Jakou podlahu na podlahové topení? Vinylovou, plovoucí nebo dřevěnou?

Podlahové vytápění není žádnou specifickou novinkou. V rámci interiérů se tento druh vytápění používá už nějaké to desetiletí. Samozřejmě i v rámci podlahových vytápění proti minulosti došlo k mnohým vylepšením.

Podlaha na podlahovém vytápění

Nejde však jen o to, od kterého výrobce budete podlahové topení mít. Rozhoduje také i nejlepší podlaha na podlahové topení, kterou na vytápění položíte. Podlaha není v tomto případě jen designovým prvkem interiéru. Při aplikování podlahového topení je podlaha hlavním faktorem, který ovlivňuje účinnost vytápění.

Podlahové topení v každé místnosti

Podlahové topení můžete prakticky umístit do jakékoliv místnosti vašeho domu. Kuchyně, koupelna, obývák nebo podlahové topení do chodby. Samozřejmě, nejvíc využívané je podlahové topení na chodbách, v koupelně nebo kuchyni.

Každá místnost má své zvláštnosti. Jednou z nich může být i podlahová krytina. Kámen, keramika, PVC, vinyl, dřevo nebo laminát. Každá z těchto krytin má svoje vlastnosti, které ovlivňují účinnost i ekonomické parametry (spotřebu energie) podlahového topení.

Tepelný odpor podlahy

Tento parametr, tepelný odpor, je hlavním parametrem, který má vliv na účinnost podlahového vytápění. Čím je odpor podlahové krytiny větší, tím je nutný vyšší výkon vytápěcího tělesa. Logicky tedy tento faktor zvyšuje spotřebu energie, a tedy i tepla. Tento nedostatek se projeví hlavně při úhradě šeku za elektrickou energii.

Odpor podlahové krytiny u podlahového topení

Hodnoty tepelného odporu v případě položení podlahového topení si zjistíte u prodejce nebo výrobce dané podlahové krytiny. Technicky však už jsou zažité hodnoty jednotlivých materiálů podlahových krytin, které vám mohou pomoci. Konkrétní hodnoty tepelného odporu u podlahových krytin si rozebereme.

Všeobecně se odpor R = 0,15 m2 K/W považuje za hranici, kterou by neměl překročit. Avšak hodnoty podlahových krytin jsou mnohem nižší. Čím nižší tepelný odpor, tím menší spotřeba elektrické energie.

Vinylová podlaha – PVC

S vinylem nezačínáme jen tak z rozmaru. Vinylová podlaha na podlahové topení má tepelný odpor o hodnotě R= 0,02 (m2K/W) a suverénně tak tento druh podlahové krytiny patří mezi ideální alternativy. Podlaha je vyrobená ze syntetického materiálu s názvem polyvinylchlorid (PVC). Výhodou však je jeho vysoká odolnost, jednoduchá údržba a také nereaguje ani na případnou změnu vlhkosti. Montáž vinylové podlahy patří mezi nejjednodušší vůbec.

Ideální tlouštka podlahové krytiny v případě PVC je 2–2,5 mm. Vinylová podlaha se pokládá na rovný podklad. Kromě toho se může i nemusí používat speciální podložka (izolace), která eliminuje všechny nerovnosti, ale zároveň nijak nesnižuje tepelnou vodivost podlahy. Zapomeňte už na stará linolea, která se trhala a krčila. Inovace v oblasti vinylové podlahy je značně pokročilá. Vybírat můžete z různých systémů montáže, barev, imitací či vzorů.

Kamenná, keramická dlažba

Dalším ideálním druhem podlahové krytiny na podlahové topení je určitě přírodní (umělý) kámen nebo keramická dlažba. Dlažba na podlahové topení dosahuje nejlepší vodivost celkově. Tepelný odpor je R= 0,01 (m2K/W). Právě nízký tepelný odpor zabezpečuje nejlepší rozvod tepla a eliminuje tepelné ztráty. Tento druh dlažby spíše využijete na chodbách, v koupelně nebo v kuchyni.

