Jakou podlahu na podlahové topení? Vinylovou, plovoucí nebo dřevěnou?

Podlahové vytápění není žádnou specifickou novinkou. V rámci interiérů se tento druh vytápění používá už nějaké to desetiletí. Samozřejmě i v rámci podlahových vytápění proti minulosti došlo k mnohým vylepšením.

Podlaha na podlahovém vytápění

Nejde však jen o to, od kterého výrobce budete podlahové topení mít. Rozhoduje také i nejlepší podlaha na podlahové topení, kterou na vytápění položíte. Podlaha není v tomto případě jen designovým prvkem interiéru. Při aplikování podlahového topení je podlaha hlavním faktorem, který ovlivňuje účinnost vytápění.

Podlahové topení v každé místnosti

Podlahové topení můžete prakticky umístit do jakékoliv místnosti vašeho domu. Kuchyně, koupelna, obývák nebo podlahové topení do chodby. Samozřejmě, nejvíc využívané je podlahové topení na chodbách, v koupelně nebo kuchyni.

Každá místnost má své zvláštnosti. Jednou z nich může být i podlahová krytina. Kámen, keramika, PVC, vinyl, dřevo nebo laminát. Každá z těchto krytin má svoje vlastnosti, které ovlivňují účinnost i ekonomické parametry (spotřebu energie) podlahového topení.

Tepelný odpor podlahy

Tento parametr, tepelný odpor, je hlavním parametrem, který má vliv na účinnost podlahového vytápění. Čím je odpor podlahové krytiny větší, tím je nutný vyšší výkon vytápěcího tělesa. Logicky tedy tento faktor zvyšuje spotřebu energie, a tedy i tepla. Tento nedostatek se projeví hlavně při úhradě šeku za elektrickou energii.

Odpor podlahové krytiny u podlahového topení

Hodnoty tepelného odporu v případě položení podlahového topení si zjistíte u prodejce nebo výrobce dané podlahové krytiny. Technicky však už jsou zažité hodnoty jednotlivých materiálů podlahových krytin, které vám mohou pomoci. Konkrétní hodnoty tepelného odporu u podlahových krytin si rozebereme.

Všeobecně se odpor R = 0,15 m2 K/W považuje za hranici, kterou by neměl překročit. Avšak hodnoty podlahových krytin jsou mnohem nižší. Čím nižší tepelný odpor, tím menší spotřeba elektrické energie.

Vinylová podlaha – PVC

S vinylem nezačínáme jen tak z rozmaru. Vinylová podlaha na podlahové topení má tepelný odpor o hodnotě R= 0,02 (m2K/W) a suverénně tak tento druh podlahové krytiny patří mezi ideální alternativy. Podlaha je vyrobená ze syntetického materiálu s názvem polyvinylchlorid (PVC). Výhodou však je jeho vysoká odolnost, jednoduchá údržba a také nereaguje ani na případnou změnu vlhkosti. Montáž vinylové podlahy patří mezi nejjednodušší vůbec.

Ideální tlouštka podlahové krytiny v případě PVC je 2–2,5 mm. Vinylová podlaha se pokládá na rovný podklad. Kromě toho se může i nemusí používat speciální podložka (izolace), která eliminuje všechny nerovnosti, ale zároveň nijak nesnižuje tepelnou vodivost podlahy. Zapomeňte už na stará linolea, která se trhala a krčila. Inovace v oblasti vinylové podlahy je značně pokročilá. Vybírat můžete z různých systémů montáže, barev, imitací či vzorů.

Kamenná, keramická dlažba

Dalším ideálním druhem podlahové krytiny na podlahové topení je určitě přírodní (umělý) kámen nebo keramická dlažba. Dlažba na podlahové topení dosahuje nejlepší vodivost celkově. Tepelný odpor je R= 0,01 (m2K/W). Právě nízký tepelný odpor zabezpečuje nejlepší rozvod tepla a eliminuje tepelné ztráty. Tento druh dlažby spíše využijete na chodbách, v koupelně nebo v kuchyni.

Keramická dlažba nad podlahovým topením

Při výběru dlažby máte skutečně na výběr širokou škálu barev, motivů nebo vzorů. Kamenná nebo keramická dlažba se pokládá na rovný povrch. Samotné bloky podlahové krytiny ukládáte za pomoci lepidla nebo stěrky určeného na aplikaci podlahového topení. V případě bloků keramické dlažby je lepší, když jsou bloky co největší.

Dřevěná podlaha na podlahové topení

Není pravdou, že dřevěná či plovoucí podlaha není vhodná na podlahové topení. Důležité je však umět si vybrat, protože i dřevěné podlahy mají svoje specifické vlastnosti. Dokonce odlišné hodnoty nastávají i v případě materiálu (druhu dřeva), z něhož je podlahová krytina vyrobená.

Dub, javor, buk, jasan, borovice nebo smrk. Tepelná vodivost dřevěné podlahy je v rozmezí R= 0,01 až po 0,2 (m2K/W). Avšak dřevo jako přírodní materiál reaguje na teplo i chlad. Materiál pracuje. Proto je nutné u plovoucích podlah, které nejsou spojené s podkladem, a po okrajích místnosti a mají dilatační mezeru, aby byla montáž provedená precizně bez nedostatků.

To platí i v případě laminátu. Samozřejmě dřevo je vhodné do jakékoliv místnosti. Jeho výhodami je především design, široká škála barev, druhů, vzorů dřeva a také příznivá cenová relace.

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy se řadí mezi nejpoužívanější vůbec. Výjimkou to není ani v případě aplikace podlahového topení, ačkoliv je tepelný odpor vyšší R= 0,04 – 0,07 (m2K/W). V případě tepelné vodivosti záleží i na tlouštce samotného laminátu.

Instalace laminátové podlahy na podlahové topení

Při výběru tedy myslete na to, že čím je tlouštka laminátu větší, tím méně účinná je tepelná vodivost. Výhodou je snadná údržba, jednoduchá montáž, odolnost, variabilita designu a v neposlední řadě výhodná cena. Při montáži je také vhodné použít druh izolace, který je určený pro pokládání na podlahu s podlahovým topením. Pokládání není nijak náročné, samozřejmě, zabere nějaký čas. Laminátovou podlahu můžete položit kdykoliv. Dětský pokoj, ložnice, chodby, obývák nebo kuchyně.

Korková podlaha

Je vlastně podkategorií dřevěné podlahy. Vyznačuje se také vyšším tepelným odporem. Z hlediska tepelné vodivosti tak nejde o nejideálnější řešení. Přenos tepla je méně účinný. Mají však vysokou odolnost a tematický design. Vyráběné jsou převážně z kůry korkového dubu.

I když vodivost není nejlepší, svými vlastnostmi patří k přírodním materiálům, možná je jediným, který dokonale izoluje, a tedy si udržuje svoji teplotu. I když není nejběžnějším řešením pro podlahové topení, svoje využití většinou najde na místech s větší plochou.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 31.12.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

4 tipy, jak mít šperky v bezpečí 4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat. Vybrali jsme pro vás rady, jak šperky správně uskladnit.