platí, že je třeba konat rychle. Samozřejmě, výhodou koberce s dlouhým vlasem je, že nečistoty nejsou tak „okaté“ jako v případě klasického koberce s krátkými vlákny. Tak či tak platí, že skvrna by neměla zaschnout. V případě shaggy koberce byste měli místo navlhčit a následně skvrnu vytepovat

Klasické vyprášení koberce

Toto opatření nestojí mnoho a utratíte jen svůj čas. Stačí si obstarat klepadlo, koberec pověsit do svislé polohy a údery uvolnit svoje nervy a zároveň i nečistoty v samotném koberci. Klasické vyklepání zbaví koberec prachu i větších kusů nečistot. Následně je vhodné koberec ještě vysát. Na škodu není tento proces ani před aplikací mokrého čištění. Před tepováním je vhodné koberec povysávat nebo vyprášit.

Babské rady na čištění koberců s dlouhým vlasem

Samozřejmě jsme pátrali také mezi uživateli a připravili jsme pro vás ty nejlepší, nejúčinnější a hlavně ověřené způsoby, jak shaggy koberce vyčistit. Domácí čištění koberců tak není až tak nereálné, jak by se mohlo zdát.

Na mastné skvrny pomáhá jedlá soda nebo hladká mouka. Ty do sebe vsáknou mastnotu a následně stačí místo povysávat a opláchnout klasickým saponátem.

Na skvrny od vína, sladkých nápojů nebo omáčky je účinná klasická kuchyňská sůl. Čištění koberců solí je sice o něco zdlouhavější, protože sůl musí několik hodin účinkovat (aspoň 24 h) a následně stačí místo povysávat.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 22.05.2018
Hodnocení článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně větrat během zimy? Jak správně větrat během zimy?

Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno. Prozradíme vám, jak správně větrat i...

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!