Keramická dlažba nad podlahovým topením

Při výběru dlažby máte skutečně na výběr širokou škálu barev, motivů nebo vzorů. Kamenná nebo keramická dlažba se pokládá na rovný povrch. Samotné bloky podlahové krytiny ukládáte za pomoci lepidla nebo stěrky určeného na aplikaci podlahového topení. V případě bloků keramické dlažby je lepší, když jsou bloky co největší.

Dřevěná podlaha na podlahové topení

Není pravdou, že dřevěná či plovoucí podlaha není vhodná na podlahové topení. Důležité je však umět si vybrat, protože i dřevěné podlahy mají svoje specifické vlastnosti. Dokonce odlišné hodnoty nastávají i v případě materiálu (druhu dřeva), z něhož je podlahová krytina vyrobená.

Dub, javor, buk, jasan, borovice nebo smrk. Tepelná vodivost dřevěné podlahy je v rozmezí R= 0,01 až po 0,2 (m2K/W). Avšak dřevo jako přírodní materiál reaguje na teplo i chlad. Materiál pracuje. Proto je nutné u plovoucích podlah, které nejsou spojené s podkladem, a po okrajích místnosti a mají dilatační mezeru, aby byla montáž provedená precizně bez nedostatků.

To platí i v případě laminátu. Samozřejmě dřevo je vhodné do jakékoliv místnosti. Jeho výhodami je především design, široká škála barev, druhů, vzorů dřeva a také příznivá cenová relace.

Laminátová podlaha

Laminátové podlahy se řadí mezi nejpoužívanější vůbec. Výjimkou to není ani v případě aplikace podlahového topení, ačkoliv je tepelný odpor vyšší R= 0,04 – 0,07 (m2K/W). V případě tepelné vodivosti záleží i na tlouštce samotného laminátu.

Instalace laminátové podlahy na podlahové topení

Při výběru tedy myslete na to, že čím je tlouštka laminátu větší, tím méně účinná je tepelná vodivost. Výhodou je snadná údržba, jednoduchá montáž, odolnost, variabilita designu a v neposlední řadě výhodná cena. Při montáži je také vhodné použít druh izolace, který je určený pro pokládání na podlahu s podlahovým topením. Pokládání není nijak náročné, samozřejmě, zabere nějaký čas. Laminátovou podlahu můžete položit kdykoliv. Dětský pokoj, ložnice, chodby, obývák nebo kuchyně.

Korková podlaha

Je vlastně podkategorií dřevěné podlahy. Vyznačuje se také vyšším tepelným odporem. Z hlediska tepelné vodivosti tak nejde o nejideálnější řešení. Přenos tepla je méně účinný. Mají však vysokou odolnost a tematický design. Vyráběné jsou převážně z kůry korkového dubu.

I když vodivost není nejlepší, svými vlastnostmi patří k přírodním materiálům, možná je jediným, který dokonale izoluje, a tedy si udržuje svoji teplotu. I když není nejběžnějším řešením pro podlahové topení, svoje využití většinou najde na místech s větší plochou.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 31.12.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny Elektrické deky, vyhřívací podložky a papuče zpříjemní zimní dny

Elektrické deky, podložky a ostatní pomůcky vás příjemně zahřejí a pomohou i s mnohými zdravotními těžkostmi. Poradíme vám, jak si vybrat správně.

Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit? Tvrdá voda v domácnosti. Jak si s ní poradit?

Tvrdá voda je problémem mnoha domácností. Jak si s ní poradit, aby vaše spotřebiče vydržely déle? S následujícími radami si s tvrdou vodou určitě poradíte.

Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši Jak si vybrat nejlepší myš k notebooku a PC? Oblíbené jsou laserové i optické myši

Každý, kdo denně pracuje na počítači, potřebuje počítačovou myš. V případě, že je to váš případ, budete určitě dobrou myš potřebovat. Pomůžeme vám vybrat správně.